Starej křáp!
Chápu že je to všechno jakási nostalgie, ale psát článek o třiosmšestce?!
Proboha radši připravte článek který se bude týkat něčeho aktuální, ale to co není na jiných českých serverech.
Napadá mne architektura CPU, principy fungování procesoru a pamětí, komunikace periférií, programování. Nebo něco o OS od UEFI, bootování, SElinuxu atd. Ideální by bylo něco podobného Bajtu.
Nebo klidně na aktuálním Arduino/Rapsberry apod.
Prostě něco co zaujme, a získá pro IT, začátečníka, ale zároveň dá něco i poučenému.
Taky mě to napadlo, říkám si, že s 486 by už asi měli větší problém s chlazením (nevím, jestli vzniklo něco podobného jako Ali M6117, ale s 486). Ta částka opravdu není malá, sám jsem si tu cenu obhájit nedokázal, ale zase manželka se pořád ptala, jestli chci něco k narozeninám, ať si něco vyberu, takže tak to vzniklo :-D
Tuším jsem viděl nějaký pozdní klon 486DX cca 33 MHz na průmyslovém motherboardu, který byl taky bez chladiče - bylo to kolem roku 2003. Jinak se dodnes dělá DMP Vortex86DX, takt asi 800 MHz, výkon asi jako Pentium na 400 MHz. Ale tohle žere okolo 5W a chladič to rozhodně potřebuje, i hluboko podtaktovaný žere celý Vortex SoC okolo 3W. SoC obsahuje snad všechny periferie, co si dokážete vymyslet, třeba kompletní implementaci ISA včetně DMA a MMIO, na druhém konci PCI a USB2 a 100Mb Ethernet. Potřebuje to externí VGA čip na PCI (ICOP to kombinuje se SIS/XGI Z9s) a nemá to soundblaster. Existují blaster-kompatibilní zvukárny ve formátu PC104 (ISA) - našel jsem něco s čipem ESS, Crystal/Cirrus a ALsound. Bohužel ani jeden z těch čipů už se IMO nevyrábí, a nejméně dvě z těch tří zvukáren jsou hobby výtvory, takže švába sehnat na alíku recyklovaného nebo ze starých zásob, nebo si sám odletovat ze šrotu...
S tím Vortexem mi to připomnělo, že existuje strašně zajímavý projekt weeCee, který ho používá: https://www.pcbway.com/project/shareproject/weeCee___Tiny_DOS_Gaming_PC.html - kdyby vzniklo něco podobného, jen v podobě laptopu, elegantně by to řešilo všechny neduhy, které Pocket 386 má.
Nejen WeeCee, kolem Vortexu je stavěný i Pixel x86, viz https://www.high-voltage.cz/serial/pixel-x86/ :)
Hezkypěkně! Pixel jsem neznal. Vypadá jako MiniBox PC od ICOPu, akorát udělané správně = včetně Blastera :-) Koukám čip Crystal Semiconductor. (Boxy od ICOPu mají sice audio jacky, ale uvnitř obsloužené tuším přes USB Audio = v DOSu k ničemu.)
Ještě bych dodal, že na rozdíl od Pocket 386, kde se kvůli USB Mass Storage musí instalovat ovladač, Vortex86 má podporu USB Mass Storage v BIOSu, takže připojenou USB flashku vidí DOS skrz služby BIOSu jako další fyzický disk (blokové zařízení).
Někdo tady komentoval cenu... je třeba si uvědomit, že tenhle hardware už se nedělá pro konzumní trh, tyhle SoCy jsou určené pro "průmyslový" segment. Pokud se týče Pocket 386 = kompletní noťas... ten má navíc displej a docela složitou mechaniku. Je to malosériové, tohle prostě nemůže být srovnatelně levné jako aktuální konzumní šmelc :-( Navíc součástky netvoří zdaleka celkovou cenu produktu - zejména na "levném konci" tvoří podstatné částky lidská práce = veškerá manipulace a logistika a marže obchodních mezičlánků...
15. 8. 2024, 19:14 editováno autorem komentáře
Na vogons je i zajimavy projekt https://github.com/eivindbohler/itxllama vyuzivajici Vortex86EX.
16. 8. 2024, 15:22 editováno autorem komentáře
To mne ta cen pripada adekvatni, ne-li prizniva.
Nejen, ze je to maloseriova vyroba. Neni to jen zarizeni na pousteni starych her, dokaze to pripojit stary hardware. A pohodlneji, misto IDE disku muzete pripojit CF kartu. Takova zarizeni si porizuji firmy, aby mohly stale provozovat stary software a hardware. Kdybyste takove zarizeni budoval od nuly, jenom PC/104 embedded bord vas bude stat to same, co tenhle notas, a nebudete mit klavesnici, displej, baterku a krabici. Je pravda, ze budete mit o dost rychlejsi masinu, jako treba se zde zminenym Vortex86DX3.
