Vlákno názorů k článku Příkazy, které vám spolehlivě zničí systém nebo počítač od Stanislav Brabec - V počítači toho lze softwarově zničit mnohem víc. Například RAM...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 9. 8. 2010 17:50

    Stanislav Brabec

    V počítači toho lze softwarově zničit mnohem víc.
    Například RAM jde vyřadit z provozu přepsáním konfigurační EEPROM. Neznáte-li původní obsah, paměť se nerozjede. Stejnou metodou lze vyřadit z provozu i mnohé síťovky (v Intelu vědí) nebo bezdrátové karty (PDA záznam Prism karet). Routery jdou zase odstavit nevhodným nastavením switche (vlastní zkušenost s routerem od Asusu).
    Bluetooth lze zničit přepnutím komunikace z USB třeba na nevyvedený sériový port, a pojistit to nastavením nesmyslné přenosové rychlosti (voláte-li bccmd, raději si dvakrát přečtěte argumenty). Mnoho hardwaru (GPS, skenery, tiskárny) zase obsahuje programovatelné USB<->sériové čipy nebo USB<->paralelní čipy. Ty lze přeprogramovat tak, aby se zbytkem hardwaru nekomunikovaly (režim bit-banging).
    Má-li vaše zařízení USB OTG, můžete zase zkoušet hraním s GPIO pustit napájení v USB do zkratu. Obecně ovšem jakýkoliv SoC čip nemusí přežít přepnutí všech vstupních GPIO na výstupní, a nastavení přesně opačné úrovně, než která na onom vstupu je.
    A což teprve máte-li zařizení se softwarovým řízením nabíjení. Stačí zapnout nejvyšší proud a odpojit teplotní čidlo, a při troše snahy lze pak Li-Ion článek použít jako roznětku. (Výrobci se ale často jistí hardwarovou pojistkou.)
    Zapsáním špatného firmwaru je metodou tak známou (zvlášť v Mandrivě), že mnohá zařízení mají pro jistotu ještě záložní systém, který umí alespoň zapsat nový firmware.

  • 9. 8. 2010 19:09

    YF (neregistrovaný)

    krasne & ctive & poucne – jednim slovem bych Vas nazval mistrem a poprosil bych o rozepsani – pokud by to bylo formou clanku zde na rootu – bylo by me a verim ze i ostatnim cti! :)

  • 9. 8. 2010 23:18

    Stanislav Brabec

    Článek by vyžadoval nějaký ten hardware ke zničení a čas na testování. Raději se budu věnovat něčemu konstruktivnímu. Zde jsou alespoň nápovědy:
    RAM: Ke každé RAM je připojena malá I2C eeprom, ve které jsou důležité údaje, jako např. způsob zápisu a časování. Ve zdrojácích lm-sensors najdetetestovací program k jeho čtení. Na virtuální zničení paměti stačí tuto paměť přepsat. Bez zálohy je malá šance to rozchodit.
    Síťovky: Studiem známé chyby, která ničila síťové karty od Intelu se jistě dozvíte, jak přepsat jejich základní firmware. Dnes už to není až tak kritické, v Intelu vyvinuli metodu, jak mrtvou kartu oživit. Pro jiné karty to však jít nemusí.
    WLAN: Například pro Prism2 karty lze PDA záznam přepsat pomocí prism2_srec.
    Routery ASUS lze odstavit špatným přepsáním konfigurační sekce. Pokud označíte všechny porty na routeru jako WAN, a zapíšete to do konfiguračního flash registru, router sice jede, ale je nemožné se k němu dostat, ani zapsat nový firmware (TFTP downloader konfiguruje síť právě podle této flash). Zachránit to lze pomocí sériového portu. Pokud si ale zkompilujete vlastní kernel, kde odemknete MTD partition zavaděče, a pak spustíte obligátní cat /dev/zero >/dev/mtdblock0, už vám sériový port nepomůže. Pouze připájet JTAG. U zařízení bez JTAG je to však fatální.
    Bluetooth: http://www.penguin.cz/~utx/zaurus/www.iral.com/~albertr/linux/psion5mx/blue/ Stačí si vybrat dostatečně nesmyslná čísla. Má-li dongle vyvedené SPI (většinou nemá), lze dongle oživit specializovanými nástroji od CSR, nemá-li, můžete ho hodit do koše.
    USB OTG má tři stavy: nic (napájení vypnuto, žádný provoz), klient (napájení vypnuto, provoz jako klient), host (detekuje se podle propojky na pátém pinu, napájení zapnuto, provoz jako USB host). Na detekci se používají tři GPIO. Pokud zapnete napájení v režimu klient, pošlete do zkratu 5V zdroje klienta a OTG zařízení. To může podle konstrukce pouze hřát nebo vypálit pojistky).
    Ostatní postupy silně záleží na hardwaru.