Díky za článek!
Možná by stálo za to ještě upozornit na to, že společně s řadou Tungsten Palm vydal ještě low-cost řadu Zire, která začala modely:
Zire
Dal se u nás koupit kolem 2-3k, jako jediný z nových Palmů měl ještě PalmOS 4.X a disponoval displayem 160x160 16 odstínů šedi. Poháněla ho nějaká 16 MHz Motorola (pamatuji si to, protože jsem byl tehdy hrdým majitelem).
Zire 21
V podstatě shodný se Zire, jen měl PalmOS 5.x, víc paměti a lepší CPU.
Zire 71
Jestli si dobře pamatuji, tak Zire 71 byl vybaven foťákem s rozlišením 0.3 (?) megapixelu a měl display 160x160 65k barev. Jako jediný z nich také uměl SD karty.
Myšlenka Palmu bylo udělat zařízení, které bude pro masu a člověk si ho bude moci koupit s rohlíky v supermarketu. Po prvních Tungstenech přišla ještě evoluční obměna, kde se objevila v článku zmíněná T5 a E2. V případě Zire to byly modely Zire 31 a 72.
Pokud to někoho zajímá, doporučuji si něco najít o modelech Palm LifeDrive a především Palm Foleo, které postihl podivný a smutný konec...
PS: Parametry jsem psal z hlavy, už je to pár let, mohl jsem se splést, tak mě berte prosím s rezervou.
Podvědomě to pořád chápu jako nedávnou současnost a ona je to vlastně historie :-(
K Tungstenu a dalším zajímavost:
Součástí PalmOS 5 byl emulátor M68k, aby šlo na ARMu provozovat starší aplikace. Nativní kód běžel v tzv. ARMletech.
Tungsteny měly jednu velkou nevýhodu - pevně vestavěnou baterii, což mě dodnes štve, protože jeden T2 doma pořád používám jako univerzální slovník. Baterka je na tom už špatně :-(
Treo 650 pořád funguje, ve své době na něm nebyl problém používat navigaci(TomTom), GPS modul byl třeba BT externí.
Ad baterie
Před časem jsem si splnil sen a za 200,- Kč jsem si zakoupil Tungsten T3 (!!!). Resp. koupil jsem si s kamarádem 3 :-). I přesto že je to konstrukčně nejsložitější Palm (snad až na ten LifeDrive) tak je snadno kuchatelný a baterie se dá vyměnit, myslím že jsem vhodnou baterii viděl na gme asi za 300,- Kč (parametry si již nepamatuji).
Stejně tak je kuchatelný i Tungsten E u toho co dva roky odcházelo zapínací tlačítko - nešlo mačkat, muselo se rozebrat a slepit dalo se to udělat lakem na nehty :-D.
Je mně taky smutno z naprosto stejného důvodu.
Palmy byly navrženy geniálně a právě proto zmizely. Jejich filosofie byla v příkrém rozporu s lacinou masovou zábavou, která dnes ovlivňuje téměř vše.
Škoda, že neměly šanci se dál rozvíjet. Zajímalo by mě, jak by dnes vypadaly.... I když, WebOS už mě, pravda, moc nezaujal. Spíš bych měl zájem o alternativní historii s PalmOS 6.
Presne tak. Dneska se bohuzel prakticky nedaji bezne koupit pracovni pristroje ale jen same hracky. A to se netyka jen kapesnich zarizeni, ale i treba notebooku.
Hlavne by me zajimalo, jak by to bylo, kdyby to nepomrvilo vedeni Palmu. Cili Vami zmninovany PalmOS 6, nove pristroje, atd. Treba Lifedrive dost predbehlo dobu, ale uz pak nedokazali jit dal.
"Dneska se bohuzel prakticky nedaji bezne koupit pracovni pristroje ale jen same hracky. A to se netyka jen kapesnich zarizeni, ale i treba notebooku."
Ano tento trend pozoruji od doby kdy se IBM zbavilo NTB divize... a dle meho nazoru se ucelovost a zamereni na uzitnou hodnotu vytraci i napriklad ze segmentu osobnich aut.
