...mame ve skole "informacni centrum" - priblizne 50 pocitacu na surfovani s winNT. Provozni doba Po-Pa 7-21, So 8-14. Zhruba 3 za tyden chcipnou tak, ze k nim musim a trapim se s nima. Kolikrat pomuze "vystoupit a nastoupit" to nevim - nastesti sedim jinde. Takze podle meho nazoru je to 1 vazny pad za 1267 provoznich hodin - Takze microsoft vlastne tak moc nekeca (NT nejsou w2k). Pokud by se za drobne selhani povazovala nezadouci zmena domovske stranky IE tak by statistika byla tak 3 za den (jak kdy) tj jednou za 233 hodin. Ty cisla proste vychazeji, a je dost otravny se o to starat.
Ad prehazovani problemu mezi aplikacni podporou atp.- pokud si nevim s necim rady a zeptam se naseho "odbornika na NT" tak mi rekne "To mas tezky ..." takze pocitac vezmu preklonuju ho (vzor mame na CD) a doufam, ze se nezhrouti driv nez za 1267 hodin. Nemluvim o tom, ze celou dobu mi za zady stoji napjati studenti, kdy uz si budou moci poslat tu SMSku.
Pokud nechcete, aby vám uživatelé měnili home page v prohlížeči proč jim to nezakážete v policies?
Nebo pokud chcete mít pro všechny uživatele stejné nastavení, které nemohu nijak zničit tak používejte mandatory user profiles - pak se všechno co si přenastaví při jejich logoutu vrátí k původnímu stavu. Nastavíte to jednou na serveru a ono se to projeví na všech stanicích automaticky...
Váš odborník na NT to určitě bude umět, je to tuším někde mezi prvními 10 stránkami kapitoly o správě uživatelů v manuálu.
Stabilita woken je taky dost zavisla na HW, ale wokna, ktery by nespadly za tyden ani jednou jsem snad nezazil (tedy vyjma w2k).
Svyho casu jsem mel z nestability win98 uz kratce po reinstalaci docela dobrou paranoiu a opravdu mi to na vykonnosti nepridalo. Nakonec to vyresil Linux :o)
Ted mam v praci w2k (stabilni), ale stejne silham po Linuxu (zoufale mi chybi konfigurovatelnost).
Btw. nevite nekdo jak je na tom momentalne Linux s pristupem (a zapisem) na NTFS?
No k te NTFS ... protoze M$ vyhrozoval vyvojari co udelal implementaci NTFS (i v. 5(w2k)), tak byla zrusena ;-( ... ale je mozna nekde na internetu (pry se vyviji i nekde v svobodnejsi evrope)
...
No a k tomu pristupovani na NTFS ... nebyl by lepsi win4lin ... ja to skusel a je skveli ... ma jediny problem (pokud teda opomenu cenu 3000kc) patch do jadra maji jen do 2.4.9 (a starsi, i pro radu 2.2.), coz je podle meho mineni na komercni firmu dost ostudne. No ale zase pak nebudete potrebovat ty NT a muzete spoustet win. aplikace bez restartu Linuxu ....
No škoda i pro Microsoft nebo jeho uživatele. Díky podpoře NTFS v Linuxu se mi již podařilo zachránit data asi ze dvou disků na něž se samotné Windows2000 nějak nemohly dostat ... tedy přesněji řečeno, okamžitě co se "konečky prstů" onoho disku dotkly - poroučely se k zemi, tedy do modré obrazovky. Vyzkoušeno na vícero počítačích. Bohužel šáhnout si na ty disky se snažily už při bootu ...
No ja se tekdom o vikendu dostal k win2000 a shodil jsem to asi za 5 hodin prace na tom.
Bezelo to asi dele, ale slo to uplne do kytek stejne jako win98, ktere chodi do kytek tak kazdych 30hodin {mozna mene}
Jinak win98 nebudu rozebirat - tam jsou chyby, ze mi vstavaji vlasy na hlave.
Ad win2000 - pracoval jsem v nich tedkom poprve a nektere reakce jsou desne. Na tak rychly pocitac co tam byl, je to pomalejsi jak moje 200MMX s X serverem a 256 MB ram. Je pravda, ze tam jdou prehravat filmy v divx apod, ale reakce systemu nic moc. Rozhodne ale lepsi jak ty starsi win :o)
Tady bych si dovolil oponovat, já mám Win2000 už více jak rok, nejdříve na desktopu Cel433,64 RAM což bylo na provoz málo, ale teď je mám na PIII733 s 265 RAM a běhají co do rychlosti parádně. Win98 jsou nejhorší OS jaký jsem kdy viděl, never more, bohužel je máme zapojené v síti na prac. stanicích a nedá se popsat jaky je to shit.
