Ha, teď jsem přečetl příspěvek ohledně linuxu u dětí. Souhlas, moje 3 děti používaly Ubuntu do okamžiku, než ve škole narazily na problém "všichni musíte mít Microsoft Office". Takže dvě děti neustály tlak a mají opět Windows, třetí dcera se naopak zasekla a windows vůbec nechce. Syn nyní po roce s windows uvažuje o návratu k Ubuntu.
A teď to hlavní. Proč naše školství a státní instituce prosazují Microsoft? Mají za to peníze, nebo nějaké skryté výhody? Proč školy nemají nasazeny LibreOffice už jen proto, že jsou zdarma pro všechny a tím pádem mohou mít úplně všichni stejný software bez ohledu na finanční možnosti rodičů? Kolik stát stojí jen Microsoft licence? Tady vidím obrovský prostor pro úspory zejména v okamžiku, kdy většina nových softwarových řešení jede primárně ve webových prohlížečích!
Prosazují je imho silné slovo. Tento stát prostě jede na produktech MS a MS jim to usnadňuje i tím, že dnes máš Active Directory na školní účty / Offce365 / Teams / Onedrive / atd. Tenhle ekosystém a pohodlnost jeho používání nelze, opakuji NELZE s LibreOffice nahradit. Kdo by to udržoval a spravoval, ten hypotetický slepenec bezplatných opensource projektů? Ti "školní ajťáci", kterým teď chce jistý hudební teoretik snížit platy? Sorry, ale to fakt nelze. Školství má jiné starosti a je rádo, že za ně Microsoft či Google udržuje potřebnou infrasturkturu, aktualizuje na CVE chyby atd. Neříkám, že je to tak správně ani že to nevzniklo svinstvy z 90. let. Jen konstatuji, že takový je aktuální stav.
Ale pokud dokážeš libovolnou, řekněme 62letou učitelku biologie / filosofie / českého jazyka / dějepisu přeškolit z produktů MS na produkty open-source světa, pak za prvé to můžeme provést a za druhé dostaneš minimálně jednu Nobelovu cenu.
Tak v těch 90. letech moc zdarma dostupných alternativ k MS nebylo.
Kancelářský balík nebyl bezplatný snad ani jeden. Navíc většina škol opravdu potřebovala dodat komplet vybavení a podporu, kolik zaměstanců škol se tehdy v IT vyznalo?
A je taky dost dobře možné, že MS naučil svoje produkty mluvit česky dříve než ostatní hráči (tím si ale nejsem úplně jistý).
Když se budeme bavit o úplném konci 90. let - řekněme 1998 a dál, tak už bylo Suse / Red Hat celkem použitelné. Byl samozřejmě i Debian a také se zrodil Mandrake. Takže v případě nadšeného učitele IT by to šlo. A ancelářský balík? No, byl Staroffice, který byl oproti MS brutálně hardwarově náročnější. Pak byl "602office" či jak se to jmenovalo - ten jsem s oblibou používal někdy kolem roku 1996-1997 a uměl pár věcí sympatičtěji než MS, nicméně ... nicméně ... nicméně nic, co by šlo provozovat na Linuxu. Máš pravdu, že tohle se opravdu změnilo až v tomto století, někdy kolem 2002 začal být Linux s OpenOffice dobře použitelný a dalo se na něm začít učit bez nějakých větších výtek. Jenže taky byly dobré Windows XP a dobrý zejm. Office XP a hlavně už byl stát zaháčkovaný u MS.
Jinak třeba to, že MS Word dostal časem slušnou kontrolu cz pravopisu, je dáno tím, že se mu podařilo vyšachovat Grammaticon (VYNIKAJÍCÍ nástroj) a pak sám implementovat mnohé jejich nápady. Ale to by bylo na jiné povídání.
Tento stát prostě jede na produktech MS
K tomu mám takovou příhodu. Jeden známej pracuje jako IT u Policie na ne zrovna nízké pozici. Nemá ani technické vzdělání, není povahově ajťák. Je šikovnej, umí jazyky, takže cestuje po Evropě na různých bezpečnostních konferencích. Dokonce i na konferencích o kvantové budoucnosti v IT. Což mě jako fyzika a ajťáka..... Bez komentáře....
Od něj jsem se dozvěděl, že MS pořádá skvělé párty a mají dobrou whisky a že open source je dražší a že policie už taky dělá open source, protože programují v C#. Takže asi tak. Nejsou schopní lidi, za tabulkový plat s nástupem kolem 35tis. tam nikdo dělat nepůjde.
Ale on to není jenom MS. Pár let zpět Oracle od ČR požadoval něco jako půl miliardy (po slevě) za licence za DB. Jako na co ČR potřebuje DB za půl miliardy ročně? Na co?
Prostě do takového prostředí potom pronikne libovolná firma, která dodá funkční produkt a všichni jsou happy.
