TRIM říká SSDčku, že to může vymazat. Jak to udělá interně, je už druhá věc – třeba něco zařadí do fronty na smazání, aby to smazal, a navenek se bude tvářit, že je to smazané. Proto jsem spíše pro secure erase přes hdparm (nebo přes ekvivalentní nástroj):
https://www.thomas-krenn.com/en/wiki/SSD_Secure_Erase
Pro jistotu to lze kombinovat i s dalšími kroky, například přepis náhodnými daty (ano, trošku se SSD opotřebuje) nebo data od začátku používání šifrovat (což se hodí i z jiných důvodů).
To závisí na tom, jak jste paranoidní. Normálně na mechanických discích to stačí. Třípísmenkové agentury by to asi dokázaly do jisté míry přečíst, ale pokud máte tak hodnotná data, aby tohle stálo za vynaložené úsilí, disk neprodávejte, ale zničte - provrtejte 8mm vrtákem plotny a pak v prostředku.
Jestli jste paranoidní jen trochu, přepište disk raději náhodným daty, případně opakovaně.
Ano to stačí. Za ty dekády co jsem s PC jsem ještě skutečně neviděl, že by z toho šlo něco získat po tomto postupu. Všechno ostatní považuji za tvz. legendy a městské mýty. A troufám, si tvrdit že ani Amíci, Rusové či Číňani z toho nic dalšího bez demontování ploten nic nemohou dostat. A i pak si dále troufám tvrdit, že při těchto hustotách záznamu(TB plotny) se z toho žádný stav magnetického záznamu získat nedá. Vždycky tam uvidí poslední stav a to jsou ty nuly. Vše ostatní jsou skutečně fantazie.
ja teda používam minimálne
ddrescue --verbose --force /dev/zeros /dev/sdc
ddrescue --verbose --force /dev/urandom /dev/sdc
ddrescue --verbose --force /dev/urandom /dev/sdc
ddrescue --verbose --force /dev/zeros /dev/sdc
ddrescue --verbose --force /dev/zeros /dev/sdc
niekedy niektoré z nich a s --reverse...
30. 9. 2019, 16:22 editováno autorem komentáře
To by asi dneska nešlo. Kladivo není FIPS certifikovane a ani pracovník. Navíc neabsolvoval dodatečné školení bezpečnosti práce s kladivem. Navíc nepodepsal ze se seznámil s návodem ke kladivu. Neméně závažný je fakt, že je pojištěn pouze jako administrativní pracovník a ne jako dělník na likvidační práce.
Dále mu chybí školení na nakládání s nebezpečným odpadem a nebyl proškolení pracovníkem recyklaci firmy v třídění odpadu.
Banka sa nezivi predajom diskov. V skutocnosti sme este museli platit za to, aby externa firma tie disky zlikvidovala a vystavila o tom certifikat. Okrem toho, vacsina tych diskov mala poskodene sektory a prave preto boli vyradene.
30. 9. 2019, 19:58 editováno autorem komentáře
A organizace mají problém, stejně na to potřebují papír. Otázka je při dnešních mzdách jestli 50 kč za certifikované mazání disku s testem a protokolem není lepší volba a stačí jen organizačně disky někde skladovat a jednou ročně je odobrně zlikvidovat.
Hlavní problém s mazáním je u pásek/DATek protože ve firmách kolikrát nebývají už žádné funkční mechaniky co by to bylo sto udělat.
Pokud nějaká firma potřebuje likvidovat data z disků, disket nebo pásek ve velkém, tak se to dělá pomocí specializovaného HW. Pro servisní střediska výrobců disků je to celkem běžná věc, stejně tak jako pro provozovatele velkých data center. Takhle smazaný disk je pak možné poslat k sešrotování kamkoliv, z něj už nikdo nic nedostane.
U mrtvých disků je to pak možnost prakticky jediná. Teoreticky tedy můžete disk zkusit opravit, vyměnit elektroniku nebo si vyrobit s pomocí FPGA něco, co bude umět plotny přepsat. Jenže to je příliš mnoho práce ve chvíli, kdy ten disk chcete zničit.
Takto sa to robi vo velkom:
https://www.youtube.com/watch?v=wb3Xa1h_RqM&vl=en
Z ekologickeho hladiska to je asi problem, lebo vysledny odpad nie je trieditelny, ale po prechode tymto strojom data uz asi nikto z disku neobnovi.
Proč v tom vtipu je "I've seen ..." a ne "I saw ..."? Snažím se googlit ale moc jsem nepochopil. "I've seen " bych chápal spíš ve smyslu "viděl jsem tvůj byznys plán, ... protože je tamhle na nástěnce přišpendlen a pořád se na něj mohu dívat". Zatímco já to chápu spíš, že jsem ho viděl dříve, než nastala tato situace