"Dnes již existuje řada opatření a postupů, jak se proti tomuto útoku bránit"
Pozor na to - postupy sice su, ale je to nieco za nieco. Malokto pri SYN cookies upozornuje aj na to, ze pri ich pouzivani sa efektivne zmensi nahodna cast seq num z 32bit na 24bit, cim sa zjednodusi spoof IP. Vdaka staci priemerne 8M paketov na sfalsovanie zdrojovej IP...
K ACK sa AFAIK mozu pridat data - a tie sa tam dostanu. Pripadne sa to posle v dalsom pakete, to nie je az taky problem.
Nastastie sa uz nepouziva rlogin - ale ked mame iny program, ktoreho bezpecnost aspon ciastocne stoji na spravnej IP, tak so SYN cookies musime pocitat s tym, ze tu IP nie je problem podvrhnut.
Ono totiz tie data v opacnom smere ani nemusia byt treba - pri tom rlogine ide trivialne naviazat ine spojenie uz na lubovolnu adresu. Ak je aplikacia derava, tak je problem podobny.
"Jediné v čem to může pomoci je průchod hloupě nastaveným (nestavovým) firewallem."
Ako dobre nastavit firewall?
Z mojej znalosti sieti sa to zda byt ako skutocna komunikacia, ktoru moze zastavit RST od toho, za koho sa vydavame. Utocnik odosle SYN s adresou obeti, SYN-ACK ide k obeti, ale sa strati (idealne), utocnik uhadne jedno cislo v ACK a ma spojenie. Z pohladu serveru je to len vela SYNov a ACKov.
Ked ich zablokujeme (co mozeme), tak odpiseme aj toho, kto ma skutocnu IP rovnaku ako predstieranu.
Když jsem v roce 1996 začal používat internet, tak IRC klient byl mnoho let prvním programem, který jsem po vytočení modemu a připojení spouštěl.
A tam jsme měli ještě jinou hračku. Přímo IRC protokolem šel poslat ping libovolnému dalšímu klientovi a součástí mohl být i nějaký payload. No a když obsahoval tu správnou sekvenci znaků ("+++"), tak jak ho protějšek odesílal, tak vyvolal zavěšení modemu. Úžasné na škádlení případně eliminaci nepohodlných... :-)
"na IRC – jeden z prvních masivních „chatovacích“ protokolů, si řada čtenářů Rootu jistě vzpomene"
Mě vždy fascinuje, když někdo odsuzuje IRC jako něco archaického. Lepší protokol pro textové přenosy 1:N zatím stále neexistuje, i když snahy tu byly. Naprostá jednoduchost a okamžitá odezva, kam se na to hrabe jabber/skype/whatever.
Taky se nejedná o nic mrtvého, stále existují stovky českých kanálů s tisíci uživateli. Jen je to něco, co nezvládne každý idiot, který má na mobilu facebook.
Více/méně. Nevýhoda je dělení do kanálů a z toho plynoucí centralizace. Na druhou stranu, servery se dají linkovat k ostatním, takže to zas taková vada není.
Jinak jabber taky neumí spoustu věcí, když mají lidé rozdílného klienta. Rozchodit přenosy souborů je porod a třeba takové OTR se mi prostě ani nepodařilo.