On ten termin v clanku prekladany ako "skriptujuci mladez" je v originale script kiddies, co na neho podla mna sedi dokonale.
btw, v clanku o nom na anglickej wikipedii sa pise aj ako sa branil, volne: "spustil som program, ktory som stiahol z internetu, nevediac, co robi, zadal som do neho yahoo.com a siel som do skoly. Az ked som videl spravy, pochopil som, co sa asi stalo". Takze bud bol velmi, ale velmi hlupy, alebo si to iste mysli o nas s takouto bachorkou.
Jj, asi jsem spal při čtení článku. Mimochodem, beru spíše to, že byl hloupý, protože se o tom chválil všude, navíc to próváděl z domu a ještě navíc útoky prováděl chvíli po tom, co se s tím pochlubil na IRC.
Příklad:
Mafiaboy: "Koho chceš, abych shodil zítra? CNN? BBC? FBI?"
Posluchač: "Neblázni, víš jaký bys z toho měl průšvih"
Mafiaboy: "Neboj, nikdy na to nepřijdou"
Jiný posluchač (agent FBI): (jen tak pro sebe, zase další chvástal, půjdu hledat jinde)
Mafiaboy: "Mimochodem, víš o tom, že je Dell dole?"
Jiný posluchač (agent FBI): (Máme stopu...)
Samozřejmě tenhle příklad je smyšlený, navíc by jej FBI nikdy nechytla bez Kanadské policie. Na tuhle problematiku bych doporučil knížku "Zpovědi mladých hackerů", fakt zajímavé počtení.
Jak jsem psal, o Mafiaboy se pojednává v knize "Zpovědi mladých hackerů", a vzhledem k tomu, jakým způsobem ho chytili, tak ano, věřím tomu, že se tím chvástal na IRC (on nevěděl o tom, že jej sledují policajti, ve světě internetu jsi tak trochu anonymní a před pár lety to bylo ještě jednodušší, protože se na bezpečnost tolik nedbalo, jak jinak byz mohl vysvětlit vlny script kiddies, napadání telefonních ústředen, vyřazování stovek až tisíc stránke během jedne noci a podobně).
V dnešní době se tím chlubit rozhodně nebudeš (proč asi?), ale tehdy to lidé viděli jinak, dokonce někteří hackeři ani nepotřebovali počítač (stačila jim sociotechnika, dnes pokud nenarazíš na nějakého trotla v kanclu, tak by ses s pouhou sociotechnikou asi daleko nedostal - mluvím teď o nabourávání se v IT).