Tak jsem po přečtení věty: "A protože v průběhu let (během kterých řekněme Lightroom 2.x přešel v současný 6.x) se schopnosti i výkony darktable dostaly prakticky na úroveň Lightroomu, ..." dal po pár letech zase darktable šanci - první spuštění -> (ááá totální kopie Lightroomu), výběr složky s fotkama z dovolený - půl RAW, půl JPG a křáp - pád bez jediný hlášky.
OK, zkusim to teda spustit z konzole (abych viděl co je za problém) a vybrat složku jen s jpg... tentokrát vzal sebou celej KWin a protože po posledních upgradech KDE se po takovejdlech pádech (jejichž četnost se výrazně zvýšila) už nede dělat vůbec nic, ani přepnout do jiný konzole (!!! WTF???), resetovat X, cokoliv, tak následoval tvrdej reset.
Já u linux desktopu zůstanu ( a budu doufat že se tohle zlepší, případně vyměnim distribuci / prostředí), ale timhle stylem vývoje "Rok linuxového desktopu" nenastane nikdy.
podmínku na "běžného" uživatele jsi vytáhl sám a v zápětí jí využíváš, abys oponoval mému tvrzení. Nepřipadá ti to trochu zvrácené?
Linuxu na desktopu má své problémy, ale rovnou tvrdit, že je k ničemu je nepodložené. Ano, provozovat ho bez znalostí nelze, ale že by nešel provozovat vůbec? To těžko, denně se setkávám s reálným nasazením.
S tím nejde nesouhlasit, stejně jako linux má i win spoustu chyb, pouze mezi uživateli panuje názor, že bez Windows to nejde. Jejich problém já jsem před 14 lety začal s Fedorou. nyní mám už pár let Sabayon a nestěžuju si, naopak od té doby co jsem vyhodil gatesův systém nesystém mám o hodně lepší nervy.
" pouze mezi uživateli panuje názor"
nepanuje, uzivatelum je to uplne jedno, protoze nepoznaj ani ruzny verze widli od sebe. A naopak, po tom co M$ zprznil 8+ a k tomu nalozil opicim ... kolikrat kdyz nekde videj tuxe, tak rikaj, ze oni chtej prave tyhle widle.
Jenze uzivatel chce aby mu fungovaly miny (pripadne karty) ... a rozhodne nehodla 3 dny zkoumat spravnou konfiguraci wine aby se mu spustila 20let stara gamesa.
[RE]
Tak disfunkcni system rikas? Tak napriklad porad ma moznost vyuzivat "sysrq-keys". I kdyz se zda, ze sytem je naprosato mrtvi, je ve vetsine pripadu zive jeste jadro a to se da takto ovladat. Da se tak minimalne ziskat zpet buffer konsole, nebo synchronizovat diky (coz muze vyrazne zminimalizovat pripadnou stratu dat) a moznosti jak pokracovat dal je vice.
Ted mi laskave rekni, jake moznosti ti dal vyrobce tveho oblibeneho systemu, kdyz ti zamrzne OS? A nezkousej na me, ze widle netuhnou - to je totiz lez.
Nezměnili to od jisté verez z Blue Screen Of Death na Red Screen Of Death? Ty sice nejsou vidět tak často, ale také jsem je už viděl...
A zrovna nedávno jsem někde ve Windows objevil jakési nastavení, které říká: "Mám při chybě rovnou restartovat, nebo uživateli ukázat BSOD/RSOD?" V defaultu tam byl ten restart, tak to se pak člověk také nemůže divit, že těch BSOD/RSOD lidé vidí v posledních letech méně. :-)
Vidim to podobne.
Tie kydy o "fragmentacii" su uz nudne. To iste sa hovorilo aj o Androide - a dnes je to najrozsirenejsi mobilny OS. Aj s tou fragmentaciou. Evidentne to ziadna prekazka rozsirenia nie je. To si pravdepodobne len kedysi niekto vyfabuloval aby zaujal posluchacov a dodnes to vela ludi papagajuje.
Specialne aplikacie? Dalsi pseudoargument. Veci ako Photoshop v skutocnosti pouziva minimum ludi. A ti co ho pouzivaju naozaj a vela (tj. profesionalne) kaslu na nejaky "desktop", pretoze sa na cele PC pozeraju v podstate ako na jednoucelove zariadenie, prislusenstvo k fotaku.
Velke mena? To su dnes pre vacsinu ludi mozno tak Fasbuk, Goolag, Juutuub. Rozhodne nie nejaky M$ Office...
Co tam mame dalej? API / ABI... (zdravime agitacneho posuka M$ a zelame mu vsetko dobre do noveho roka). Znova obohrata platna a pochybujem, ze by to seriozni vyvojari riesili (demonstruje aj situacia v mobiloch, kde sa to meni kontinualne a aplikacie vznikaju dalej). Okrem toho tu mame snap a flatpak, ktory to eliminuje.
Atakdalej, same kydy, az na ten posledny bod, ktory je jediny pravy dovod: Vacsina ludi je skratka leniva, neznala, a ani nema zaujem sa to naucit ci nieco si nastavit - a preto pouzivaju pocitac tak, ako ho vybalili - teda v drvivej vacsine je to Windoze, pretoze taka je vacsinova ponuka. Taki ignoranti by linuxu nic dobre nepriniesli, skor naopak.
Vzdycky me zajimalo, jestli se clovek po tom, co radoby vtipne zkomoli nazvy velkych spolecnosti, citi nejak lepe?? Je to tak??
A jestli za spousty let na Linuxu pozoruji nejake zasadni duvody, proc se nesiri na desktopu, tak jsou to lide jako vy, kteri vsechny ostatni (nepouzivajici Linux) povazuji za luzu....
1. No vies, tie firmy si rady pisu k nazvu vselijake tie TM, R, C a vo vselijakych disclaimeroch sa tiez dost vyhrazaju vselicim, tak je pre istotu aj tak lepsie ich priamo nemenovat, ale ich mena trocha parafrazovat. Aj tak vsetci vedia o koho ide. Nakoniec, nase narody v tom maju dlhodobu tradiciu, napriklad kryci nazov "stary Prochazka" z cias R-U monarchie...
Ci sa citim "nejako lepsie" to neviem, nikdy som to neriesil.
