Jedn detail: teplo se nevyzařuje do svého okolí díky konvenci... jedná se o konvekci - česky proudění... ohřátý vzduch odproudí někam mimo. Vzhledem ke kontextu článku je to jen detail ;).
A jinak tohle je častý překlep, když jsem před léty překládal nějaké články o ISS do češtiny, tak jsem měl jako vývojář dost práce, abych tam pořád necpal IIS ;)
no je fakt, ze Charles Simonyi si to tam nahore byl omrknout, ale kdyz videl, jaka je to stara popelnice, radeji rekl Paulu Alenovi, at si postavi vlastni :-)
Problem vidim v tom, ze si pan Shuttleworth vzal notebook do prostredi, na ktere nebyl staven. Dodelavat do software workaroundy pro takovy pripad mi neprijde zrovna na miste.
Podle vseho nemel moc na vyber. Rusove v te dobe pouzivali AFAIK jeste stare IBM notebooky s P1@150 MHz, on to riskl a zkusil prosadit vykonejsi stroj. Vzhledem k tomu, ze pouzite plasty a baterie byly podobne, nakonec mu to povolili - nejednalo se o notas, na kterem by zavisel osud ISS, tj. kdyby mu alfa zareni vymazalo kus DRAM, celkem nic zavazneho by se nestalo.
Podle me slo hlavne o to, ze by Rusove (v tom jsou velmi rozumni, viz napriklad i jisteni nekolika ruznymi technologiemi) nepovolili nejaky supernovy notebook s neoverenym typem plastu nebo baterie - clovek nikdy nevi, jak se baterie zachovaji napriklad pri startu nebo pristani (nekolik G, vibrace) ani v nulove gravitaci a resit na orbitu vybuchlou baterii s horicim casem, ve kterem jsou ruzne chemicke sracky by asi nebyla zadna sranda.
Jinak souhlas, pokud by misto Wintelu pouzil treba MIPS, asi by s teplem takovy problem nebyl.