Ty ioc jsou vybrane nahodnym zpusobem k nahodnemu malware? Nebo je to malware pred kterym chce CSIRT varovat? Pro predstavu - z ruznych zdroju dostavame tisice iocs kazdy den, dalsi stovky iocs generujeme kazdy den a poskytujeme je dal. A to nejsme banka ani zadna statni organizace. Pokud CSIRT tohle povazuje za akutni hrozbu pro CR a proto sem da x iocs tak bych asi doporucil najmout nekoho se zkusenostma v threathuntingu. Treba u nas vidime kazdou chvili novy emotet, paleo a dalsi a nez se objevi nekde na virustotal nebo v definicich antiviru tak si musime poradit sami.
Soudní dvůr EU zakázal plošné „data retention”
Vzhledem k tomu, že data retention existuje výhradně kvůli směrnici EU, tak je to k smíchu až k pláči. Ta byla zrušena, ale jak dobře víme, není nic trvalejšího než omezení práv a svobod "z dobrých důvodů".
[https://eur-lex.europa.eu/legal-content/GA/TXT/?uri=CELEX:32006L0024]
No me nejde do hlavy, co EU planuje. Tak zavede GDPR, aby mohla vytvorit platformu pro obchodováni s nasimi daty. Původne se hovorilo jenom o bankách a podobných subjektech, pak přidali nejakým zpusobem i ostatni, aby ted zakázali operatory a mozné uzití pro bezp. slozky, zatimco se bratříckuji s napr. facebokem, ktery sbira dat jeste vic, drzi je mimo kontinent a ani tu neplati dane ...
Nedávno jsem si chtěl koupit pračku. Polovina na trhu je "smart". A to do takové míry, že u některých modelů bylo třeba pro nastavení odloženého startu zmáčknout tlačítko na pračce, pak na mobilu nastavit čas, a opět potvrdit na pračce.
Jímala mně hrůza při představě, že za deset let nějaké znuděné děcko od sousedů bude hackovat moji pračku, tou dobou beztak už 5 let bez updatů.
Nakonec jsem vhodnou "hloupou" pračku našel, ale výběr se značně zúžil.
Jak to budu řešit za 10 let netuším, ale růžově to nevypadá.
Mně zase vadí domácí přístroje, které se programují pomocí dvou nebo tří tlačítek a číselného displeje nebo pípání. Přitom by se to dalo pohodlně nastavit na mobilu. Řešením není lézt zpátky na stromy, řešením je dělat IoT zařízení bezpečná a zaplatit to.
Také se neprodávají auta, která i při správné údržbě přestanou za pár měsíců nebo let brzdit, ani si místo toho nekupujeme žebřiňáky. Stejně tak elektrické nebo plynové spotřebiče, při správné údržbě musí být bezpečné po celou dobu své životnosti, ne jen v záruční době. Není důvod, proč by to tak nemělo fungovat i z pohledu síťové bezpečnosti.
Možná je řešením používat IoT jen tam, kde je opravdu smysluplné a je třeba, a ne ho strkat všude, protože je in a trendy.
Tak jako pračka nepotřebuje wifi a nastavování přes mobil, protože má hromadu tlačítek a displej přímo na sobě, tak bezpečnostní kamera wifi či jiné spojení potřebuje, protože musí dát vědět o vloupání hned.
A konkrétněji - opravdu se dá srovnávat plynový spotřebič se softwarem? Komplikovanost zabezpečení sporáku je na úrovni "není v tom díra, je to ok". Oproti tomu je software komplikovaná věc. Zaručit bezpečný software po celou dobu životnosti se dá jen s podporou po celou dobu životnosti. Jakkoliv by se mi to líbilo, tohle se děje jen ve firemním byznysu, a i tak s potížemi, a pěkně draho. Ve spotřebitelském sektoru to myslím nikdo nikde u softwaru negarantuje, je to příliš nákladné.
Už jenom to, že má pračka hromadu tlačítek, naznačuje, že je tam z hlediska UX něco špatně. To, že spousta lidí neumí pračku ovládat, také svědčí o tom, že je něco na UX špatně. Ano, pračka by mohla mít dotykový displej, tím by se dalo vyřešit ovládání. Ale už dotykovým displejem nevyřešíte to, aby vám pračka rozumně signalizovala, že doprala. To, že pípá v koupelně, je sice hezká věc, ale ta signalizace je tam od toho, abych v té koupelně nemusel být a čekat, ale abych mohl být kdekoli jinde. Další věc, která dává smysl – nastavovat odložený start ráno podle plánů je zase omezení, musím to vědět dopředu a nedokážu zareagovat, když se plány změní. Když půjde odložený start naplánovat přes internet, můžu ho přizpůsobit změnám plánů během dne. Další výhodu vzdáleného přístupu může být diagnostika – nemusí přijet opravář na to, aby zjistil, co s pračkou je, a pak podruhé, až bude mít náhradní díl. Může na základě diagnostiky přijet na první pokus s tím dílem, který bude nejspíš potřeba.
Takže zrovna u pračky dává smysl nejen spojení s telefonem (přes Bluetooth), ale dokonce i připojení na internet.
Zabezpečení plynových a elektrických spotřebičů už dávno není jen na úrovni „není v tom díra, je to OK“. Spotřebiče dnes běžně mají různé pojistky proti různým závadám nebo špatnému používání.
Ano, software je ještě komplikovanější. Možná to nepůjde jinak než s podporou po celou dobu životnosti. Ale jiná možnost není. Připojovat různá zařízení k chytrým mobilům nebo k internetu ve spoustě případů dává smysl (a je naopak ostuda výrobců, že se to pořád snaží řešit tlačítkovým programováním s akustickou odezvou jak před padesáti lety). Lidé to tedy budou chtít. Tím pádem potřebujeme zabránit tomu, aby někdo hackoval pračky, trouby, topení, kamery a zámky. A potřebujeme zabránit tomu, aby tahle zařízení útočila na internetu. Stejně jako dnes nemůže na silnici vyjet auto, které nesplňuje technické normy, bude jednou to samé platit i pro zařízení připojená k internetu. Protože takové zařízení připojené k internetu dnes může napáchat větší škody než auto.
Ne že pračka by mohla mít dotykový displej, spousta praček má dotykový displej! Nevím sice, v čem je to pro uživatele lepší, hůř se to používá s mokrými prsty.
Já osobně teda v koupelně nečekám, dokážu si zapamatovat kdy pračka dopere, tak moc se ten čas praní v průběhu praní nezmění.
Změnu denních plánů si představit dokážu, ale většině prádla nevadí, když v pračce hodinu dvě po doprání počká, a těch pár speciálních kusů peru jednou za dlouhý čas. Snažil jsem se ptát po okolí, a ostatní to vidí obdobně.
Jako další možné pozitivum jsem našel v možnosti nahrát prací program pro daný typ prádla. Jenže ty lepší pračky stejně mají dostatek programů a nahrávání netřeba. Ty pračky co umí nahrát další prací program spíš vypadaly jako že výrobce je škrt co nechce přidat pár kilobytů paměti na všechny možné programy rovnou.
Opravdu mám pocit, že obhajujete IoT v pračce jen pro to že v nějakých extrémně okrajových případech lze obhájit, ale doopravdy to asi ani sám nepoužíváte? Možná když bude svět růžový a výrobce bude poskytovat softwarovou podporu, tak chytrou pračku ano jako bonus, s využitím jednou za rok. Svět ale růžový není.
Kdybyste to mohl nastavit přes mobil, mokré prsty by vás netrápily, protože nikdo nemá potřebu ovládat mobil mokrými prsty.
Můžu vysledovat dobu praní, připočítat si čas a pak na to myslet. Můžu si na to třeba i na mobilu nastavit budík. Akorát že j jsem přesvědčený, že stroje mají sloužit lidem, ne opačně.
Jedna věc je, jestli to nevadí prádlu, druhá věc je, jestli to nevadí lidem, kteří to pak nosí. Ale hlavně ty změny plánů mohou mít nejrůznější podoby. Např. přijdu domů dřív, tak je fajn, když už je dřív vypráno. Nebo přijdu dřív a chci odejít dřív, tj. nečekat, až pračka dopere.
Dostatek programů u lepších praček zase znamená, že tam máte spoustu programů, u kterých nechápete rozdíl nebo k čemu jsou. A stejně jich nakonec budete používat pár. V mobilu se to dá řešit wizardem a oblíbenými položkami.
Sám to nepoužívám, protože v době, kdy jsem pračku kupoval, ještě smart funkce neměly (nebo možná ano, ale ve zcela jiné cenové kategorii).
