> Jestliže společnostem záleží na datech, doporučujeme kombinovat hesla s vícefaktorovou autentizací, přihlašováním přes sociální sítě, biometrií nebo autentizací založenou na rizicích, abyste lépe chránili uživatele a svou pověst.
Vícefaktorová autentizace? Rád. Ovšem jedním dechem by mohli autoři článku dodat, že s 2FA pomocí SMS je to podobné, jak s tím heslem. Lepší, než nic.
Přihlašování přes sociální sítě? Tj. že bez facebooku/twitteru/... se prostě nepřihlásím? Hází to odpovědnost na někoho jiného (kolik lidí se přihlašuje na facebook jen heslem s tím, že všechny ty kódy kolem je jen otravujou?) a až mi twitter smaže kdovíproč účet, tak už se nepřihlásím vůbec? Ne, děkuji, zůstávám u hesla.
Biometrie? K čemu je "heslo", které nejde změnit? Skener otisků prstů ošálen... žvýkačkou, skener oka ošálen...fotografií, biometrika pomocí rozpoznání tváře ošálená... maskou, fotkou...
Autentizace založená na rizicích? Něco jako má google (školní) mail? Když přijdu na novou IP adresu, nedovolí mi přihlásit se z IMAP klienta a blekotá něco o nebezpečném připojení*. Když se zkusím přihlásit z webu, odbude mě tím, že tohle zařízení/IP adresu nezná a že mi poslal potvrzovací kód na e-mail. Nojo, ale ten si otevřu asi jak? Příčetnou 2FA mi nenabídne, dokud jim nedám číslo na mobil (a to neplánuju používat 2FA přes mobil/SMS). Takže řešení? Přeposílání na e-mail zabezpečený... heslem. Protože fungující je pro mě důležitější, než bezpečný.
Ony ty analýzy rizik a biometrie zní moc hezky, ale realizovat se dají fakt hooooooodně ohavně.
[*]: nikde jsem ovšem nenašel vysvětlení, co že je na IMAP+SSL nebezpečného.