Asi se blizi doba, kdy s nami sporak a trouba pokecaji a pusti nam instruktazni videa co a jak varit z youtube, ale jidlo budeme klohnit na kotliku nad ohnem...
webOS je dokonalej (ve verzi 1.x mel k dispozici i PalmOS VM, do 2.x slo dat hackem)... a to rikam jako nekdo kdo T3 nosil nekolik let v kapse :)
jako je skoda ze nebyl PalmOS6, ale rozhodne bych radeji videl jen budoucnost webOS nez jen budoucnost PalmOS....
kolem webOS totiz diky tomu jak byl tvoren(html/css/js), vznikla v podstate okamzite obrovska komunita co vytvarela vylepseni systemu ktere slo sirit jako .patch file oproti roofs...
root webOS se provedl pres vestavenou schovaneou aplikaci a pripravenej script na telefonu rootfs_open, kterej jen provedl "mount -o remount,rw /" :)
jinak rozdeleni systemu, interni karty a dalsich oddilu je resene pres LVM, pod GUI bezi GNU nastroje...
jinak HW s PalmOS5 je porad k dispozici:
http://aceeca.com/handhelds/compare
http://www.janam.com/products/xp-series
a znacku Palm koupil Alcatel One Touch, jen se s ni dal zatim nic ~rok nedeje, tezko rict jestli bude a jestli vice nez jen pouziti jmena...
http://mynewpalm.com
http://smartworld.cz/smartphony/palm-jeste-neni-ztracen-ozivi-ho-alcatel-5284
Jen se zeptám, co měl Palm tak geniálního, že tomu mobily s možností nainstalovat si jakoukoliv mně vyhovující aplikaci kalendáře a úkolů atd nevyhoví? Co BlackBerry? (sice na ústupu, ale tohle znělo, že od doby Palmu už nebylo nic) Já mám totiž občas taky takové stezky, pak si to staré zařízení pustím a zjistím, jak primitivní co do možnosti přizpůsobit si to svým potřebám to proti současným možnostem bylo a že to je spíš o tom, že si člověk ty mašinky zpětně idealizuje.
Rychlost, účelnost, neotravovaly blbostmi a zbytečnostmi, dělaly přesně to, k čemu byly určeny, nesnažily se šmírovat. PIM v podání Palmu byl naprosto bezezbytku použitelný a přínosný pracovní nástroj.
V neposlední řadě stylus a z toho plynoucí přesnost práce s dotykovým displejem(nebyl problém si na Tungstenu dělat jednoduché nákresy, s určitými omezeními to šlo i na starších Palmech), v případě Trea k tomu ještě výborná klávesnice.
Když to shrnu - naprosto vše, co dnešní telefony nemají. Snad s výjímkou BlackBerry Classic(a možná ještě Passport).
Klidne se ptej:
1. Rychlost
2. Perfektni programy na organizaci casu
3. Stacilo zapojit kabel a presypat udaje do pc - zadna potreba platit mobilni data, vytvaret ucty, hesla, povinne sdelovat osobni informace vyrobci, proste to slouzilo tobe a ne jinym
4. Vydrz na akumulator/baterii - dny a tydny, ne den jako dnes
5. Zadne ladeni, modifikace ROM, atd, proste vytahnes z krabice a jedes
6. Komunita schopnych lidi, ochotnych si pomoci - dneska si pulka lidi kupuje mobil, aby pak mela problemy treba jen napsat SMS
Asi nejvetsi rozdil je v tom, ze Palm byl nastroj, kdezto dnesni pristroje jsou hracky.
Ok, vezmu problematický Android, na který se asi naráží. Možná mám výjimečný mobil, ale
1) rychlost super
2) programů co hrdlo ráčí, jako základ organizace používám Bussiness Calendar Pro
3) co mě nutí dávat kontakty atd ke Google? Mohu to mít v telefonu a synchro dělat taky kabelem (snad jedině u Nexusu jsem viděl, že kontakty lze dát jen do G účtu, ostatní značky měly vždy volbu G / mobil / SIM, lokální kalendáře atd to samé)
4) nevím o jakém Palmu se bavíme, ale recenze na Treo 650 říká den při častém synchro, jinak 2-3. Můj mobil vydrží déle
5) neladil jsem, nerootoval, vytáhl a jel
6) spousta diskuzních fór pro konkrétní značky/modely je i dnes
Vůbec nikomu necpu, že současný šmatlafoun je lepší, jen mi většina argumentů přijde taková umělá.
