> A ruku na srdce: Kolik uživatelů se zajímá o to, k čemu má co v jejich telefonu přístup?
JA! Ja se skoro vzdycky zajimam, co ktera aplikace chce, ale stejne je to jenom kvuli tomu, abych se nas..l, protoze s tim stejne nemuzu nic delat. Jo, muzu tu aplikaci nenainstalovat, coz nekdy delam, ale pokud neni na vyber, muzu se akorat nas....
Pritom by stacila naprosto jednoduchoucka vec - abych si JA mohl vybrat co te aplikaci dovolim. Pokud po me chce nejaka aplikace pristup na moji polohu (nevidim duvod proc), tak bych mel mit moznost tohle zablokovat a telefon by aplikaci rikal, ze poloha neni disponibilni. Pokud chce pristup na moje kontakty a ja to nedovolim, telefon by mel aplikaci simulovat, ze nemam zadne kontakty. Jak proste mily Watsone. Ale google tohle nechce udelat!
Jsou aplikace, které se chovají slušně, třeba WhatsApp, nebo Signal – ze své podstaty potřebují přístup ke kontaktům, ale když jim ho revokujete, fungují dál, jen je jejich používání nepohodlné.
Pak jsou aplikace, které vás při revokaci práv pošlou do háje. Takové je asi potřeba poslat do háje taky, jenom tak se vývojáři naučí respektovat možnost volby uživatele. Že by telefon před aplikací tajil udělení či neudělení oprávnění je jen hra na kočku a myš, nová generace aplikace by jistě dokázala s velkou pravděpodobností detekovat falešná data a odmítnout pracovat.
<disclaimer>nesnasim (a protoze opovrhuji ani neovladam) android</disclaimer>
Android uz toto prece umi. V nastaveni bezpecnosti se daji nastavit jednotlivy prava pro jednotlive aplikace. Secko sem vsem zakazal, pulka jich popadala, tak se vyhazeli a zustali jen ty co poctive vyhodily error dialog ale inac jeli dal.
prislo to tusim s android 5 ci 6 a tepreve po tomto se to stalo pouzitelnym systemem...
Bohuzel to dost zabiji placeny aplikace (stejne jako android bez google uctu) neb si selzou s "verifikaci licnece".
aspon o motivaci vic si takovy hruzy prepsat :)
Pobaveni po ranu.
Po tom, co jsem docetl tento clanek, jsem s tim seznamil meho kolegu v kancelari. Srdecne jsme se zasmali tomu, jak asistent od amazonu objednal domecky pro panenky, ale kolega mi rekl, at vyzkousim mu telefon. Ze staci odblokovat display a rict "OK GOOGLE"
Tak jsem vytahl z kapsy telefon, odblokoval jsem ho a rekl jsem mu "OK GOOGLE". Nic se nestalo. Zkusil jsem to znovu a hlasiteji a z druheho konce mistnosti se ozvalo neco jako "Rikal jsi neco"? To byl telefon meho kolegy. Ani nebyl odblokovany. Takze kolega na nej: "OK GOOGLE, KOLIK JE HODIN?" a telefon mu poslusne rekl 9:25. Dobry. Tak jsem hlasite prohlasil "OK GOOGLE, ZAVOLEJ MANZELKU!". A kolega s krikem "NEEEEE" bezel pres k telefonu, aby ho zastavil :-)
Takze navrh na dobry vtip po ranu: Zkuste nekdo v tramvaji nebo v metru rict dostatecne hlasite "OK GOOGLE, ZAVOLEJ MANZELKU!", mozna to bude zabavne :-)
Ad "ultrazvukový majáček umístěný na navštívené WWW stránce": tohle ovsem chce, aby clovek mel u stroje dost slusnou aparaturu. Nikde se mi nedari vyguuglovat o jakou konkretni frekvenci by se melo jednat, ale mam pochybnosti, ze zrovna cinske bedynky k PC budou tim pravym zarizenim, ktere prehraje ultrazvuk. S tim maji potize i mnohe klasicke vyskove reproduktory, snad s vyjimkou kalotovych. Fungovat by to mozna mohlo s repracky z notebooku s jejich celuloidovou nebo takovou nejakou ultralehkou membranou. Takze koukam, ze dnes aby majtele "chytrych" founu rozebirali notebooky a k reprakum davali LC filtr. To jsme to dopracovali.
