Vlákno názorů k článku Postřehy z bezpečnosti: LastPass kápnul božskou, přišel o data uživatelů od fkr - Asi jsem staromilec nebo jazykový puritán, ale pokud...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 31. 12. 2022 12:16

    fkr

    Asi jsem staromilec nebo jazykový puritán, ale pokud něco bylo ukradeno, pak to znamená, že původní majitel předmět krádeže již nevlastní, neboť jej zloděj o něj připravil.
    Tudíž pokud čtu, že "společnost přišla o data" nebo že jí byla data ukradena, pro mne z toho plyne jednoznačný závěr, a to že ona společnost měla data, ale už je nemá.
    To ovšem nejspíše neodpovídá skutečnosti, tady padouch (jistě z Ruska, případně Běloruska, Číny, Íránu, Sýrie či Severní Koreje) "pouze" neoprávněně získal přístup k datům. Myslím, že čeština si takovéto anglosaské "kur*ení" nezaslouží.

  • 31. 12. 2022 13:16

    Danny
    Stříbrný podporovatel

    Majetkek (neboli veci) mame hmotny i nehmotny. Majetkove trestne ciny nerozlisuji, zda-li jde o majetek hmotny ci nikoliv. Kradez je v obecne rovine prisvojeni si cizi veci ci hodnoty bez ohledu na to, co okradenemu zbylo - podstatna je ta skutecnost, ze si nekdo neco neopravnene prisvoji :-)

  • 31. 12. 2022 20:43

    Filip Jirsák
    Stříbrný podporovatel

    Slovo „krádež“ ale nikdy nemělo v češtině tak omezený význam, jak popisujete. Krádež vždycky znamenalo, že si někdo přisvojil něco, co mu nepatří – a neřešilo se, zda původní vlastník pak něco vlastní či nevlastní. Používala se spojení jako „ukrást myšlenku“, „ukrást nápad“ – a to neznamená, že by myšlenka či nápad z hlavy původního vlastníka zmizely.