V kyberprostorových útocích je jenom jedna jistota a to kdo je cíl. Protože existuje něco čemu se říká "přesměrování"(před mileniem známe jako redirectoring, dneska označované jako forwarding ), je nalezení, identifikování a zjištění útočníka vždy složitě a velmi pracné, a vyžaduje spolupráci mnoha správců. Kdo ví jestli dané útoky nedělá někdo jiný a používá za tímto účelem směrovače v zemi jenž má být považována za útočníka aby situaci více vyhrotil.
Mimochodem zrovna kybernetické útoky se v moderní bojích(nezohledňuji špionáž, specifické sabotáže) podle mě vůbec nehodí používal, protože mnohem rychlejší a levnější je poslat střelu s plochou dráhou letu do trafostanic. Opravit ji trvá mnohem ale mnohem déle( např. problém s náhradními díly, technici jsou v bojích, atd..). A výsledný efekt je mnohem ale mnohem účinnější.
V některých zemí ano v jiných ne. Závisí na mnoha faktorech :
* cenová hladina v dané zemi
* cena surovin a energií
* cena práce
* vlivu dodavatelského řetězce( např. během WWI a WWII došlo např. v Britanii ke znárodnění zbrojního průmyslu -> takže nemuselo vydělávat na zisk majitelů což vedlo ke snížení nákladů )
* atd...
Proti důsledkům zlikvidování trafostanice či rozvodného zařízení kde přechází ke změně napětí je nějaký DOS či DDOS naprosto marginální záležitost. V extrémním případě kdykoliv můžeš vytáhnout ethernet zásuvku, ale když máš uprostřed zničeného rozvodného zařízení či trafostanice kráter v průměru 10-20 metrů to tak snadno nevyřešíš. Stačí se podívat kde všude se elektřina v kritické infrastruktuře používá.
Spousta systemu je v dnesni dobe rizena pocitacem. V minulosti u predstavy ze nejake napadeni systemu zpusobi skodu jsme se leda tak pousmali. V dnesni dobe kdyz jde u vyrobce leku zmenit teplotu ve skladu a ohrozit tisice lidi kteri dostanou poskozeny lek, nebo v dobe kdy Izrael znicil elektrarnu jenom tim ze nejake motory nechal bezet na jinych otackach mi to jiz prijde daleko realnejsi nez strilet stovky raket nekam po tisicich km2. Samozrejme pokud je infrastruktura z doby krale klacka a zadny vzdaleny pristup nebo konfiguraci nepodporuje tak jsou rakety moznosti i kdyz hodne drahou. Takovy saboter vyjde levnejc. Obvykle se ve valce kombinuje vse dostupne.
Obávám se, že v takovém Rusku nejen, že ty systémy nejsou řízené počítačem, ale mnohdy nejsou řízené vůbec, a na elektrice nezávisí - důležitý je mužik s klikou.
Rozdíl je především ve vynaloženém úsilí. Jedna raketa poslaná na sklad léčiv udělá v mžiku stejnou práci, jako složitý počítačový útok na termostat; stejná (typově, nemyslím stejný kus) raketa vyřadí trafo u elektrárny, zabezpečovací zařízení překladového nádraží, případně se může pokusit vypustit přehradu. (Až u toho posledního případu si myslím, že to pomocí počítače - možná - bude jednodušší...)
Nedomnivejte se. Za totality jsem byl na praxi ve firme vyrabejici věžní hodiny. I bez pocitacu byly (pro nejakou prdel na dalnym vychode) rizeny elektronicky nasima mh7400, aby opakovaly cas ridici jednotky a po (predpokladanem castem) vypadku proudu paralelne otocily obe rucicky spravnym (rychlejsim) smerem na spravnou pozici. Ridici jednotka jela na 12V, baterku a tusim DCF. Hackeri by mohli leda tak zblbnout dcf v hamburku nebo japonsku
Rozdíl je především ve vynaloženém úsilí. Jedna raketa poslaná na sklad léčiv udělá v mžiku stejnou práci, jako složitý počítačový útok na termostat; stejná (typově, nemyslím stejný kus) raketa vyřadí trafo u elektrárny, zabezpečovací zařízení překladového nádraží, případně se může pokusit vypustit přehradu. (Až u toho posledního případu si myslím, že to pomocí počítače - možná - bude jednodušší...)
