Článek je bohužel taková hodně nafouknutá zprávička. Vlastně celý jeho obsah se dá shrnout do jedné věty: „Některé PDF prohlížeče (neřekneme které) možná chybně zobrazují údaje o elektronickém podpisu, a pak možná mají ještě jinou, ještě tajnější chybu.“
Od článku bych očekával minimálně:Na tu druhou chybu s dodatečnou manipulací s obsahem dokumentu jsem zvědavý. Snad to opět bude jen nezkušeností při formulování textu, ale z článku to zatím vypadá, že autor neví o tom, že jeden PDF dokument může obsahovat několik verzí a podepisuje se vždy konkrétní verze. Takže můžete mít jednu podepsanou verzi dokumentu, pak v novější verzi uděláte nějakou změnu, která nejprve není podepsaná, a pak ji může podepsat někdo jiný.
Běžně ty vícenásobné podpisy používáme. Když uživatel vyplní nějaká data, vytvoříme z toho PDF a data přiložíme jako XML přílohu a celé to podepíšeme technickým podpisem, který zaručuje, že ta vložená XML data jsou ekvivalentní s tím, co je v PDF zobrazené. Následně to celé ještě podepíše uživatel svým podpisem jako standardní elektronické podání. Nebo je rozhodnutí elektronicky podepsané úředníkem, a když je rozhodnutí pravomocné, přidá se k dokumentu druhá vrstva s vyznačením data výpravy a data nabytí právní moci, a opět se to celé elektronicky podepíše. Zkontrolovat si pak můžete podpisy obou verzí dokumentu.
Článek působí trochu jako snaha o bombastické odhalení, autor si stěžuje na to, že autoři programů nekomunikují – ovšem jestli komunikace s nimi byla stejně zmatená, jako článek, tak se autorům aplikací vůbec nedivím. Takových hlášení autoři software dostávají spoustu, a je obtížné zjišťovat, zda se za tím zmateným popisem neskrývá nějaká opravdová chyba.