Jo pridavky k Exploreru to je kapitola sama pro sebe. Pokud clovek jenom prohlizi VRML, vetsinou se to jeste da prezit, ale pokud svuj projekt teprve ladite (jeste navic na W98) cekejte skutecne neocekavane. To ze prohlizec nekolikrat spadne je uplne normalni. Vetsinou se sice jeste nemusi restartovat, ale je to jak se rika "o hubu". Pak mohou nastat velmi podivne veci... Rikam si: "Vzdyt to mam zapsane spravne, tak proc to teda nejede podle ocekavani ?" presto stale hledam chybu v sobe (a zdrojovem kodu)... Ale chyba lavky pratele ! Casto staci vhodne nacasovany restart a ono to zacne behtat skutecne zase tak "virtualne" jak to bylo puvodne zamysleno. Uz jsem si zvykl po kazde vyraznejsi zmene zdrojoveho .wrl souboru neobnovovat zobrazeni stranky, ale rovnou zavrit a znova spustit Explorer. Clovek se pozdeji vyhne mnoha neprijemnym prekvapeni.
PS: W98 je skutecne jen hracka, budu muset prejit konecne na nejaky system, ktery bezi delsi dobu, nez jaka je zapotrebi pro jeho reinstalaci :-))
Kupodivu ne - pocitac vypinam vyjimecne - jen kdyz jdu na dovolenou, nebo kdyz jsou Vanoce. (Takze treba bezi 2 mesice bez vypnuti a bez padu).
Posledni pad mi zpusobil start GIMPu for Win kdyz jsem mel nastavenou 16bitovou grafiku - zpusobil to nekvalitni ovladac od ATI (to ze ovladace bezi v jadru je chyba NT).
Co se padani tyce, tak win 98 v siti a s internetem je ucinena tragedie. Ale s NT mam velice dobre zkusenosti -- jeste mi nikdy nespadly. Kdyz jsme u toho, vcera jsem musel udownovat z redhat 7.1 na redhat 7.0, protoze to pdalalo a furt s tim byly nejake potize. Mate uz nekdo zkusenosti s RH 7.2?
No ja mam 266 64MB ram Intel Celerona. Windowsky na nem nepadaj s modoru obrazovkou, ale po case jako by jim dochazel dech. Snad nedokazou odstranit vse z pameti a vzdy tam neco malo zustane (?) kdo vi... :-) Jako s baterkou u mobilu. Ale nepadaj. Preinstaloval jsem jen 1x za 2 roky s tim, ze jsem chtel ceske wokna. To zni asi jako obhajoba ale neni. Pocitac stal 80 tisic korun ma 4MB grafickou kartu a 8GB disk. S podobnou konf. se dal sehnat za 22000. V te dobe! Krom toho 8GB je malo pro windows. Presel jsem na cisty linux a stale nevim co s 5 GB volneho mista. A trpim castymi vypadky el. proudu, no site z 1. rep. Diky za Vim kazdy path k 6.0.x
Wokna si nechávají v paměti poslední procesy, docela dobře se to dá demonstrovat třeba na příkladu když po tom co nabootojete si otevřete Control Panel, což systému zabere několik vteřin, pak jej zavřete a po chvíli opět otevřete a uvidíte, že okno se bude načítat mnohem rychleji. Pakliže potom spustíte jiný nezávislý proces,tak systém odebere z paměti to co si tam uložil. Jinak 8GB na wokna stačí, nevím proč by nemělo instalace W2k zabere 1GB (bohužel holá).
Drobná nepřesnost. Wokna si _nenechávají_ v paměti poslední procesy (proč by to také dělaly? Když proces skončí tak prostě skončí...). Správa paměti a disku je (alespoň ve W2K a WinNT) napsaná tak, že se určité procento nepoužívané paměti automaticky použije na diskovou keš.
No a protože ty DLLky, ve kterých jsou jednotlivé prvky controll panelu se netahají z pomalého disku ale z rychlé keše tak je jejich objevení téměř instantní.
Ono to jádro je napsané docela chytře a umí spoustu věcí, jen ty nástroje postavené kolem něho to dlouhé roky moc nepoužívaly. S W2K a WXP se to naštěstí zlepšuje.
Ostatně správu paměti ve WinNT navrhoval jistý Lou Perazzoli, který předtím pracoval u DECů na vývoji dalšího docela zajímavého OS - VMS.
Ha, ha, ha... blahoslavení chudí duchem :-)
nebo
Pomooooc, další fundamentalista, /bin/lad_in :-)
To je jako bych si dělal já legraci z linuxu třeba takhle: "On už je v nějaké distribuci Linuxu konečně žurnálovací FS? Něco, co uměly WinNT už v 80tých letech a sálová počitadla ještě dříve?"
http://www.winntmag.com/Articles/Index.cfm?IssueID=27&ArticleID=3455
To, že to neumíš ve woknech naprogramovat neznamená, že to neexistuje ;-[)]
Po pravdě řečeno psal jsem v C i C++ na Linuxu, Amize (pravda, asi před 5ti lety) i pod WinNT/W2K (docela dost let) a můžu říct, že práce s procesama, threadama a podobnýma vychytávkama je pro mne pod Winama příjemnější.