Tihle cinani dokazali zbytky pomalejsich procaku prodat i obycejnym retro nadsencum :-)
Na spousteni starych her by byl levnejsi nakej mini-komp s lepsim Atomem a linux s dosboxem nebo qemu, to je pravda. Kdo by chtel mermomoci 32-bit x86, muze zkusit treba EBOX, treba https://icop-shop.com/product/ebox-3350dx3-rca-ap/. Maj mraky modelu s ruznymi procaky od Vortex86 a i samostatne bordy, na kterych se da postavit pocitac plne kompatibilni s DOSem. Jen to pouzivani GB pro velikost RAM nebo externiho uloziste je divne :-)
VortexDX3 je absolutně nevhodný pro DOS a Win 95 a 98. Vhodný je jenom DX1 ale ten má zase jiný problém, který kazí ten pocit z retro.
"Tihle cinani dokazali zbytky pomalejsich procaku prodat i obycejnym retro nadsencum :-)"
Taky dobrý nesmysl, pokud byste se pohybovali kolem tohoto problému tak zjistíte, že společnosti DMP a ICOP sídlící v Taiwanu je retro svět úplně u zadku. Lidi co vytvořili ITX Llama, Weecee nebo Pixel si tohle museli vybojovat, upravovat Bios včetně crossbaru a to bez sebemenší podpory těchto společností.
Proc nevhodny? Osobni zkusenost nemam, ale nakoukl jsem do informaci o jedne desce s Vortex86DX3 od ICOPu: https://icop-shop.com/product/vdx3-6754-1g/. Dosti DOSu donesli domu :-) Podporovane OS:
Free DOS
DOS 6.22
PCDOS 7.1
DR-DOS
x-DOS
OS/2
Windows 7
Windows Embedded Standard 7
Windows Embedded Compact 7
Windows Embedded Compact 6
Windows XP Professional
Windows Embedded Standard(XPE)
POS Ready(WePOS)
Embedded Linux
X-Linux
QNX
VxWorks and FreeBSD.
V čem vidíte problém u Vortex86DX"1" ?
Já teda hlavně v tom, že s ním neudělali full-size ATX motherboard nebo aspoň PICMG 1.0 CPU kartu :-)
Oni DMP+ICOP především potřebujou bejt jako firma z něčeho živí, a náš nadšenecký retro klub je úplně nevytrhne, ani nouzová záchrana starých vykopávkových počítačů. Už dlouho po mně nikdo nechtěl, zachránit nějakou plečku s DOSem na které mu závisí byznys...
ad "vzniklo v devadesátých letech vůbec něco vzdáleně podobného?"
dohledane co sem si pamatoval ze nekdo mel:
https://www.high-voltage.cz/2016/notebook-na-stare-dosovky-toshiba-libretto-50ct
https://dodlane.cz/zlaty-vek-palmtopu-pamatujete-si-prenosny-pocitac-hp-jornada/adam-kopecky
trosku vetsi (10") ale s vychytanou vysouvaci klavesnici:
https://www.lenovoblog.cz/2014/12/ibm-thinkpad-701c-butterfly-ja-legenda.html
z praxe a co mam za nejstarsi i kdyz uz s Celeron 300:
https://www.clous.cz/fujitsu-siemens-lifebook-b142bb
Něco podobného jsme měl ještě před několika lety ve sklepě v polici, coby to je mi líto vyhodit
. Už si nepamatuji značku, ale byl to normální notebook velikosti mezi A4 a A5, s LCD ve stupních šedi a akumulátorem, složeným z obyčejných AA článků (nabíjení metodou dokud to moc nehřeje, nabíjím
, kontrolováno termistorem vloženým mezi články).
Opustil jsem to ve stavu s naistalovaným MS-DOSem, Windows 3.1, Volkov Commanderem, a hrou Elite.
Pro mě to je forma relaxace :) Teď jsem si ho vzal sebou na dovolenou, připravil na něm OpenWatcom C kompilátor, na ebayi nedávno pořídil první vydání K&R C (a samozřejmě ho zapomněl doma) a plánuju napsat jednu drobnou utilitu pro použití na FreeDOSu. Baví mě to objevování starého, ale přímočarého, uvažování v limitech doby, kdy velikost paměti byla limitujícím parametrem...
15. 8. 2024, 13:21 editováno autorem komentáře
Ta výdrž se mi zdá špatná.
