"SBU označila využívání kamer s ruským nebo čínským software za rizikové."
To sice ano, ale ono to není jen o tom, jestli je to Ruské, Čínské nebo Americké. Je to také o tom tu kameru zabezpečit a nedovolit ji komunikovat s cloudem a povolit přístup z a do mnou schválených IP adres a portů. Bohužel znám kamery, které bez cloudu nejdou ani inicializovat, natož používat. Těm je nutné se obloukem vyhnout.
Bohužel znám kamery, které bez cloudu nejdou ani inicializovat, natož používat. Těm je nutné se obloukem vyhnout.
Nejenom kamery. Proto je potřeba osvěta, aby si i neznalí uživatelé uvědomili rizika cloudů. Z principu "moje data na cizím počítači v cizí moci". To je potřeba neustále vtloukat všem do hlavy.
Pokud jsem ochoten toto riziko přijmout a kvalita služby, licence a smluvní podmínky riziko vyváží... budiž. Se skřípěním zubů a velkou opatrností.
Ale nemělo by docházet k tomu, že si naivní BFU z neznalosti koupí něco cloudového a my mu to zprovozníme, protože to BFU chce. Naopak. Takové zařízení by mělo být vráceno v zákonné lhůtě, nechť na něm má dodavatel/výrobce ztrátu.
Tisice verejne dostupnych kamer nesouhlasi :-) Bez cloudu se obejdete. Jen z pohledu vyrobce tam je i jiny (vyssi) zajem - to neni zadna charita a reseni problematiky nedostatku v4 adres.
No skuste predavat nieco pre beznych uzivatelov bez cloudu. Je to proste jednoduche riesenie. Konspiracia ze cinania prudko kontroluju moje kamery je hlupa. Ked chcete viete si to rovnako dobre zakazat. Ale proste pre bezneho spotrebitela mat povinnost ze ak chce vidiet svoju kameru musi mat fixnu verejnu IP je nezmyselna poziadavka.
Ten bezny uzivatel, ktereho mate na mysli ale nejakou bezpecnost a soukromi moc resit nebude. A nejspis ani nebude premyslet nad tim, kterak neco nekde zakazat. A v podminkach uziti (ktere taky nikdo necte) bude samozrejme pravne osetreno i to dalsi zpracovani vyziskanych dat. A jak uz padlo vyse, vyrobi se to idealne tak, aby to jinak nez s cloudem pouzit ani neslo - kdyz, tak jen diky nejake dire v implementaci, coz ale opet nebude trivialni task pro toho bezneho uzivatele...
Titulek odstavce "Software z diktatur se nevyplácí" je zavádějící.
Jednak země původu, i když se nám to nemusí líbit, je demokracie. Volby nebyly zpochybněny. Správnější by tedy bylo "software od protivníka, nebo konkurentů" se nevyplácí. Platí to totiž všeobecně a celosvětově. Včetně amerických výrobců. I u nich se dají najít backdoory a je jen otázkou jestli, kdy a proti komu je využijí. Kdo zrovna za daných okolností bude protivníkem autora softwaru?
Pozorovat, jak se pozvolna ztrácí důvěra vlastně v cokoli... je značně znepokojivé a velmi depresivní. Kdo si dnes např. může být jistý, že nestáhne dosud důvěryhodný a roky ověřený software, který v poslední verzi obsahuje backdoor. Kdo si může být jistý, že autor softwaru nepoužije svůj roky opečovávaný projekt jako zbraň v posledním záchvěvu zoufalství? Atd... Z tohoto pohledu se např. automatické aktualizace stávají značně kontroverzními.