jsou takové, že kolega, který provozoval Ubuntu, přeinstalovával systém za 2 roky cca 10x. Vždycky se mu povedlo nainstalovat nějakou nevhodnou verzi nějakého programu, a systém se sesypal tak, že nezbyla, než "svatá reinstalace" (za tento výraz děkuji Aničce B.)
Tvrdil mi, že podobné problémy nejsou vzácností, a že existují celá diskusní fóra zaměřená jen na záchranu rozsypaných Ubuntu instalací.
Já jsem za tu dobu přeinstalovával Suse jen tehdy, když vyšla nová verze. Na chyby jsem narazil jen 3x, a ve všech případech pomohlo napsat do Novellí Bugzilly.
Když moje matka přecházela z DOSu 6.22 na nějaký modernější systém, usoudil jsem, že nemůže mít Windows, protože neznalý uživatel snadno spustí nějaký zákeřný kód doručený spamem. Tož dostala Suse 10, a neměla s ním zatím potíž.
Z těchto zkušeností bych asi začátečníkovi radši doporučil Suse než Ubuntu.
"Your mileage may vary". Nechci založit žádný flamewar, tak pokud jste příznivci Ubuntu, nemusíte mne brát vážně.
Existuje totiž jistá množina uživatelů-idiotů, co jsou schopni rozbít jakýkoli systém a vždy to svádět na něj. Sváděli na Windows, svádějí na GNU/Linux a budou to svádět na jakýkoli další. Také proto patří mezi vyznavače distribuční turistiky.
Obvykle stížnosti na rozbitý systém začínají slovy jako "Smazal sem /etc a ten blbej krám přestal fungovat." nebo "Hrál sem si s registrama a (...)".
Tito "lidé" zároveň patří mezi ty, kteří nejčastěji potřebují jakousi "sousedskou" technickou podporu. Jinými slovy vás neustále (klidně o půlnoci) otravují blbými dotazy a typicky ještě nářky na to, jak je jejich aktuální systém k ničemu.
Těmto idiotům je nejlépe se vyhnout, a pokud už máte tu smůlu, že bydlí blízko vás, je nejlépe je navždy odehnat slovy MĚ TO NEZAJÍMÁ. Pozor však, začnou více nenávidět také systém, který používáte. A samozřejmě i vás. Přesto se jejich zapuzení vyplatí.
Každá distribuce má své klady a zápory.
Mě třeba příjde že suse je oproti Ubuntu omnoho pomalejší. kupříkladu ve spravování balíků. U Ubuntu v Synapticu dle mého odhadu (nemám to měřené) strávíte méně času než v Yastu (nepočítám smart, protože smart není výchozí správce balíků). Také Bootování mi přijde s Ubuntu rychlejší. A pak tu je také FPS v glxgears... příjde mi že Ubuntu vede. (nevím jestli ovladače byly ty samé, jádro to samé a takt grafiky ten samý u obou distribucí).
Jinak nic proti openSUSE nemám. Pravidelně balancuju na hranici distribucí a testuju ty nejznámější a nejsnáze instalovatelnější, když vyjde novější verze (PClinuxOS, Mandriva, openSUSE, Fedora, Ubuntu), ale faktem je, že nejvíce se klaním k Ubuntu. Přijde mě snadná v instalaci, dost rychlá, líbí se mi i vzhled, Používá standartní panely a nabídky v gnome. Dalo by se říct, že vše mi tam běží...
Toť můj názor ;)
No, YAST se mezi Suse 10 a 11 hodně vylepšil. Rychlostně je to dramatický rozdíl.
Tam, kde jste svého času strávil deset minut hleděním na nějaké to "načítám databázi balíčků", se objeví jenom zákmit a balíčky jsou načtené. Jediné, kde se čeká, je při stahování XML popisů repozitářů z Netu, a ani tam to podle mých pozorování viditelně nepřekračuje dobu potřebnou k jejich stažení.
O glxgears se nemohu vyjádřit, dnes o nich slyším poprvé :-D
Debain-based systemy lze opravit i po kompromitaci utocnikem, poskozeni velke casti systemu, atd aniz by bylo nutne je reinstalovat (mazat a instalovat). Apt ma na to parametry takze misto svate reinstalace by se kolega mel radeji naucit cist ;-).