1) Jak kompletně zvládá čtečka zobrazení EPUB? Hodně programů resp. čteček ho sice nominálně podporuje, ale fakticky z něj umí pouze prostý text. Jak je to na PBTL? Umí kurzívu? Vykresluje ji samostatným fontem, nebo algoritmicky? Totež pro kapitálky. Co odkazy v rámci knížky, umí? Obsah vytvářený pomocí CSS (třeba jazykově závislé uvozovky kolem <q>)? Obrázky uvnitř textu i mimo něj?
2) Jak je to s poznámkami: Jaké jsou možnosti jejich zadávání (zvýraznění, textová poznámka, grafická poznámka)? Zobrazí se pak nějak v rámci textu? Jde je pak zobrazit hromadně v seznamu? Je nějaký limit na jejich počet?
3) Šlo by čtečku v případě nutnosti ovládat pouze dotykem (jako kdyby fyzická tlačítka vůbec nebyla zapojena)?
1) Kdyz mi predhodis ukazkovy epub, muzu otestovat a poslat screenshoty (ano, ctecka umi ukladat screenshoty :) )
2) Poznamky: zvyrazneni, free-form kresleni, a ke kazdemu z techto dvou typu lze jeste pridat text (bohuzel asi nejde pridat text psany na klavesnici tak, aby se primo zobrazil v dokumentu, vzdy je potreba "rozkliknout" zvyrazneni). Seznam vsech poznamek zobrazit jde. Bohuzel se myslim zatim nedari export poznamek (ani s PDF, ani jako txt, i kdyz uzivatele nejakou fintu nasli, je nicmene krkolomna).
3) Po zapnuti si s dotykem vystacis. Na zapnuti (samozrejme) dotyk nestaci.
1) Epup je pro pocketbook primarni a doporucovany format, jeste sem nenarazil na nic co by nezvladlo. Umi pouzivat i nejaky rozsireni calibre.
2) Oznacis kus textu a napises poznamku. Text je pri cteni zvyraznenej => vis ze tam je poznamka, muzes si zobrazit vsechny poznamky a dostat se z nich na oznaceny kus textu.
3) vpohode, tlacitka jsou jen zkrakty ( v pripade domecku/nastaveni), oboji se da docilit dotykem.
Podotykam, ze mam verzi bez podsviceni, ale pocitam ze to bude totozny.
1.) aj obrazky, ano vie kurzivu, samostatny font, CSS ano
2.) nikdty som to nepouzil
3.) ano plne dotykove ovladanie
Mam PocketBook Touch Lux (PocketBook 623)cez 3 mesiace . Spookojnost, polovicka ma Kindle paperwithe bez reklam a PB je citatelnejsie aj pri nizsom osvetleni.
Velka vyhoda nastavenie fontov. MP3 pouzivam na audio knihy (16GB karta) a taktiez v pohode.
Ano, zadají se přihlašovací údaje a čtečka pak ve vašem dropboxu vytvoří složku speciálně pro účely transportu knih. Mě osobně to ale moc nenadchlo, protože rád si knihy třídím do složek. To už spíše doporučuji program Calibre a nahrát knihy klasicky přes kabel, což je i rychlejší než přes wifi a méně náročnější na baterii.
Mám ju pár mesiacov, vcelku fajn, podsvietenie je veľké plus.
Vytýkam jej len dve veci:
1. Odozva na dotyk je občas nejasná a oneskorená, pre toho, kto je zvyknutý na okamžité a presné odozvy na tablete, je to nepríjemné. Preto listujem výhradne tlačidlami.
2. Sklamalo ma, že subjektívne nie je o nič rýchlejšia ako môj starý Jinke Hanlin V5.
Pozri na http://www.mobileread.com/forums/forumdisplay.php?f=206 - tam su odkazy aj na uzivatelmi vytvorene programy. Ja som pozeral len na svoju PB903, ale urcite najdes nieco aj pre Lux.
PB su vcelku dobre, problem je, ze po cca. 1-1,5 roku od vydania uz nevychadza novy firmware, aj ked ten stary ma nejake zname chyby/nedorobky.
Kindle po drobném hacknutí umí čtení komixů uložených jako sekvence obrázků s předem danou strukturou. http://www.howtogeek.com/62829/optimize-your-manga-and-comic-collection-for-the-kindle/
Pomalejší bootování patří k těm méně příjemným věcem u PB obecně, ale dá se zpříjemnit nastavením dvou voleb. Pokud máte rozečtenou knihu, tak se dá nastavit, aby se čtečka zapnula přímo v té poslední rozečtené knize, následně se ještě nastaví, aby při bootování čtečka zobrazila jako obrázek poslední rozečtenou stránku. Takže zatímco čtečka nabíhá, už si můžete číst, až naběhne, tak vám jen problikne přímo do knihy a jedete dál. Samozřejmě to asi nevyužijete vždy, ale pokud neskáčete mezi časopisy, knihami a povídkami jako já, tak je to vcelku příjemná možnost...
