Ocenil bych, kdyby autor uvedl taky obšírnější odpovědi na 2 první otázky v úvodu článku. Tedy co to jsou php frameworky a k čemu slouží. Z článku jsem pochopil že to jsou knihovny, což sice říká vše, ale neříká to taky nic.
PHP framework můžete vnímat jako ucelenou sadu knihoven, které pokrývají určitou skupinu aplikací, které můžete v daném frameworku vytvářet. Velice jednoduše řečeno, framework je skupina knihoven a kód, který je propojuje.
Výhodou frameworku oproti tomu, kdy si programátor jen stáhne knihovny z internetu, je jednotná struktura příkazů, harmonický vývoj všech komponent tak, aby do sebe stále zapadaly (u neprovázaných knihoven na kompatibilitu programátoři zpravidla kašlou).
Další výhodou bezesporu je, že lidé přicházející do diskuzí a píšící autorům, že ten a ten framework se pro danou činnost nehodí, autoři mohou zárověň měnit celou řadu knihoven naráz, takže i ten vývoj je pak účelnější a programuje se jen to, co je nutné.
Mě se osvědčil na weby, kde hodně pracuji s různými seznamy a daty CakePHP, na galerie, blogy, rychlé navržení webu Code Igniter, na intranety se jeví jako dobrá volba QCodo.
Nehledě na to, že řadu frameworků vyvíjejí velice kvalitní programátoři (třeba i placení za to, že budou přímo vyvíjet framework), takže vznikají propracované řešení používající OOP v PHP 5 na vysoké úrovni, s použitím návrhových vzorů. Takový framework může i méně zkušeného programátora vést a nutit ho, aby psal čitelnější a udržovatelnější kód. Samozřejmě toto platí jen omezenou měrou, protože kdo píše jako prase, bude jako prase psát ve všem. :)
O budoucnosti PHP autor nenapsal ani slovo, jak necekane...
Unicode v PHP zpusobe az o 300% nizsi vykon funkci pro praci s retezci, proto jsem pevne presvedcen o tom, ze stejne vetsina lidi ponecha jeho defaultni rezim, ktery v PHP 6 je DISABLED. Na unicode nikdo neceka, mame totiz mbstring coz je extension pro praci s Multibyte stringy. Co se tyce PHP6 - je to naprosty propadak, namespaces jsou implementovany nejhure ze vsech jazyku, stare nedostatky jako nekonzistence parametru mezi string funkcemi a jine koncepcni vady zustavaji ze starych verzi + se pridavaji koncepcni vady nove. Predpokladam nastup Ruby nebo Java za par let, az kazdy zjisti jaky shit PHP 6 je.
Protože je to můj první článek pro Root, tak jsem zapomněl pro něj napsat perex. Ten psala redakce a není tak úplně přesný se zaměřením článku. Článek jsem nechtěl koncipovat jako vysvětlení toho, co je to framework a jak se používá, ale spíš jako stručný přehled PHP frameworků a zhodnocení pozice PHP vůči dalším dynamickým jazykům na webu. Zároveň uvést názor, kam by se mělo v budocnu ubírat, aby své pozice neztratilo.
Za redakci se omlouvám a děkuju Jirkovi Kneslovi za dodatečné vysvětlení toho, co je to framework v komentáři.