2. "lide jako vy, kteri vsechny ostatni (nepouzivajici Linux) povazuji za luzu..." - Tak to som nepovedal, a dokonca ani bedna nie. Napriklad ludia vobec nepouzivajuci pocitac mozu byt podla mna uplne v pohode. BSDckari tiez :-D
Problém Linuxu je v tom, že jeho autoři a propagátoři nechápou, že nabízet jej jako desktop pro BFU (což je asi 99% lidí dnes používajících počítač) je hloupost. Linux (či BSD nebo ?NIX) je velmi silný nástroj pro člověka, který ví proč a v čem je jeho síla a má pro jeho přednosti uplatnění. Těch zbylých 99% uživatelů Linux nepotřebuje. Ti potřebují co nejjednodušší prostředí pro spuštění jejich konkrétního SW. A to takové, které samo o sobě od nich nebude vůbec nic vyžadovat. Určitě nechtějí nic vědět o nejakém přizpůsobování, nedej Bože o existenci nejěkých příkazových řádek. To nemá být zesměšňování oněch 99% uživatelů počítačů - to je jen popis reality. A to, že se (samozřejmě) dá snad libovolná distribuce takto uzpůsobit v tom nehraje roli. Oni nechtějí nic uzpůsobovat. Chtějí co nejjednodušší spouštěč aplikací, který musí být stejný, jako má sousedka Marie. Počítač pro ně není nic jiného, než mikrovlnka, pračka nebo auto. A není to chyba! Počítače jako takové už dávno nejsou výsadou studovaných pánů v bílých pláštích. Tohle si to jedno procento desktopových Linuxáků nějak nechce připustit. Linux na desktop je dobrá volba jen pro Linuxáky.
Mnohdy to není dobrá volba ani pro linuxáky. I když s Linuxem pracuji posledních cca 18 let prakticky denně, na desktopu ho už nějakých 10 let nepoužívám a ani nechci. Jako uživatel desktopu jsem totiž taky ta "sousedka Marie", prostě potřebuji jednoduchý, spolehlivý a v čase pokud možno neměnný spouštěč aplikací, o který se prakticky nemusím starat.
Ale vy tu rozpravate akoby to ziadny BFU nepouzivali. Ja som v mojom okoli nainstaloval 4 pocitace Linuxom, Windows uz neinstalujem nikomu. Kazdy z tychto ludi predstavte si, toto vas asi polozi, bez akehokolvek zaskolenia pouziva ten system uplne intuitivne. Myslim ze som riesil 2 telefonaty ako nieco priinstalovat a samotny uzivatelia boli skor prekvapeny ze je to take jednoduche a netreba nic pridavat a hladat hore dole po internete a stahovat, staci si vybrat a zakliknut aplikaciu a je hotovo. Ziadne restarty, chybajuce kniznice, ... Takze neviem ci ste uplne odtrhnuty od reality alebo plateny.
Že BFU Linux používají není možné přehlédnout - jakékoli linux-fórum není o ničem jiném. Tvrdím, že nutit Linux na desktop BFU není dobrý nápad. Zájemci o IT se s Linuxovým desktopem jistě rádi vydovádějí. V pořádku. I zvídavý BFU se může časem vypracovat na power-usera. Ale to byl jen dosud nezařazený "Linuxák", toho času (dočasně) BFU. Linux není pro neznalé. A pokud někdo dopředu deklaruje nezájem jakkoli OS řešit (něco nového se naučit), ale chce bez potíží komunikovat s kolegy a přáteli, tak prostě potřebuje používat stejný OS. Kdyby se zrovna stalo, že celé jeho okolí bude nakrásně používat Ubuntu, tak by taky potřeboval Ubuntu. A ne Widle nebo Mac OS. Ale taky ne Mandrivu nebo Slax nebo ...
Prostě OS běžného dnešního uživatele počítače nezajímá, a když už musí něco s OS řešit, tak chce mít to samé, co všichni v jeho okolí, aby mu každý mohl poradit (a nebyl zdupán kreténskou arogantní větví Linuxáků na fórech).
Ano, souhlasim, treba moje zena s nulovymi znalostmi IT Linux pouziva uz nekolik let a rekl bych, ze si uz docela zvykla. Ze zacatku to bylo same "nejde to, nejde tamto, proc to kamaradce na Win jde?". Typickym problemem byly nekompatibilni verze Javy pro ruzne aplikace co pouzivala + klasika OO vs. MSO. Ale jinak bez problemu.
Svého času jsem nainstaloval Ubuntu rodičům (73) a přítelkyni .Oba noťasy jedou pořád a dobře , zaučování prakticky žádné , jen ukázka jak na to.Udělal jsem to hlavně proto že jsem se nechtěl pořád otravovat s jejich windousy , jednou jim to zamrzalo , jednou nejelo vůbec , potom se zase mamce ztrácely záložky po aktualizcích prohlížeče. Takhle mám klid už minimálně dva roky.Abych ale jen nechválil , včera jsem si chtěl Ubuntu (16.04) nainstalovat na jeden disk a po instalaci jsem nebyl schopen udělat aktualizace, nakonec jsem to celé smáznul . Jinak taky mimo jiné používám Mint 18.03 xfce a ten mě zlobí , občas z ničeho nic prostě přestane fungovat přitom toto prostředí je to co mi perfektně vyhovuje spodní lišta na padesát , dpi 150 , pár drobností ohledně oken , žluté ikony , firewall na max, prostředí galaxy pro LO, xournal a několik dalších drobností a perfektní.Kdysi jsem tam míval i wine kvůli FastStone ale právě pro problémy nestability jsem v prvé řadě upustil od toho Wine.Nepomihlo to.Ještě k tomu Ubuntu , přítelkyni jsem tam doinstaloval Picasa ať má radost a perfektně ji v tom funguje.Pokud si dobře vypomínám přítelkyni jsem instaloval původně 14.04 a na 16.04 jsme to povýšili přes aktualizaci když jsem byl u ní na kafe .
@Jirka
No nevím, ono by to bylo jedno jestli je jenom pro linuxáky, kdyby splnil ty body které jsem napsal ... A přesně i ty to píšeš - 99% uživatelů je jedno, co je uvnitř. Zásadní je jednoduchá distribuce prodejce-zákazník (např. ntb s OEM) a základní činnosti - hry a office ... Ani jedno linuxový desktop prostě nesplňuje. No office možná, ale jsou tam kompatibilní problémy a člověk který si to nechce komplikovat, sáhne po MS office.
Když máš MS office a řekneš že ti něco prostě nejde, tak všichni souhlasně pokrčí rameny "no jo, MS :-)", když máš LO a něco ti nejde, tak ti všichni řeknou že jsi ****, máš mít MS office jako ostatní, žádné experimenty je nezajímají a máš černý puntík. Taková autocenzura vendor-lock-in v praxi ...
Sám spravuju Linux (Fedoru) na počítačích asi 10 lidí, z nichž většina jsou totální BFU. Jediný problém rozšíření Linuxu u těchto lidí je, že není na počítačích předinstalovaný, protože nainstalovat si systém oni sami nezvládnou a nezvládnou to ani v případě Windows. Jak jim člověk dá připravený systém, vysvětlí pár základů, tak to prostě používají. Prohlížeč, přehrávač hudby a videa, něco na správu fotek, správce souborů a to je víceméně vše, co potřebují.
Dřív jsem se u nich zastavil jednou za půl roku, abych systém aktualizoval, od té doby, co to funguje spolehlivě a jde to naklikat, to zvládnou i oni. Jediný otec má na počítači dualboot a popravdě řeším výrazně víc problémů s jeho Windows než s Fedorou. Naposledy mu třeba po aktualizaci Windows 10 přestal fungovat VirtualBox.
