Prezentace jsou primo pod jednotlivymi body v programu (bohuzel ne vsechny, ale predpokladam, ze se casem zbyvajici doplni).
Ne, opravdu to není překvapení, že síť má doma každý jouda a netuší, jak to funguje.
Překvapení je, že ISP fňuká, že nezvládne toky při několika přímých přenosech současně v lokální síti a přitom si může natáhnout jeden stream na router, ze kterýho si jej můžou kopírovat zákazníci v reálným čase (resp. může si to tak rozstřelit na několik routerů pro podsítě a z nich doručovat s menšíma nárokama na konektivitu). Přitom za dva měsíce to bude 12 let co source specific multicast spatřil světlo světa...
Hm, ktery ISP fnuka?
Druhy odstavec se obavam nereflektuje ani nahodou soucasnou praxi v multidomain prostredi. Kdyz pohovorite se spravci siti, ktere maji vice nez jeden interconnect, mozna zjistite, ze problem neni v tom, ze nejsou zkratky, ale v tom, ze zkratky nereflektuji mentalni fungovani lidi zodpovednych za infrastrukturu Internetu.
Je to zacarovany kruh. Skoro zadny ISP to nepodporuje (protoze to nepodporuje skoro zadny content provider), skoro zadny content provider to nepodporuje zase proto,ze to nepodporuje skoro zadny ISP :-)
... a v mezicase se streaming videa presunul na HTTPS protokol, takze tam SSM nehrozi vubec...
V přednášce bylo, že nedávají přímý přenosy, když se pár set nebo tisíc lidí kouká (na stejnou věc) současně. S VOD apod. problém nemají, tam je to pár GB rozložených v čase.
I kdyby jenom live TV vysílání pěti stanic šlo pro 1000 live sledujících diváků a jeden program měl 5Mbps, tak rozdíl mezi 5Gbps a mezi 25Mbps už je o dva řády.
Navíc kde je řečeno, že SW, pokud dáš pauzu a pokud sosá po SSM, může si obsah hodit do lokální cache - síť je hloupá, je to o inteligenci klienta.
Bez obav. Pristi olympiada bude mit jeste lepsi DRM nez ta posledni, tak dobre, ze z ni ilegalni divaci neuvidi ani obrazovku s tim, ze nemaji aktualni DRM plugin nebo ze televize nema pravo vysilat prenos pres satelit, aby ji nekdo nahodou nepovolene nevykoukal. Tudiz prepnou na jiny kanal, kde budou moci sledovat reklamy bez obstrukci, a zadna terabitova apokalypsa se konat nebude.
Vidite a prestoze maji Olympiady "porad lepsi" DRM, tak porad dochazi k narustu sledujicich divaku.
Hokejovy zapas Cesko-Rusko sledovalo 160.000 divaku ( https://www.mediaguru.cz/clanky/2018/02/zimni-olympiadu-si-na-ct-pustilo-6-6-mil-lidi/ ). Kdyby tech 160.000 divaku koukalo na stream s rozlisenim 720p (ktery ma bitrate 3.5 Mbps), tak jsme na 560 Gb/s. CT na tyhle velke prenosy vypina nejvyssi kvality, takze v realu to bylo mene, ale prece jen, budou lide zvedavi na 404p v roce 2020?
A kolik tech lidi ochotnych koukat pres sit bude? Japonsko je ve stejne casove zone jako Korea, takze spousta prenosu bude ve stejny cas (tj. dopoledne).
Nicméně Českou televizi si primárně stále ještě platíme za vysílaní do éteru. Koncesionářský poplatek se odvádí z televizoru, nikoliv z počítače. A je spousta lidí, co televizor nevlastní a poplatek neodvádí. Ale na online stream se dívají rádi. Fňukání, že do internetu je kvalita nižší v porovnáni s pozemním vysíláním je mimo. Jde o doplňkový produkt s vcelku omezeným rozpočtem, co dnes ani nepokrývá svoje svoje náklady. Je otázkou, kolik lidí by si bylo ochotno připlatit z vlastní peněženky za kvalitní obsah dostupný online. Služby dostupné zadarmo se samozřejmě kritizují lehce. Ale je třeba začít u způsobu jejich zafinancování.