Myslím tím samozřejmě něco na bázi NTéček a ne hračky jako W9x...
Jak se to vezme. Pokud mate PC schopne pozrit DIMMy, je to tak. Ale shanejte za rozumnou cenu 256MB SIMM. Zaplatpanbuh tohle uz delsi dobu neni muj problem, ale jedinci, kteri by kvuli rozsireni pameti museli menit i board a procesor, nemluve o zarizenich do ISA slotu (ISA prece uz taky neni na novych deskach az tak bezna), prip. i case, ti urcite jeste budou. A shanet v extremnim pripade pameti pro nejakou 486, tfujtajbl...
A jeste poznamka - moje pritelkyne sve W2K zasadne nevypina, nybrz hibernuje, takze je ma v podstate v kuse pustene klidne i nekolik mesicu. Nepamatuju se, kdy ji naposledy spadly. Jenze tam taky ma starsi HW s odladenymi ovladaci. Ona ta stabilita NT bude vazne hlavne o tomhle.
pokud vim, tak se tady bavime o systemu, ktery budou pouzivat zamestanci, takze tam tezkou budou honit naky VRLM nesmyslovinky, instalovat tisice aplikaci a vselijak to prekonfigurovavat. Jednou se ten pocitac nainstaluje, a jedeme. Krom toho, pokud to budou slusni zamestnanci a ten computer na noc budou vypinat (vsechen batch processing stejne pojede na serverech), tak opravdu nevim, o cem tenhle clanek je... moc se vam nepovedl, tot muj nazor
Klicove slovo je pouzivat, coz IMHO zahrnuje i nainstalovane aplikace a "nesmyslovinky".
Co se prekonfigurovavani tyce: proc si nenastavit aplikaci nebo prostredi podle sveho gusta? A tim nemyslim zrovna zmenu obrazku na pozadi...
System nebo aplikace, ktera mi to neumozni, u me moc sanci nema.
Nebudu zde polemizovat s ekonomickou uvahou. Ve smyslu definovanych okrajovych podminek je spravna. Da se ale urcite diskutovat o realnosti techto podminek.
Organizace teto velikosti bude mit s velkou pravdepodobnosti heterogeni system. Muze tam byt unix, AS/400, pripadne i neco jineho. Da se ocekavat, ze zde budou male skupiny uzivatelu, potrebujici velmi specializovane aplikace. To vede obvykle k rozdeleni prostredi, protoze mira flexibility a optimalizace nakladu k tomu vedou. Nakonec zjistim, ze potrebuji uzivateli spristupnit AS/400, terminal k unixove aplikaci a jeste neco k tomu. Takze nakonec skoncim u Win.
Struktura podpory a produktivita pracovniku pouzivajici system zalezi mnohem vice na jinych parametrech. Produktivita v podobnych pripadech se "chova kvantove", tj v urcitych mezich nedochazi ke zmene nakladu. Aby k tomu doslo, musi rozsah katastrof prekrocit urcitou mez. I v pripade neprilis stabilnich Win aplikaci, je mira katastrof Win podstatne mensi, nez mira katastrof ERP (kdo pracuje treba s pomerne stabilnim resenim SAP, vi o cem je rec).
Vypocet v clanku mi pripomina, ze pokud 1 delnik kope 5m vykopu hodinu, tak 3600 jich to zmakne za vterinu.
Ma nekdo podstatne jine zkusenosti u vetsich organizaci?
Nebudu zde polemizovat s ekonomickou uvahou. Ve smyslu definovanych okrajovych podminek je spravna. Da se ale urcite diskutovat o realnosti techto podminek.
Organizace teto velikosti bude mit s velkou pravdepodobnosti heterogeni system. Muze tam byt unix, AS/400, pripadne i neco jineho. Da se ocekavat, ze zde budou male skupiny uzivatelu, potrebujici velmi specializovane aplikace. To vede obvykle k rozdeleni prostredi, protoze mira flexibility a optimalizace nakladu k tomu vedou. Nakonec zjistim, ze potrebuji uzivateli spristupnit AS/400, terminal k unixove aplikaci a jeste neco k tomu. Takze nakonec skoncim u Win.
Struktura podpory a produktivita pracovniku pouzivajici system zalezi mnohem vice na jinych parametrech. Produktivita v podobnych pripadech se "chova kvantove", tj v urcitych mezich nedochazi ke zmene nakladu. Aby k tomu doslo, musi rozsah katastrof prekrocit urcitou mez. I v pripade neprilis stabilnich Win aplikaci, je mira katastrof Win podstatne mensi, nez mira katastrof ERP (kdo pracuje treba s pomerne stabilnim resenim SAP, vi o cem je rec).
Vypocet v clanku mi pripomina, ze pokud 1 delnik kope 5m vykopu hodinu, tak 3600 jich to zmakne za vterinu.
Ma nekdo podstatne jine zkusenosti u vetsich organizaci?