Největší problém s přechodem na Linux mají naopak pokročilí uživatelé, kteří jsou až po uši v ekosystému Windows. Používají aplikace, které nemají na Linuxu plnohodnotnou náhradu, ví, co a jak ve Windows udělat atd.
O to viac stve, ze par veci nepreslo, Europsky parlament tlaci na zakaz OEM licencii, zakaz ucasti produktov Microsoftu vo verejnom obstaravani v EU. Tu dokonca Europska komisia odpovedela, ze na zaklade cinnosti Microsoftu, moze ale nemusi vylucit produkty Microsoftu z verejnych obstaravani. A bol aj sud o tom, ci musia dodavat vyrobcovia kazdy model aj bez OS, Sudil to senat, zlozney z poliaka, cecho-moravano-slezana a slovaka a bohuzial amme aj vysledok a mnohe dlasie, Ak by defualkt stav bez PC bez OS, alebo by bola cena OEM udavana a kazdy model by musel byt v predaji ako s OS, tak bez neho, tak by to rozhodne prospelo rozsireniu OSS.
02/10/2007
Member of the European Left in the European Parliament Erik Meijer wants the European Commission to study possibilities to ban the sale of PC with a pre-installed operating system.
Almost all computer manufacturers deliver PC including a pre-installed OEM-version of the Microsoft Windows operating system. MEP Meijer would prefer to abolish this practice, or else make it easier for consumers to purchase a PC without an operating system
https://joinup.ec.europa.eu/news/eu-commission-asked-ban-s
EU: Green MEP: EC should exclude Microsoft, not avoid issue
Gijs Hillenius
12/06/2008
Rühle in early April asked the Commission if article 93 of the EC procurement rules excluded Microsoft from participating in current or future tenders for IT projects.
The EC only last Monday replied that these rules offer the possibility, not the obligation, to exclude a company
https://joinup.ec.europa.eu/news/eu-green-mep-ec-should-excl
EU court to decide on PC and software bundling
Gijs Hillenius
02/07/2015
The Court of Justice of the European Union (CJEU) is expected to rule within weeks on the practice of forced sale of licences for operating systems and other software bundled with computing devices. On 25 June, France’s Court of cassation referred to the CJEU a complaint of a French citizen who wanted to purchase a PC without any pre-installed operating system.
https://joinup.ec.europa.eu/news/eu-court-decide-pc-and
Rozsudek Soudního dvora ve věci C-310/15
Soudní dvůr Evropské unie rozhodl (tisková zpráva) ve věci C-310/15: Prodej počítače vybaveného předem nainstalovanými počítačovými programy sám o sobě nepředstavuje nekalou obchodní praktiku. Neuvedení ceny každého z předem nainstalovaných počítačových programů ani nepředstavuje klamavou obchodní praktiku.
7.9.2016
http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/rozsudek-soudniho-dvora-ve-veci-c-310-15
ROZSUDEK SOUDNÍHO DVORA (osmého senátu)
7. září 2016(*)
„Řízení o předběžné otázce – Ochrana spotřebitele – Nekalé obchodní praktiky – Směrnice 2005/29/ES – Články 5 a 7 – Vázaná nabídka – Prodej počítače vybaveného předem nainstalovanými počítačovými programy – Závažné informace týkající se ceny – Klamavé opomenutí – Nemožnost spotřebitele opatřit si stejný model počítače, který není vybaven počítačovými programy“
SOUDNÍ DVŮR (osmý senát),
ve složení D. Šváby,(SVK) předseda senátu, J. Malenovský(CZE) a M. Safjan(POL) (zpravodaj), soudci,
http://curia.europa.eu/juris/document/document.jsf?text=&docid=183106&pageIndex=0&doclang=cs&mode=req&dir=&occ=first&part=1&cid=569996
Nedavno jsem zazil sok. Drive, mel muj tata Win 98 a XP. Pak byl pocitac "porouchan". K vanocum jsem mu slozil novy a nainstaloval Debian. A svete div se, nejdriv brblal a pak si zvykl. Nedavno dostal od svice kompl s Win 10. Myslel jsem ze se mu bude stytskat a necha si je tam. Rikal jsem si, ze uz ho nejaky ten Patek znam, a tak jsem se s tim smiril. O vykendu telefon "Dojed! - chci tam zpatky ten Linux. Tohle je uplne na ho***!"
Tak dostal jeste dodatecne pod stromecek Mint. A ted je spokojeny :) A ja vlastne taky :-D
Teď před dvěma měsícema došla známá, že chce pro otce (který nikdy nedělal s PC) něco, aby se mohl v nové práci dostat do mailu a na nějaký online školení. Vyřešila to nejlevnější plečka z výprodeje s Fedorou (GNOME). Stačilo mu vysvětlit, jak to zapnout, jak vypnout, kde je hlasitost a jak spustit firefox. Za tu dobu jedna instalace video kodeku, na který jsem zapomněl (nedal jsem jim heslo k rootu). Jinak ho všechno naučily dcery a vnučka (se zkušeností jenom s Win XP-Win 8.1). Majitel si to nemůže vynachválit, holky říkaly, že je to v pohodě a já to mám bez problémů. Na widlích už by to bylo u úplné lamy 5x zavirovaný a 3x přeinstalovaný...
Tak bych rád věděl, kde je problém a co dělám blbě.
Mám podobnou zkušenost, dříve jsem příbuzným instaloval Ubuntu, poslední roky Mint. Zrovna dnes mi táta domů přiveze NTB na upgrade skypu, včera jsem učil ženu tisknout noty z musescore do PDF.
Běžný uživatel neumí nic a na sebemenší blbost potřebuje někoho znalejšího. Je úplně jedno, jestli má windows nebo linux. Samozřejmě snázeji dostane radu pro win, protože linux většina pokročilejších uživatelů PC nezná/neumí. Ostatní kolem jsou odkázáni na mou pomoc (postupně i synovo).
Samozřejmě když někdo potřebuje win-only aplikaci, která neběží pod linuxem (např. Autocad, samozřejmě kradený, jak jinak...), nebudu mu ani linux navrhovat. I ten má pak svého správce domácího PC, kterému to windowsí peklo nezávidím...
Take jsem nekolika znamym predinstaloval Linux. Najednou se vse zmenilo k lepsimu a tem lidem to od instalace funguje jak hodinky. Funguje to tak, ze je nic nenuti upgradovat HW typu AMD Sempron, 2GB ram.
Predtim meli vsichni z nich widle a to jsem tam byl neustale a neco resil, vcetne zavirovani, vyskakovacich oken, zpomalovani, atd.
