Názor k článku Postřehy z bezpečnosti: výrobce vlaků blokoval opravy umělými chybami od Heron - velký problém českého přístupu k veřejné správě je...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 12. 2023 10:56

    Heron

    velký problém českého přístupu k veřejné správě je to, že chceme dávat minimum, ale máme maximální požadavky

    To bych neřekl. Řekl bych, že lidé vědí, co je reálné a co jsou schopni dokázat sami. A to samé chtějí po ostatních.

    Pokud malá firma (naše) obstarává hromadu různých klientů a v jádře na tom dělá malý tým šesti lidí, takže jeden člověk je expert na 5 věcí, tak zcela automaticky očekává, že pokud někdo na druhé straně (úřad) má na starosti pouze jednu věc (ze zákona), tak by tu věc měl znát. Tohle není nereálný požadavek. Ne, namísto toho se běžně stává, že na naší straně jsou dva lidé, na protější (za jeden úřad) 8 a oni dohromady nevědí ani desetinu toho, co my. A to to není náš obor.

    Neznamenalo by to, že bychom dávno neřešili auta na Václaváku v Praze a okruhy, protože by už dávno auta jezdila v tunelech pod zemí?

    Vůbec nevím, co je v Praze za problém s Václavákem nebo okruhy. Obecně, tyhle problémy vznikají tam, kde se setkávají lidé se zcela protichůdnými požadavky. A nikdy nelze vyhovět všem. A lidé, kterým se dané řešení nelíbí, si potom vybírají jiné způsoby, jak tomu řešení zabránit. Já se také s přáteli neshodnu na tom, jak má vypadat naše město.

    Ale neznamená to, že je to i s tím předěláváním nakonec podstatně levnější, než se pokoušet udělat to hned napoprvé ideálně?

    To, o čem se tady bavíme, není napoprvé a ani ideálně. Odmítám tuhle argumentaci.

    Pokud se bavíme o elektronických nástrojích státní správy, tak na straně jedné máme (pro zjednodušení) úřad, kde by měli být lidé, kteří 100% rozumí tomu, co ten úřad má ze zákona dělat. A vzhledem k tomu, že už jsou tady elektronické nástroje 20+ let, tak zcela legitimní požadavek je, že ten úřad bude také vědět, co od těch nástrojů očekávat, jak je zadávat, co je reálné a co ne. 20+let! To není poprvé. A navíc, pokud to tedy nejsou schopni zadat hned "napoprvé", tak už měli dost příležitostí k tomu, se to naučit iterativně. Takže je splněn i tento tvůj návrh, že software se dá vyvíjet postupně. Ano, tady se vyvíjí postupně 20+ let a pořád je to špatně.

    Jak pak má stát nějak rozumně fungovat, když si velká část obyvatel myslí, že cokoli je spojené se státem je automaticky šméčko?

    Tak nejlepší je těm občanům umožnit přístup ke všemu, k čemu mají zákonné právo a všechno poctivě a pravdivě vysvětlovat.

    Máme zákon 106, někdo na úřady posílá hromadné žádosti a úřady, místo aby zveřejnili rovnou úplně všechno, co podle 106 někdo může chtít (a tím by se zbavili práce nad vyřizováním této žádosti), tak se naopak snaží omezit počet žádostí. Tohle je prostě špatný postup a úřady si tento špatný postup volí opakovaně.