Názor k článku PostgreSQL 11: procedury jako v Oracle od Karel - To je dost zvláštní dotaz. Asi jako "existuje...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 6. 2018 12:58

    Karel (neregistrovaný)

    To je dost zvláštní dotaz. Asi jako "existuje auto, co má asi tak 1/1000 možností, co má Škoda Superb?"

    Neexistuje. Všechna jezdí. Neumí toho o moc víc a neumí toho ani o moc méně.

    A na čem začít strašně moc záleží na tom, co vlastně chcete dělat a co se chcete učit:

    - Pokud SQL, pak prakticky vše podporuje nějakou verzi ANSI SQL - pak volte podle toho, co zvládnete nainstalovat a spustit.
    - Pokud správu databáze, tak to se dost zásadně liší a zkušenosti s Oracle nepoužijete na MS SQL apod.
    - Pokud se chcete učit jen základy práce s databází, tak na to je dobrý i pitomý MS Access. Ten je sice spíš "databáze" než databáze, ale díky VBA a grafickým nástrojům se v tom dá splácat celá aplikace (byť některé věci jsou tam úplně na zvracení, například automatický save).
    - Pokud se chcete učit matematiku a logiku spojenou s databázemi (relace, normalizace apod.), pak funguje v zásadě kde co. Já mám na tohle dobré zkušenosti s Oracle, ale neumím si představit, proč by MS SQL nebo PostgreSQL měly být jiné. Většinu práce stejně budete dělat tužkou na papír.
    - Pokud vytvářet databázové aplikace, tak tam je háček v tom, že dnes se databázové aplikace občas vytvářejí bez databází. Ve chvíli, kdy prostě použijete ORM nebo nějaký podobný přístup, tak je najednou úplně ukradené, co máte za databázi.

    Mé doporučení by bylo, že čistě na hraní si je dobrý Oracle XE. Na plácání aplikací stylu "databáze klientů" je MS Access. Pokud z toho chcete časem zkusit udělat něco webového, tak MySQL. Pokud chcete udělat něco ne čistě webového, tak PostgreSQL. Pokud se chcete naučit něco do životopisu, tak MS SQL. Pokud jen uvažujete o tom, že by si vaše aplikace data místo do .csv, .xml apod. ukládala data do databáze, tak koukněte po SQLite.