A přesně takové počítače /OS existují - jmenují se Apple...vím že to tu bude jako hadr na bejka, ale tak to prostě je, lidé chtějí vybalit z krabice, dát do zásuvky a pustiti....a zatím jim to nejjednodušeji nabídl právě Apple,(neříkám, že nejlevněji) sory jako...přesně jak píše výše...stejný přístup jako mikrovlna nebo pračka...když tu čtu o kompilaci jádra, KWin, konzoli..etc:)...bomba..počítač už fakt není pro pár vyvolených borců na sále s mainframem, iplující z konzole pomocí řádky a píšící své joby v JCL...prostě spotřebka nejvyšší třídy...net,fotky, mail, facebook, skype(to už jeLevel2) a tak, hlavně neřešit něco jako jádro, konzol, balíčky..a sorry chlapi, tohle Linux nikdy nebude :):) je mi líto..sám ho používám, ale to je tak všechno...
Fragmentacia verzii toho isteho systemu a fragmentacia roznych navzajom nekompatibilnych linuxovych distribucii je rozdielna vec. A v tom je zakladny problem Linuxu. Ako autor softu musis spolupracovat s autormi distribucii, ktorych je ale vela, lebo spravit soft, ktory bezi na vsetkych distrach sa prakticky neda.
Cela tzv. fragmentacia je nezmysel. A chaba vyhovorka. Spravit soft, ktory pokryva drvivu vacsinu distribucii, nie je problem a deje sa to uplne bezne. Je to omnoho jednoduchsie, nez spravit multiplatformny soft a predstav si, aj take softy existuju (pre Windoze + Linux + MacOs napriklad, alebo v mobilnej sfere su caste aplikacie pre Android i iOS).
Takze, tvrdite, ze Matab sa neda urobit?
System Requirements & Platform Availability
Windows
Mac
Linux
The listed distributions are those Linux distributions that MathWorks products have been validated against. It is likely that other distributions with kernel version 2.6 or later and glibc version 2.12 or later can successfully run MathWorks products, but MathWorks will be in a limited position to provide technical support for those distributions.
https://www.mathworks.com/support/sysreq.html
A to rozhodne nie je lacny SW
https://www.mathworks.com/pricing-licensing.html
Nesouhlas. Dáš na github zdrojáky a hodíš tam balíček pro svoje distro a jak to někdo bude chtít na jiným, tak si udělá balíček, nebo zkompiluje binárku.
Zbytek? Kernel stejný, systemd stejný, X11 všude (s migrací na Wayland) a grafiku stejně zapouzdří třeba Qt a děláš nad frameworkem. Flesystém je na tom taky stejně.
Ak je to aplikácia pre IT guruov, tak máš pravdu.
Ale inak neviem, koľko bežných užívateľov (ani nie BFU) by tvoje "jak to někdo bude chtít na jiným, tak si udělá balíček, nebo zkompiluje binárku" zvládlo. Ja som nič také nikdy nerobil a hoci viem, že by som to dokázal, ak by som mal také niečo robiť, tak by som sa na to vys...al.
Ostatne ani nepoužívam Linux desktop, hoci v práci s Linux servrami (bez desktopového GUI) robím každodenne.
"jak to někdo bude chtít na jiným, tak si udělá balíček, nebo zkompiluje binárku."
Pravděpodobně zbuildí kulový. Bude mít blbou verzi compileru nebo nekompatibilní verze knihoven/hlaviček, configure nenajde některé požadované komponenty či nástroje v předpokládané cestě, nenadetekuje správně všechny závislosti atd. Úpravami cizích zdrojáků, ohýbáním autotools konfiguráků, stahováním těch jediných správných verzí knihoven kdovíodkud atd. jsem strávil pěkný kus mládí. Ale musím ti přiznat, že máš literární talent, "zkompiluje binárku" je pro ten voser velmi líbivá zkratka.
@Jiří Eischmann
Komu čest, tomu čest, akorát jsem doteď netušil, že kritériem kvality je strávený čas. Taky bych řekl, že každému tomu teamu musí někdo šéfovat a protože víme, že ledaskdy i jednooký může být mezi slepými králem, tak asi ani ad-hoc pozice vůdce nebude zas až takové kritérium kvality. A když už teda použiji takové argumenty, kolik těch zkušeností jsem skutečně nabral?
Nic proti tobě, gratuluji a přeji hodně dalších spěchů, vážně - to není nic s podtextem, jenom mi ty dva úspěchy nepřijdou až tolik, abych někomu udělil "patent na pravdu" , jak by se chtělo v kontextu ...
Nevím, proč gratuluješ mně. O mně tady vůbec není řeč. Christian Schaller denně řeší problémy s velkými firmami, které si stěžují na nestabilní API/ABI pro svoje desktopové aplikace, s firmama jako Dell nebo Lenovo řeší podporu Linuxu pro jejich počítače, která prostě u nejnovějších řad pokulhává a dělá to problémy zákazníkům, kteří mají tisíce desktopů s Linuxem atd. Na základě těchto zkušeností napíše blogpost o tom, co Linuxu na desktopu nejvíce škodí, a v diskusi to typicky nějaký anonym shodí jako kydy a ještě to doplní argumenty, které jen dokazují, že vůbec nemá šajnu. Jestli si někdo myslí, že tím dávám najevo, že mám patent na rozum, tak se omlouvám, ale prostě mi to přijde minimálně úsměvné
Není? Měl jsem za to že jsi to psal ty a o své pozici a svém stráveném čase ...
Je mi jedno co kde kdo napsal a jestli to kdo jak shodil, pouze jsem se pozastavil nad tím, jak moc musí ve skutečnosti být 20 let a nějaká pozice v teamu předpodkladem pro jediný správný názor, vycházejíce z dikce příspěvku. Nic víc, nic míň
API/ABI je velky problem. Linux pripomina svet, kdy lide bez vetsich zkusenosti ale s obrovskym egem tvori nove veci, ale spis se na nich uci jak veci "nedelat". Pak se clovek divi, ze dva roky stara aplikace uz nejde ani prelozit, protoze nekdo usoudil, ze je vhodne nekde zmenit nejaky argument funkce nebo funkci prejmenoval, apod.
Velmi to je videt zejmena na tech "jednoduchych" vecech, typicky ruzne pythoni aplikace, tam je takova dynamika, ze nemam chut' ani zadne problemy resit (nedavno jsem se snazil rozjet gnuradio s nejakym pluginem a nastroji okolo, ale vzdal jsem to - nebyl jsem schopen splnit pozadavky na verze vseho mozneho bez toho, abych "zlikvidoval" celou instalaci systemu).
Na MacOS X vidim, ze vyvoj probiha pomerne chytre a planovite.
U Win je relativne stabilni API i ABI (to z konce 90. let), nove veci jsou taky nanic a soudruzi z M$ sami asi nevi kudy jit, co verze Win to spousta novych a spousta zahozenych veci.
Kecy. V praxi se ukazuje (staci se podivat na dotazy treba zde na foru, ci diskuze v komentarich), ze problem je jinde.
Totiz v hluboce zakorene predstave, ze Linuxovy desktop == Widle se vsim vsudy, i se samozrejmym narokem na podporu. Dale Cool GUI efektiky a vymazlenymi omalovankami. Nakonec usmevave prsate bloncky v zakaznickem servisu, ktere se potencionalnimu zakaznikovy uklaneji a doprosuji se jej aby si milostive jakoze ten Linux nainstaloval a kavicku s kexikem na privitanou.