Pomocí emulátoru 86box (dostupný i pro linux) mohu emulovat vše od 8088 až někam po Pentium 2 , včetně všech grafických, zvukových karet a periferií.
No a na soudobých noteboocich nějaká emulace 386-486 pod linuxem cpu prakticky ani nevytěžuje takže vydrží spoustu hodin.
Pentium 200mmx s voodoo 1 už chce výkonější notebook, ale pořád se mi to zdá lepší než tento HW .
Jediná nevýhoda je , že to není HW, ale to už mi dnes nevadí.
Jako levnější alternativu bych zvážil netbook, ideálně starší 7" EEE 701 - lepší využití to stejně nemá:) Interní úložiště (2GB/4GB) na DOS docela stačí, díky SBEMU lze pod DOSem rozchodit i zvuk, displej je docela slušný (byť zamrzí nemožnost přepnout do 4:3). Co se výdrže týče, je-li baterka ještě trochu v kondici, tak pravděpodobně vydrží podobně jako u Pocket 386, např. u mého 16 let starého kusu mám baterku původní a ty dvě a půl hodiny dá :) Nějaké testy viz https://www.high-voltage.cz/2024/promente-stary-netbook-v-herni-superstroj-pro-dos/ :)
Dobrý postřeh, podíval jsem se, jestli to platí i pro implementaci format na FreeDOSu a platí: http://home.mnet-online.de/willybilly/fdhelp-internet/en/hhstndrd/base/format.htm (Takže zbývá jen otázka, jestli by to řešilo i ten problém CHS vs. LBA.)
Zkoušel jsem rozběhnout FreeDOS přes QEMU zrovna na Raspberry Pi 3 (mám ho v all-in-one PC Pi-Top) a ten výkon bohužel není dobrý. Není možné tam použít KVM, takže výkonový propad je značný. (Takže na hry určitě ne.) Ale co jsem nezkoušel je DOSBox na to Raspberry Pi, tam bych čekal, že to může být lepší. Zatím jsem si DOSBoxem hrál jem na x86 počítačích, jestli vás to zajímá víc, můžu kombinaci DOSBox na Raspberry Pi vyzkoušet, až se vrátím z dovolené... Mě to vlastně zajímá taky ;)
Jinak jako ta baterka asi nic moc, ale komu nestačí, ten odhadem může jako powerbanku použít libovolný olověný akumulátor :-D (ano přišel jsem si pro pohlavek)
A mimochodem to nemám ze své hlavy :-) Pamatuju si někdy koncem devadesátek dva kluky, kteří vzadu na pětce v autobusu měli noťas i s inkoustovou tiskárnou, a jelo jim to celé na 7.2Ah Pb aku co se dávají do UPSek...
Tak mě napadlo, co by asi na to že si dnes hrajeme s 386 řekli ti co stavěli koncem 80letech různé poloamatérské počítače s Z80, 8080 grafické karty, řadiče flopy a spol. Často už bohužel nejsou mezi náma, ale myslím že by se klepali na čela a poslali nás dělat s možnostma co máme cosi užitečnějšího :)
15. 8. 2024, 20:02 editováno autorem komentáře
Škoda toho SX, vyrastal som na 386DX s koprocesorom. Toto je, predpokladám, bez neho.
Hlavne ma zaujíma preclenie, prečítal som len polkku článku, tak dúfam, že to pri konci nie je popísané, aby som sa nepýtal zbytočne. Je pravda, že doprava cez DHL to preclí sama. Prípadne, aký je rozdiel medzi SK a CZ objednaním?
Historicky jsem něco přes DHL ze zahraničí objednával, ale není to tenhle případ, myslím, že jsem tehdy celní prohlášení vyplňovat musel, ale celý proces byl dost jednoduchý. Tohle ke mě dorazilo Českou poštou z Nizozemí, prohlášení jsem vyplnil taky, ale ve výsledku tam nebylo co k řešení. Rozdíl mezi CZ a SK objednáním bohuzel nevím, předpokládám, že v rámci EU bude proces a pravidla obdobná.
Viem, hovorím, že škoda toho SX, lebo ja som vyrastal na DX s koprocesorom. Pokiaľ viem, SX je do 33 MHz a DX do 40. No a okrem toho, my sme mali koprocesor. Preto škoda SX, lebo tam bude tých 7 MHz chýbať. Som to napísal trochu neštandardne, ale vedel som, čo píšem, len som to skrátil a nenapísal som to takto ako teraz. Ale na druhej strane, myslím, že sa nikde nepísalo, koľko má toto reálne MHz.
