Názor k článku Pravidla pro nové IPv4 adresy se zpřísňují, utáhněte opasky od Tomáš Šimek - Děkuji za věcné argumenty, poprvé od „oponentů“ v debatě. K čemu?...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 6. 7. 2010 0:09

    Tomáš Šimek

    Děkuji za věcné argumenty, poprvé od „oponentů“ v debatě.
    K čemu? K tomu, aby si správce lépe z… K lepšímu vytváření třeba firewallových pravidel…
    Tak, to je přesně ono. Proč to prokristapána nenechají na dotyčném. Normy jsou dobré, ale proč někomu nařizovat, jak má stavět síť, když to není nutné? Nebylo by lepší pravidla maximálně uvolnit a nechat ruku trhu ať vybere? Jako u projektantů domů: Normy ohledně únosnosti, požadavků na tepelné izolace jsou dobré, normy na to, že každý barák musí mít pětibarevnou fasádu (aby ho majitel poznal) jsou nesmysl. Jsem přesvědčen, že násilné určování prefixů, je za touto hranicí.
    Podívejte se do současných globálních routovacích tabulek Internetu. Připadne vám, že tam existuje nějaká hierarchie?
    Zatim mají wolrd IPv6 tables asi 35k záznamů (IPv4 500k). Skoro každý ISP už má IPv6 alokaci. Já patřím k těm naivkům, kteří věří, že by IPV6 síť mohla být daleko víc hierarchická. Bohužel takhle bude za chvíly stejný bordel jako v IPv4. Víte zajímalo by mne, co by se stalo, kdyby někdo navrhl nový široce používaný L2 protokol o mohutnosti MAC třeba 20byte :) Veškerá výhoda těchto nařízení tatam.
    Co se týká toho příkladu, tak /53 znamená, že využívám pouze 1/16 adresního prostoru, kterou jsem dostal. To znamená, že si dotyčný dost mizerně tu hierarchii rozvrhl. Protože s dělením 16 bitů má mnohem víc volnosti než v současné situaci.
    To ano, má více volnosti, nicméně, kdyby nebyl onen stupidní požadavek, měl by volnosti ještě 1099511627776× více.
    Víte, po zavedení IPv4 také byly třídy A/B/C, nic jiného oficiálně nešlo. Když bylo ouvej najednou se „povolilo“ classless adresing. My na něco takového čekat nebudem :)