Samozrejmosti je, ze neexistuje, by uzivatel zapojoval pri porizeni noveho OS mozkove bunky, uplny rouhacstvi je po nem chtit aby neco hledal na Google a vyzadovat slusny chovani a respekt pravidel komunity a open Source se povazuje za vrchol drzosti. A nedej boze - jaka to ohavna arogance - dovolit si budoucimu uzivateli rici, ze jeho osobni zajmy pro nekoho z nas nejsou prioritou. No to je proste nehorazna, ba co vic neuveritelna nadutost.
Zjistil jsem, ze nad desktopem v Linuxu nejvic nadavaji prave uzivatele Widli (porad az moc casto casto nelegalnich), kteri ocekavaji sluzby jak pro sejka z Emiratu, a to zdarmo, bez toho aniz by hnul svym milostivou prdelkou.
Osobne, jako dlouholety linuxak to vidim jednoduse: Takve uzivatele si strcte vite kam? Treba do Widli, tam jim bude nejlip. Nebo si je narvite na Mac. Me je to putna, hlavne, at neopruzuji na Linuxu.
Svet sa uz ale pohol dalej, ludia sa naucili za IT SW sluzby platit a vsimli si, ze sa im to oplati. Nestaci im mat iba pocit fiktivnej "slobody", ktora ale v praxi znamena opak, lebo si zamknuty vo svojom svete, takze si vlastne neslobodny, lebo ta system obmedzuje tym, ze ti poskytuje malo. Za malo penazi malo muziky, toto plati vzdy a vsade. Kupil som Windows, rovnako na Android mobile si obcas kupim apky, ked zistim, ze sa mi hodia. Tento model je uspesnejsi nez idea Open Source. V kazdom pripade existencia OS je uzitocna, ma pozitivny vplyv na ceny CS softu. Soft v cene par Eur alebo par desiatok Eur si dovolit mozem.
1. citace: "V praxi se ukazuje (staci se podivat na dotazy treba zde na foru, ci diskuze v komentarich), ze problem je jinde."
Tak místní fórum rozhodně neni něco co by se mělo brát vážně a rozhodně se nejedná o běžnou praxi.
2. citace: "Samozrejmosti je, ze neexistuje, by uzivatel zapojoval pri porizeni noveho OS mozkove bunky, uplny rouhacstvi je po nem chtit aby neco hledal na Google"
Uvědom si, že počítač je prostředek a ne cíl. Když si koupim auto, ledničku, telefon nebo většinu věcí tak taky nelezu po fórech jak to dát dohromady.
[gregregre]
1) to jako ze te nemam brat vazne? :-D A ted vazne: A proc ne, nazory zdejsich widlofans jakoby z oka vypadly nejakem BFU vedle od sousedu. Klidne bych veril tomu, ze jsou to oni...
2) Pochopitelne. Nicmene, je to prazdne klise. Kazdy ze jmenovanych stroju se musis naucit ovladat. Cim slozitejsi tim vic uceni. Pocitac je slozity stroj.
Ad Kazdy ze jmenovanych stroju se musis naucit ovladat. Cim slozitejsi tim vic uceni. Pocitac je slozity stroj. - A přesně o tom je IT business: přinést lidem možnosti, které IT dává, bez toho aby se uživatelé museli sami stát IT odborníky. Proč myslíte že je třeba iPhone megaúspěšný produkt? Protože toho lidem spoustu přináší, a nemusí se toho moc učit. Kdyby zákazníkci Applu museli kompilovat, flashovat, editovat konfiguraci, skriptovat, číst logy a hlavně u toho vědět co dělají, tak by do toho jaksi nešli. Podobně jsou úspěšné osobní automobily, ale kdyby každý řidič musel být zároveň automechanik, musel umět opravit převodovku a udělat generálku motoru, tak by lidé auta kupovali minimálně. A takhle to funguje v každém oboru už velmi dlouho. Ani jezdci na koních nepotřebovali mít kvalifikaci kováře a veterináře :)
V případě open source je potom problém v tom, že UI a aplikace píší často vývojáři sobě, a koncoví uživatelé je buď vůbec nezajímají, nebo je netlačí finančně. Výsledkem jsou katastrofy jako třeba GIMP a linuxová desktopová prostředí. Do jisté míry funguje snad jen to co zahodily komerční firmy a stal se z toho "open source freeware" (LibreOffice, Firefox), nebo co tlačí velké firmy svými penězi (RHEL, Android).
A vubec:
Nechapu, proc se do Linuxu tak cpou, kdyz jsou nakonec na Widlich nebo macu tak strasne spokojeni. Co jim je do nejakeho Linuxu, kdyz je to tak strasne nepouzitelny? At si lidne zustanou tam, kde jsou.
A nechapu ani nas. Mame svych vlastnich starosti snad dost, ne? Namatkou Wayland, Systemd, Wine taky neni uplne dokonale, chybi univerzalni desktop layer, atd... Nemeli bychom spis venovat enegii timhle smerem?
Cely problem spociva v nasadeni do firemneho prostredia. Ak by sa dokazal Linux presadit vo firmach ludia by ho pouzivali aj doma a aj firmy robiace SW by ho nemohli ignorovat. Za dalsie skutocne okrem Photoshopu a hier neviem o ziadnom SW ktory by nemal ekvivalentnu nahradu na Linux-e.
Velmi sa ale tesim az sa Wayland a Vulkan stane standard na Linux desktope a bude stacit z pohladu grafiky a SW programovat proti nemu. Myslim ze buducnost nie je taka temna.
No já o takovým SW vím, třeba Altium Designer.
Ale ono si to stojí trochu jinak. Firma má tři možnosti:
- Koupit licence widlí a mít support v ceně + nějakýho levnýho joudu, do kterýho se to neúspěšně pokusili narvat ve škole.
- Používat Linux a místo licencí dobře zaplatit nějakýho linux guru
- Používat Linux a platit si podporu
No a protože o tom rozhoduje management, který IT nerozumí a porovnává jenom čísla, jsme tam, kde jsme. Oni totiž jinou technologii než Widle si v rámci "risk managementu" násobí nějakou bulharskou konstantou...
To už se ale bavíme o úplně něčem jiném. Začátek byl "Koupit licence widlí a mít support v ceně" a ty mluvíš o placeném supportu. U RHEL můžeš mít také placený support a jsem přesvědčen o tom, že ti také pomohou vyřešit problém. Téma článku je rozšíření OS desktopech a pochybuji, že standartem je mít placený support OS na desktopu.
Asi takhle. Návrhem PCB se zabývám poměrně dlouho. Pracoval jsem s Eagle 2.61 pro DOS, s PADS a OrCAD 386+ taky pro DOS. Pak frčel Eagle 3.5 a výš pro Windows. Linux tehdy byl na začátku. Nic pro něj nebylo. Někdy 2004/5/6 nebo tak nějak, firma migrovala na Protel / Altium DXP. Od té doby se prakticky bez výhrady používá Altium DXP / Designer, i když to stojí ranec. A licence Windows se dá prakticky zanedbat vzhledem k ceně software.