Pokud chcete nějaký extrémní příklad, nabízím domácí pekárny. Ty také mají spoustu programů předpřipravených, a pak mají možnost naprogramovat si vlastní program. Takže pomocí dvou tlačítek a jednoho číselného displeje nastavujete, jak dlouho se má těsto hníst, jak dlouho a při jaké teplotě má kynout, jak dlouho a při jaké teplotě se má péct. Když se spletete, začnete znovu. Když chcete příště upéct to samé, musíte to naprogramovat znovu. Kdyby se ta domácí pekárna ovládala pomocí děrných štítků, byl by to obrovský pokrok.
Neberu vám, že rád děláte práci, kterou by mohly dělat stroje. Jenže tím se IoT ve strojích nezbavíte – za nějakou dobu bude mít možnost připojení k internetu i ta nejlevnější pračka, protože to pro výrobce bude nejlevnější. Takže bezpečnost IoT zařízení je potřeba řešit tak jako tak, bez ohledu na to, zda k té „smart“ části chcete mít jako uživatel přístup.
Mimochodem, víte, jaký segment trhu mi chybí? WiFi nástěnné hodiny a budíky, které by si řídily čas podle NTP. Protože DCF je sice hezká věc, ale když bydlíte v panelovém domě s okny na východ, seřídí se to jednou za uherský rok. A že se vyčerpala baterka poznáte až tehdy, když se hodiny zastaví. Nemluvě o troubách, set-top-boxech a dalších spotřebičích, které naprosto nutně musejí zobrazovat aktuální čas, ale neumí se přepnout na letní čas a zpět (ani manuálně), takže je musíte dvakrát za rok vyresetovat vytažením ze zásuvky, abyste tam mohli nastavit správný čas.
Víš drahá, jak jsi mi říkala, že mám pustit pračku, než půjdu na počítač? To je ti taková legrační věc, já ji nacpal prádlem, pustil jsem vodu, nalil jsem tam prášek. Pak jsem si umyl ruce a šel do obýváku pro mobil, že tu pračku spustím. A koukám, zmeškaný hovor od Petra a SMS, že spadly buildy na DEVu, tak mu hned volám a prů že už je to vyřešeno. A proč že ti to říkám? No víš, já jak viděl tu SMS a jak jsme si pak telefonovali, víš, já tu pračku zapomněl pustit.
Jako vážně ne. Z hlediska UX je mobil na nastavení a spuštění pračky špatně. Vy už se u ní potloukáte kvůli prádlu, puštění vody a nalití prášku. 9 z 10 odborníků na UX vám řekne, že když už u ní jste, tak ji máte spustit tlačítkem přímo na pračce.
Jiná věc jsou notifikace od pračky, kupříkladu když dopere nebo hlavně když se zastaví s chybou E8 - nerovnoměrně rozložené prádlo.
"KarelE: Místo vymýšlení srdcervoucího příběhu jste se mohl zamyslet nad tím, jestli nemůže mít pračka otočný knoflík na čtyři základní programy a vedle toho pokročilejší ovládání z mobilu. Zjistil byste, že to možné je."
Samozřejmě, že to možné je. Dokonce u toho může ještě přepínat lokální stanice rádia na každý pohyb kolečka a vykládat vtipy hledané v cloudu. Otázka, co z toho skutečně nečemu pomůže a nepřinese jenom další díry a komplice, jako např. synchronizase toho "kolečka" a toho, co někdo nastaví v aplikaci, aby se např. nemusel vracet, protože tím kolečkem zapomenul dotočit - ono se na to zapomnělo a postupně to vypadá přesně obráceně, ale technologie měly ulehčovat a zlepšovat život, ne přidávat další komplikace a strany manuálů hned ze startu by design.
13. 10. 2020, 10:10 editováno autorem komentáře
Zrovna to je slušná bezpečnostní fíčura. Bydlím v oblasti, kdy párkrát za měsíc vypadne proud. Někdy i na pár hodin. Tak si představ ne zcela nereálnou situaci:
Vaříš jídlo na sporáku a vypadne proud. Zrovna nejsi u sporáku, tak si zanadáváš a jdeš s rodinou do hospody na oběd. Mezitím proud zase zapnou a co se nestane? Zapne se i sporák... Ten hrnec na plotně stále leží a teplota stoupá, doma nikdo...
Oběd se protáhne, protože vedle otevřeli nové cokoliv co vás zaujme a když už jste sli do centra na oběd, tak si rovnou skočíte na nákup... No a cestou domů se děti předhání, jak viděly ty hasiče...
Zrovna tuto funkci u trouby velice oceňuji! Čas není třeba nastavit, ale je nutné pustit hodiny.
P.S. ručičkové hodiny řízené pomocí NTP bych také ocenil.
@FILIP JIRSÁK
Ano, to je pravda. Když to tak píšete, rodiče vlastně mají varnou desku a občasné/otravné výpadky a je to tak.
Každopádně bych ale nechtěl vidět, že v tom v takovém případě bude jakkoliv zahrnuta i nějaká mobilní aplikace. Jenom ať se to hezky vypne a zůstane vypnuté
Řešíme pračky s mnoha tlačítky a velkými (dotykovými) displeji, ne pekárnu s 2 tlačítky.
Ta práce, kterou by za mně mohly dělat stroje, je odhad příchodu z práce, případně přičtení času startu a doby trvání (podle typu pračky). Sečtení dvou čísel nadneseně nazvete jako "práci, kterou by mohly dělat stroje". Že Vám takový nesmysl stojí za tak dlouhé psaní.
Jak často se Vám stalo, že jste přišel dřív z práce, a musel jste čekat na konec pračky, a zabránilo Vám to odchodu? Já tvrdím, že to je marginální problém, který 95 % lidí nestojí za to, aby se polovina ovládání přesunula z pračky na mobil.
(Mimochodem, už dřív jsem souhlasil, že je potřeba pořádně řešit bezpečnost IoT, jen to považuji za utopii.)
K>: Nikoli, řešíme spoustu zařízení v domácnosti, která by se propojením do sítě mohla chovat mnohem uživatelsky přívětivěji, než dnes. Řešení marginálních problémů je součást lidské civilizace. O kolik rychlejší byla první auta oproti koňskému povozu? Kolik sekund se tím ušetřilo při běžných cestách? Přesto je dnes jasné, že ta změna dávala smysl – protože k té jedné marginální změně se nabalilo milion dalších.
Mimochodem, když pořád tak řešíme ty pračky – podívejte se kolem sebe, kolik je lidí, kteří neumí pračku používat (a pak vznikají rádoby „vtipné“ memy typu „nechte to manželce, je to její práce“) a tvrdí (oprávněně), že ovladače na pračce mají jen nesrozumitelné symboly. Neřešte jen současné uživatele, kteří se naučili pračku ovládat, protože jim nic jiného nezbylo. Lepší ovládání může znamenat další uživatele. Vzpomeňte si na iPhone. Ten nepřišel s žádnou technologickou novinkou. Jenom umožnil uživatelům mobilní telefon ovládat mnohem snadněji.
To asi řešíme každý něco jiného.
Jestli má uživatel tlačítko nakreslené na displeji mobilu, nebo displeji dotykového panelu na pračce, nebo jako tlačítko na fyzické na pračce, přece nic nevypovídá o snadnosti používání a kvalitě uživatelského rozhraní. To že to bude v mobilu neznamená že to bude lepší.
A jak jsem viděl programy pro IoT pračky, k žádnému zlepšení nedošlo. Viděl jste něco takového aspoň na videu nebo jen obecně plácáte?
Ty Vaše hyperboly diskuzi dost komplikují.
K> Fyzické kolečko na pračce vám těžko ukáže návod, jak roztřídit prádlo, co znamenají symboly na visačkách nebo doporučí dávkování prášku. Že to bude v mobilu neznamená, že to bude lepší. Ale když bude jenom to fyzické kolečko na pračce, znamená to, že to určitě lepší nebude. Fyzické kolečko už totiž dosáhlo svých limitů.
Verze 1: Podívám se na video jak se pere prádlo, přejdu na program ovládání pračky, nastavím pračku na program pro dané prádlo, přejdu k pračce, dám prádlo do pračky, pustím pračku tlačítkem na pračce.
Verze 2: Podívám se na video jak se pere prádlo, přejdu k pračce, nastavím pračku na program pro dané prádlo, dám prádlo do pračky, pustím pračku tlačítkem na pračce.
Návod v mobilu tedy není argument pro nutnost IoT pračky.
K>
A ještě to zabrání tomu, aby uživatel např. při prohlížení spustil náhodou nebo to prostě odklikal jako T&C či neopral vůbec, kvůli nějaké verzi SDK ... video pustí každý a kolečkem otočí každý. Navíc tím nuceně proběhne i vizuální kontrola pračky a okolí - člověk by se občas divil, speciálně při vícečlenné domácnosti
K>: O nutnosti nikdy nebyla řeč. Barák také není nutnost, bydlet se dá i v jeskyni. A nutnost není ani jeskyně, spát můžete i pod širákem. Což ale neznamená, že by barák nebyl civilizační výdobytek, kterého by se většina lidí vzdávala jen velmi nerada. Ale když někdo zkusil postavit první „umělou jeskyni“, určitě kolem byla spousta lidí, která to považovala za zbytečnost.
