Vlákno názorů k článku Postřehy z bezpečnosti: nebezpečný precedens v reakci na kyberútok od lieselotte - Tak a teď mi vysvětlete, JAK Avast k...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 13. 5. 2019 23:15

    lieselotte

    Tak a teď mi vysvětlete, JAK Avast k těm číslům přišel. Jednou možností je, že se zeptali dotazníkem. Myslím si, že na takovou otázku nebude pravdivě odpovídat nikdo, kdo je alespoň trochu soudný, čili pokud ta data získali takto, pak mají zanedbatelnou relevanci. Alternativně nějaká část jejich softwaru krade hesla, nebo uživatelské účty sami aktivně hackují (ať už sociálním inženýrstvím, či jinak). Ať už je to jakkoliv, v každém z možných vysvětlení je to přinejmenším k zamyšlení.

  • 14. 5. 2019 12:16

    KarelE

    Z odkazu v článku není zřejmé nic. Ten hovoří o "online průzkumu". Což mi přijde docela zavádějící, protože zdrojem dat je anketa, se kterou Avast oslovil své zákazníky. Odpovědělo na ní 1500 lidí. Průzkum to byl, online také, ale reprezentativní vzorek to nebyl ani omylem.

    Další pochybná věc je prezentace podobných výzkumů. Například tvrzení "30% Francouzů si nikdy v životě nezměnilo žádné heslo, zejména proto, že jsou příliš líní". Jako fakt? To v nějaké anketě měli? A pokud ano - i takové jsem viděl - tak opravdu předpokládají, že jim na to lidé odpověděli pravdivě?

    A to jsme ještě nezabrousili k tomu, jak je možné, že lidé používají slabá hesla? Zeptejte se obyčejných lidí, zda používají slabá nebo silná hesla. Většina vám odpoví, že používají silná hesla. Například silná hesla jako "zuzana77" nebo "heslo1234". Kdyby si mysleli, že jsou ta hesla slabá a snadná uhodnout, tak si zvolí složitější. Tahle jednoduchá mají proto, že si MYSLÍ, že jsou složitá. Jak je tedy možné, že pak následně do ankety od Avastu píší, že používají hesla jednoduchá? Ona sice jednoduchá jsou, ale ti lidé si to nemyslí, ti je považují za silná. Jak se tedy nakonec stane, že z dotazníku vypadne tak ošklivé číslo?

    A ještě konspirační teorie: zdrojem je průzkum provedený firmou, která razí názory typu "Váš mobilní telefon rozhodně potřebuje antivirovou aplikaci!" A podobné průzkumy používá právě jako důkaz, že tomu tak je. Já osobně podobné "customer survey" od firem jako je Microsoft apod. ignoruji. Nechápu moc proč zrovna tahle se dostala do novin. Je asi tak relevantní jako celosvětový masivní přechod uživatelů na Office365.