No dobra, tak o moznosti obejit ASLR vime, ale co s tim? Mam ted ve vsech prohlizecich zakazat javascript, dokud si nekoupim nove procesory? To asi ne, ze...
Mate nekdo nejaky tip, co s tim?
Tenhle útok tak jak jsem pochopil vyžaduje jednak aktivní návštěvu stránky se skriptem a pak mít někde bokem službu, kterou chce účastník hacknout a která má v sobě chybu buffer overrun. Nějaké ovládání serverů na dálku asi nemá šanci.
Jakmile má útočník možnost na cílovém počítači spustit kód, pak obecně přes všechna opatření je prostě bezpečnost cílového počítače snížena.
To je trochu nepresne..
1) "vyžaduje aktivní návštěvu stránky se skriptem" - skript muze bezet na JAKKOLIV strance. Nikdo z nas nema kontrolu nad tim, co v zaplave javascriptu na kazde strance browser pousti. Takova vec muze byt v nejake reklame, nebo jako soucast nejake "cool" javascriptove knihovny.
2) "pak mít někde bokem službu, kterou chce účastník hacknout" - tj. staci ze nekdo pouziva taby nebo ma otevrenych vice oken.
Coz ja chapu tak, ze VSICHNI kdo nemame zakazan javascript mame smulu. Vsichni. Protoze i kdyz ja treba pouzivam NoScript, na nekterych strankach proste musim povolit 50 ruznych zdroju javascriptu, jinak stranky nebudou funkcni.
Nicmene s Vasim zaverem soulasim - vzdycky jsem tvrdil ze client-side javascript je zlo a zrudnost, a ted na to dojizdime.
:) protoze:
a) javascript umoznuje cool stranky. Kazdy chce aby veci byly cool. Bezpecnost vetsina lidi bud neresi, nebo resi az teprve kdyz je problem
b) naprosta vetsina lidi vubec nevi co ten javascript vubec je
c) bez javascriptu by vetsina "webu 2.0" nefungovala, nebo by podobna funkcionalita znamenala obrovskou praci na browserech a byla by nutna dohoda mnoha ruznych stran, tj. utopie.
d) jsem normalni clovek, nejsem zadna internetova (ani jina) "celebrita". muzu si rikat co chci (a rikam), a vsichni ostatni me muzou ignorovat. neni zadny duvod proc by muj nazor mel nekoho zajimat, natoz aby se nekdo mym nazorem ridil (krome par lidi v nasi firme)
Jestli nevidite rozdil ve spousteni programu, ktere jsou z overitelneho zdroje (repozitar debianu) a ja sam jsem se rozhodl ze je chci spustit, a tim, ze se mi pri vstupu na nejakou stranku automaticky stahne cca 10-20 ruznych javascriptu, tak se asi neni o cem bavit.
Problem javascriptu, stejne jako flashe, activex nebo java appletu, je v tom, ze je prakticky nemozne kontrolovat, co se spousti na mem pocitaci. A ne, noscript a podobne mi moc nepomuzou (i kdyz noscript pouzivam) - spouste stranek je potreba povolit velke mnozstvi skriptu, nez zacnou fungovat. A pokud povoluji vic nez 5, uz vlastne nevim co povoluji. Proste pokud chci vic nez koukat na staticke stranky, nemam jinou moznost nez nechat javascriptovou zumpu (doporucuji se kouknout na nektere "vytvory" - vetsinou se jedna o kod, ze ktereho se mi chce zvracet) bezet na mem pocitaci.
A nejsmutnejsi je, ze ani tvurci/majitele/spravci stranek nemaji kontrolu nad tim, co se klientum spousti - diky reklamnim systemum se tam muze natahnout doslova cokoliv. Coz se parkrat stalo i zde na rootu.
To by řešil sandboxing, kdyby dokázal věci úplně izolovat. To je ale zatím dost utopie. Sandboxing (stejně jako dříve ASLR) výrazně stěžuje útočníkům práci, ale dokonalý rozhodně není. V dnešní době máme nejcitlivější data právě na webu, takže stačí, aby chyba typu buffer overflow byla právě v prohlížeči.