Protože jakákoliv podpora pro Treo skončila(třeba ani Opera Mini už nebyla pro Palm moc funkční) a zatoužil jsem po větším displeji, který v časech Trea v telefonech prostě nebyl, koupil jsem před 5 lety HTC Desire Z, které stále používám s rootlým a vyčištěným Androidem 2.3(ihned po zakoupení jsem musel věnovat čas obcházení umělých omezení atd.). Ale když už nic jiného, má výklopnou klávesnici. PIM je tragédie..... Treo používám jako záložní telefon.
Pořád čekám, kdy to HTC konečně chcípne, abych si sám před sebou zdůvodnil vyhození peněz za Blackberry Passport :-)
Ono strasne zalezi na konkretnim mobilu s Androidem. To zjisti hlavne lide, co se konecne odhodlaji zmenit znacku. Znamy nedavno vymenil LG za Sony a nestacil se divit, jak si pomohl. Pritom oboje byla vyssi stredni trida.
2. Otazka je, zda by se naslo neco, co by dokazalo prekonat zakladni PIM aplikace Palmu. Uprime receno o tom pochybuji. Ukoly a poznamky tusim samotny Android ani nema, musi se resti programy vyrobce mobilu nebo tretich stran. Google Tasks tusim nejsou soucasti Androidu.
3. Vychozi nastaveni mobilu/uctu? Plus snaha znacne casti programu nakrast si uzivatelska data, viz ruzne stiznosti na nepotrebne pravomoce programu. Jak delate tu synchronizaci kabelem? Ja vim jen o moznosti pouzit MyPhoneExplorer, o nejakem programu od Googlu pro toto vubec nevim.
4. Treo jsem nikdy nemel, mluvim o palmech na baterie a pozdejsi akumulatorove typy. Pravda, mezi temi druhymi se nasly i s mizernou vydrzi.
5. Jak uz jsem psal, zalezi ne vyrobci a modelu,jak moc to vyladi a kolik da balastu.
6. Bohuzel na dnes se na diskuznich forech vyskytuji i ruzna individua, ktera rozhodne nejsou ochotna pomoci nebo se s nimi nelze rozumne bavit.
Ano, samozřejmě že strašně záleží na konkrétním mobilu, ale proč bych si kupoval ty špatné? Foťák si taky nekoupím první ve výloze, ale něco si o nich zjistím.
2. No já si zase myslím, že v té spoustě aplikací si vhodnou najdu spíše, než mít nějakou pevně danou a doufat, že mi sedne ve všech ohledech. Mně třeba app na kalendář a úkoly nesedla ani ta od výrobce mobilu ani od Google a tak jsem si stáhl jinou, 100% spokojenost. Na poznámky naopak používám jednoduchý, přímočarý a graficky pěkný Keep od Google, zde mi složitost řešení jako Evernote a dalších nevyhovuje a nevyužiji to. Na hesla a podobné věci mám samozřejmě něco jiného.
3. bez Google účtu není přístup do Play Store, ale ten účet nemusím použít na nic jiného. Práva aplikací jsou samozřejmě problém, člověk si musí vybírat, pokud teda nemá root a něco jako XPrivacy, kde má nad právy kontrolu. Android 6 konečně přinesl možnost práva aplikacím odebírat.
Většina výrobců má vlastní app pro přenos kabelem, opravy fw pokud by se něco pokazilo, přenos komplet dat do jiného telefonu atd. Sony má PC Companion. Pak existuje hromada aplikací typu MyPhoneExplorer. Google tlačí vše do cloudu, takže od nich se asi aplikace pro kabel člověk nedočká.
4. výdrž Z3c je velmi dobrá a řekl bych silně nadstandardní, odlogoval jsem 3 dny v zimě na horách GPS záznamu, pár kouknutí na mapu, pár fotek a po příjezdu jsem měl ještě 25%. Ale byli lidi, kterým mobil klekl první den večer.
5. souhlas
6. jasně, ale to přišlo s dobou, kdy na net přišly davy BFU. Přesto třeba pro Sony na forum.xperia.cz najdete radu pro všechny modely od 5 let starých po novinky prodávané od včera.
Tak vy se treba vyznate a vybirate si, ale vetsina uzivatelu se v tom nevyzna a kupuje proste to, co je obchode. A to nejlepsi, tj. osobni zkusenost s ruznymi modely a znackami ma jen velmi malo lidi. Zrovna Z3c byla ta zminovana nahrada za LG a jedna se o povedeny pristroj.