"Gratuluju k objevu, že existují i pračky, které nemají žádnou mobilní aplikaci. Pak se nedivte, že lidem připadá pravděpodobná varianta, že jste něco nečetl – když být mimo kontext je vaše záliba."
Manipulace: nikdo netvrdil, že nejsou pračky bez aplikace, NAOPAK, Vy jste se snažil tvrdit, že aplikace k domácím spotřebičům jistě bude další vývojový stupeň a to pomocí slaměného panáka poukázáním na vývoj od jeskyní k domům.
A ještě jste na základě této manipulace přidal alespoň jedno ad hominem jak se stalo Vaším zvykem a evidentně Vaše záliba.
Rada: netvrďte věci, které nemůžete prokázat, nebo se stydíte říct, že si to jenom myslíte a může to být jinak. Pak nebudete muset uvádět manipulativní příklady a napadat ty, kteří na to slušně upozorní.
13. 10. 2020, 15:50 editováno autorem komentáře
nikdo netvrdil, že nejsou pračky bez aplikace
Což vám nebránilo s takovým tvrzením polemizovat.
Vy jste se snažil tvrdit, že aplikace k domácím spotřebičům jistě bude další vývojový stupeň a to pomocí slaměného panáka poukázáním na vývoj od jeskyní k domům.
Mýlíte se. Já jsem pouze vyvracel tvrzení „když to tak stačilo doteď, musí to stačit i nadále“.
"Což vám nebránilo s takovým tvrzením polemizovat."
Čistá lež.
"Mýlíte se. Já jsem pouze vyvracel tvrzení „když to tak stačilo doteď, musí to stačit i nadále“."
Ano, tím, že to nestačí pro úplně něco jiného abyste tím jakoby doložil, že to musí platit pro aplikace k ovládání pračky. Jakoby snad posun od jeskyní k domům měl co společného s dálkovým ovládáním. Celý posun v případě jeskyně-dům je fundamentálně úplně jinde.
13. 10. 2020, 16:49 editováno autorem komentáře
Čistá lež.
Aha, takže váš dnešní komentář ve 14:00 nebyl polemika. Co to tedy bylo? Přitakání? Nebo jste si jen tak chtěl povídat?
Ano, tím, že to nestačí pro úplně něco jiného abyste tím jakoby doložil, že to musí platit pro aplikace k ovládání pračky.
Tak ještě jednou. Já jsem tam napsal nic o aplikaci pro ovládání pračky. Jenom jsem napsal, že argument „když to stačilo doteď, musí to stačit i nadále“ není univerzálně platný argument.
Jakékoli tvrzení s velkým kvantifikátorem jednoduše vyvrátíte jediným protipříkladem. Pokud někdo uvede obecné tvrzení, sám si tím nabíhá na to, že to někdo shodí nějakým protipříkladem, který s původním tématem vůbec nesouvisí. Ale to je zcela legitimní diskusní postup. Řešení je jednoduché – nesnažit si dokazovat svá tvrzení nepravdivými argumenty.
"Aha, takže váš dnešní komentář ve 14:00 nebyl polemika"
A zase lživě manipulujete. Polemika to byla, ale to není to, čím jsem mě zkoušel urazit - tedy že ani nevím, že existují pračky bez aplikací a tím pádem všechno co kde píšu je bez kontextu a hodné výsměchu.
Jenom jsem napsal, že argument „když to stačilo doteď, musí to stačit i nadále“ není univerzálně platný argument.
Což opět není pravda. Psal jste o tom, že se vždy někdo brání něčemu novému, i když to má být údajně tak skvělé - což jste se pokusil manipulativně doložit přirovnáním k fundamentálně úplně odlišnému příkladu: vylepšení struktury obydlí není přidání duplicitního externího ovládání ani náhodou:
O nutnosti nikdy nebyla řeč. ... Ale když někdo zkusil postavit první „umělou jeskyni“, určitě kolem byla spousta lidí, která to považovala za zbytečnost. [F. J.]
Jakékoli tvrzení s velkým kvantifikátorem jednoduše vyvrátíte jediným protipříkladem.
Možná by bylo lepší kdybyste se poslepu nehnal za kvantifikátory a soustředil se na nalezení protipříkladu který, možná ne tematicky ale za to svými atributy, odpovídá zkoumanému tvrzení. V opačném případě Vám nezbude než, opět stejně jako nyní, začít lhát a urážet ostatní prupovídkami o nějakých údajných (ne)schopnostech každého okolo.
13. 10. 2020, 18:52 editováno autorem komentáře
A zase lživě manipulujete. Polemika to byla, ale to není to, čím jsem mě zkoušel urazit - tedy že ani nevím, že existují pračky bez aplikací a tím pádem všechno co kde píšu je bez kontextu a hodné výsměchu.
V minulé diskusi jsem si myslel, že jste se zmýlil. Ale ona je to evidentně vaše taktika, že se pokoušíte udělat zmatek v tom, který komentář na co reaguje. Moje reakce o tom, že nevíte, že existují pračky bez aplikací, totiž byla reakcí právě na ten váš komentář ze 14:00.
Psal jste o tom, že se vždy někdo brání něčemu novému, i když to má být údajně tak skvělé
Ne, to jsem nepsal.
Možná by bylo lepší kdybyste se poslepu nehnal za kvantifikátory a soustředil se na nalezení protipříkladu který, možná ne tematicky ale za to svými atributy, odpovídá zkoumanému tvrzení.
Proč? To tvrzení je nepravdivé, je jedno, jakým způsobem to dokážu. A vzhledem k tomu, že je nepravdivé, je logické dokázat to co nejsnazším způsobem.
V opačném případě Vám nezbude než, opět stejně jako nyní, začít lhát
Zatím tu lžete jenom vy.
urážet ostatní prupovídkami o nějakých údajných (ne)schopnostech každého okolo
Další lež, nic takového já jsem nepsal.
@Filip Jirsák
"Ale ona je to evidentně vaše taktika, že se pokoušíte udělat zmatek v tom, který komentář na co reaguje. Moje reakce o tom, že nevíte, že existují pračky bez aplikací, totiž byla reakcí právě na ten váš komentář ze "
Fajn, zastavme se u první z Vašich lží. V tom případě byste neměl mít problém ukázat mi, ve kterém komentáři se divím nebo nevím, že některé pračky nemají mobilní aplikaci.
Víte co? Já to udělám za Vás, protože jsem si téměř jistý, že byste to radši nejen neudělal, ale ještě byste se pokusil sem zanést další obrovskou hromadu nesmyslů, lží a urážek, abyste to celé rozplizl. Tak, jak končí všechny Vaše výstupy s každým.
V tom případě není nutnost ani ta aplikace a dá se žít bez ní aneb ne všechno, co se dá udělat, k něčemu opravdu je a přetrvá, jenom protože to jde ...
[87vdf4vg82 Dnes 14:00]
87vdf4vg82: Gratuluju k objevu, že existují i pračky, které nemají žádnou mobilní aplikaci. Pak se nedivte, že lidem připadá pravděpodobná varianta, že jste něco nečetl – když být mimo kontext je vaše záliba.
[FILIP JIRSÁK Stříbrný podporovatel Dnes 14:15]
Žádná věda v tom, není. Prostě zase jenom lživě urážíte diskutujícího jako naprostého hlupáka, protože nemáte validní argument. Jak malé díte. V mluvené komunikaci s tím jistě slavíte "úspěchy", tady máte smůlu, všechno se dá zkopírovat a ověřit.
13. 10. 2020, 21:56 editováno autorem komentáře
Fajn, zastavme se u první z Vašich lží. V tom případě byste neměl mít problém ukázat mi, ve kterém komentáři se divím nebo nevím, že některé pračky nemají mobilní aplikaci.
Kde já jsem tvrdil, že to nevíte nebo se divíte? Aha, takže to bude spíš vaše lež.
Komentář, na který já jsem reagoval, je tento: „V tom případě není nutnost ani ta aplikace a dá se žít bez ní aneb ne všechno, co se dá udělat, k něčemu opravdu je a přetrvá, jenom protože to jde ...“ Reagoval jsem sarkasmem, proto to „gratuluju k objevu“. Protože ten váš komentář byl v daném kontextu dost hloupý.
Já to udělám za Vás, protože jsem si téměř jistý, že byste to radši nejen neudělal
Dopadlo to stejně, jako u jiných věcí, kde jste si téměř jistý – opět jste se zmýlil.