Automatické zamknutí či vypnutí se dá myslím vypnout komplet, čtečku teď nemám při ruce, tak si nejsem jist. Jinak se dá ve čtečce toho nastavit relativně dost, něco povypínat a tak... Třeba i informace ve stavovém řádku při čtení... :-)
Pro čtení nabízí Adobe Viewer a FBReader, takže čtečka má takové možnosti, jako tento soft. Včetně čtení různých formátů v různých možnostech, které tyto formáty přinášejí. Takže třeba doc, docx jsou samozřejmě méně komfortní, ale máte-li k dispozici zdařile udělaný epub, je to pohodička. A proti Kindlům je i PDF Reflow příjemná záležitost.
Ty různé synchronizace či ReadRate nevyužiju, stejně tak asi ani odkaz na knihkupectví z hlavní stránky, škoda, že se to asi nedá zablokovat. Pokud je to někde v hloubi čtečky, je to putna, ale nevyužívané věci mi klidně nemusí strašit na přímém kontaktu... :-D
Mám ji od minulého týdne, jedno odpoledne jsem strávil s manuálem (nebojte se manuálů ;-) ), prolézáním si a hraním s možnostmi, takže můžu říct, že zorientovat se tam po hodině hraní dá i pro neznalce. Pár věcí bych si dokázal představit řešené jinak, pár voleb navíc bych uvítal, třeba hromadné promazání událostí na home stránce a pár dalších. Ovládání dotykem je příjemné a rychle jsem si na něj zvykl (s již zde uvedenou připomínkou k reakcím nereakcím) a čudlíky používám jen pro zapnutí podsvícení či vypínání (Dá se i přes dotyk, ten spodní čudl je vážně trochu hůře dostupný). Celkově bych ale řekl, že se jedná o velice příjemnou záležitost.
PB čtečky patří rozhodně k tomu kvalitnímu, co se dá koupit. Občas sice malinko zahrapuje dílenské zpracování, čtečka si občas zavrže či cítíte, že ne vše přesně doléhá, ale celkově bez problémů (již jeden model doma máme skoro dva roky a pohoda). PB se snaží i po vydání dále vylepšovat firmware (i když u těch starších pak tempo vázne či se zastaví), takže neduhy, které se při vydání objeví, se snaží odstraňovat...
Aspoň takový nějaký můj malý názor... :-)
Prehledl jsem informaci jak je ten displej s vysokym rozlisenim velky?
Aha 6 palcu.
A tak se ptam, kam se podely 10 palcu velke ctecky, ze by lidi tak radi zoomovali a kazili si oci? Verte mi ctecka za zkazene oci nestoji.
Take by me zajimalo zda Pocketbooky stale mazou display pri vypnuti (pri nejlepsim ho premazali a zobrazili tam misto knihy logo ci jiny reklamni obsah).
To ze je sw silne nestabilni a slovniky se zasekavaji, podrhavani je nekdy k smrti pomale a kresleni tuzkou do knihy se muze stat zlym snem se taky nikde nepise. Zkouseli jste to? Radeji na tuto volbu obcas zapominam.
Ať na mobilu, nebo na monitoru přece koukáš do LCD.
Princip jakým LCD funguje je neustálé překreslování obrazu a to nezávisle na tom, zda jsi ty něco jako "uživatel" změnil.
Ačkoli lidský zrak není vědomě schopen ono překreslování obrazu zachytit, fakticky oči to překreslování projevující se chvěním a blikáním obrazu vnímají.
U e-linkové čtečky dokud neotočíš stránku, je obraz neměnný.
Ber todle jako zkušenost někoho, kdo přečetl asi 3 knížky na LCD notbooku, 3 roky četl knížky na malém hloupém mobilu a poslední více než 3 roky čte na čtečce.
To co píšete platí u CRT monitorů, ale u LCD je to naprostý nesmysl.
LCD displaye disponují tzv. retencí obrazu, to znamená pokud se obraz nemění, ty samé pixely září stále stejnou barvou, narozdíl od CRT.
To, co vnímáte jako chvění nebo blikání může být buď PWM kontrola jasu, která je hojně používána, ale u LED podsvícení se od ní upouští právě kvůli namáhání očí, nebo FRC (temporální rastrování), které zajišťuje rychlým střídáním sousedních barev zobrazení těch odstínů, které panel neumí (6bit+FRC je dnes velmi obvyklé).
