Už dlouho jsem toho názoru, že antivis je jen převlečený virus. Krade vám to data, zpomaluje počítač, instaluje si další SW a doplňky prohlížeče, blokuje vámi žádané funkce a aplikace, podvrhuje certifikáty, těží kryptoměny, přináší nové zranitelnosti/backdoory, zakoření se v systému a odstranění je málokdy bez následků. To vše je navíc zastřešeno falešným pocitem bezpečí.
Toho názoru je každý normálny človek. Osobne som názoru že do počítača patria len tie programy, ktoré používateľ potrebuje pre svoju činnosť.
Ak je teda používateľ bežný človek čo potrebuje len office a prehliadač, tak by nič iné do počítača inštalovať nemal, len office a prehliadač.
Čím menej softvéru, tým menej možných zraniteľností, menšia šanca že v tej množine softvéru je škodný alebo problematický program. atď.
A co to ve tvém reálném životě odráží? Útoky na známé zranitelnosti (jsou signatury dostupné rychleji než aktualizace?), útoky na 0day zranitelnosti pomocí heuristik a různých zocelení (změna alokátoru aby se detekovaly různé overflows a use after free, nebo co se teda dělá) (tím se antivirové firmy občas chlubí, ale nikdo nedělá recenze "vzal jsem tento dnes vypuštěný 0day a včerejší antivirus a detekovalo ho to"), nebo něco jiného?
Proč by to nešlo? Od doby, co používám linux, jedu bez antiviru a nepřijde mi, že by mi měl nějak chybět. Je to totiž i o chování - odkud co stahuju a co otvírám, odkud a co instaluju (pro mě prakticky neexistuje, abych si jen tak do systému instaloval cokoliv mimo obsahu distribučních repozitářů, případně jiných důvěryhodných zdrojů). A potom ta rozdílnost platformy - tj. nejvíc se tvůrcům virů a jiného bordelu vyplatí se zaměřit na windows a android.
A mimochodem, slyšel jsem i o lidech, co jedou dlouhá léta bez AV dokonce na windows, a taky žádný problém - právě proto, že se chovají rozumně, nelezou na pochybné weby a neotvírají/nespouštějí pochybný obsah. Jistě, 100% ochranu to nezaručí, ale tak 99% by mohlo ;-).