2. Tak Palm mel zakladni (a dobrou) uz v pristroji s moznosti nahrat si lepsi, dle vyberu uzivatele.
3. Shodneme se, ze je to ne vzdy reseny problem. Jenze ty aplikace od vyrobce, co jsem zatim videl resi prenos hudby a fotek, rozhodne ne zobrazovani ukolu, poznamek, kalendare a adresare v PC, jako to delal PalmDesktop. To umi az MyPhoneExplorer.
4. Z3c je dobra, bohuzel spousta jinych je na kazdodenni nabijeni.
6. Souhlas.
Palm je urceny na pracu. Doslova. Co ma vytaca na dnesnych udelatkach typu mobil, je napriklad neschopnost poriadne vyriesit synchronizaciu dat s bezne pouzivanym kancelarskym SW (zasa me pri tej roobote). Palm som v 2001 syncoval kalendar a kontakty s Groupwise. URobil som zalohu, presunul an dalsi stroj.
Dnesne mobily - android potrebuje touchdown pre plnohodnotny sync (aj s kalendarom), prenost dat a plna zaloha ani snivat - top mala naposledy Nokia...
Dovolím si vám oponovat. V prodeji byla kombinovaná "SD" karta s WiFi a paměťovou kartou. Vyráběl to SANDISK. Už "jenom" chybělo, mít v té kartičce mini nebo mikro SD slot, což rozměrově už nešlo, nebo to nechtěli vyrobit. Drivery byly nakonec od nezávislých vývojářů.
Zde odkaz: http://www.palminfocenter.com/news/6846/sandisk-releases-wifi-memory-sd-combo-card/
o tom ze se vyrabeli kombinovane vim, ale ovladace byli oficialni jen pro WindowsMobile, nevim jak to tve linkovane, kde pisou ze je v planu, nasel sem ze mel byt neoficialne vydanej driver pro PalmOs primo od SanDisk co chodil na TE... ale link je jako vetsina ostatnich uz mrtvej
ja mel (a jeste nekde mam) tu ofiko PalmOne verzi, ktera ovladac pro T3 ofiko od palmu mela... http://www.palminfocenter.com/news/7053/review-palmone-sd-wifi-card/
- ach jo, to byli časy, skutečně efektivní funkční pda, spolu s např. Nok 6310i dokonalý kombo (s tou jedinou vyjimkou že nešlo mít bt spárovaný s více zařízeními naráz), dobíjení/prohození baterek jednou za týden,...
- některý palm aplikace a data v nich používám v emulátoru palmu co mám v mobilu (který má zaplaťpámbů stále hw keyboard, stereo repráky, infraport, integrovyný stylus, paměťovou kartu, display ovladatelný i v rukavicích,...jo jasně, taky už se logicky dnes nesmí vyrábět...) dodnes, nic srovnatelně efektivního dnes není k dispozici.
- většinu z toho hw v článku zmíněných jsem v průběhu času měl, dík za připomenutí doby, kdy se člověk těšil na nový pda hw, nikoliv jako dnes, kdy se člověk děsi toho co zase bude v novém modelu horší/zmizí proti modelu stávajícímu.
- přpomněl bych ještě Handeru 330, na čtení knížek byla dokonalá
- vždy když vidím efektivitu palm aplikací typu např. kalendář a porovnám s tím nemotorným děsem co je dnes na mobilech/tabletech...
- připomenu namátkou jen pár geniálních prográmku z oněch let: LauncherX, Life Balance, DateBk, JFile, Automobil, MaTirelire, Plucker, MathPad,...
- a jedna pro pamětníky: "beam-ni mi to"
DateBk si muzete koupit i pro Android: http://www.pimlicosoftware.com/
Sranda je, že to beamování bylo tenkrát rychlejší, než dnešní párování přes bluetooth, nebo posílání emailem - stačilo namířit Palmy proti sobě, rozkliknout roletku a tapnout na Beam. A to nemluvím o hrátkách s IrDA portem a příslušnou aplikací na veřejných místech - třeba přepínání programů na TV v lobby hotelu nebo v hospodě :-)
Jo, HandEru jsem měl, bylo to skvělé zařízení... ve své době. Taky jsem měl PalmPilota Personal a Tungstena. Skončil jsem s Treem s WM, klávesnice byla pořád skvělá, kazil to jenom ten OS.