19. 8. 2024, 18:03 editováno autorem komentáře
je to tak, sice to stálo docela velké peníze, ale byla k dispozici military verze M80386:
The military version was made using the CHMOS III process technology. It was made to withstand 105 Rads (Si) or greater. It was available for US$945 each in quantities of 100.
(zase 105 radů není tolik, jak to vypadá, to vydrží i člověk, i když to těžko doporučit :-)
Moc bych za to nedal, že originální i386 se taky ještě vyrábí. Ale Pocket386 nemá originál Intel i386 - v článku se píše, že je tam klon: Ali M6117 SoC.
Trochu mě překvapuje, že je ten čip dodnes dostupný :-) Vznikl někdy kolem přelomu století. Zdá se, že DM&P si kdysi tenhle SoC licencovalo/půjčilo a měli svoji variantu M6117, ještě před řadou Vortex86 - a nechci tvrdit, že je Vortex86 následovníkem M6117, spíš to vypadá, že se jedná o nezávislou větev vývoje, snad kolem x86 jádra SIS, nějaké součástky v čipsetové části Vortexu jsou od RDC. Mimochodem RDC má taky svoje jádro 486SX compatible... To klubíčko SIS / RDC / DM&P / Vortex86 je pro mě lehce nepřehledné :-)
Na konci 90. let Tchaiwanci vydali procesor Rise MP6, což byla levná konkurence k Pentiu MMX, po krachu projektu to koupil SiS a stvořil z toho 200MHz SiS500, CPU+Chipset v jednom chipu pro různá embedded zařízení. Ze SiS550 vycházejí procesory Vortex86, které mají vyšší frekvenci, ale jsou asi zkriplený úzkou paměťovou sběrnicí, takže výkon neodpovídá frekvenci. Mám nějaký Vortex na 933Mhz, ale výkon má asi jako K6 na 400Mhz. Dá se na to narvat přeposlední Alpine linux, který má ještě podporu a v klidu to MiniPC od DMP žere 2-3W.
Raz som dal nejaký disk z o niečo novšieho notebooku s nainštalovaným Win95 do staršieho s nejakou asi slabou 486-kou a 4 MB RAM. Po asi 5 až 10 minútach zbesilého vrčania diskom to ukázalo okienko, že hodiny boli automaticky prestavené na letný čas. Po ďalších mnohých minútach to tuším už ukázalo plochu, ale ani si to presne nepamätám, niekedy vtedy ma to prestalo baviť a vypol som to.
Pokiaľ tento pekelný stroj má len 8 MB RAM, tak to nemá zmysel ani skúšať. Možno pri nejakých 32 MB by to ako-tak išlo, mám dojem že za mojich mladých čias najviac 95-ku spomaľovalo swapovanie a nie pomalý procesor (i keď toto je 386 SX, to je možno tiež už málo).
"minimální požadavek pro 95 byl 4 a optimální 8 MB"
To sa síce možno písalo, neviem, ale reálne 4 MB bolo totálne nepoužiteľné a 8 MB totálne otravné (viem to porovnať, lebo doma sme mali 16 MB a to občas aj neswapovalo, v škole, kde učila mama, tí 8-megabajtoví chudáci vrčali diskom nonstop. O pár rokov sme mali nejaké P150 so 128 MB RAM (!) zhabaných z nejakých vyradených SGI, a tam už 95-ka behala viac než slušne).
V pohodě, ale furt swapovalo i na 4 MB. Na ruhou stranu, ty aplikace nebyly tak rozežrané. Vývojáři byly ještě zvyklý z omezené správy paměti na Win 3.x.
EDIT: A oproti jiným 32bit OS byl Win95 extrémně nenáročný na (v té době) drahou RAM. To bylo super, a možná důvod proč MS vyhrál.
19. 8. 2024, 15:05 editováno autorem komentáře
Já zkoušel Win95 svého času na reálné 386SX/33 s (tuším) 4 MB RAM (možná jsem měl dvě? Nevím přesně) a 40MB HDD, který jsem DriveSpacem zvětšoval, aby se to tam nějak vůbec vměstnalo. Jo, ISA OAK VGA s 1 MB :).
Rozchodit se to podařilo (rozběhat bych rozhodně neřekl), ale bylo to prakticky nepoužitelný. Hlavně to vykreslování na té ISA VGA byl děs, v 1024×768 bylo vidět vykreslování jednotlivých prvků oken, tam nebylo síly, která by to dokázala nějak urychlit (proto se na tuhle grafiku od výroby dávalo max. 512 kB, protože plnohodnotný rozlišení 1024×768×256 barev prostě nemělo výkon).
