Hlavně bych se přimlouval, aby sloupec s textem neměl pevnou šířku. Mám rad fonty velké jak kravský zadek a když si je zvětším, tak mam tak 4 slova na řádek a minimálně 2/3 plochy obrazovky nevyužité. Celé to vypadá jako by to bylo napsáno na hajzlpapíru. Kdyby to vypadalo podobně jako http://www.abclinuxu.cz , tak bych byl fakt nadšen. Jen to černé pozadí bych neměnil, to je dobré a patří sem. :o)
A co http://www.lupa.cz ? Nedočká se také nového kabátku? Patří do rodiny a taky zrovna nevypadá nejlíp. :o)
http://www.mesec.cz není úplně podle mých představ, ale je to určitě krok správným směrem a do jisté míry je to i rozumný kompromis pro ty, co chtějí web maximálně "gumový" a pro ty, co chtějí šířku sloupce o velikosti cca 32x M na jeden řádek. Jinak pro mě je vrchol dokonalosti již zmiňované http://abclinuxu.cz . Pěkně využívá celou plochu prohlížeče a to "skryt" na levém sloupečku, to je absolutní vychytávka. :o)
Taky si prisadim - mesec je hroznej. Neresizovatelnej, fonty natrvdo... Nicmene, aspon nema bilou barvu jako pozadi, jinymi slovy, znam i horsi... Nez neco ala mesec, tak radsi nechat stavajici stav.
Dnes prece neni problem pomoci par radek JS si detekovat rozliseni, etc etc. A tomu se prizpusobit. A kdyz nekdo nema JS povolenej, tak dostane proste to 'defaultni'. Pak to neni ani narocne na grafika aneb udelat resize design neni nic jednoducheho, pokud je tam trocha pekne grafiky.
Small/bug fonty se taky daji resit jen 2ma stylama a prepinani linkem - a vsichni jsou spokojeni, vcetne grafika :o) A 'realtime' resize neni take vylozene nutnost, pokud mam alepon '2' verze zakladni sablony...
R.
To není o pevné šířce, ale o pevné šířce v pixelech. Nejraději používám "klouzavou" šířku, tj. definici min-width a max-width. Jednotky min-width jsou pixely, max-width zase em. Tohle je IMO naprosto ideální řešení.
Nechat volnou šířku je ergonomický nesmysl, protože 200znakový řádek se skutečně čte velmi obtížně. Minimální šířka je zase leckdy nutná kvůli grafice.
Udělejte klouzavou šířku, kdy max-width bude odpovídat přibližně 80 znakům na řádek.
Protože to neumí IE, tak to nebudeme používat? Hezký způsob uvažování, zvláště na rootu. Zdá se, že pohlcení iinfem byl pro root začátek cesty do pekel.
Když to nemumí IE, tak holt se v něm stránka zobrazí s fixní šířkou, nebo s volnou šířkou. Přitom v Mozille se stránka může zobrazovat tak, jak jsem psal předtím. Toho se dá docílit standardním CSS. Vidíte v tom nějaký problém?
Pane Haunere, obsah některých vašich příspěvků mně přijde vůči čtenářům tak trochu přezíravý. Myslíte si, že je to v pořádku?
Sice jsem člověkem, kterému uživatelé MSIE opravdu vadí, přesto s tímto prohlížečem navštěvuje ROOT téměř třetina uživatelů. Kdyby tento podíl měl být důvodem pro jejich ignoraci, braly by se podle těchto pravidel ohledy na Gecko, Presto a KHTML asi na třech českých webech.
Nevidím technický problém v řešení, které uvádíte, ale v mnoha problémech, které z něj výplývají při řešení drobností schovaných v tomto základním layoutu.
Jaký obsah mých příspěvků vám přijde přezíravý?
Podle statistiky zveřejněné níže je podíl IE cca čtvrtina, nikoliv třetina. Technologie webu není o tom, že se stránka zobrazí vždy a všude stejně. To ani není možné. Takže v non-IE prohlížečích se zobrazí web s klouzavou šířkou, v IE s fixní šířkou.
V praxi to vypadá tak, že vyvijíte web s klouzavou šířkou. Nakonec tam vložíte jen pro IE (hackem dle libosti) witdh: 40em; a pro ostatní min-width: 400px; max-width: 40em; width: auto;. Čísla jsou samozřejmě jen jako příklad. Nikde nevidím problém, ani v drobnostech. Leda byste neuměli udělat klouzavý layout. Potom by ale měl web nakódovat někdo jiný.
Přezíravý jste v tomto komentáři: "Roji, domluv se s Johankou, zda ti takový tutoriál zveřejní. Pak už jej můžeš začít připravovat." Z vaší odpovědi nepřímo plyne, že ač budou čtenáři křičet sebevíc, zmizí černý design.
Vidím v tom rozdíl podstatný. Nejen čísleně, ale je ukázán i trend. Kolik procent návštěvníků s IE bude v okamžiku, kdy uveřejníte nový design. Kolik jich bude rok poté? Budete design v průběhu tří let předělávat?
Tři roky se tak bude používat neergonomický návrh jenom proto, že kdysi byl nějaký IE a autor chtěl, aby se v něm stránka zobrazila stejně jako v Mozille. Navrhuji vám řešení, kdy se vlk nažere a koza zůstane celá. Majoritní prohlížeče využijí svých možností a v IE se to zobrazí s fixním layoutem. IE nebude ignorován, ale tolerován. Stále jste nenapsal v jakých konkrétních maličkostech je problém. Rád vám pomohu s jeho řešením.
> Řešení min-width a max-width pro MSIE standardním CSS bez JS?
Ignorovat! Vždyt jde o cca 0,5% uživatelů. A i ti si budou moct vše v pohodě přečíst, jen nebudou mít omezení max-width.
Lepší je způsobit velmi drobné nepohodlí hrstce zpátečnických uživatelů než ignorovat potřebu většiny.
Ideální mi přijde mít šířku celého designu 100% okna a max-width hlavního textu na 40em.
Co se týče barev: Současné schéma se mi líbí. Zároveň mám pocit, že se mi čte o kousek hůře než klasické "černé na bílém". *Přesto* bych nechal současnou barevnost, prostě to patří ke stylu Roota, odlišuje se tím, což je také důležité.
Těch 0,5% se týkalo těch citovaných (to jest "MSIE bez JS"). Na čísla, která píšeš, to docela sedí (řekněme 2% bezjavascriptových z 25,9% msie). Těch s vypnutým javascriptem bude nejspíš ještě méně.
Prostě max-width se dá dělat (standardně pro většinu + javascriptový hack pro msie + ta zbylá promile ignorovat). Případně to udělat bezjavascriptovým hackem, jak uvádějí ostatní.