Pale Moon je prostě konzervativně vyvíjený fork starého Firefoxu, to je holý fakt. Někomu se to líbit může, někomu ne. Rozhodně ale Pale Moon není jen Firefox s podporou starých rozšíření.
Já se kdysi na Pale Moon díval, a občas jsem zíral, čím se chlubí, že zachovali. Například favicon vedle adresního řádku byla odstraněna z dobrých důvodů – byla hned vedle údajů o zabezpečení spojení a mohla být zneužita k matení uživatelů. Pro někoho to může být drobnost, pokud se ale sejde takovýchto věcí více, je to pro mě znamení, že jsem se s autorem minul…
V neposlední řadě si myslím, že Pale Moon nemá kdovíjak dlouhou budoucnost:
* Čím dál tím méně uživatelů bude znát ten starý Firefox, ze kterého se oddělil. Noví uživatelé budou přibývat minimálně.
* Podpora XULových rozšíření bude upadat. Zatím těží ze starých rozšíření určených pro Firefox. Většinu z nich nejspíš nebude nikdo chtít udržovat. Jakmile se podpora jednoho rozšíření rozbije updatem, nikdo to neopraví.
* Nová rozšíření asi moc vznikat nebudou, zvlášť bez podpory Web Extensions, kterou odmítají.
* Jak jsem psal, přejímání změn z Firefoxu (zejména Gecka) bude stále náročnější. To si nejspíš vyžádá větší množství vývojářů. Ale z čeho je zaplatit, když uživatelů bude spíše méně, a autor striktně odmítá některé další možnosti monetizace?
Některé z těchto bodů budou řešitelné, ale na úkor jiných. Například rozhraní lze modernizovat, a tím získat nové uživatele (a naštvat staré*), ale rozbijí se tím další rozšíření… Mohu se mýlit, ale mám pocit, že to je boj, který lze omezenou dobu přežívat, ale nelze vyhrát. Uvidíme tak za deset let, jak se to vyvine.
*) To neznamená nutně, že staří uživatelé odejdou. Může to pro ně být stále ta nejkonzervativnější možná volba.