Ceskou televizi si platime proto, aby byla jako instituce. I kdyz na ni nekoukate, tak ji platite. V tom kontexu sluzba rozhodne neni zadarmo (nase domacnost ji plati).
Existuje spousta lidi, kteri televizor vlastni a poplatek neodvadi, dokonce mym odhadem je jich vice, nez tech, kteri televizor nevlastni (ale je o muj skromny odhad).
Naklady na vyrobu a akvizici daleko presahuji naklady na nakup distribuce. Cena je dana nabidkou a poptavkou. Pokud jsou operatori ochotni davat nabidky pod cenou, tak nema smysl povidat si o nakladech (a ze o nakladech ledacos vim, nebot jsem to opakovane nakladove kalkuloval).
Jednim dechem pisete o CT jako o instituci, tak i o (trzni) cene dane nabidkou a poptavkou, coz jedno vylucuje druhe.
Instituce ma povinnosti dane zakonem a je jedinecna, nemuze tudiz s nikym soutezit, muzeme ji maximalne porovnavat s obdobnymi institucemi v zahranici. Vzdy ovsem s tim omezenim, ze kazda obdobna zahranicni instituce my jine zakonne zadani.
"Nicméně Českou televizi si primárně stále ještě platíme za vysílaní do éteru."
Jenze DRM pred olympiadou CT nasadila kvuli tomu aby vubec mohla prenosy vysilat, byla to podminka MOV. Volba nebyla zda vysilat z DRM ci bez nej, volby byla zda vysilat s DRM nebo nevysilat vubec.
Proč do toho montujete DRM? Prostě
- broadcast pojede jako MPEG stream po UDP
- odebírat ho může kdokoliv, kdo zná IP adresu
- data budou šifrovaný, na 5Mbps streamu to technicky není problém
- platící divák se logne na server a získá klíč k dešifrování (podle toho, jestli má práva ke sledování)
- další pořad, další sada klíčů
- klíče se dají měnit za běhu (třeba po dvou minutách), takže i kdyby někdo klíč sdílel, ručně to bude s výpadkama.
Furt je výhodnější poslat 10 000x 1kB klíč + 1x 5Mbps stream, než 10 000x 5Mbps stream.
Na torrent je potřeba, aby se stroje viděly navzájem a co má jeden, můžou od něj vzít ostatní. Ve světě, kdy je IPTV set-top-box za domácím NATem, který je za NATem 1:1 v modemu (kvůli tomu, že ten ultralevný modem nepodporuje nic mimo 192.168.0.0/24 na straně LAN - zdravím soudruhy z PRC) a to celý pro sychr za CGNATem, tenhle předpoklad padá.
A pak jsou tady další předpoklady, jako že můj set-top-box ví, že tyhle 3s má Lojza a Kája a další 3s bude mít Franta a Ivan... Ale takovou prkotinu nemá cenu řešit, protože komply těch pánů stejně nevidím.
Otazkou je, proc to nemaji lepe vyresene? Slo by to omezit tak, ze z Ciny pobezi 100 (100 ruznych kamer, ruznych statu) stream toku. Pro ne se blokne stejne spesl linka.Ty dorazi na servery a rozdeli se. A na konecnem zarizeni bude treba vstup 10 toku a vystup strasne moc :)
Jestli se pouzije to nove google kodovani, tak bych to nevidel tak blede, na 1TB/s.
(AV1 -32% vs VP9 a HEVC; 50.3%, 46.2% a 34.0% vs kodek x264) Bohuzel nikde neuvadeji rychlost :)