[pepik]
Zbytečný flame.
Ja myslim, ze vsichni jsme si z toho delaly spis legraci. Dokonce prvni prispevatel (bych rekl) parodoval profesorku z Harryho Pottera :-D Dost pobavilo :)
Léta používám obojí, vim na vzdálených strojích pro rychlé editace, na vše ostatní emacs.
Klobouk dolu. Me treba Vim nesedl. Zas na druhou stranu nepouzivam pouze jen Emacs. Vlastne dlouho jsem s nim nepracoval, ale posledni mesice se k nemu zase zacinam vracet.
[atarist]
Mozna jsem to spatne vyjadril.
Emacas pouzivam od dob co jsem zacal s Linuxem. Zvykl jsem si na nej pracuji s nim skoro na vsem co se jednoducheho textu tyce (configuraky, skripty, jednoduche texty, xml, atd...) mimo C++ prjektu, na ne vyuzivam IDE (zakotvil jsem nakonec u Code::Blocks) Hodne me vyhovuji jeho mody, scratch buffer, vestaveny kalendar, rozsireni jako nize zminovane IDO, klavesova makra, hry nebo treba Skeletons - ty vyuzivam hodne. Napriklad pri tvorbe debianich balicku (dost casto delam treba metabaliky ). A zrovna zde zacina jeden pro me hodne neprijemny problem, ktery se uz leta snazim prekonat a cas od casu me na delsi dobu nuti skouset "alternativy" (naposledy Atom). Tim problemem je LISP.
Mam problem se orientovat v kodu napsanem LISPu. Pripada mi jak nejaky polymorfni oblak, ktery se meni pokazde, kdyz do nej zasahnu, ci jen z nej spustim oci. Strasne blbe se mi udrzuje prehled v tom mnozstvi zavorek a seznamu. Nerikam, ze v nem nic nedokazu udelat, ale jen jednoduche veci a vyzaduje me extremni soustredeni a trva mi to o dost dele nez v jinem jazyce. Vsimni si, ze nepisu, ze LISP je spatny, ale ze ja s nim mam problem.
Takze cas od casu, zkousim jine editory, ale po rce/dvou stejne mam tendence se vratit k puvodnimu. Protoze nevyhoveli. A ... Emacs - jak rikas to je laska navzdy. :)
PS. Klavesove skratky a vubec intereakce s programi mi naopak nedela problem zadny. Nemam potrebu se vse prenastavovat podle jednoho vzoru, vetsinou si rychle zvykam na novy. Jedinou vyjimkou jsou nektere hry (IMHO).
Vim ze budu trosku offtopic, ale moc clanku o Emacsu tady nevychazi, tak se zeptam tady - IMHO je nejlepsi casti Emacsu a duvod, proc ho pouzivat, rezim orgmode, to je moc moc vychytany. Existuje neco podobneho i pro Vim? Myslim neco s podobnym zaberem a integraci vseho, ne par jednoduchych pluginu jako je napriklad TODOlist nebo calendar.vim, ty totiz nejsou propojeny. Diky za odpovedi!
ale orgmode je neco jineho nez snaha narvat do textoveho editoru prohlizec webu (i s JS enginem), 3D hru a cele office. I jako skalni uzivatel Vimu uznavam, ze toto ma Emacs vychytany a alternativa k orgmode snad neni ani v komercnich appkach. Ty vypadaji lip diky GUI, ale ta provazanost tam dost chybi (IMHO).
Nic takového pro Vim v současné době neexistuje a asi ani jen tak nebude.
... Ale existuje vim pro Emacs (Evil) a spousta konfigurací Emacsu, které jej v základu podporují. Z vlastní zkušenosti mohu doporučit Doom Emacs.
Autor je vimař a do té konfigurace dává hodně svého času. Prochází stále docela bouřlivým vývojem (pullnout z developu při obědové pauze je docela risk :-)), ale např. oproti Spacemacsu je konfigurace Doomu minimalistická, přehledná a jednoduchá (viz. github Wiki).
Ze začátku doporučuji nastavit prodlevu which-key na menší hodnotu (setq which-key-idle-delay 0.2)
a můžeš začít novou fázi svého života :-)
Spacemacs je vlastne konfiguracna nadstavba pre emacs, ktora pretvori emacs na takmer dokonaly VIM editor + vsetky ostatne vyhody emacsu (orgmode atd) zostavaju, ak to hodne zjednodusim.
Stiahnes z webu a viacmenej je vsetko potrebne nastavene, nijake velke cachre v lisp konfigu netreba robit. Odteraz bude tvoje najpouzivanejsia klavesa zarucene SPACE :)
trochu spamujem, ale neda mi to este odporucit pre vimarov video od mr. Biebera
https://www.youtube.com/watch?v=JWD1Fpdd4Pc&t=711s
a klasika ABC Spacemacs, ktora ukaze do podrobna silu tohoto editoru
Ahoj Pavle.
Velky dik za souhrn v Emacsu. Chtel bych se jen zeptat, zda je mozno rezim ediff nastavit tak, aby ignoroval rozdily ve formatovani a komentare. napr:
int x=0;
a
int x = 0; // Pri animaci pricitat w/2
povazoval za shodne. Kdyz mam dva "stejne" hlavickove soubory od dvou autoru (napr, deklarace jedne tridy, ale ve dvou verzich) a hledam v nich rozdily, standardne mi takto vyhodi jako rozdilne vse. Predem dik
Skus http://spacemacs.org/. Budoucnost je ve fúzi Vimu a Emacsu.
V defaultu není skoro "nic". Člověk musí zkoumat MELPA repozitář a zjišťovat co vlastně chce. Já jsem zatím ve stavu:
angular-mode, color-theme, company-tern, csv-mode, debbugs, dumb-jump, evil, flycheck-clojure, fuel, haskell-mode, helm, helm-cider, j-mode, js2-refactor, json-mode, magit, markdown-mode, paredit, rainbow-delimiters,
restclient, restclient-helm, rust-mode, simple-httpd, slime-company, suggest, web-beautify, web-mode.
Je chyba mířit jen na uživatele vimu, jen málo vimařů nakonec přejde na Emacs. Co se týče CUA módu, tam nevidím prostor pro diskuzi. Není jediný důvod učit se zkratky které dávali smysl před 30 lety a byli tvořeny na úplně jiné klávesnice než které jsou teď. A stejný pohled má valná většina lidí.
Xah o absolutní zakonzervovanosti Emacs ultras mluvil a mluví hodně a má naprostou pravdu.
Jsem jedním z nich. Ono jde o to to chvíli zkusit použivat - málokdo pak už chce jít zpátky k bare vi/vimu. Ze začátku jsem se pokoušel emacs používat bez evil modu a je super, že stejný klávesový zkratky po pohyb v textu používá i MacOS. Ale nakonec jsem stejně enabloval evil mode a jsem s ním spokojený.
Taky jsem se přestal ztrácet v info stránkách, i když ty už teď asi ani nikdo nepoužívá.