Prostě zase jenom lživě urážíte diskutujícího jako naprostého hlupáka, protože nemáte validní argument.
Na argumenty musí být v diskusi dva. Lživého jsem nenapsal nic, pouze zvýrazňuji některé části vašich komentářů. Že jsou to hlouposti, to je – obávám se – vaše chyba. Nepište hlouposti a já nebudu mít na co reagovat.
Chvíli bylo zábavné pozorovat, jak prskáte, když se někdo k vám chová aspoň trochu tak, jak se chováte v diskusích vy. Ale už se opakujete. Howgh.
@FILIP JIRSÁK
"Komentář, na který já jsem reagoval, je tento: „V tom případě není nutnost ani ta aplikace a dá se žít bez ní aneb ne všechno, co se dá udělat, k něčemu opravdu je a přetrvá, jenom protože to jde ...“ Reagoval jsem sarkasmem, proto to „gratuluju k objevu“. Protože ten váš komentář byl v daném kontextu dost hloupý."
Můj komentář se Vám může zdát hloupý. Možná je to tím, že upozorňoval na to, co tak hloupě přehlížíte. Ale pořád to není důvod, abyste manipulativně a lživě útočil ad hominem. Tedy pro slušné lidi.
"Lživého jsem nenapsal nic"
A zase lžete:
Gratuluju k objevu, že existují i pračky, které nemají žádnou mobilní aplikaci.
Čistá lež (nic takového ani v náznaku nebylo napsáno) a je to útok na inteligenci pisatele místo na jeho argument (proti)argumentem - a to jenom proto, že se Vám argument nelíbí, jak jste sám napsal (Zdál se mi hloupý).
Chvíli bylo zábavné pozorovat, jak prskáte, když se někdo k vám chová aspoň trochu tak, jak se chováte v diskusích vy. Ale už se opakujete. Howgh.
A já snad lžu o tom co píšete a urážím Vás, že ani snad neumíte číst, jako to děláte Vy, viz důkazy výše? Ne.
Pořád se snažíte vypadat tak strašně chytře - čím to je, že pak nedokážete snést jeden nějaký přesný argument a každé musíte pořád jenom urážet z pozice nějakého údajného mudrce?
Tak inteligence opravdu nevypadá, jenom pokus si ji vydupat.
14. 10. 2020, 09:36 editováno autorem komentáře
Návod v mobilu tedy není argument pro smysluplnost IoT pračky.
Návod v mobilu není dostatečný argument pro IoT pračku. Napsal jsem ovšem jiné argumenty, návod byl jenom příklad, že když už bude pračka s mobilem propojená, dává smysl propojit i ten návod. protože je vždy daleko lepší, když máte ovládání i návod integrované dohromady, než když musíte zvlášť studovat návod a někde jinde věci nastavovat a zjišťovat.
@ Jirsák:
To ovládání pračky mobilem je chobotovina. Technucky je to reálný, ale to neznamená, že se to musí hned realizovat. A víš proč?
1) Lokální ovládání nemusí být pomocí tlačítek, ale klidně appkou na dotykovým displeji (třeba s BT815kou). Přehledně, s průvodcem volbou programu a návodem, přesně jako na mobilu. Takže argument s komfortem ovládání tím padá. Může být 1:1 s tím na mobilu.
2) Pokud mám lokální ovládání, stačí zapnout do zásuvky, připojit vodu a odpad, zapnout a zvolit jazyk. U dálkovýho ovládání musím navíc stroj párovat s mobilem a pokud tam není BT, ješte musím vložit SIMku nebo nějak nakonfigurovat WiFi (což se zase nejlíp dělá s rozumným lokálním ovládáním).
3) Ovládání pomocí patlafounu nebo tabletu znamená, že musím krom pračky mít další zařízení. To může být problém třeba pro starší lidi a až tě někdo přepadne a šlohne ti mobil, tak si pak ani neodstraníš následky leknutí z trenclí.
4) Pokud chci tady používat mobil odkudkoliv, musím si s pračokou pěkně navázat spojení, protože v mobilních sítích u nás IPv6 moc nefrčí. Takže musíme jet s NATem v LTE síti a NATem v domácí síti, ti šťastnější i s CGNATem u ISPíka. To znamená přes čmoud se vším hezkým, co to obnáší (větší traffic mezi appkou a čmoudem, pomalejší odezvy, ávislost na nějaké službě od výrobce,...)
5) Pokud mám konektivitu ven, je s tím mnohem víc práce. Musím navrhnout komunikační modul. Musím ho otestovat (ohledně vysílacích výkonů, frekvencí,... a na všechno mít papír kvůli ES Prohlášení o shodě). Musím navíc řešit komunikační stack. Musím navíc vyvíjet a udržovat appku. Musím updatovat firmware, pokud se objeví bezpečnostní problém, začne se používat jiný protokol (IPv4->IPv6 apod.) Musím u každýho release software dělat integrační testy (zařízení + čmoud + mobilní appka). Musím navíc vyvíjet bezpečný bootloader, který umožní zápis novýho firmware. A musím záplaty dodávat celou dobu životnosti výrobku. Bez konektivity dáš dva sofťáky na GUI, jednoho na řízení HW a jak je odladěno, dáš je na jiný projekt. S konektivitou se ti navíc tři lidi starají o updaty, další tři o provoz čmoudu a další tři o mobilní appku. A desátý jim vypisuje dovolený.
6) Body 4 a 5 musím platit z jednorázové ceny výrobku. I u posledního, kusu, co sjel z pásu a má pár let sloužit. Je to levnější, než za 800 vestavět nějaký 6.5" LCD TFT a mí pokoj od bezpečnostních updatů a údržby věcí okolo?
7) A vytvoříš si tím závislost na konektivitě, která nemusí být dobrá (v zimě v horské chatě, závislá na mikrovlnce atd.). Není net, není přístup na čmoud. Není čmoud, nepereš.
8) A pokud tu chatu pronajímáš nebo někomu půjčuješ, tak hodně štěstí s přidáváním a odebíráním vzdálených ovládacích panelů pro hosty. Lokální ovládání může zvládnout každý hned i bez instalací aplikací do mobilu a dvou hodin nastavování.
Ad 1) Porovnejte si, jak pracné bude naprogramovat to samé UI pro BT815 a pro Android/iPhone. Jak pracné bude na BT815 přehrávat video z YouTube.
Ad 2) Dálkové ovládání nevylučuje lokální ovládání.
Ad 3) Nebavíme se o lidech, kteří telefon nebo tablet nemají. Bavíme se o těch, kteří ho mají, a uvítali by ovládání složitějších věcí na přístrojích přes mobilní telefon – protože programovat něco pomocí tlačítek a pípáku, případně sementového displeje, bylo hi-tech před padesáti lety, ale ne dnes.
Ad 4) Ano, IPv6 je potřeba nasazovat co nejrychleji, IoT je jenom jeden z mnoha důvodů.
Ad 5) Komunikační modul nemusí být pro každé zařízení unikátní.
Ad 6) Dokud se to používá málo, jsou příslušná zařízení drahá. Věřím, že jak se budou používat čím dál častěji, budou zlevňovat – až se pak výrobcům nevyplatí vyrábět zařízení bez komunikačního modulu.
Ad 7) Dálkové ovládání nevylučuje lokální ovládání. Cloud je vynucený pouze nedostatkem IPv4 adres, ale IPv6 už se nasazuje i v ČR. Třeba budou zrovna chytrá zařízení tím, co přiměje lidi vybírat ISP podle toho, zda podporuje IPv6, kdo ví.
Ad 8) Jestli se nepletu, některé penziony už začínají používat zámky ovládané mobilním telefonem. Ono zaměstnávat člověka jenom na to, aby vám vydal klíče, není úplně efektivní. Vzdálené ovládání může zvládnout každý hned i bez čtení manuálu se slovníkem a dvou hodin laborování.
Neočekával bych, že na poli smart zařízení uspějí ti, co to budou navrhovat co nejhůře, aby dokázali, že to nejde. Naopak uspějí ti, kteří zařízení i jeho ovládání navrhnou chytře. Takže ten váš výčet moc smysl nedává.
Tak, a teď marně přemýšlím, jak se vyhnout poznámkám o intelekktu někoho, kdo chce na pračce přehrávat videa z YouTube. Navíc je to další závislost na službě třetí strany, kterou nemáš pod kontrolou a tomu je lepší se vyhnout. Nehledě na to, že bys musel přidat repráky a další věci, co stojí prachy.
Video návody jsou pro kočku. Člověk na to čumí 20 minut, aby zjistil, že má na něco ťuknout. Pokud někdo nemá čas vzít papírový návod, otevřít příslušnou jazykovou variantu, podle obsahu najít 5. odstavec na straně 4 a přečíst si tři věty, bude mít čas a nevy na čučení na video?