To je prostě tím, že BUĎ stát neumí zaplatit schopné ajťáky, NEBO (a to bude imho o hodně častější problém) je tam malá domů spřízněným. Vůbec nemusí jít o megazakázky typu MS/Oracle. Tady se 30 let odklání do malých firmiček co nějakému pidi státnímu úřadu za VELKÝ prachy vyrábí nějakou blbou tabulku, udržují nějakou zapadlou webovou stránku (či interní appku) atd atd atd. Lépe do toho nerejpat, protože to nezměníš a infarkt z naštvanosti dostat kvůli tomu taky nechceš.
Ano a cimze ze podil nainstalovanych OS vypovida o tom, kdo jak moc se rad hrabe v konfiguracich? :-) Ja jen ze s Windows ci MacOS se spousta lidi hrabe v systemu a modifikuje jeho vychozi chovani. A naopak u Linuxu je hromada tech, co se spokoji s distribucnim defaultem. Takze suma sumarum ty vase statistiky maji k diskutovanemu nulovou vypovidajici hodnotu. A jirsakuv syndrom vlastni neomylnosti, kterym zda se trpite na tomto nic nezmeni :D
Hrabání se v konfigurácích patří k Linuxu odjakživa a nevšiml jsem si (vedle Steam Deck, který zmiňuju vedle) nárůstu BFU uživatelů, kteří by to změnili. Proto jsme se tu bavili o tom, jestli i tohle nemůže mít vliv na žalostný marketshare. A jirsakuv syndrom vlastni neomylnosti, kterym zda se trpite, na tomto nic nezmeni :D
Kdyz to je zakladni problem (nebo spise vlastnost) pravniho statu. Organy verejne moci smi cinit jen to, co jim zakon vyslovne dovoluje - a tim se lisi od obcana ci soukrome firmy, ktera naopak smi cinit vse, co zakon nezakazuje. A zakony tu (vrcholove) tvori prave politici vzesli z tech voleb - i kdyz v ramci legislativniho procesu do toho jako gestor ci pripominkove misto vstupuji samozrejme i ti zamestnanci uradu...
Lépe do toho nerejpat
Nevím, jestli jsi novinář nebo ne, ale do toho by se mělo rejpat, pořádně a nestále.
Můžu to klidně ze svého pohledu vysvětlit, dělal jsem v malé firmě 12 let a ne nemáš pravdu, že malé firmy dělají za těžký prachy sem tam nějakou tabulku. Takhle to opravdu není.
Proč jsem zmínil ten Oracle. Sem tam jednou za pár let vypustím takový podobný testovací balónek na linuxových fórech a sleduju, jak se na to bude reagovat. Reakce prakticky nula. Nikoho nezajímá, že se vyhodí prachy, přičemž levnější a OSS řešení existuje.
Zkouším tohle téma otvírat, kam se dostanu.
V okolí, které dovedu ovlivnit jsem to už pěkně zaOpenSourcoval.
Několikrát jsem se, jako člen, Jednoty školských informatiků, účastnil jednání na MŠMT.
Rozumné snahy jdoucí odshora IMHO naráží na aroganci, neznalost, lenost, neschopnost, hloupost, stereotypy a byrokracii. Čest výjimkám. Když do tohoto prostředí vstoupí někdo, kdo má konexe, energii a prostředky, dovede si v tom najít slušné penězovody, které tomu pouští žílou.
Bylo by fajn mít přehlednou představu, kolik vynaloží naše veřejná správa za jednotlivé oblasti IT.
Minulý týden jsem měl ve škole studentky z Plzeňské pajdy.
Slovo Linux, slyšela jedna, ale nebyla si jistá co to přesně je.
O tom, že existuje LibreOffice nevěděla ani jedna.
Už před 20 lety jsem navrhoval, že slabé místo toho smotance je kvalitní univerzitní vzdělání učitelů, kteří tyto koncepty mohou šířit dál. Bohužel to selhává.
Jo, je to presne takhle. Skola xy.cz si proste u MS koupi licence pro ucitele a studenty za celkem slusne penize a ziska tim navic emaily osoba@xy.cz, onedrive prostor, online office.com + moznost instalace MS office. Slepit to z OS je problem. Mozna by to nekdo mohl udelat a nechat si za to zaplatit. Skolni IT na to fakt nema cas a najmout na zkolu cloveka, ktery by se o to postaral je problem - tihle lidi pracuji za provozni platy co jsou nizsi nez ucitelske. Tj. schopnyho sitare/ajtaka do skoly nedostanete, leda by to byla charita.
Cena licencí je až sekundární problém
. Tím primárním je skutečnost, že školy nemají na IT dost peněz - a to nejen na plat školního ajťáka, nákup hardware a licencí, ale především na doškolení učitelů.
Výsledkem je, že ty děti se učí od učitel, kteří nic jiného, než Windows a MS Office produkty, nepoužívali (případně na to přecházeli z T602...) a neznají.
A nemalá část z nich ty programy umí používat podle příručky
, takže bazírují na memorování se nabídek Wordu nebo používání úžasných powerpointových animací.
Pokud dítka v takové škole necháte fungovat na Linuxu a LibreOffice, jde jednoznačně o odboj
a pochopení ze strany učitelského sboru či zastání z ředitelny rozhodně nečekejte.