a pak jej upravuji rucne v konfiguraku protoze sax je samozrejme taky nepouzitelnej diky tomu ze je grafickej
Nepomohl by vám přepínač '-l
' nebo '-V
'?
potvrzuju problem s prepnutim kdm na xdm po online-update
Nemáte někdo informace, kdy konkrétně k tomu dochází? Počet instalací SuSE 9.3, které jsem prováděl, je v řádu desítek (i když většina z nich byla pomocí AutoYaSTu) a zatím se mi to nestalo.
Ono stabilitu nebo vlastnosti Linuxu nějak ohrozí, pokud uživatel (bude-li mít zájem) může změnu (např. přihlašovacího manageru) kromě ruční úpravou konfiguráku udělat taky nějakým klikátkem?Stabilitu nebo vlastnosti Linuxu (jádra) uživatel klikátkem možná neohrozí. Ale vlastnosti uživatelského prostředí v Linuxu už jdou ohrozit lehko. Třeba ta nehoda s
xdm
a kdm
- to si uživatel prý pokazil při provedení automatické aktualizace. Běžné distribuce jako Fedora, Mandrake a SUSE jsou prolezlé klikacím hnojem, který prý někdy pokazí ručně provedené změny v konfiguračních souborech. To snad nedělají ani Wokna! (I když si nejsem jist...) Co jsem (pracně) nastavil v registrech/win.ini/system.ini, to tam zůstalo na věky věků (tj. do nové instalace). Tak mám pocit, že distribucí, které nejsou prošpikované poněkud nespolehlivými konfiguračními či instalačními automaty, je už dnes pomálu. Linux from scratch, Slackware a (asi) Debian. (I když to textové rozhraní na instalaci balíků (asi aptitude) se mi hnusí natolik, že jsem jej nikdy nenainstaloval.)
emerge tohle
a emerge tamto
, občas si tímto (jistě užitečným) automatem systém pěkně podělají. LFS a Slack jsou v pohodě. Horší je, že tzv. uživatelsky přítulné distribuce jsou čím dál tím přeplácanější, můžou se tudíž jevit (a mnohdy se tak jeví) horší, než M$ Windows. Takže běžný uživatel už mnohdy ani nemá k přechodu důvod, protože si nepomůže.
/etc/inittab
napsat třeba x:5:respawn:/opt/gnome-2.10/sbin/gdm -nodaemon
místo x:5:respawn:/opt/kde-3.4.2/bin/kdm -nodaemon
, když ho omrzí přihlašování od KDE a zalíbí se mu Gnome, nebo že má předělat symbolické odkazy v /etc/rc.d/rc?.d
, nebo že má přepsat nějaké další soubory - prostě že má sáhnout do nastavení hezky pěkně na nízké úrovni, tak by uživatel aspoň věděl, na čem je. Je to stejné, jako když je potřeba sem tam hrabat do okenních registrů. Klikátka jsou na to pod Windows taky, ale občas se to pěkně pos..... Nejde o to, že se přidáním klikátek mají stát z Linuxu Windows. Přidáním klikátek se z Linuxu udělá těžkotonážní přebujelá kraksna, která sice při troše štěstí nepadá, ale může být děravá jak Wokna a bere moc místa jak na disku, tak v paměti.