Beamni mi to :) ano, ano, jsem pamětník a "bímoval" jsem s kamarády často.
Jinak dnešní telefony jsou opravdu hračky, prostě proto, že se jich tak prostě prodá mnohem víc. Trh pro pracovní nástroje je menší, plus s příchodem konceptu BYOD ten trh prakticky zmizel. Proto se taky tak nedaří Blackberry, jejich výrobky tradičně kupovaly korporace pro zaměstnance.
Nedávno jsem dělal upgrade, místo Moto G jsem koupil Lenovo Vibe Shot. Dost jsem uvažoval o Blackberry Classic, ale potřeboval jsem dual SIM telefon a ty prostě Blackberry nedělá.
tak hlavni vychytavkou bylo spis to ze i s PalmOS4 a zaroven jeste Dragonball CPU meli podporu audio prehravani s 3.5" jack, jogdial ovladac, bundlovane aplikace, fotak atd... a treba takove UX-50 byl regulerni sperk ;)
PalmOS 4.1 + Audio
https://en.wikipedia.org/wiki/Sony_CLIÉ_PEG-N760C
Sony UX-50
http://www.mobilmania.cz/clanky/sony-clie-peg-ux50-bozsky-to-vytvor/sc-3-a-1105010/default.aspx
Stále doma mám hromadu Palmů, mimo jiné i výborné kousky T5 a T3. Poslední Palm Desktop verze 6.2 mi fungovala ještě s Office / Outlookem 2010. Pokud by někdo dokázal vytvořit 3rd party synchronizační conduit pro současné Windows/Office (nemusel by to být až takový problém, protože protokol je dobře zmapován například v opensource jPilotu), patrně bych to používal dodnes, protože vestavěné PIM jsou pořád špička v rychlosti, použitelnosti a přehlednosti a na webu i v mém archivu se povaluje spousta kvalitních aplikací zdarma. K tomu data zálohována na dvou místech (karta, HotSync v PC) a pod plnou kontrolou uživatele. Skvělá doba, skvělá zařízení.
Krasne meritko pro kvalitu kalendare je, co vsechno musim udelat pro to, abych zalozil novy zaznam.
Na Palmu:
- zmacknu HW tlacitko kalendare, OKAMZITE (ne az za vterinu nebo dve) se objevi aplikace v pohledu ktery jsem pouzil naposledy
- zacnu stylusem psat cislo odpovidajici hodine kdy udalost zacne, pokud chci zadat minuty a nechci je psat stylusem, mam k dispozici na JEDNO tuknuti udaje s rozlisenim 5 minut (zadne sipka nahoru/dolu nebo rozkliknout a natukat na ciselne klavesnici a pak potvrdit) a tuknu na OK
- napisu nazev udalosti a tuknu kamkoliv na obrazovku, cimz se zaznam ulozi
alternativne: misto cislice rovnou prvni pismeno nazvu udalosti u celodenni a az dopisu, opet tuknu nekam na obrazovku
Díky za ten článek i za tuhle diskusi. Palm byl pro mě srdeční záležitost. Úžasně promyšlený nástroj k běžné každodenní činnosti. Dodnes sním o kalendáři a databázi ThinkDB z Palmu a rozum mi to nebere. Proč se programátoři neumí poučit z toho nejlepšího, co už tu bylo, ale výsledek je stále skoro nepoužitelný. Pořád tukám a tukám, a zadat čas, to je pro mě vždycky důvod se vztekat, protože vím, jak snadno to šlo na Palmu. Proč to někdo nenaprogramuje stejně? A když už jen tahle blbost, proč nastavuju čas po minutách, když by mi stačily i čtvrthodiny?
Databázi taky potkal osud mnoha skvělých projektů. Koupila je konkurence a ke své škodě ji nezahrnula do své databáze, ale nechala ji umřít. Občas dokonce projdu Internet, jestli ji někdo nevzkřísil.
Měl jsem obrovská očekávání od WebOs u HP a oč mohl být dnes trh bohatší, kdyby to předčasně a z mě nepochopitelného důvodu v HP neodpískali. Možná v tom byl i něčí záměr... Jsem přesvědčený, že obrovský odliv z Androidu by šel i tímto směrem.