Ten zaver mi nie je jasny, funkcne repliky boli postavevene dve. Vzhladom na to, ze sa roky myslelo, ze Babage svoj stroj nepostavil "vdaka" nepresnosti vtedajsich obrabacich strojov, boli obe repliky postavene technologiami 19 storocia, co tento mytus vyvratilo.
Je mozne, ze autor vychadza zo stavu Londynskeho muzea, kde je replika schovana za sklom a pada na nu prach. Mne to pride take vseobecne "europske".
Tiez som sa koli tejto masinke trepal do Londyna, zial videl som len to co je na obrazku. Pokial mi je zname obe repliky boli financovane z USA. Ta druha sa nachadza v the Computer History Museum in Mountain View, California, USA.
A je plne funkcna a pravidelne predvadzana navstevnikom:
Mě vždy fascinuje, když někdo napíše něco jako:
"autorky prvního strojového výpočetního algoritmu"
To je přece zcela očividný nesmysl, když Babbage celý počítač navrhl a málem i sestrojil, tak pro něj asi logicky musel mít nějaké algoritmy už předem. Nehledě tedy na Difference engine, který měl celý algoritmus hardcoded a ke kterému byla dokonce navržena tiskárna. Pak je tu ještě Pascal a jeho kalkulátor, který vznikl o cca 200 let dřív a když jdeme skutečně do hloubky, tak i mechanismus z Antikythéry. Sice to nebyly programovatelné stroje, ale určitě spadaly do role interpretrů strojového výpočetního algoritmu.
Ve většině textů o Adě se tvrdí, že byla první známá programátorka (osoba ženského pohlaví, která programuje), což je AFAIK pravdivé. Je ovšem imho nelogické, když z toho lidé vyvozují, že byla úplně první, kdo kdy něco naprogramoval.
Ten rozdíl bude asi v tom, že předchozí algoritmy byly psané pro počítajícího člověka, ať ručně, třeba pomocí kamínků v důlcích, nebo s pomocí nějakého počítacího stroje, zatímco tenhle "program" byl určený pro řízení stroje, vykonávajícího samostatně posloupnost příkazů.
Samozřejmě že takové stroje existovaly už předtím, sama Ada v poznámce F píše o portrétu Jacquarda naprogramovaném na 24000 kartách (pletu se, nebo tady na Rootu bylo v článku o Babbageovi 42000?), ale žádný z nich se neuměl sám rozhodovat.
Také se tvrdí že vynález podmíněného větvení má na svědomí právě Ada, nikoliv Babbage, jeho původní návrh byl pouze sekvenční, spíš takové vylepšení Diferenciálního stroje o možnost naučení složitějších funkcí.
Ale určitě stojí za zmínku že Analytický stroj umožňoval dokonce mikroprogramování speciálních funkcí mimo hlavní program, a měl virtuální paměť, mohl odswapovat část paměti na děrné štítky a uvolněné místo využít k jiné činnosti, potom ta předchozí data zase načíst zpátky!