Doba se mění. Ve Svobodových mapách jsem strávil kus mládí. Je těžké přijmout, že dnes už je vlastně nepotřebujeme a mladší lidé už ani neví, že to existovalo. I na wikipedii je o nich naprostý prd, přestože to byl často používaný nástroj při návrhu logických obvodů.
Ale co, to je věčný cyklus. My jsme zase nevěděli, co je logaritmické pravítko.
Svobodovy i Karnaughovy mapy jsem se ucil a jednou jsem pomahal i s jejich cvicenim. Mozna jsem trilobit a neco mi uteklo, ale dokonce jsem za uplynule dva roky nekolikrat (4x...5x) Karnaughovu mapu pouzil, ne z machrovani, ale proste proto, ze jsem nemel poruce lepsi nastroj. Normalne pouzivam automaticke syntetizacni nastroje, ale kdyz mi slo o to vyladit kus asynchronniho stroje, musel jsem to delat rucne.
Ma nekdo z modernejsich frikulinu tip na lepsi pomucku (ocekaval bych SW), s kterou pujdou tyto veci na netrivialni urovni delat? Guglit umim, ze je par knihoven a softu na asynchronni logiku, to vim, urcite bude nasobny pocet nastroju na logickou optimalizaci, ale ocekaval bych spis radu od nekoho, kdo to rutinne a s uspechem pouziva, pokud vubec.
Na FELu se to ucit porad, v kontaktu jsem. S MFF v slabsim, ale tam se na automaty vzdycky divali trochu jinak. Dost bych se divil, kdyby pri MFF vznikla nejaka skupina zabyvajici se logickou optimalizaci nebo dokonce async stroji. Pokud jde o tu optimalizaci, to je asi svetove zavaznejsi problem, ale zda je nejaka algoritmicky zajimava mezera mezi NP-uplnym "resenim" a tim, co se bezne pouziva, nevim.
Zde máte špičky v oboru http://www.fit.vutbr.cz/research/groups/ca/flexag1.html.cs
a tady máte rovnou zajímavý program http://www.fit.vutbr.cz/research/prod/index.php.cs?id=381¬itle=1
Přes obrovské škody, které napáchala vláda jedné strany na národním hospodářství, se Československu podařilo během čtyř desítek let po konci druhé světové války dosáhnout řady pozoruhodných met,...
To si robíš srandu? Oproti dnešným mocipánom to boli amatéry.
Ale článok sa mi páči. Hodnotim za 1 a teším sa na pokračovanie.
Kdyby jsi byl tak odvazny a napsal podobny komentar v 50-tych letech, skoncil by jsi v lepsim pripade na vyslechu StB. V horsim pripade by Te nejaky estebacky hovado dukladne naklepalo jako veprovy rizek a v jeste horsim pripade by jsi nenavratne zmizel nekde v gulagu na Sibiri. Tam by jsi trpel tak, az by jsi snil o rychle a bezbolestne smrti, lec byl bys tak vystraseny, az by ses bal umrit bez prislusneho povoleni mistniho dustojnika KGB.
Srovnavat dnesni korupcniky s komunistickyma potracenyma hyenama, je zcela mimo misu. Omlouva Te jen to, ze evidentne nevis o cem pises.
Ano, i tak je to možno vyjádřit. Problém je v tom, že to, kdo je blb, dokáže rozpoznat jedině trh. Nikdo si totiž o sobě nemyslí, že jím je. Ale určitá míra sobectví je potřebná, protože je spojená s orientací na zisk a opačný systém, který maximalizuje neúspěchy, asi dlouho nevydrží.
> Problém je v tom, že to, kdo je blb, dokáže rozpoznat jedině trh.
Ja to dokazu rozpoznat taky - nekdo kdo tohle tvrdi je blb. ;-)
Ale jinak mate pravdu - to co rikate skutecne lze povazovat za komunisticky rozvrat. Bohuzel ale to same se, sice v mensi mire, ale presto, deje i na Zapade od nastupu reaganismu a thatcherismu. Staci si najit nejake blogposty od lidi, kteri jsou treba ucitele nebo asistenti na univerzitach v USA - uvidite, ze tamejsi kapitalismus si nijak zazracne chytrych lidi nevazi (leda snad, pokud jdou okradat ostatni do nejake banky, pripadne vyvijet vojenske technologie).
Bohuzel ale to same se, sice v mensi mire, ale presto, deje i na Zapade od nastupu reaganismu a thatcherismu. Staci si najit nejake blogposty od lidi, kteri jsou treba ucitele nebo asistenti na univerzitach v USA - uvidite, ze tamejsi kapitalismus si nijak zazracne chytrych lidi nevazi...