Návod je většinou potřeba, protože ovládání je komplikovaný. Ovládání je komplikovaný, protože se výrobce snaží na čtyřmístnou sedmisegmentovku a pět tlačítek dostat 2598 funkcí a 35 nastavení.
Na interktivní ovládání pračky stačí na jedné obrazovce seznam funkcí, který si scrolluješ nahoru a dolů. Ikonka, tučně název, pod tím normálně stručný popis. Zaškrtneš "předpírka", "praní", "ždímání", potvrdíš, druhá obrazovka. Slider pro teplotu a otáčky, hodnoty si pamatuje z minula. Potvrdíš, třetí obrazovka. Tlačítko "start", "zpět" a "odložený start". Odložený start tě hodí na obrazovku, kde je nastavení času, kdy to chce mít hotovo. K tomu lišta s tlačítky, kde se dostaneš na nastavení (volba jazyka) a možnost si uložit a pojmenovat nastavení. K tomu hodinovou přednášku na YT fakt nepotřebuješ.
A na mobilu to uděláš úplně stejně, barvy na obojím jsou RGB888 a pozici/velikot prvků přepočítáš trojčlenkou. To snad zvládne i takový pitomec, co che prodávat pračky s konektivitou.
V textovém manuálu se výborně vysvětluje, jak před praním prádlo připravit nebo jak ho sušit. Stejně tak jsou výborné textové popisy, jak se dostat třeba k filtru. „Odklopte panel“ – jenže on je samozřejmě nacvaklý a nevíte kde ani jak. Ale výrobci to dotáhly ještě dál – aby nemusely platit za překlad, dělají obrázkové návody. Z těch už nepoznáte vůbec nic.
Pokud někdo, kdo se nevyzná v symbolech na pračce, uvidí „předpírka, praní, ždímání“, udělá čelem vzad a bude to stejně, jako dřív.
Na mobilu se aplikace neprogramují tak, že byste maloval na plátno a odečítal souřadnice dotyku. Máte tam už hotové komponenty, které mají kompletně naprogramované chování. Funguje tam zvětšení písma nebo kontrastu pro slabozraké, funguje tam hlasové odečítání pro nevidící. Repráky už v té pračce máte, abyste tam mohl promítat ty videa, ale implementovat správně tu přístupnost už tak snadné nebude.
Nevím co máte za pračku, ale moje pračka se programuje primitivně. Natočím program podle typu prádla kolečkem. Primitivní. Sama pračka předvolí předpírku, ždímání, teplotu. Případně sám dle svého uvážení jednu z těch hodnot změním pomocí plus a minus tlačítek u těch hodnot. Primitivní. Dám přášek podle ukazatele, zmáčknu start, pračka pere. Primitivní. Pokud dám odložený start, zmáčknu tlačítko odložený start 4x pro konec praní za 4 hodiny. Primitivní.
Muset tohle ťukat na mobilu je mnohem komplikovanější. Kolečko a pár dedikovaných tlačítek je řádově ergonomičtější.
Pokud nějakému znaku na štítku oblečení nerozumím, najdu si to na googlu, a v tu chvíli chci mít plnohodnotný browser s googlem, snadným přehráváním videí a hlavně si u toho můžu sednout do křesla.
Co se dá na tomhle vylepšit? NIC.
Ok, jediná možnost je ta okrajová záležitost s tím že se vrátím dřív z práce. Za to mi IoT nestojí, protože by to přineslo nutnost instalovat program pračky do mobilu, jednou za rok kdy to potřebuji si vzpomenout že ho mám a jak se jmenuje, nastavit wifi na pračce, řešit wifi na pračce při změně hesla, routeru, pravidelně updatovat firmware pračky, updatovat program pračky na mobilu...
Tvrdím že pračku běžně nepoužíváte, IoT nesmysl pračku jste neviděl, nemáte v nich přehled, ale jen obhajujete IoT pračku z důvodu marginální výhody, přičemž zanedbáváte negativa.
K>: To, že vás nenapadá, co by se na tom dalo zlepšit, neznamená, že na tom není co zlepšit. Ve své argumentaci neustále vycházíte z toho, že ovládání musí být buď lokální nebo vzdálené. Už jsem vám mnohokrát vysvětloval, že to není pravda.
Na tom, že pro sledování videa nebo čtení návodu je často lepší sednout si do křesla, se shodneme. Já bych jenom dodal, že je pohodlnější si do křesla sednout s mobilem nebo tabletem, sedat si do křesla s pračkou s dotykovým displejem by bylo dost nepohodlné.
Tvrdit můžete co chcete, napsal jste tu už spoustu nesmyslů, takže přidáním dalších se zas tak moc nestalo. Negativa nezanedbávám, jenom za negativum nepovažuju to, že si vymyslíte, jak něco udělat co nejhloupěji, když už jsem dávno popsal mnohem lepší řešení. Jeden příklad za všechny – to, že jste si na mobilu vypnul automatické aktualizace, je čistě váš problém.
Vy si dovedete představit jenom použití, jak zařízení používáte vy. Nedokážete se nad to povznést a představit si, že jiní lidé mohou mít jiné požadavky. Nevíte, jaký je rozdíl mezi UX vzory, které mají lidé vrozené, které mají naučené (protože se s nimi setkávají ve spoustě případů) a které se musí naučit nově.
"když už jsem dávno popsal mnohem lepší řešení."
Kde? Čtu diskuzi znova a nikde nic.
Nebo je snad myšleno "nastavování na mobilu"? Jenže jste nikde nevysvětlil, proč by nastavování programu a teploty na mobilu mělo být lepší než otočit kolečkem.
Vy považujete kolečko za hloupé řešení, ale furt jste nikde nenapsal, co do toho mobil přináší, kromě video návodů.
Já jsem jasně napsal co je potřeba na pračce používat a jak snadně se to nastavuje. Kde jste něco konkrétního napsal vy? Myslím něco opravdu konkrétního, a ne hyperboly o jeskyních a civilizacich.
Tu hypotézu o tom že pračku nepoužíváte jste nepopřel. Jaká je teda pravda? Jak často používáte pračku?
Jenže jste nikde nevysvětlil, proč by nastavování programu a teploty na mobilu mělo být lepší než otočit kolečkem.
Např. proto, že se do mobilu mnohem lépe naskládá, pokud má pračka speciální programy na praní sportovních bot, džín, vlny apod. Všimněte si, že jsem nikde nepsal, že má být volba programu a teploty jenom přes mobil. Ale klidně může být volba třeba tří nejpoužívanějších programů kolečkem a speciální programy přes mobil. Chápu, že je to těžko představitelné, když vrcholem UX, ke kterému ještě nedospěly zdaleka všichni výrobci, je to, že vám k pračce dají tabulku programů vytištěnou a zalaminovanou, aby mohla být v koupelně u té pračky.
Vy považujete kolečko za hloupé řešení
Ne.
ale furt jste nikde nenapsal, co do toho mobil přináší, kromě video návodů
Ale napsal. Možnost jednoduše nastavit odložený konec praní na čas, který já potřebuju. Možnost spustit nebo zapauzovat praní vzdáleně. Možnost vzdáleně spustit odložené máchání. Signalizace dokončení praní na mobilu, který mám u sebe. Podrobnější popis jednotlivých programů. Určení tvrdosti vody, které se pak zohlední v doporučeném dávkování pracích prostředků. Nejrůznější signalizace – v minulé várce bylo moc pracího prostředku, je potřeba vyčistit filtr, je čas na čistící cyklus, hlášení poruch. Přizpůsobení pracího cyklu konkrétnímu pracímu prostředku. Nastavení oblíbených programů. Signalizaci úniku vody. A pak samozřejmě interaktivní návody, aby si mohl vyprat i někdo, kdo si myslí, že je to práce manželky a pračky se bojí.
Kde jste něco konkrétního napsal vy?
V předchozích komentářích. Půlku věcí, které jsem napsal v předchozím odstavci, jsem tu psal už dříve.
Tu hypotézu o tom že pračku nepoužíváte jste nepopřel.
To nebyla hypotéza. Tím, že jsem to tvrzení označil za nesmysl, jsem ho myslím popřel dost jasně.
Jak často používáte pračku?
Několikrát týdně. Jak často ji používáte vy? Jak často čistíte filtr, jak často pračku, jak často kontrolujete přívodní hadici?
"se do mobilu mnohem lépe naskládá, pokud má pračka speciální programy na praní sportovních bot, džín, vlny apod"
proboha kolik těch programů má být třeba? Nemám pocit že by moje pračka nějaké programy postrádala, a kolečko voliče programů to v pohodě všechno pojme. Tabulku? Stačí popisky na pračce.
