"délka identifikátoru rozhraní je de facto 64 bitů"
To je chyba jak svet a jeden z nejvetsich nedostatku IPv6, ktery je napevno zadratovany v nekterych implementacich. Kdo ceka, ze kdy bude v koncove siti 2^64 zarizeni? I 2^32 zarizeni do koncove site je vic nez moc ale slo by to s ohledem na budoucnost snest; 2^16=65536 se zda byt primerene.
"O2 Czech Republic, má přidělen adresní blok 2a00:1028::/29, ze kterého by svým zákazníkům mohl alokovat až 134 217 728 síťových prefixů o velikosti /56 – a přesto přiděluje adresy pro právě jeden síťový segment"
Castecne je to obchodni model, ze se ponouka internet pro domaci zakazniky, takze mu treba dame verejnou IPv4 adresu, ale zablokujeme spojeni smerem k zakaznikovi na "nebezpecne porty" jako 22 a 80 a 443, i kdyz to nikomu nic neprinese. Alespon cast je to strukturovani, ktere slibuje IPv6:
Rikate ze jim staci 27 bitu na rozdeleni, oni vyuzivaji 35. A ted, treba vyhradit cast na budouci rozsireni. IANA to udelala pro sebe, operator to treba udela stejne, da na to 3 bity a zustava mu 32 bit.
Rozdeleni na kraje, dalsi 3 bity uplne bez rezervy, mame 29 bit.
V tom treba dejme treba okres 6 bit, zustava 25 bit.
Tam na obce, treba 8 bit, zustava 17 bit.
Logicke rozdeleni na ulice odhadem 7 bit a zustava nam na domy a byty 10 bit. Vsechno je to tak-tak, nemuzeme si treba dovolit rozdeleni fyzicke domy a pak byty, ale dava to logiku. Kdyby se to s velikosti site tak nehrotilo az na neco obri jako /64, tak by mel operator nebo klient o neco vic mista na plytvani.
Ne ze by to neslo s mene adresami, ale proc by to nekdo delal?
To je chyba jak svet a jeden z nejvetsich nedostatku IPv6, ktery je napevno zadratovany v nekterych implementacich
Naštěstí to není chyba IPv6, ale chyba (když už) jednoho z adresních (sub)plánů IPv6 (shodou okolností dnes jediného existujícího a používaného). Což je také jedna z výhod IPv6 – když se ukáže, že je tohle opravdu problém, vezme se 4000::/3, vytvoří se pro něj nový způsob přidělování adres, a jede se dál. Drtivá část infrastruktury zůstane stejná, jenom se změní způsob přidělování adres koncovým sítím.
Což je také jedna z výhod IPv6 – když se ukáže, že je tohle opravdu problém, vezme se 4000::/3, vytvoří se pro něj nový způsob přidělování adres, a jede se dál.
Tolik teorie. Vytvorit to muzete, ale kdyz bude v nekterem HW nebo SW zadratovano deleni 64-64, tak to spolu nebude fungovat. Migrace proto bude jenom o malo jednodussi variantou migrace z IPv4. Vyhodou je, ze staci zmigrovat koncovou sit. Mozna.
Nevyhoda - je to stale IPv6 a cert vi, jestli vsechno zvladne nove deleni a 4000::/3. Zmigrujete a pak koupite tiskarnu nebo nejakou IOT hracicku s podporou IPv6 a nebude to fungovat.
Nemá. Přidělování adres koncovým zařízením se týká jednoho segmentu sítě. Od routeru dál to nikoho nezajímá, prostě je to IPv6 paket s jasně danou zdrojovou a cílovou adresou, a podle toho se dopravuje. Tiskárna právě spadá do toho segmentu sítě – to si holt budete muset pohlídat, zda ten segment provozujete s IPv6 nebo s „IPv6.2“. Důležité je to, že je to věc jenom té vaší malé sítě, a nemusíte čekat, až to zavede ISP nebo content provider.
> Drtivá část infrastruktury zůstane stejná, jenom se změní způsob přidělování adres koncovým sítím.
Přechod na IPv6 nás naučil, že implementovat nový protokol v páteři a u poskytovatelů „obsahu“/„serverů“ docela jde. Jsou to právě koncová zařízení, která už 20 let brzdí. A přesně tato koncová zařízení jsou ta, na která by tento přechod znovu dopadl. Stejně jako teď to brzdí „krabičky“ v domácnostech, tak i potom budou existovat krabičky, které umí fungovat jenom s /64.
Nejsou to koncová zařízení, Window, Mac, Linux i Android podporují IPv6 bez problémů už dlouho. Problém je v poslední míli včetně domácího routeru – to píšete správně. Akorát že to by nikoho nebrzdilo, protože v Internetu by pořád běžel IPv6, a každému by bylo úplně jedno, zda doma adresujete /64 nebo /66.
Ano, celymu svetu by bylo ukradeny, jak to ma uzivatel vyreseny ve svy siti. Jen jaksi prave ten uzivatel by byl docela rozladenej, az by zjistil, ze na /64 ma zadratovany vsechno od chytry lednicky az po chytrej zachod. A jen kvuli takovy blbosti jako je podpora jinych prefixu rozhodne nebude vsechno kupovat znovu, kdyz to soucasny jinak funguje dobre. A takovej uzivatel nebude jen jeden, bude jich vetsina, takze ve vysledku k nim ISP novy adresovani jen tak neprotlaci a celej svet bude zase dalsich dvacet a vic let cekat, nez stary zarizeni zmizi.
Pointa je v tom, že ten jeden rozladěný uživatel nedokáže zablokovat na dvacet let přechod celého světa na nový protokol. Ta zařízení podporující delší prefix sítě než /64 by samozřejmě podporovala i /64, takže byste prostě jen kupoval nová zařízení a vyhazoval stará nefunkční, a jednoho dne byste zjistil, že máte doma vše, co podporuje novou verzi protokolu. A i kdyby to trvalo 50 let, nikomu to nevadí, protože byste tím neblokoval nikoho jiného.
Pointa je v tom, ze ten rozladeny uzivatel nebude jeden, ale pokud si jednou vyrobci vselijakych "chytrych" zarizeni navyknou na soucasny /64 standard, tak rozladeny bude kazdy druhy uzivatel, protoze nejaky takovy stary kram bude mit doma.
Ono by to nemuselo byt zase tak hrozny, protoze pokud uz jednou bude mit adresy podle staryho deleni a ISP nenapadne delat nejaky precislovani, ani se uzivatel nebude stehovat jinam, tak na tom, co mu fungovalo doted, se nic nezmeni. Ale stejne bych to uplne nepodcenoval.
Čím dál víc se začíná ukazovat, že designéři udělali v IPv6 chybu - liberalismus v technice nefunguje. Měli určit NATVRDO délku prefixu koncové sítě 48-56 bitů, posledních 64 nedělitelné/nedotknutelné a bylo po pr-deli. Bude to tak, tak, tak a hotovo. Teď se tu bude dalších 10 let řešit, kde kerý pičus ušetřil pár bitů adresy a že něco někomu nefunguje.