Nutno říci, že až nyní, v roce 2017/2018, se dá tak nějak používat KiCAD, aktuální GIT. Testoval jsem to teď koncem roku, a zdá se mi to fajn. gEDA je možno zanedbat, ten software nemá hlavu ani patu, a Eagle se s nástupem KiCADu stal nadbytečným. Nic jiného v linuxu nerozjedete.
Já pracuji v automotiv a navrhuji elektroniku a nějaký KiCAD je pro mne bohužel nepoužitelný. Část dizajnu musíme dělat v OrCADu kvůli klientům a zbytek děláme v Pulsonixu, který je nakoupen a má dobrý výstup pro výrobu a simulace. Vše běží na Windows a na linux jsem nic použitelného neobjevil. KiCAD jsou zkoušel ale bohužel to moc bolelo a výsledky byly dost nevalné.
Je to ještě horší: firma potřebuje software ekonomický, mzdový, účetní - i se supportem. Použití Linuxu znamená redukce volby téměř na nulu. A chyby jsou drahé - KH, EET mají automatické pokuty, proti kterým se ani nejde odvolat.
Ve výše uvedených scénářích vůbec neberete v úvahu závislost na speciálním řešení (to je ten dobře zaplacený linuxový guru). Závisíte na jednom člověku, který je obtížně nahraditelný.
To je samozřejmě dobré, když jste takový guru a firmě se přihodí s tím jejím guru nějaké patálie (stane se obětí autonehody nebo něco) a zrovna mají nějaký urgentní problém, třeba kontrolní hlášení. Ale pro tu firmu to je velmi špatné a smaže to jakékoliv úspory.
Vy jste s Linuxem totiž ušetřil pouze jednorázové náklady, ale hodnotí se celkové náklady na vlastnictví (TCO) v nějakém horizontu, řekněme 5-6 let.
Mimochodem, ta vaše první možnost s levným joudou taky není rozumná a nakonec se prodraží.
Všetko sú to softy, ktoré pravidelne používam, no nech sa snažím ako chcem tak alternatívu, ktorú by som nainštaloval na Ubuntu, ktoré občas používam kvôli špecifickému vývoju nemajú :(
Je to jasné, mohou za to uživatelé. Jsou líní, pitomí, neschopní, neochotní učit se nové věci, žádají absurdní blbosti jako plně funkční drivery pro všechno včetně grafiky atd. S takhle nemožným materiálem se prostě Linux desktop prosadit nemůže, protože je vyvíjen inteligentními, krásnými a vůbec úžasnými lidmi jen pro inteligentní, krásné a vůbec úžasné lidi.
Klíčový problém je kompatibilita. Pokud člověk nepotřebuje linuxovém desktopu pracovat a jen si na něm pouští filmy, tak samozřejmě nebude mít problém. Ale při skutečném pracovním nasazení ty problémy přicházejí a to zejména při potřebě pracovat se soubory od klientů. Vždyť ani LibreOfice nezobrazí svoje vlastní dokumenty stejně ve Windows a v Linuxu.
V čem přesně? Myslíš ty fonty, co si udělal M$ a nechal si na ně copyright? Díky tomu se to nemůže zobrazit na widlích stejně, ani kdyby autor chtěl, pokud si nebudeš (zbytečně) v LO tahat vlastní fonty. Nebo si je doinstalovávat na všech strojích, kde ten dokument někdo bude otevírat...
Myslis MSTTCOREFONTS ktore dal MS free? Nainstalovane na vsetkych strojoch co mam, ako jeden z prvych balikov (http://mscorefonts2.sourceforge.net/).
Zato MSO je na tom s "kompatibilitou" přímo perfektně.
Vlastní zkušenost s MS PowerPointem 2010+:Prezentace v PowerPointu občas dělám, a žádný z těch problémů jsem ještě neviděl. Slides mi sedí s náhledem i s print preview, print preview je barevné v případě výběru barevného tisku a černobílé v případě výběru černobílého tisku, na kartě View se dá přepínat mezi Color/Grayscale/B&W. Po uzavření a opětovném otevření souboru je samozřejmě všechno v pořádku. Posílání souborů je bez problémů, pokud má příjemce stejnou nebo novější verzi PowerPointu a stejné fonty (dají se přiložit v dokumentu).
Napadá mě, neprovozujete vy ten PowerPoint ve Wine? ;)
Jasne lulane, zase blejes hovna? Zrovna dneska kolega delal "hromadnou korespondenci" ... ani v ramci jedny stranky do nedokazalo udrzet podobu ... 4 prvky ... a cestuje si to po etikete sem tam, jak se tomu zrovna hodi, Nakonec to cely zahodil a sel to udelat do softu kterej funguje.
Chápu tu krásu klasického menu. Mít menu ve čtyřech úrovních je prostě skvělé. Insert/Image/Scan/Select Source, jo! Tools/Macros/Organize Macros/Python...
Teď vážněji. Do klasického menu se zjevně nedají pořádně naskládat ani funkce LibreOffice, natož MS Office. Ideální je mít dvě úrovně menu, protože se s ním dá snadno pracovat. Třetí úroveň jednak není moc vidět, a pak se v ní dá pohybovat jen pomocí chirurgicky přesné práce s myší (kterou zvládnete vy a já, ale pro méně zkušené uživatele je to celkem problém). A pokud použijete čtvrtou úroveň menu, je bez pochyby jasné, že máte špatný interface a musíte s tím něco udělat. Navíc se klasické menu nedá ani náhodou používat na tabletu, což je dneska celkem problém.