"Možnost jednoduše nastavit odložený konec praní na čas, který já potřebuju."
No dyť říkám - 4x zmáčknu, konec za 4 hodiny. Prosté. Program dobu praní upravuje podle průběhu praní, takže lepší přesnost netřeba. Mobil v tom nic nepřínáší. Ťukám na mobilu nebo ťukám na pračce, stejný počet ťuknutí, jen v mobilu musím navíc pouštět program na pračku, kdežto tlačítko na pračce je okamžitě dostupné. Marginálie se změnou příchodu z práce nepočítám.
"Možnost spustit nebo zapauzovat praní vzdáleně." K čemu? Marginálie nepočítám.
"Signalizace dokončení praní na mobilu" to si neumíte zapamatovat hodinu konce praní?
Tvrdost - pokud pračka má měřák tvrdosti, chci signalizaci množství prášku u místa kde liju prášek, a ne jinde na mobilu.
Hlášení poruch chci vidět když stojím u pračky.
Že je potřeba vyměnit filtr chci vidět u pračky.
Atd. atd., ostatní jsou prostě věci co řeším u pračky, a ne někde jinde s mobilem v ruce. Tedy chci aby mi to signalizovala pračka, když už má tak velký displej, a ne mobil.
"Půlku věcí, které jsem napsal v předchozím odstavci, jsem tu psal už dříve." - Nesmysl. Spočítáme půlku?
Za nesmysl jste označil to co píšu, ale ne že neperete. Já Vám do hlavy nevidím, vyjadřujte se jasněji.
Pračku používám 1-3x týdně, filtr jednou za rok, hadici mám na očích pokaždé když sundávám koš z pračky.
Nemám pocit že by moje pračka nějaké programy postrádala
Já v obchodě nepostrádám jinou značku másla, než kupuju, jinou značku vody po holení, v kebabárně nepostrádám jiný druh kebabu. Přesto bych si netroufl tvrdit, že všechny ostatní druhy a značky jsou zbytečné.
Trochu podezřelé mi připadá, že každá pračka, kterou jsem měla, měla jinou sadu speciálních programů. To to podléhá módě? Jednu sezonu se sportovní boty perou a v další sezoně už ne?
kolečko voliče programů to v pohodě všechno pojme
Jenom jestli nezaměňujete příčinu a následek.
Tabulku? Stačí popisky na pračce.
A víte, proč tam nejsou? Protože pak by ta hotová pračka s popisky byla jenom pro český trh. Nebo jenom pro slovenský. Nebo jen pro německý. Navíc těch popisků se na pračku taky moc nevejde.
No dyť říkám - 4x zmáčknu, konec za 4 hodiny. Prosté. Program dobu praní upravuje podle průběhu praní, takže lepší přesnost netřeba. Mobil v tom nic nepřínáší. Ťukám na mobilu nebo ťukám na pračce, stejný počet ťuknutí, jen v mobilu musím navíc pouštět program na pračku, kdežto tlačítko na pračce je okamžitě dostupné.
Jenže nejdřív musíte zjistit, kolik je hodin, odečíst to od plánovaného času konce. K čemu je to dobré?
Marginálie se změnou příchodu z práce nepočítám.
Celá automatická pračka je marginálie. Prát se přece dá i na valše. Nebo v ruce.
to si neumíte zapamatovat hodinu konce praní?
K čemu je to dobré, pamatovat si to, když místo toho můžu dostat notifikaci? Vy si neumíte vyprat v ruce, že používáte automatickou pračku?
pokud pračka má měřák tvrdosti
A pokud ho nemá?
Hlášení poruch chci vidět když stojím u pračky.
Co vidět,ještě lepší je to slyšet. A pak to hledat v manuálu a přemýšlet, jestli to byla tři krátká nebo tři dlouhá pípnutí. Víte, co považuju za největší vychytávku na iRobotu oproti starším zařízením? Že chyby nehlásí kódy, které bych musel hledat v manuálu, ale prostě tu závadu řekne anglickou větou. Takový objev, že místo pípání nebo zobrazení E17 přehraje nahranou větu.
Že je potřeba vyměnit filtr chci vidět u pračky.
Opravdu? Proč? Když se chystáte prát, nebo je právě vypráno, chcete to odložit a místo toho řešit filtr?
ostatní jsou prostě věci co řeším u pračky
Jasně, když stojíte u pračky s košem špinavého prádla, chcete, aby vám pračka oznámila, že uběhlo 40 cyklů a je čas na čistící cyklus. A prádlo vrátíte tam, kde bylo, a začnete řešit čistící cyklus. Objednávat opraváře je také nejlepší od pračky, tam máte telefonní seznam, kalendář, záruční list, všechno.
Vy možná rád otročíte svým zařízením, já jsem raději, když zařízení slouží mně.
Nesmysl. Spočítáme půlku?
Pusťte se do toho. I kdyby to nebyla půlka, ale jediná věc – proč jste si to nepřečetl hned na první pokus? Proč jsem vám to musel opakovat?
Za nesmysl jste označil to co píšu, ale ne že neperete. Já Vám do hlavy nevidím, vyjadřujte se jasněji.
Nebylo by jednodušší, kdybyste vy přestal psát nesmysly? Já nejsem povinen každý váš nesmysl vyvracet.
filtr jednou za rok
Máte to v kalendáři? Nebo si jen myslíte, že je to jednou za rok?
hadici mám na očích pokaždé když sundávám koš z pračky
Nemyslím si, že si tohle výrobce představuje pod pojmem „je třeba kontrolovat alespoň jednou za rok“.
Čistící cyklus po určitém počtu pracích cyklů výrobce vaší pračky nedoporučuje? Pokud doporučuje a vy to neděláte – je to z toho důvodu, že na to záměrně kašlete, nebo proto, že tahle informace a frekvence je přesně ten druh informace, který je pro lidský mozek absolutně nevhodný? Protože čárky si za každé praní dělat nebudete, počítat, že jsou to tři měsíce až devět měsíců se vám taky nechce, navíc výsledek je údaj k ničemu a i kdybyste se tím chtěl řídit, stejně si na to za půl roku nevzpomenete.
Mimochodem, domácí pračky nejsou stavěné na to, aby jely několik cyklů hned za sebou – počítá se s tím, že po dokončení cyklu bude mít motor čas vychladnout, jinak se zkracuje životnost pračky. To vás určitě také náramně baví, když doperete jednu várku, myslet na to, kdy budete moci dát prát další.
Ja ti neviem, kedy si nejakú serióznu práčku videl, ale trebárs Samsung popisky má, a to v česko-slovenčine (t.j. výrazy zhodné v češtine aj slovenčine len raz, odlišné v každom jazyku). A potrebu čistiaceho cyklu oznámi blikaním kontrolky po dopraní, pričom ho nie je potrebné "riešiť" hneď, takže operiem, čo chcem, a na úplný koniec tam hodím program "čistenie bubna".
Čo sa týka porúch, to je tak ako že V3Ska sa dá opraviť kladivom a pár ďalšími nástrojmi. Ale ešte lepšie by bolo, keby sa nekazila vôbec, a tak to u slušných výrobcov aj je; porucha raz za pár rokov nie je nič, kvôli čomu by ma potešilo, že vidím celý popis v mobile.
Príde mi to, že silou-mocou hľadáš nejaký use-case pre ovládanie mobilom, ale myslím, že 9 z 10 gazdiniek (a gazdov, ja doma dávam prať asi v 2/3 prípadov) si o tom pomyslí svoje...
Gregor Fefor: V návodu na současnou pračku zabírá popis programů víc než dvě strany A4. Jen v češtině. Chtěl bych vidět ten panel, kam se všechno tohle přehledně vejde. Je vaše volba, že chcete otročit pračce, a když vám oznámí potřebu čištění bubnu, musíte to řešit hned, nebo na to myslet do té doby, než to uděláte. Asi nemáte zkušenost s tvrdou vodou nebo s domácnosti, kde je víc dětí a kde se pračka skoro nezastaví. Porucha pračky v takových případech není nic neobvyklého, za životnost pračky ji opravář navštíví několikrát. V té domácnosti s dětmi je nefunkční pračka dost citelná. Navíc ke spoustě poruch, které pračku vyřadí z provozu, by nejspíš vůbec nemuselo dojít, kdyby pračka signalizovala nějaký problém předem.
Je užitečné sledovat, co se děje kolem vás. A všímat si, čím se nové věci liší od starých. Také si můžete všímat věcí, které se dělají zbytečně, jenom proto, že je někde něco nedomyšlené nebo nedotažené. Přestanete pak mít iluze o tom, že všechno už je nejlepší tak, jak to právě je, a nedá se to nijak vylepšit.
Naopak, skúsenosti v domácnosti, kde je viac detí a niekedy práčka ide aj čtyri behy po sebe, mám veľmi bohaté.
