Jsem rád, že vám článek přišel vhod. "Virtuální disky v souboru" probírat budu, a to ve třetím díle. Srovnání s jinými podobnými nástroji jsem se bohužel nevěnoval (článek/seriál jsem zaměřil výhradně na dm-crypt/LUKS), nicméně podrobné srovnání jednotlivých nástrojů naleznete na Wikipédii.
Truecrypt vs LUKS. Z hlediska bezpečnosti bych řekl, že jsou na tom velmi podobně (u LUKS je to podmíněno volbou vhodného algoritmu a šifrovacího módu, Truecrypt dělá řadu rozhodnutí za uživatele).
LUKS je na tom podle mého lépe ve správě klíčů, nabízí až 8 možných klíčů pro šifrovanou jednotku. Truecrypt zase nabízí oproti LUKS skryté jednotky (hidden volumes) a na rozdíl od LUKS šifruje i hlavičku, takže oddíl šifrovaný Truecryptem by neměl být (snadno) identifikovatelný. Pro uživatele, kteří vyžadují plausible deniability je Truecrypt tedy vhodnější.
Truecrypt ztrácí v mých očích především v tom, že vznikl a je primárně vyvíjen pro Windows, takže linuxová verze bývá občas pozadu. V tuto chvíli již sice linuxová verze má k dispozici grafické rozhraní (a je soběstačná - nevyžaduje kompilaci jaderného modulu), ale třeba skryté jednotky (hidden volumes) v aktuální verzi podporovány (k mému překvapení) nejsou.
Doufám, že návod dostatečně podrobný je. Samozřejmě, pokud nebudete čemukoliv rozumět, zeptejte se a já rád dovysvětlím.
U převodu existujícího systému na šifrovaný bohužel o žádné snadné cestě nevím. Nějaký konvertor by mohl existovat pro jednotky šifrované dm-cryptem, ale ne pro LUKS (LUKS hlavička o něco šifrovanou jednotku zmenšuje). A i kdyby existoval, bylo by jeho použití velmi nebezpečné (výpadek proudu či SW chyba a konec). Nehledě na to, že pouhé zašifrování existujících dat by otevřelo dveře možnému útoku na médium (obnova předchozí vrstvy záznamu z pevného disku možná je), takže by bylo vhodné data určená k šifrování bezpečně vymazat.
Ono je nepříjemné už to, že tenhle zákon platí retrospektivně, tj. policie v UK může chtít po někom podle daného zákona šifrovací klíče, i když mu třeba odebrali harddisk dávno před tím, než zákon vešel v platnost.
Jinak doufám, že máte pravdu, i když, jak si čtu text toho zákona, mám dojem spíše opačný. Neměl byste náhodou odkaz na nějaký případ z praxe, kdy by se někdo podobně hájil a soud ho v UK osvobodil? Ono vždycky platí, že zákon je jedna věc a jeho výklad soudcem je věc jiná (pro člověka však rozhodující).
Samozrejme, ze mate pravdu. Protiteroristicka opatreni jsou ve skutecnosti pro pripad, ze vypukne valka o ropu, nebo se obcane vzbouri kvuli tomu, ze nebudou mit co jist kvuli cene jidla. Je prokazano, ze svetove ceny potravin rostou spolu s cenou ropy, uz dnes jsou problemy v chudsich statech, kde obcane nyni nemaji na ryzi. Ropni magnati chteji svou ropu doprodat a prostredky jak to udelat na to maji. Kdo myslite ze bude brzy nejbohatsi clovek sveta?
CR patri mezi chude vychodni staty, uz ted nemame co jist, jelikoz si prectu slozeni a vidim, ze krome chemie, majici nejruznejsi vedlejsi ucinky v ceskych potravinach uz nic jineho neni. Ceska republika ma nejvyssi vyskyt rakoviny strev z cele Evropy, kazdy treti Cech ji drive ci pozdeji dostane a to kvuli nekvalitni strave, ze se o tom nemluvi? Zeptejte se ceske vlady, ktera se vse snazi maskovat za obecny pojem "rakovina" a pokousi se vinu svadet na kuraky, z jejichz financi se pokousi hradit nejlacinejsi moznou "lecbu", ktera v drtive vetsine pripadu konci neuspesne - umrtim. Zatimco kuraci rakovinu dostavaji pouze velice ojedinele, ve 3% ze vsech pripadu. Ceske limity skodlivych latek v potravinach jsou nekym zaplacene a hluboce pod limity v porovnani s Nemeckem ci libovolnym vyspelejsim statem.