http://justaddwater.dk/wp-content/uploads/2006/10/spool-word-toolbars.png
smutne je ze i na *BSD se da postavit krasne desktop distro user friendly kde vsechno funguje .. jenze to chce pevne vedeni (bude to tak a tak a basta) , jasny smer a spoustu dalsich veci ktere OSS nenabizi z povahy veci
neumim si predstavit ze by muj tata pouzival jakykoliv linux a to v podstate jen browser, editace fotek, strih videa .. proste ta bariera vstupu a pouzivani je nekde jinde nez u windows
linux byl je a bude systemem vytvorenym odborniky pro odborniky a na tom neni nic spatne
jinak to hezky shrnul
https://itvision.altervista.org/why.linux.is.not.ready.for.the.desktop.current.html
https://itvision.altervista.org/why-linux-gnu-might-never-succeed.html
Roky používám Ubuntu i Windows, řekněme tak půl na půl. Vždy jsem inklinoval k Ubuntu a byly roky, kdy jsem jel pouze na Ubuntu. Win7 mi dost nevyhovovaly. Win10 udělaly velký pokrok, přesto raději používám Ubuntu. No... tedy ten návrat ke Gnome, zatím to na mě působí jaksi nedodělaně. Ale není to LTS, tak počkám do 18.04, a pak popřemýšlím, co dál, zda zůstat, či se nějak vrátit na Mir a Unity, zkusit KDE či popřemýšlet o desktopu na Androidu. Protože Unity bylo nejlepší prostředí, se kterým jsem kdy pracoval. To, co tam spáchal Canonical nyní, to je graficky krok zpět. Třeba ta indikační lišta nahoře apod. Dashboard se také změnil k mé nelibosti. Je tam pár super novinek, ale nepůsobí to konzistentně. Zlaté Unity. Nikdy mi vyloženě nevadilo a v poslední době jsem z něj byl nadšen. Škoda, že to Canonical zařízl, velká škoda. Ale chápu, že lít do něčeho peníze, které se nevrací, to je blbé. Já si s desktopem vystačím a vyhovuje mi. Jsem webař a vyloženě si tam chrochtám. ;) Upřímně, já si myslím, že smysl dnes mají povětšinou jen web aplikace a prohlížeče jako platforma pro ně. Ostatně, to je i myšlenka Linuxu, ne? Klidně si mě tu kamenujte za ten názor, mě je to vuřt. ;) Kromě Ubuntu jsou ale všechny linux desktopy dost dřevní a graficky poměrně nepřitažlivé. Gnome3 je na tom lépe, ale v podání od Canonicalu zatím nic moc, Unity bylo graficky pěknější. mě na linuxovém desktopu chybí především konzistence a grafika, a aplikace z Androidu. Android je taky linux a jak se pěkně ujal. Je to linux a budu to tu klidně vyvolávat doaleluja. Podle mě by se Android hodil i na desktop. Na počítači testuji jeho upravenou verzi a nebýt pár bugů a nedostupnosti některých programů, přejdu ihned. Každopádně na Linuxu mi jede i server a nějaké služby, to se zas v Androidu dělá složitěji, ač situace se lepší. No, jsem zvědav, jak se to vyvine. Android je možná bastl, ale funkční bastl a mě slouží dobře.
na google play store jsem nasel vsechno co potrebuju, vsechno funguje out of the box, rootly je to od vyroby.. nejjednodussi veci, stejne 99% uzivatelu pouziva jen zakladni fce a na to jsou android appky uplne perfektni ...
podle mne se budeme hodne divit, ten nastup bude rychly a znicujici (pro win)
Podle mě má Linux tyto 2 základní problémy:
1) nehezké GUI
2) instalace aplikací a jejich závislostí, tedy hlavně ty závislosti
ad 1) Docela je problém vymyslet GUI desktop, který by se lidem líbil. Nejsou pěkné fonty, okna mají špatné okraje, nevykresluje se to pěkně... Je to jako kdybych GUI vymýšlel já, programátor a ne nějaký grafik. Teprve po té co jsem objevil XFCE jsem usoudil, že jsem schopen mít Linux.
ad 2) Nevím proč se aplikace nedodávají již hotové. Závislosti nemají být, vše má být přibaleno do aplikace. Duplicity knihoven nevadí, místa na disku je dost. Je to z licenčních důvodů, že se aplikace nesmí distribuovat i s přibalenými knihovnami třetích stran? Tohle by chtělo oprášit. Myslím že i na Windowsech se potýkali s dll knihovnami, ale vyřešilo se to cca před patnácti lety.
Jinak si myslím, že je Linux Desktop nástroj, který si zaslouží žít. Mě na něm z aplikací nic nechybí a je i rychlý. Nevím ale proč selhávají jakékoliv aktivity na jeho zlepšení.
A vy viete nieco Linuxe? K bodu 1), pouzivam Gnome velmi dlho a teda pride mi ovela lepsie nastavitelne a krajsie ako napriklad windows 10. V tom sa neda robit. K bodu 2) co vam nejde, nerobite nieco zle? Ja si kliknem na aplikaciu a nainstaluju sa vsetky zavislosti ktore treba.
- Chybaju vam fonty? Skusili ste https://fonts.google.com ?
- Chcete aplikacia zabalene aj s kniznicami? Pozrite si Flatpack, AppImage, Snappy, ... skutocne si myslite ze zlyhavaju aktivity na jeho zlepsenie ci iba nestihate sledovat co sa deje?
On ten bod 2) selhává hlavně u starších (zejména proprietárních, ale i spousty neudržovaných OSS) aplikací, které jsou kolikrát vázané na knihovny v prehistorických verzích.
Ale ano, díky Flatpaku se to hýbe i v tomhle směru. A díky sandboxingu je to i mnohem bezpečnější, než si ty staré, mnohdy děravé knihovny cpát rovnou do systému a spouštět to přímo v profilu uživatele.
Nedělá na něčem takovém Solus Doherty ?
https://github.com/solus-project/linux-steam-integration
Ten spíš vypadá že automatizuje některé hacky které je nutné dělat kvůli tomu, že někteří vývojáři nedělají hry pro Linux, ale pro Ubuntu… Ale díky, neznala jsem a určitě se to hodí :)
Mnou naznačený koncept byl spíš obecný ubuntu-like runtime se Steamem a instalace dalších her z klienta jako flatpak balíčků, což by vyžadovalo překopat celý linuxový Steam ekosystém. Ale hry by byly uklizené v sandboxu a nebyl by problém s knihovnama.
"Závislosti nemají být, vše má být přibaleno do aplikace"
Mě asi klepne. Toto je jeden z hlavních důvodů, proč je Windows totálně v háji.
1. Děravost. Jak často myslíš, že autor aplikace aktualizuje přibalené knihovny? Odpověď - až to přestane fungovat (tedy často nikdy). Používání takové aplikace tě pak může přijít pěkně draho, pokud pracuješ s citlivými daty.
2. Výkon. Mít jednu kopii knihovny v paměti znamená méně zabrané RAM a především méně cache miss, tj. celkově vyšší výkon. Jak sám říkáš - Linux desktop je i rychlý (moje zkušenost - výrazně rychlejší, než Windows).. Jedním z hlavních důvodů jsou právě dynamické knihovny.. ;)
V práci musím používat aplikace, které dělají právě to, co chceš.. Např Altera Quartus nebo Modelsim... Má to v sobě všechno přibalené a je to totální peklo, protože ty knihovny v sobě mají chyby, které byly opraveny již před roky.. S novými verzemi to ale pro jistotu nefunguje - zřejmě tam mají nějaké hacky mimo oficiální API -_-
Majorita není garance kvality (viz třeba naši volení představitelé). Kromě toho ten princip u OS vůbec fungovat nemůže, protože je tu absolutní monopol Windows v desktopu - tedy běžný zákazník si ani nemůže vybrat (u voleb alespoň nějaká možnost volby je), protože alternativy nezná a nikdo mu je nenabízí. Ve školách je také prakticky exkluzivně Windows, všude jsou OEM instalace, atd.
Pokud by po zapnutí koupené PC byla k dispozici volba typu: Linux (zdarma) vs. Windows (zaplať 3 000 Kč) a možnost vyzkoušet oba, trh by se velice rychle změnil..