- popisky na celú A4 nikomu netreba, komu by nebolo zrejmé, čo daný program robí, tak si to raz prečíta v návode (kto by to potreboval čítať každú chvíľu, ten by potreboval mať v mobile predovšetkým popis používania mobilu). Beztak sa tie programy napriek dojmu, aký sa výrobcovia snažia dosiahnuť, príliš nelíšia (stále je to len o točení bubna a vstrekovaní vody) a ide najmä o to, aby sa nezničilo jemné prádlo prílišnou teplotou či prudkým odstreďovaním. Na brigáde v Nemecku som svojho času opral na nejakom základnom programe internátnej práčky za 1€ spolu všetko, čo som tam mal vrátane plátených topánok zasratých bordelom z tunelov metra a bolo to tip-top.
- čistenie bubnu sa na mojej práčke zostáva pripomínať po každom praní, až kým sa nespustí čistenie. Takže myslenie ani riešenie k tomu vôbec nepotrebujem, odhliadnuc od toho, že by sa nič strašné nestalo, aj keby sa jeden cyklus čistenia preskočil.
- signalizovanie problému dopredu, tak o niečom takom som ešte nepočul a chcel by som vidieť, ktorý výrobca také niečo má a že to aj funguje. To obvykle nefunguje ani pri autách.
Myslím, že len hľadáš problémy tam, kde nie sú, aby si mohol byť v opozícii.
Naopak, skúsenosti v domácnosti, kde je viac detí a niekedy práčka ide aj čtyri behy po sebe, mám veľmi bohaté.
A četl jste můj komentář, na který jste reagoval?
popisky na celú A4 nikomu netreba, komu by nebolo zrejmé, čo daný program robí, tak si to raz prečíta v návode
Jasně, budu si pamatovat 16 programů, z nichž jsem většinu nikdy nepoužil – včetně všech jejich možností (rozsah teplot, doporučení zda používat prášek nebo gel, dobu trvání, rychlost odstřeďování). Jestli se tak vyžíváte v tom dělat věci, které mohou dělat stroje, prodejte automatickou pračku a kupte si valchu.
ide najmä o to, aby sa nezničilo jemné prádlo prílišnou teplotou či prudkým odstreďovaním
Což neznamená, že volbou vhodnějšího programu nelze šetřit prádlo, vodu, energie, prací prostředky nebo pračku.
čistenie bubnu sa na mojej práčke zostáva pripomínať po každom praní, až kým sa nespustí čistenie
Jenže té signalizaci musíte rozumět. Pro někoho to zase bude výborná výmluva: „Ta pračka mi zase hlásí nějakou chybu, já tomu nerozumím. Prát musíš ty.“
signalizovanie problému dopredu, tak o niečom takom som ešte nepočul
To je váš problém. Pokud se signalizuje možná problém dopředu, často se dá předejít neplánované odstávce. Např. když budete sledovat volné místo a disku, můžete uvolnit místo nebo přidat disk dřív, než dojde místo a software kvůli tomu zhavaruje.
chcel by som vidieť, ktorý výrobca také niečo má a že to aj funguje. To obvykle nefunguje ani pri autách.
Vaše auto nesignalizuje potřebu servisní prohlídky, výměnu oleje nebo ztrátu tlaku v pneumatikách? Nesignalizuje kolik benzínu máte v nádrži a vždy čekáte, až benzín dojde?
Myslím, že len hľadáš problémy tam, kde nie sú, aby si mohol byť v opozícii.
V opozici jste vy. Já jenom popisuju reálný svět.
""pokud pračka má měřák tvrdosti""
"A pokud ho nemá?"
No mobil měřák tvrdosti určitě nemá.
To s tou tvrdostí jste začal Vy. Koukám že diskutujete stylem "za každou cenu najít něco na příspěvku špatně".
No odnesl jsem si z toho, že nedokážete zvolit program kolečkem, i když prádlo má značku XY a na kolečku pračky je značka XY. Nedokážete spočítat čas kdy má pračka končit, když se hodláte z práce vrátit v 5 odpoledne a teď je 8 ráno.
Pro takové lidi je bezpochyby průvodce v mobilu to nejlepší řešení. Já budu rád za co nejjednodušší řešení bez zbytečných udělátek, které se potom stejně ani nepoužívají.
No mobil měřák tvrdosti určitě nemá.
Mobil ho také nepotřebuje. Mobil má přístup na internet, takže pro spoustu adres a po potvrzení, že berete vodu „z vodovodu“ a ne „ze studny“ je schopen tu tvrdost vody zjistit.
To s tou tvrdostí jste začal Vy.
Ano. Protože je to jedna z mnoha věcí, která by šetřila životní prostředí i peněženku uživatelů – ale je to věc, která je zbytečně pracná a většina lidí se na ni tedy vykašle.
Koukám že diskutujete stylem "za každou cenu najít něco na příspěvku špatně".
Já jsem s tímhle stylem nezačal.
No odnesl jsem si z toho, že nedokážete zvolit program kolečkem, i když prádlo má značku XY a na kolečku pračky je značka XY.
Začínám pochybovat, jestli jste někdy nějakou pračku viděl… Tak nám sem schválně dejte odkaz na model pračky, která má na voliči programů značky, ty značky jsou stejné, jako na prádle, a mezi každým kusem prádla a programem najdete jednoznačné přiřazení.
Nedokážete spočítat čas kdy má pračka končit, když se hodláte z práce vrátit v 5 odpoledne a teď je 8 ráno.
Poslyšte, tohle jsem vám už jednou vysvětloval. Jste tak hloupej, že to nechápete, nebo tak hloupej, že si myslíte, že vám to projde znova?
Tak ještě jednou. nejde o to, že něco nedokážu. jde o to, že je to zbytečné. Dokážete vyprat v ruce, nebo na valše? Kdybyste se trochu snažil, tak to určitě zvládnete. Znamená to, že je pro vás automatická pračka zbytečná?
Já budu rád za co nejjednodušší řešení bez zbytečných udělátek, které se potom stejně ani nepoužívají.
Já budu rád za co nejjednodušší řešení pro uživatele.
Celá táto vaša debata je nezmyselná. Jediné správne ovládanie práčky je mobilom a to nasledovne: zavolá sa práčke "pozbieraj po dome všetko prádlo pohádzané na zemi a oper ho" a tá to urobí, bez toho aby používateľ niečo musel nastavovať. Len tie prevádzkové náklady sú vyššie, dnes to už taká práčka nebude robiť za jedlo a ubytovanie...
Ono je to ještě daleko horší. Pračka nejen že vyžaduje aby u ní byl člověk v okamžiku vkládání prádla, ale dokonce potřebuje fyzickou přítomnost i po doprání v době, kdy prádlo opouští buben a přesunuje se na sušák nebo do sušičky. Naprostou souhlasím, že je třeba silně zatlačit na výrobce praček, aby svou práci konečně začali dělat pořádně a nenabízeli polovičaté a nehotové výrobky.
Ano, dovedu si představit přístroje ovládané více než dvěmi tlačítky. Třeba pájecí stanice Hakko ovládaná přesně dvěmi tlačítky je neštěstí, ale třeba zrovna u pračky mi to nevadí. Ale, mohli by zapracovat na homogenitě ovládání, protože hodně dnešních praček má nesmyslně kombinaci dotykové plochy, fyzických tlačítek a případně otočného voliče. Mnohdy pak jen k zlosti, jelikož nikdo nevyužil plný potenciál daných prvků (proč např. musím 10x zmáčknou tlačítko na panelu, abych nastavil 1:30? Místo využití dotykové plochy jako "posuvníku" nebo otočného voliče?). Z takových důvodů pak vznikají nápady typu ovládání mobilem, přitom by stačilo při návrhu ovládání přemýšlet, jaký je vlastně use-case...
Mnohdy pak jen k zlosti, jelikož nikdo nevyužil plný potenciál daných prvků (proč např. musím 10x zmáčknou tlačítko na panelu, abych nastavil 1:30? Místo využití dotykové plochy jako "posuvníku" nebo otočného voliče?)
Pravděpodobně je to pro to, že by ten posuvník musel na tom panelu někdo naprogramovat pomocí nízkoúrovňového rozhraní. Načež by se ukázalo, že i na obyčejném posuvníku je z hlediska UX co zkazit.
Proto se mi jako daleko lepší řešení jeví zbavit výrobce hardwaru nutnosti psát software interagující s uživatelem (v čemž jsou výrobci hardware tradičně mimořádně špatní), a přenést ovládání do mobilního telefonu, kde je jistá naděje, že to vyvine někdo, kdo má zkušenosti s vývojem mobilních aplikací.