To je proto, ze at delaji, co delaji, tak uprednostnuji okamzity vydelek nad budoucnosti, kterou planuji tak leda na pristich ctrnac dni. Delaji to v geopolitickych zalezitostech, delaji to tak i ve skolstvi. Vzhledem k tomu, ze prostoru k dalsi expanzi kapitalu jiz neni tak mnoho, tak privatizuji skolstvi. Tem skolam pak jde akorat o to, aby vypadaly uspesne, tedy aby co nejvetsi mnozstvi zaku proslo standardnimi testy. Ti, kteri neprojdou, jsou odejiti, aby nekazili statistiku. Ti ostatni se pak neuci vedomosti, ale to, jak uspet ve standardnich testech. Vysledkem je to, ze z tech skol lezou lide, kteri jsou v podstate analfabeti, kteri dokazi uspet ve standardnich testech. No a tem, kteri na tom vydelavaji prachy, je to uplne jedno, protoze pro sve deti si mohou dovolit skoly jineho kalibru.
Vyse popsane standardni testy se vsemi dusledky se nyni zavadeji v CR. Holt nekdo se nedokaze poucit z chyb jinych, dulezite je akorat to, ze to tak delaji v Emerice. Podobne komunisti z Nemecka okopirovali "mnoziny" a vysledkem je rada rocniku nematematiku, ktery se zlomky pokouseli natlouct do hlavy az na strednich skolach, ne-li na vysokych a u kterych ucitele strednich skol byli radi, kdyz alespon nekteri vedeli, co je to deleni a nasobeni.
Nedokážete to rozpoznat, protože to, že si o někom myslíte, že je blb, neplatí. Nedokážete ani rozpoznat, co by se mělo udělat, a ani, co se dělá špatně ve všech případech. Lépe to umí jen trh. Je to optimalizační mechanismus, který umí najít lokální optima rozdělení zdrojů. To, že si myslíte, že je něco špatně, ještě neznamená, že to špatně je.
Dnes tem, kteri mohou svet ucinit lepsim za obycejnych podminmek, nikdo neda moznost tak ucinit, pokud z toho nekoukaji dostatecne zisky. Kdyby v minulosti byla veda kontrolovana financemi tak, jako dnes, asi bychom stale treli ebonitove tyce liscimi ohony a byla by to nase jedina znalost elektriny.
Ještě je tu ten drobný rozdíl, že ono odpíchnutí od ebonitových tyčí obstarali dobře zajištění gentlemani z lepší společnosti, pro které byla věda hobby. Zato představa dnešního továrníka, který si místo na golfové hřiště zaleze do laboratoře a hraje si s drátky a žabími stehýnky, je více než zábavná.
No tak spektrometr stojí asi jako automobil střední třídy, a základní výzkum kolem Olomoucínu nebyl až tak drahý, objevitel pár let lezl po topolech a bral z nich vzorky. Jen ze socialismu mnohým zůstaly filtry v hlavě, že výrobní prostředky se soukromě nedají pořídit. Dají, i pro vědu.
Tak například tyto provozní spektrometry http://www.spektrometry.cz/spektrometry/jiskrove_spektrometry.php, nakonec pro biochemii by mohlo stačit pro začátek i toto http://www.pasco.cz/produkty/bezdratovy-spektrometr-pasco. Jak jinak, než spektrometrem, byste zjistil, jaké biochemické látky obsahuje váš pokus.
Já jen, že "spektrometr" je velmi široký pojem, asi jako bys řekl, že "auto se dá pořídit za 200 tisíc", aniž bys specifikoval, zda jde ojetou felcku, náklaďák, kamion nebo závodní speciál. Například hmotnostní spektrometr za cenu auta rozhodně nepořídíš, nemáš-li tedy zrovna na mysli nový kamion.
Jinak chemické složení směsí se dá stanovovat i různými jinými metodami -- např. chromatograficky, klasickou analytikou a řadou dalších.
No ono se trochu věda fetišizuje, je to pozůstatek etatismu 20. století. Vědci se z gentlemanů stali zaměstnanci a ti si nedovedou představit, že by něco dělali na svůj účet a za sebe. Chtějí mít penzi a dovolenou. Proto to v té garáži nejde. Ale klonování mechanicky není nic složitého, potřebné přístrojové vybavení vypadá takto.
Tak jiste, ono dneska take tezko sezenete dostatecne cerstva zabi stehynka. Nicmene problem je v tom, ze dnes se potlacuje cista veda a vsude chteji akorat aplikovanou, ktera nese prime vysledky pro prumysl atd. a sype rovnou prachy. Dokonce i univerzity predelavaji tak, ze si tam smi badat akorat na vecech, ktere se daji prodat, nejlepe rovnou podle zadani nejake fabriky. Univerzita je tak degradovana na vyvojove oddeleni fabriky. A jaksi vsichni ti genialni politici a manazeri, kteri vsemu tak uzasne rozumi, zapominaji, ze ta aplikovana veda stavi na cistem vyzkumu, ktery zadne penezni zisky obvykle neprinese a kolikrat se zjisti, k cemu je to dobre, az treba za desitky let. Takze muzeme ocekavat, ze az vycerpame moznosti toho, co nam dali zvidavi hracickove se zabimi stehynky nebo brylati podivini, kteri vymysleli matematicke teorie, tak uz se dal moc nepohneme.