CR mezi vyspele staty nepatri. Kdyz mluvime o libovolnem vyspelejsim state, myslime tim vyspelejsi stat nez CR.Masny odpad ktery okolni staty mivaly ve zvyku likvidovat v kafileriich se v CR jiz nekolik let objednava a nechava dovazet. Prave z nej Cesti vyrobci ve velkem (vice nez 53% masa co tu je) vyrabeji to, co se tady prodava s ceduli "Ceska Kvalita", aby to alespon naivni senylove verici v dobro kupovali.
Cedule v Kauflandu s napisem Ceska kvalita znamenaji ve skutecnosti "toto je masny odpad se syntetickym ochucovacem, syntetickym barvivem a syntetickou soli. Dokud vam to neprinese umrti na rakovinu strev, nechte si chutnat !"... Nenabizi se zamerne temer zadne zahranicni alternativy kvalitnich potravin, protoze prave ti Cesti vyrobci, kteri masny odpad prodavaji si stezuji, ze maji maly odbyt zbozi kvuli tomu, ze lide kupuji jine zbozi (splnujici opravdove limity Evropske Unie). CR ma jeste nejmene do roku 2015 ujednano, ze si vse bude delat po svem a to napriklad plati o mnozstvi importovaneho zbozi. Nejradeji by ceska vklada zakazala dovazet cokoli a tvrdila by, ze mame nejen ceskou kvalitu, ale rovnou svetovou kvalitu a ze omezuje dovoz ze zahranici pro nase dobro.
Dominantni cesky automobilovy prumysl velmi brzo doplati na zvysujici se cenu ropy -> bude prakticky nulovy zajem o nove vozy a jejich soucasna cena klesa kazdy den.
Aktuálně mám zašifrovaný /home. Udělal jsem to jednoduše při instalaci openSUSE 10.3 pomocí nástroje na rozdělení disku. Asi nic převratného. Mám sice zaheslovaný BIOS a vstup do GRUBu (nabídka je během bootu skrytá), ale pořád mi není jasné, jak moc je to bezpečné s ohledem na nešifrovaný /boot. Po přečtení tohoto nesmírně zajímavého článku (Děkuji!) jsem trochu znejistěl, neb jsem si uvědomil, že ani nevím, jakým algoritmem to SUSE šifruje. Hrůza.
Pokud SUSE používá LUKS, můžete si nechat vypsat příslušné informace (šifra, šifrovací mód) z LUKS hlavičky:
cryptsetup luksDump /dev/zarizeni
Co se bezpečnosti týče, je třeba zvážit, před kým (a před čím) vlastně chcete data chránit. Pokud nepředpokládáte, že útočník bude expert na Linux a kryptoanalýzu, úplně stačí šifrovaný /home a swap. Pokud předpokládáte, že je útočník schopný linuxář a má opakovaný přístup k vašemu PC, zašifrujte kořenový souborový systém, umístěte /boot na flashdisk a noste ho při sobě.
Možná se to objeví v budoucím díle seriálu, ale rád bych se zeptal, jak je na tom z hlediska bezpečnosti a vůbec použitelnosti výchozí šifrování distribucí. Je to nějak kloudně funkční metoda i pro neodborníka?
Záleží na tom, co výchozí šifrování dané distribuce používá - dm-crypt, LUKS či něco jiného - a hlavně, jaké je výchozí nastavení takového řešení (popřípadě jaké jsou možnosti nastavení). Bohužel, tímhle jsem se v seriálu opravdu nezabýval. Nemohu tedy doporučit nic jiného než někde zjistit, jak to ve vaší distribuci vlastně je.
A jak je to s tím /tmp? A swap? A co jsou ty jiné vrstvy, když musí člověk odevzdat šifrovací klíč?
Pokud používáte tmpfs pro /tmp, nemusíte si dělat starosti, pokud máte na /tmp vyhrazen nějaký oddíl, je vhodné ho zašifrovat. Šifrovat swap určitě vhodné je, neboť se v něm mohou objevit data, se kterými pracujete, a to v nešifrované podobě. Jak na to, tomu se budu věnovat v příštím díle.
Ehm... k těm jiným vrstvám... teď nevím, co jste tím myslel. A za poslední, nutnost odevzdat šifrovací klíče platí v Anglii, v ČR pokud vím nikoliv.