A keď mi niekto "hackne" mobil tak mi rozmrazí chladničku a pri praní nastaví miesto 40C na pračke 90C a zničí mi tak oblečenie.
Pri domácich spotrebičoch a aute vyžadujem nasledovnú funkcionalitu:
1. Zariadenie musí byť mechanicky vypínateľné, táto funkcia sa nesmie dať zablokovať elektronikou.
2. Zariadenie nesmie komunikovať inak ako človeku viditeľným/počuteľným signálom (displeje, LED, mechanické indikátory...).
3. Všetky funkcie zariadenia musia byť ovládateľné ovládacími prvkami na zariadení, nemal by to byť dotykový displej ale mechanické tlačítka, otočné prepínače a pod.
4. Elektronika v zariadení je čo najjednoduchšia, len taká aby zariadenie dokázalo plniť svoju funkciu.
Vychádza sa z princípu:
"Dokonalosti není dosaženo tehdy, když už není co přidat, ale tehdy, když už nemůžete nic odebrat..”
Antoine de Saint-Exupéry
Takže máte auto bez posilovače brzd a řízení, o ABS a ESP ani nemluvě (odebrat to lze a auto bez toho bude jezdit také). Nemáte ani startér (startovat lze klikou), blinkry (ukazovat se dá rukou), zrcátka (dříve je auta neměla), střechu…
Televizi máte bez dálkového ovládání (infrapaprsek není pro člověka viditelný). Mobilní telefon nemáte, funkci volání zastane i pevný telefon s rotačním číselníkem, který se obejde bez zbytečné elektroniky. V ledničce si svítíte svíčkou nebo petrolejkou (osvětlení lednice by byla zbytečná elektronika, lednice chladí i bez osvětlení).
Ovšem za největší váš výkon považuju to, že na počítání nepoužíváte počítač, ale starou mechanickou kalkulačku – a i s ní dokážete psát komentáře na Root. To je obdivuhodný výkon.
Ukázali ste krásny príklad kombinácie nepochopenia zmyslu príspevku na ktorý reagujete a argumentačného klamu "šikmou plochou".
Nové auto bez zrkadiel, blinkrov, ABS a ESP nie je možné dnes kúpiť a ak by sa mi to aj podarilo, tak by neprešlo STK. Bohužiaľ, nie je možné dnes kúpiť ani nové auto bez "šmírovacieho" eCall modulu a bez pseudoekologického "štart-stop" systému (pár kg nevypusteného CO2 je asi pre niekoho škodlivejšie, ako desiatky kg olova z predčasne opotrebovanej batérie).
TV, počítač a mobilný telefón nepovažujem za typické domáce spotrebiče, tam zaraďujem šporák, pračku, chladničku, mikrovlnku, ... a vyššie uvedené pravidlá sa vzťahujú hlavne na ne. TV však pripojený do internetu permanentne nemám, hoci má aj Wifi aj Ethernet (raz za čas pripojím Ethernet, skontrolujem updaty FW a potom odpojím).
V novej chladničke, ktorú som si kupoval minulý rok, je jediným kusom elektroniky naozaj iba osvetľovacia LED. Dúfam, že vydrží aspoň 18 rokov ako chladnička, ktorú som vlastnil predtým. Ak však "odíde" tá LED, na rozdiel od žiarovky v prechádzajúcej chladničke, nie je užívateľsky vymeniteľná, tak si budem musieť zavolať servis alebo svietiť tou petrolejkou.
A áno, príspevky na root dávam z elektromechanického ďalekopisu, implementácia SSL mi dala fakt zabrať, našťastie mám model od IBM :-)
13. 10. 2020, 11:00 editováno autorem komentáře
Nechapu, proc NUKIB rok neresi zranitelnou eObcanku, ale jede politicke pseudokauzy typu Huawei, zmatecna varovani pred utoky, ktera psala a prekladala z francouzstiny sekretarka netusici, o cem to je (nebo hur, specialista NUKIB), hraje za penize danovych poplatniku simulovane hry, jejichz ucastnici proste musi prohrat, aby se ukazalo, ze tu bandu darmozroutu potrebujem, a ted dokonce vypousti komixy na twiter (kdyz pritom uz fungovani NUKIB samo o sobe je slusnym komixem). Fakt nechapu.
Huawei je speciální případ. Je potřeba nezapomínat, že v tu dobu odstartoval D.T. obchodní bitvu proti Číně zadržením dcery šéfa Huawei v Kanadě. Pak prostě bylo potřeba zahrát divadlo pro lidové vrstvy, aby se vyjádřilo více zemí a mohlo se navzájem informovat: "Vidíte, i ostatní to říkají". Taková ta spojenecká solidarita.
! Ale pozor. To, jestli jsou vypuštěné informce o Huawei pravdivé je ještě jiná otázka.
12. 10. 2020, 09:40 editováno autorem komentáře
@Zdeno Sekerák
Máte to chápat tak, jak je to tam napsané. Prostě v té době odstartoval Trump obchodní válku s Huawei. Neumíte snad číst, že tam vidíte něco o nějaký pověstných elitách?
Ale my víme. Opět jste nám sem přišel udělat politické školení o tom kdo jaký je, čemu máme věřit a blá blá blá ... A to jsem ještě schválně napsal D.T. aby to bylo přehlédnutelné.
Při té příležitosti bych Vám připmněl Vaše vlastní slova z minulého týdne, jak hrozné, že se vždycky někdo přižene s tou onou propagandou:
Souhlas. Problem je ze propaganda uz prolezla kazdou profesii. A tak se nekdo utrhne zacne pricet do komentaru svou pravdu. No a pak to uz samozrejme jde samo.
My co jsme odkojeni facebookem uz to zname. Nejde se tomu vyhnout a vzdy pred volbama prilitnou trolove kteri z cehokoliv udelaji kulturni valku. Na root to bylo jeste donedavna v klidu ale uz to objevili i tady.
Jestli si myslite ze jste to presne vy co znate pravdu a ulevi se vam kdyz to sem napisete aby jste nam otevreli oci ... jste na omylu. Delate jenom zadarmo pesaky v neci hybridni valce.
12. 10. 2020, 15:34 editováno autorem komentáře
@Zdeno Sekerák
Ale začínáte. A to docela pravidelně. Nyní, pokud se pozorně podíváte, já to uvedl pouze kvůli časové souslednosti, protože to s tím souvisí. O tom jsem já nerozhodl, tak to prostě je.
Naopak jste to Vy kdo přišel s tím dohadovat se, kdo že je nebo není nějaká elita. Ani nyní, ani minule, jste nevynechal šanci zkusit rozpoutat nějakou příspěvkovou hádku jakmile jenom padla nějaká zmínka.
87vdf4vg82:Když začne někdo jiný o politice, je to špatně. Ale když začnete vy, je to správně, protože to spolu přece souvisí. Aha.
Ale jinak je to kouzelné. Uvedl jste to jenom kvůli časové souvislosti. Teda vlastně proto, že to spolu souvisí, což patrně plyne z té časové souvislosti. protože jak známo, korelace znamená kauzalitu, že. No, a to, že to souvisí – to není potřeba nějak dokazovat, to jste vy napsal, takže je to prostě fakt.
A teď se do mne zase pusťte, protože vy přece můžete používat jeden diskusní faul za druhým, ale běda jak na to někdo upozorní.
@FILIP JIRSÁK
Ne Jirsáku, tam kauzalita nikdy nebude, protože jsem to napsal já a Vy si teď potřebuje pofňukat nad nějakým mým jiným příspěvkem, kde jste ještě nestačil lhát a manipulovat. Do teď.
Já vidím rozdíl mezi:
V době události DT udělal globální akci která souvisí s tou samou firmou"
a
Takze Donald je ona povestna politicka elita?
Nemyslím si, že je nutno se handrkovat, jestli je DT nějaká elita nebo co tady pan Sekerák. Na druhou stranu se dá lehce prokázat co jsem napsal já bez těch emotivních výlevů o elitách.
No, a to, že to souvisí – to není potřeba nějak dokazovat, to jste vy napsal, takže je to prostě fakt.<e/em>
To je to to co předvádíte Vy. Nevím o tom, že bych někde tvrdil něco o tom, že mám pravdu - pouze jsem napsal, co si myslím. Ještě mi nikdo ani nenapsal jiný názor - jenom Vy mě zase obviňujete ze všeho možného, jenom ne to, o čem byla řeč - kauza Huawei ....
Souhlas. Misto komixu by treba mohli rict Ministerstvu skolstvi at si zaplatuji ty jejich derave PHP weby na internetu. Nebo at konecne zmigruji sve W2003 dostupne z internetu na neco podporovaneho. Ale takovy komiks je asi snadnejsi dat kamaradovi za x tis nakreslit nez rict nekomu na ministerstvu ze jim tam jde dumpovat databaze...