ne to není překlep. Osobně si myslím že ideálnějším řešením, nežli do světa pouštět úplně novou transportní bbestii se spoustou udělátek a věcí řešených úplně jinak (rozdíl mezi IPV4 a IPV6 je zhruba rozdíl mezi 105kou a favoritem . má to kola volan atd ale jinak je úplně jiná koncepce ) by blyo prosté a jednoduché přebastlení
To je sice velmi popularni napad, proste ke stavajicim ctyrem cislum vrazit jeste par dalsich a mame vystarano. Ale jak by to melo v praxi fungovat? Zarizeni s timhle „IPv5“, ktery bude chtit navazat spojeni se starym IPv4 only problem nema, pokud bude iniciatorem komunikace. Proste se to jen nekde na prechodu mezi starym a novym netem sikovne znatuje. Ale co naopak? Vsechny IPv4 zarizeni by byly omezeny pouze na ten svuj starej internet a na novej by se nemely jak dostat. Takze aby to k necemu bylo, stejne by se musely upgradovat vsechny zarizeni, a to uz jsme na tom stejne jako se soucasnym IPv6.
Jenze v pripade male evolucni zmeny by jeji implementace byla snadna a levna, vesla by se to stavajicich zarizeni (nektere routery treba s 1–2 MiB flash jsou docela na doraz), pro uzivatele by to byla minimalni zmena, protoze by platilo vse, co znaji doted (jen v te adrese by pribyly dve decimalni skupiny cislic navic).
Takze se da velmi silne predpokladat, ze po oznameni noveho standardu „TCP/IP plus“ by si ho z marketingoveho duvodu do svych vyrobku dal kazdy – skoro nic by to nestalo a na prospektech by to vypadalo pekne.
Navic diky jen minimalni zmene by bylo velmi snadne naimplmentovat plnou zpetnou kompatibilitu tak, ze v siti s IPv4 by to jelo postaru, v siti s IPv5 ponovu (napr. podle toho, jakou adresu by mu pridelil DHCP server nebo podle toho, kolik skupin cislic zadam v manualni konfiguraci). Velmi snadno by se delaly i 4/5 NATy, takze IPv5 by mohlo mit jen hranicni zarizeni.
No a v pripade plosneho prechodu na IPv5 by ho uz skoro vsechna zarizeni mela implementovano, lidi by se prakticky nic noveho nemuseli ucit, takze prechod by mohl byt snadny a levny.
Tehle by platilo ale opravdu tak možná pro ty levně home shity, ale „velké“ routery mají určité části zpracování zadrátovány v HW. Pokud už se má dělat změna, tak jednou a pořádně (IPv6). S tím co navrhujete, by se akorát zavedla nekompatibilita a další prasárny typu NAT a překladů.
Ja si myslim, ze to tak jednoduchy neni. Jde o rozsireni adresy a uz neni tak podstatny o kolik. Takze lze udelat jednoduchej a srozumitelnej priklad z dnesniho NATu. Rekneme ze mame novou rozsirenou adresu 11.22.33.44.192.168.0.2 (prvni ctyri bajty jsou dnesni verejna IPv4 a zbytek dnesni privatni adresa za prvnim NATem).
Hromada veci fungovat bude. Napr. v5 zarizeni z v5 site se bez problemu dostane na v4 zarizeni (router to znatuje tak jako dneska). Oddeleny v5 site se domluvi i pres v4 internet (podobne jako to dela 6to4). Ale skoncime na tom samym jako s IPv6. Jak se v4 only klient 22.33.44.55 dostane treba na webserver, kterej bezi na 11.22.33.44.192.168.0.2? Nijak.
IPv6 je prodloužení adresy a vyčištění pár souvisejících protokolů rodiny TCP/IP. Kdo z toho dělá něco víc, je blázen.
Nepopírám, že na takhle vylepšeném protokolu se staví nové postupy, že na něm může konečně začít multicast, že vyčištění zahrnuje lepší podporu mobility a že se IPsec pasuje na integrální součást TCP/IP. Jo, jasně, máme tu zjednodušení automatické konfigurace.
Ale proč se vždycky najde někdo, kdo má nutkání to zkomplikovat a následně navrhnout údajně jednodušší řešení, které je v podstatě k ničemu.
NATovat mezi IPv4 a IPv6 se při troše šikovnosti dá stejně.