Na plynulý běh rozhodně víc ne, ale zobrazit obrázek na 800×600 ještě docela šlo, nebylo to takový utrpení. 1024×768 už utrpení bylo :). Logicky: ten obrázek je zhruba 1,6× větší, takže se musel minimálně o to, co je větší, déle vykreslovat. Reálně, co si vzpomínám, to bylo ještě o dost pomalejší. Ale stejně jsem měl radost, když jsem tam ten 1 MB dostal ;).
Mám pár otázok:
1. Dá sa ti cez Norton Utility overiť rýchlosť procesora a povedať, kam ho radí NU v tabuľke? Ono to tam má nejaké procesory v tabuľke a ukáže, či je to ako 386DX40 a podobne.
2. Vedel by si nejako zistiť, či to obsahuje koprocesor? Pamätám si, že keď sme na intráku mali 386SX33, tak som doniesol z domu koprocesor a neskutočne to zrýchlilo RAR. Lenže tu asi bude potrebné to s niečém porovnať, neviem, či NU vie zistiť prítomnosť koprocesora. Tuším sa to dá zistiť cez prepínače v Turbo Pascale (bez komprocesora nespustí program, ale nie som si úplne istý, či tam taká voľba je).
3. Je možné pripojiť aj obrazy diskiet, resp., ich aj za chodu vymieňať? Niektoré programy by nešli inak inštalovať. Jedine cez paralelný DOSBox na hlavnom počítači.
4. Neskúšal si CF to TF adaptér? Ten by som si kúpil osobne ako prvý. TF karty sú dostupnejšie. Dokonca na Ali sa dajú kúpiť aj malé kapacity (mám dobré skúsenosti).
Predpokladám, že autor už debatu nesleduje alebo naopak, snaží sa zistiť odpovede na moje otázky a ešte nevie všetky, takže to uľahčím:
1. 40 MHz to síce má, ale reálne oproti klasickej 386 sa to bude líšiť asi minimálne, keďže tieto staré procesory boli rýchlosťou pri sebe.
2. Koprocesor leda tak v Pocket 386, ale v procesore zabudovaný nie je. Takže už len softvérovo overiť, či tam fyzicky je (autor to asi rozoberať nebude, aby to overil).
4. Toto by asi nemal byť problém.
3. Tá daň, že všetko cez emuláciu na PC inštalovať z obrazov diskiet sa dá zvládnuť. Ale horšie je, že emulátory robia priamo s obrazom. Dá sa do nejakého emulátora pripojiť priamo CF / TF karta, aby s ňou robil priamo? Kopírovať obraz na kartu po inštalácii programu z obrazov diskiet bude asi katastrofa. Minimálne preto, lebo o predchádzajúci obsah karty prídem a musím ju predtým zálohovať.
No... je to asi trochu vopruz.
VirtualBox se k tomu dá přemluvit, ale musíte mu vytvořit "obalový image s metadaty". Nedočetl jsem, co všecko je tam za zádrhele, jaký je přesný postup při hot-swapu takto podaného fyzického disku apod.
QEMU znám jenom pod Linuxem - tam prostě podáte cestu k "device special file" blokového zařízení (jakože "tumáš image, on je to vlastně fyzický HDD, ale to tě nemusí nijak znepokojovat") a po ukončení virtuálu můžete zkusit nějaká obecná zaklínadélka na sync bufferů a odpojení zařízení ze stromu sběrnic... QEMU existuje taky pro Windows - nezkoušel jsem, ale v zásadě bych se odrazil od linuxové cmdline syntaxe pro podání blokového zařízení:
-drive file=/dev/sdd,format=raw,if=virtio
a zbývá vyřešit otázku, jak se ten "device special file" jmenuje na příkazové řádce pod Windows :-)
Autor byl na dovolené ;-)
Většinu odpovědí by měl poskytnout ASTRA report, který jsem použil pro detekci hardware v článku, nahrál jsem ho sem: https://lukaskotek.eu/ASTRA003.RPT:
1) 45.7 MHz;
2) Neobsahuje;
3) Jde to, vlastně to umí právě zmíněné QEMU a je to i v článku :) (Píšu tam trochu nešťastně o přípravě image, ale jde o přípravu image právě už na tom cílovém médiu, kterým je CF karta - nebo cokoliv jiného.)
4) Nemám a nezkoušel jsem, ale také si myslím, že by v tom neměl být háček.
Veľká vďaka. Škoda toho koprocesora.
A za ochotu posielam link, kde si stiahneš nejaké hry pre DOS zo súťaže. Wurmi je odo mňa.
https://www.high-voltage.cz/2015/zbrusu-nove-stare-hry-ii/
Link je na konci článku.