Tak jiste, ale gentlemanu z dobre zaopatrenych rodin, kteri maji cas si hrat se zabimi stehynky, dnes uz po svete moc nebeha. Tez v dobe, kdy Galvani objevoval reakci zabich stehynek, lide objevovali znacne zakladni veci, k jejich objeveni kolikrat staci opravdu malo, casto jen nahoda a zvedavost a par sestakovych bazmeku. Ty doby jsou davno pryc, objevu, ktere budou objeveny podobnym zpusobem, uz asi moc nebude. Dnes je veda velice nakladna a objevy kolikrat predstavuji dlouha leta intenzivni prace. To si gentleman, ktery musi zivit rodinu, nemuze dovolit. Zejmena v dobe, kdy cim dal tim vic lidi ani nemuze studovat, protoze studovat znamena nasekat dluhy, ktere bude clovek splacet po cely zivot a to jeste za predpokladu, ze se mu podari najit praci, protoze spolecnost se rozhodla vymenit svoji budoucnost za neviditelnou ruku trhy.
Vsimnete si, ze mluvim o vede, nevim proc sem tahate vynalezy. Kontaktni cocky jsou sice hezka vec, nicmene se nemame moc cim chlubit, protoze byly vymysleny uz v sedesatych letech a od te doby vicemene skutek utek. Na poli vedy to pak bude jeste horsi, protoze u nas vedu resi neviditelna ruka trhu a protoze CR je uz akorat montovna pro cizi vyrobky, tak se to asi nezmeni. A kdyz stoji zakladni vyzkum, jednou bude stat i aplikovana veda, protoze nebude mit na cem stavet. Ta prave casto jede diky tomu, ze nejaky umolousany podivin kdysi objevil nejaky nesmysl, ktery nikdo na nic neumel pouzit. Takze vynalezy nic, veda nic... Az jednou nekdo vymysli bezkontaktni hajzlpapir, tak Cesi to nebudou.
No tak zrovna ten Olomoucín je světová špička a stará pár let. Ale taky je to vynález v podstatě. A o to co budeme dělat se starat nemusíte, během pár let jsme přešli od plánovaného hospodářství k tržnímu, z čehož plyne, že se neztratíme :-))) Evropa jde opačným směrem, a to skončí katastrofou, věda ne věda. Gender studies není český vynález ...
Myslim, ze po shlednuti obou zminovanych filmu budes ponekud zklamany. Ony jsou to totiz v prvni rade melodramata pro radove ovce, kde jde o tragicke osudy lidi. Fakt, ze oba tito lide jsou velikani svetove vedy, je v obou pripadech zminen jen okrajove.
V pribehu o Turingovi meli autori filmu alespon moznost ukazat neco hmatatelneho - pocitac.
To v pribehu o Hawkingovi se cele jeho dilo smrskne do vety: "Hura, Hawkingovo zareni." Hawkingove trachyotomii je tam venovana podstatne vetsi pozornost nez cele jeho teorii cernych der. Strach z cehokoliv vedeckeho jde ve filmu az tak daleko, ze respiracni komplikace predchazejici zminene trachyotomii ho zastihnou ne pri pobytu v CERNu, ale na konferenci nekde ve Francii (Bordeaux?).
Profesor Svoboda je typickou ukázkou jedné varianty mimořádného talentu, který se snoubil s pílí, a tak nepřišel nazmar navzdory době. Pro nás, Čechy (a Slováky) je to pádný důkaz, že chytré hlavy se tu nejen rodí, ale i konají, třebaže o tom většina z nás neví. Současně je to nelichotivé vysvědčení naší neschopnosti rozumné volby a tolerance vlády průměrných bezmocných. Bystrá mysl ví, že ve spáleništi mostů, jež jsme tak bláhově nechali za sebou, je spousta užitečného pro nadcházející popasování se s ekonomickým pádem a chaosem. Je čas začít přijímat motivaci implicitní odměny za výkon práce tím, že výsledek dává smysl a že je i díky tomu z čeho žít. Měli bychom se ihned probudit a vzpomenout si na ty pevné ideje, jimiž vzniklo Československo. Příliš mnoho peněz je jen příliš mnoho lesku pro leskumilovné mocichtivce v jakékoli době.