Asi na tomto portále patřím spíš ke starší generaci a tudíž se není co divit, že převážně používám ifconfig, ale ip se nebráním. Spíš bych si postesknul, že IT je obor, kde jsou zkušenosti často víc na obtíž, než k užitku. Kolegové strojaři kolem mě s věkem zkušenosti úročí a já musím dělat dost pro to, abych nezakrněl a občas musím zkušenosti zahazovat. Na Linuxu se mi líbí právě to, že staré dobré utility nezahazuje a zkušenosti vám zůstávají v daleko větší míře, než u Windows. Docela chápu, že notebooky systemd potřebovaly jak sůl, ale u serverů bych uvítal konzervativnost. Přece jen při upgradu si přečíst release notes a udělat pár úprav je něco jiného, než překopávat firemní fungující systém málem od začátku :-) .
notebooky systemd nepotrebovaly, co je to za divnej mytus ??? pokud jde o paralelni spousteni a rychlejsi start - obdoba upstart v ubuntu ciste jako init by bylo dostatecne - notebook startuje cca 6s na i5+SSD, nehlede na to ze notebook se nestartuje ale probouzi z hibernace nebo spanku... :)
Jo, s tou solí jsem to trochu přehnal. Nicméně se správně časovaným initem na dvou desítkách počítačů ve dvou různých pobočkách (prostředích s různými síťovými prvky a různou kvalitou) jsem se docela natrápil.
Ještě se vrátím k ip příkazu. Nevím, jaký je dnes stav u BSD a AIX, ale ifconfig byl docela jistota (no, s mírnými odlišnostmi, ale man umí číst každý) u libovolného OS UNIXového typu. Tomuto stavu se dnes vzdalujeme.
Z tohoto duvodu jsem pred casem opustil linux a pouzivam ho jen bokem. Preferuji BSD a stabilni komercni unixy kde reseni postavene pred 3mi lety mohu pouzit znovu. Kde se nemusim ucit veci ktere neprinaseji zadnou pridanou hodnotu a vznikly jen lennartovskym huronskym krikem. Tam pokud se neco prekope z gruntu tak je to kvuli tomu ze stavajici zpusob uz je znacne neprehledny a nesystemovy nebo zastaraly. Byva vsak zachovana moznost delat i ty veci postaru az do nake prelomove verze za 5-10 let.
Mainframy drzi zpetnou kompatibilitu prakticky po celou dobu sve existence.
> Na Linuxu se mi líbí právě to, že staré dobré utility nezahazuje a zkušenosti vám zůstávají v daleko větší míře, než u Windows.
Mno... Mám doma knížku o FreeBSD 4 (vyšlo 15 let zpátky) a většina věcí pořád funguje. Možná to už dneska není nejlepší řešení daného problému, ale funguje to.
Ve stejné době vyšel RH 7 (tenkrát ještě ani ne "Enterprise Linux"), docela by stálo za pokus, co z tehdejší dokumentace by ještě dneska fungovalo :)