Pokud je pro někoho jednoduché a levné vyrobit či zakoupit raketu s plochou dráhou letu, sehnat vyškolený personál, připravit ji k odpalu, správně zaměřit, odpálit na cíl a vyhnout se protivzdušné obraně, tak "složitý počítačový útok na termostat" patrně nebude takový problém provést :D
ad vypuštění přehrady: tak to byste se s raketama fakt hodně zapotil.
ad vypuštění přehrady: tak to byste se s raketama fakt hodně zapotil.
Tym by som si nebol az taky isty. Rusaci cez vikend zlikvidovali kinzalom sklad rakiet ulozeny 136 m pod zemou. Stacila jedina raketa. U priehrady toho tiez imho mnoho netreba, staci ak porusenym miestom zacne tiect dostatocny prud vody, ostatne dokonci tlak vody v priehrade.
To je zrovna věc, které se mě nechce věřit. Osobně nevěřím, že existují systémy které by dokázaly zničit bunkry v hloubce 20 m a výš. Ta zemina, příp. kamenivo či jiný typ podloží prostě utlumí tu kinetickou energii. Naschvál někdy vyzkouším střelbu své 9mm lugger zbraně do země pod mými nohami(a ta ústovou rychlost cca 1 Mach) a 7,62 × 54 mm ( ta má 2 Mach) a jak hluboko do jílové hlíny pronikne.
Na to bohate staci pesi / konmo / cyklo vylet do neobydlenych oblasti aby clovek ziskal perspektivu. Prakticky ses zavisly na svych zasobach - cca tydenni muzes s sebou tahat na nohou. Dvoutydenni specialni strava kdyz si das praci. Tu elektrinu si sam jeste dokazes vyrobit. Jidlo... no ne vsude se da snadno lovit a vycerpat se muzes driv nez ziskas nutricni hodnotu.
Pro jednoduché to zopakuji : Zdroj packetu jenž jsou trafficem nějakého kybernetického útoku je vlivem možnosti přesměrování bez hlubšího vyšetřování a koordinace různých adminů je značně nejistý. Navíc v prostředí medií kdy jsou bláboly/komentáře/propaganda/PR/marketingové kampaně prezentování jako zpravodajství daná nejistota značně narůstá.
Pletete si osoby a obsazení. Prostoduchá je vaše úvaha, všichni ostatní v této diskusi považují to, co píšete, za naprostou samozřejmost, kterou ani není potřeba psát. To, že pro vás je vrchol vědění to, že zdrojová IP adresa paketu nemusí být IP adresou útočníka, neznamená, že to tak mají i ostatní. A už vůbec to neznamená, že tuto trivialitu nevědí odborníci z CERT-UA nebo Esetu.
Váš komentář je, jako kdyby žák první třídy komentoval novinářskou zprávu o diplomové práci matematika a psal, jestli jen matematik ví o tom, že když odečte větší číslo od menšího, dostane záporné číslo a ne nulu.
Ještě že jste nám to přišel vysvětlit. Protože lidé z Ukrajinského CERT-UA, z Esetu a dalších bezpečnostních firem a organizací tomu vůbec nerozumí a nenapadlo je, že by útočník mohl svou pravou identitu skrývat.
Navíc jste to netrefil ani s tou jistotou, kdo je cíl. Například když máte v síti za NATem nějakého hráče, na koho někdo zaútočí (D)DoSem na „jeho“ IP adresu, můžete – pokud je útočník aktivní, sleduje a reaguje na vývoj situace – postupným půlením intervalu zjistit, na koho přesně je útok směrován. Ale pokud útočník nebude aktivní a bude útočit pořád na IP adresu, kterou zjistil na začátku, nedozvíte se, na koho to bylo směrované. Podobné je to na druhé straně – když hostujete nějaké servery a útočník se rozhodne nějakého vašeho zákazníka odstřelit tím, že zahltí celou vaši síť, můžete se dohadovat, na koho konkrétně to mířilo, ale jistotu často mít nebudete.
Takže to vypadá, že je úplně jedno, co se podle vás hodí nebo nehodí používat v moderních bojích.