Tak to tě můžu uklidnit, tak sa robí byznis všude. Někde je to z 30%, někde z 12% ale níž to pokud vím nejde. Jenom si uvědom, u kolika skandálů místních byly i firmy z tzv. vyspělých zemí kde přece korupce není ;-) :-)
Pak je taky otázka, kdo a jak sestavuje žebříček, protože třeba v ČR je to často Transparency International (dále TI) a sestavuje to na základě toho, kdo jim co řekl - takže bez soudu, v podstatě jenom dojmy a to se ani nebavím o tom, že jsou sponzorováni velkými korporacemi, převážně z těch nejvyspělejších a nejvlivnějších zemí a i na základě takových žebříčků se pak tvoří různé mezinárodní indexy kde čeho ~= dobrá páka přes investiční indexy. Všimni si třeba, že Juráčka, předseda toho TI spolku u nás, normálně bez soudu na potkání říká co korupce je, byla nebo není - jako nějaký Všeználek s věštící koulí a všichni (média) mu to hltají jako když Karel Got zpívá.
Třeba my jsme v jejich žebříčku nekde před Rwnadou (2014) nebo zeměmi (muslimské) kde úplatek je vlastně kus slušnosti při jednání, ale zkus jít u nás na úřad s 1500,- že něco chceš bokem ;-) :-) [nasdázka]. Chci tím říct, že na takové soudy bych byl opatrný, protože když se nad tím zamyslíš, tak jak to mohou přesvědčivě vědět? Buď vezmou odsouzené případy a pak je to přímo úměrné úspěšnosti a odhodlání policie a soudů a nebo dají na udání a dojmy lidí, což je totálně nepřesné- často jenom dojmy. Pokud zvolíš nějakou kombinaci, tak si tam zaneseš nepřesnosti z obou. Tak sestavíš náročnou rovnici, vzhledem k počtu vzorků a stanoveným konstantám vyjádříš odchylku a začneš mávat nějakými čísly, které jsou ve finále spíš dojmy, nebo dojmy v kombinaci s odhadem a nějakými čísly záviseljícími úměrně na práci policie a soudů.