TRIM říká SSDčku, že to může vymazat. Jak to udělá interně, je už druhá věc – třeba něco zařadí do fronty na smazání, aby to smazal, a navenek se bude tvářit, že je to smazané. Proto jsem spíše pro secure erase přes hdparm (nebo přes ekvivalentní nástroj):
https://www.thomas-krenn.com/en/wiki/SSD_Secure_Erase
Pro jistotu to lze kombinovat i s dalšími kroky, například přepis náhodnými daty (ano, trošku se SSD opotřebuje) nebo data od začátku používání šifrovat (což se hodí i z jiných důvodů).
To závisí na tom, jak jste paranoidní. Normálně na mechanických discích to stačí. Třípísmenkové agentury by to asi dokázaly do jisté míry přečíst, ale pokud máte tak hodnotná data, aby tohle stálo za vynaložené úsilí, disk neprodávejte, ale zničte - provrtejte 8mm vrtákem plotny a pak v prostředku.
Jestli jste paranoidní jen trochu, přepište disk raději náhodným daty, případně opakovaně.
Ano to stačí. Za ty dekády co jsem s PC jsem ještě skutečně neviděl, že by z toho šlo něco získat po tomto postupu. Všechno ostatní považuji za tvz. legendy a městské mýty. A troufám, si tvrdit že ani Amíci, Rusové či Číňani z toho nic dalšího bez demontování ploten nic nemohou dostat. A i pak si dále troufám tvrdit, že při těchto hustotách záznamu(TB plotny) se z toho žádný stav magnetického záznamu získat nedá. Vždycky tam uvidí poslední stav a to jsou ty nuly. Vše ostatní jsou skutečně fantazie.
ja teda používam minimálne
ddrescue --verbose --force /dev/zeros /dev/sdc
ddrescue --verbose --force /dev/urandom /dev/sdc
ddrescue --verbose --force /dev/urandom /dev/sdc
ddrescue --verbose --force /dev/zeros /dev/sdc
ddrescue --verbose --force /dev/zeros /dev/sdc
niekedy niektoré z nich a s --reverse...
30. 9. 2019, 16:22 editováno autorem komentáře