Nevím jak u notebooků, ale třeba sleep as andorid nabízí nově sledování spánku přes ultrazvuk
http://sleep.urbandroid.org/cs/documentation/core/sleep-tracking/#tracking-with-sonar
případně:
http://sleep.urbandroid.org/cs/documentation/faq/sonar-compatible-devices/
Jo, tohle ale pocita s miniaturnimi repraky s velmi lehkou membranou z dostatecne tuheho materialu. Verim, ze nektere repraky z founu, by byly schopne hrat frekvence az dost daleko nad slysitelne pasmo. To by se ale netykalo klasickych vyskacu s papirovou membranou. Ta je na to prilis tezka, nedostatecne tuha a take civka v tehlech repracich ma vahu, ktera by mohla zpusobit dost silny utlum signalu. Ucelem papirovych vyskacu neni prehravani ultrazvuku, tak se nedivim, ze se o to vyrobci moc nesnazi.
Treba tady: http://vyvoj.hw.cz/teorie-a-praxe/konstrukce/tri-kanalova-vykonova-aktivni-reproduktorova-vyhybka.html konstruuji reprobednu a jako vyskovy reproduktor pouzivaji kalotak a i u toho je uvedena mazni frekvence 18 kHz, tedy mene, nez jsem cekal. Navic i u kalotoveho repraku by se na tehlech frekvencich zacalo projevovat zuzovani vyzarovaneho uhlu s rostouci frekvenci, takze nikde neni receno, ze by se telefon se spionaznim SW vyskytl v oblasti pouzitelneho signalu.
Nejvetsi sance na spravne fungovani by pak asi byla s tlakovymi reproduktory pro vyskove pasmo. Kdo mate doma vyskace s papirovymi membranami, tak by mel upgradovat na tlakove repraky, protoze vase zastarale vybaveni sabotuje uspesnost marketingu.
Frekvence máš v tý přednášce, není to ultrazvuk v klasickém slova smyslu, je to typicky v int 18-20kHz, což valná většina (nejen) dospělé populace neslyší. A koneckonců vždycky můžeš jít i na nižší, pokud to nebudeš vyloženě hledat, tak si toho nevšimneš (asi i proto tak nízký symbolrate, jednotky znaků/sec, aby tohle šlo), speciálně když máš jako beaconicta/šmírák i volbu charakteru obsahu a místa v něm, do kterého to bude vkládáno. Takže to přenese (byť kresleně, ale je to beacon a low bitrate, takže whocares) kdejakej pípák.
Neprehrava = prehrava se znacnym utlumem. Takze mobil, ktery je rekneme, v kapse pod urovni stolni desky, uz toho moc nedostane. Navic mobily nejak potlacuji kraval z okoli, asi softwarove, coz ze signalu z mikrofonu jeste neco ubere. Ledaze by spehovaci aplikace byla schopna ziskat k mikrofonu pristup jako k holemu zarizeni, coz nevim, jestli jde.
Tady testovali nějaký Alienware, a na 20kHz vidím -15dB. To mi přijde v pohodě.
http://www.lesnumeriques.com/ordinateur-portable/alienware-m17x-r4-p14354/test.html
Tohle je nějaký HP EliteBook, nejspíš také v pohodě.
http://www.notebookcheck.net/HP-EliteBook-850-G3-Notebook-Review.164731.0.html
Uvědomte si, že stačí přenést pár desítek bitů za sekundu.
Vsimnete si, ze jsem jinde napsal, ze zrovna notebookove repraky by to pravdepodobne prehraly. Co by to neprehralo, jsou cinske reprobednicky, ktere spousta lidi u pocitace ma. Co by to nemuselo prehrat prilis dobre, jsou pak reprosoustavy s klasickym vyskovym reprakem s papirovou membranou.
Dale take musite uvazovat nejen to, jak vam to leze z repraku, ale jak vam to doleze do telefonu, ktery je treba v kapse a co s tim mozna udela telefon. Mobily dost potlacuji okolni rusive zvuky. Nevim, jak to delaji. Mozna konstrukci mikrofonu a v tom pripade byste asi s tichouckym ultrazvukem mel smulu. Mozna to delaji pomoci nejakeho SW nebo specializovane HW - v tom pripade byste take mohl mit smulu, pokud neni moznost ziskat k mikrofonu pristup jeste predtim, nez je uplatneno potlaceni bordelu.
Levné čínské repráčky můžou představovat problém, navíc řada počítačů žádné reproduktory připojené nemá. Takže to jistě nebude fungovat na 100% strojů.
Mikrofon mobilu by to zvládnout měl. Vidím tu měření pár iPhonů, a vyjma toho prapůvodního modelu to vypadá dobře. Potlačování okolních zvuků by neměl být problém. Nekoukal jsem na API iOS a Androidu, ale ve Windows můžete nastavit že chcete raw stream (AudioProcessing.Raw), tj. bez jakýchkoliv korekcí. Aplikace typu VolIP naopak použije mód Communications, případně "efekty" typu C0nstant Tone R3moval, Automatic Gain C0ntrol apod. Předpokládám že ostatní platformy to budou mít podobně.
https://goo.gl/6QZSBu
https://goo.gl/m8vVka