Na Linux můžou vesměs přejít, až tam pojedou firemní aplikace. Pouštění Profibanky, ekonomického softwaru a v neposlední řadě MS Office v Linuxu je daleko náročnější až nemožné, než si koupit upgrade Windows.
Tak trochu začarovaný kruh, ale je to tak.
A neříkejte, že Open Office nahradí MS Office - stačí nějaký dokument s VBA a nefunguje to často ani v Office 2011 for Mac. Pokud si přesto myslíte, že ano, zkuste použít hromadnou korespondenci v Open Office. Až to bezpečně zvládnete, zkuste adresní štítky.
Bohužel...
Kdysi, ještě za časů, kdy zaměstnavatel používal k verzování SW VisualSourceSafe, nějaký šílený kolega vymyslel konfiguraci SW pomocí tabulky v Excelu pro několik produktů a s pomocí VBA se generuje sada .c a .h souborů s nastavením. Dopadlo to tak, že
- SVN si neporadí, pokud potřebuju udělat merge dvou větví, protože konfig je v binárce.
- Když dělám merge ručně, tak ta svině Excel neotevře dva stejnojmenný soubory v jednom okně, takž buďto dočasně přejmenovat, nebo druhý otevřít ručně v čistým Excelu, i když mám oboje naklikaný v TotalCommanderu.
- Když do konfigurace přidávám jednu položku, musím si zjistit heslo k makrům podle logu v SVN (i taková aktivní vlvci se najdou) a hledat v VBA, kde se ta konkrétní funkce generuje.
- Od Excelu 2008 u starších projektů nefunguje generování .h souborů
A teď mě řekni, proč bych měl takovou sr... jako makra ve VBA používat při práci. A proč bych je vůbec měl mít rád, když bez nich by byla údržba a rozšiřování projektů rychlejší.
Dokumentu (ať už textovém či tabulkovém nebo jakémkoli jiném) nemají programy co dělat. Na práci s dokumenty či daty v dokumentu má být API a programy mimo tento dokument. Ten kdo vymyslel tuhle hovadinu by zasloužil pracky zpřelámat a zavřít ve svěrací kazajce do vypolstrované cely.