Pokud však máte panel bez PWM a FRC, statický obraz je naprosto stabilní a nebliká.
Retence obrazu u LCD naopak vadí při zobrazení pohybujících se objektů (blur způsobený retencí).
V tom pripade by tvoje doktorka mela odevzdat diplom ...
Cteni v nevhodnych svetelnych podminkach muze samozrejme zpusobovat ruzne neprijemne pocity/unavu/... ale nemuze v zadnem pripade zpusobit zhorseni zraku.
To je vzdy dano bud nejakou vrozenou vadou, nebo nejakou chorobou, ktera by se projevila tak jako tak, pripadne samo vekem.
Čtečka zobrazuje knihy pomocí aplikace FBReader, která existuje i pro Linux. Podpora formátů se tak dá bez problémů vyzkoušet. V tomhle případě každopádně PDB podporovaný je. Ovšem i kdyby nebyl, konverze je triviální.
V tom případě bych ještě doporučil pozornosti Bookeen Odyssey HD FrontLight. Ten má tlačítka po stranách.
Když mám k dispozici mobi a epub, tak budu číst pdb či txt jen pokud by šlo o super dobrou knihu a v jiném formátu by byla k nesehnání. U txt určitě (odzkoušeno na Kindle) a u pdb (možná) může být problém s kódováním toho e-booku. Protože v těchto formátech se špatně deklaruje použití UTF-8 kódování.
Za sebe nepovazuju cteni na cteckach lepsi kvuli smeru osviceni (ani netusim, proc by to melo byt podstatne), ale spis kvuli provedeni tabletu - leskly displej. To je zlo. Reflexivni LCD by pak byl ideal, ale uz by to nebylo nutne. Treba mnohem vyssi rozliseni lepsich LCD je na cteni opravdu fajn. S sebou uz toho nosim dost a jeste ctecku uz porizovat nebudu :-)
Dekuji autorovi za recenzi.
Rad bych se zeptal, odkud ma termin "mikro SD". Na ceskem internetu se sice vyskytuje mnoho jeho kombinaci, psano s "K" ho vsak vidim poprve. Osobne jsem pro pouzivani nazvu "microSDHC", ktery urcuje jak fyzicky rozmer karty (micro), tak maximalni kapacitu (32GB).
Pro ty, kteří chtějí vzájemně porovnat ve článku zmíněný Amazon Kindle Paperwhite se čtečkou PocketBook Touch Lux mohou navštívit http://ctecky-knih.megaduel.cz/porovnani-amazon-kindle-paperwhite-vs-pocketbook-touch-lux-623.htm kde najdou srovnání obou čteček elektronických knih z pohledu technických specifikací nebo známých výhod i nevýhod.
Mimochodem, autor nezminil (a predpokladam, ze se na tom nic nezmenilo) ze pocketbook umi vice uzivatelskych profilu - samo vcetne toho, ze si pro kazdy zvlast pamatuje kde je co rozecteno, vcetne ty "mainpage" s historii. Velmi fajn v pripade (dost beznem) ze se o ctecku deli vic lidi. O tom si kindle muze nechat leda zdat.
Tak to zní zajímavě.
Já na čtečky moc nejsem. I když jsem velký zastánce techniky, mám tablety, smartphony a u počítače sedím skoro furt, nic mi nedokáže nahradit papír.
Právě na papír si píšu všechny myšlenkové mapy a poznámky, na papíře čtu a zapisuji.
Technika už mi pak slouží pouze k doplnění, přepsání, případně k uskutečnění nápadu, který vzejde jen díky papírům.
Zkoušel jsem číst na tabletu (ano, vím, nedá se to se čtečkou srovnávat) a sice to má jisté výhody, ale prostě nic pro mě. Potřebuji opravdovou knihu (ač začíná být problém, že se mi opravdové knihy pomalu nikam nevejdou).
Jediné, o čem bych byl ještě ochotný přemýšlet je Kindle Paperwight, ale kromě všech těch ostatních subjektivních nevýhod mají čtečky ten problém, že se celkem rychle rozbíjí. Co to tak sleduji, tak většinou vydrží dva, tři roky, což není zrovna ideální, natož za tu cenu...
Tuhle už mi ale doporučovalo pár známých... No, uvidím, do budoucna si ji připisuji k paperwhite.
Jo, a pro ty, co si stěžují na bolest očí z počítače doporučuji program Flux. Není všespásný, ale celkem užitečný, mé oči mi děkují již pěkně dlouho :)