Jinak ty servery bych docela rád viděl.. Jediná oblast, kde má MS navrch, jsou servery pro obsluhu Windows klientů (tj. třeba AD - i tam je ale Linux+Samba nezanedbatelná konkurence). Mimo to moc neexistuje důvod použít Windows, snad jen to, že je na to dost správců zvyklých.
K tým serverom:
spravil som si drobný report servrov od veľkých zákazníkov, čo máme v supporte monitoringu. Dám to v percentách aby som snáď nevynášal nejaké interné informácie (celkové číslo: veľa):
AIX 1.37%
HP-UX 1.62%
Linux 26.20%
Solaris 3.55%
Windows 67.25%
Tak len toľko k tomu, čo kto kde používa. Samozrejme, každý bude mať tieto čísla iné podľa oboru, v ktorom sa pohybuje, ale toto, čo som dal, je dosť generická štatistika toho, čo sa používa v korporáciách.
Ani by nemusela být ta volba zdarma / zaplať 3000,- . Úplně by stačilo 1000,- / 1000,- ale volba .Po vydání desítek by se poměry měnily . Jde o to to mít předinstalované a nebo dostat do ruky patřičnou flešku s OS + manual jak na to .Nainstalovat například Ubuntu nebo Mint kratší dobu a zvládne to i naprostý laik. Více problémů a déle to trvá s w a to mě čeká jedno nekonečné odpoledne aktualizací . Nemít záložní kopii tak bych se na o možná už dávno vybodl už pro ten zabitý čas než dám widle trochu dokupy aby se daly používat.
Jo a tu přeinstalaci u w dělám tak asi jednou za tři měsíce déle mi to dobře šlape málokdy.
To neni pravda. Windows 10 roste jak se mění počítače.
http://gs.statcounter.com/os-version-market-share/windows/desktop/worldwide
Ad Linux desktop je i rychlý (moje zkušenost výrazně rychlejší, než Windows).. Jedním z hlavních důvodů jsou právě dynamické knihovny.. ;) - Moje zkušenost je opačná. Cold start aplikací na Linuxu je velmi pomalý, a jedním z důvodů je právě velmi špatný výkon dynamického linkování. Dalším problémem je to že neexistuje žádné "baseline API" vyjma libc, takže na ty samé akce různé aplikace natahují různé knihovny.
2Jan Marenčík: Ne, nejzasanejsi a jedinej problem tuxe je ten, ze na nem nefungujou (nebo prevazne blbe) gamesy. Vsechno ostatni je vedlejsi.
A aplikace sebou nema tahat zadny zavislosti, ta ma rict co potrebuje (a pripadne v jakych verzich). To je presne ten duvod, proc maj tvoje widle 80GB ... protoze tam kazdy dllko je 150x
Dovolim si tvrdit, ze system na kterym nefungujou hry nebude mit nikdy vic nez to +-1%. Protoze soho useri nebudou pouzivat dualboot aby si zahrali a v praci chtej pouzivat to, co maj doma.
Takze to nikde jinde neni. Ostatne, S androidem nikdo problem nema .. protoze na nem ty hry proste fungujou.
A apropos, nevim kde zijes, ale po tyhle planete nechodi clovek, kterej by na pc nehral hru.
Vyzkoušel jsem linux a osobně jsem po letech nadšen. U uživatelů, kteří potřebují napsat sem tam párstránkový dokument, juknout na video a pustit sem tam mp3 a hlavně youtube/facebook, je to plnohodnotný systém (a tak moje rodina pomalu přechází na linux).
Ale pracovně to nejde. Dokud nebude visual studio pod linux společně s adobe photoshopem (+ bridge), tak budu muset u widlí zůstat. Což vzhledem k tomu, že budu muset mít v budoucnu win10, docela hodně bolí...
obdivuji lidi, kteri vidi a vedi kde je ten problem.
doma roky pouzivame Linux desktop - na internet, na maily, na fotky (editace), strih videa, poslouchani hudby i koukani filmu.
nema s tim problem ani zena, ani deti.
ten 'problem' je mozna v tom, ze okolo linuxu je presprilis znalych lidi a kazdy z nich se kouka na vec svym zpusobem, argumentuje jinak, takze clovek, co by i snad dostal napad zacit s linuxem je naprosto zmaten ruznorodosti nazoru , nazvu, reseni ...
na zacatek uplne staci: jake prostredi? KDE vs. GNOME? (jenom dva, pro zjednoduseni ... neco jako volebni system v USA, ne jako u nas 50 ruznych stran - cim vic moznosti, tim mene znalosti detailu, tim hure se vybira)
no, a aby se to jeste vic zamotalo, pak se navic vyjadruje jeste dalsi nepreberne mnozstvi chytraku, co sice nevedi, ale krasne opakuji famy, povidacky, komoli informace z dob pradavnych, ...
podle mne Linux neni JEDNA cesta, jedno reseni, ale je to o moznosti volby, kombinace voleb ...
a to nektere muze desit. neni tady zadny VUDCE, ktery by naridil: TOTO JE JEDINA MOZNOST!
(na rozdil od 'majoritniho' OS)
1. Chcelo by to distribúciu, ktorá dlhodobo vyzerá a funguje rovnako. Ubuntu LTS je síce pomerne dlho rovnaké, ale keď prejdete na ďalšiu verziu, vyzerá to inak, správa sa to inak.
2. Skúste napísať desktopovú aplikáciu pre všetky linuxové desktopy tak, aby bola všade superstabilná a fungovala na všetkých kombináciách verzií distribúcie, balíkov, jadra, hardwaru... Nepodarí sa vám to a ak áno, vývoj bude tak drahý, že sa to neoplatí. Výnimkou sú snáď len IDE a prehliadače.
3. Ľudia nekupujú hardware a operačný systém samostatne. Akú motiváciu majú predajcovia/výrobcovia predinštalovať linux? Sú s tým starosti, dopyt (poptávka) takmer nulový.
4. Podpora iných periférií než monitor, reproduktor, klávesnica a myš je horšia ako mizerná. Ako príklad uvediem môj aktuálny príklad ubuntu LTS + bluetooth reproduktor.
- zapnem bluetooth - dvoma rôznymi spôsobmi, niekedy funguje jeden, niekedy druhý
- pokúsim sa horným menu pripojiť už pridané bluetooth zariadenie, cez okienkové nastavovátko to nejde (prečo?)
- nehrá to, youtube sa mi zastaví (prečo?)
- musím znova ísť do nastavení zvuku, tam vybrať output, stále to nefunguje
- prepínam medzi A2DP a HSP - HSP síce funguje, ale je to horšie ako zabudovaný repráčik. Niekedy to zafunguje, niekedy nie. V tom prípade musím postup opakovať od prvého kroku.
- ovládanie hlasitosti niekedy funguje, niekedy nefunguje. Keď nefunguje, nefunguje ani len mute.
1.) souhlas
3.) WTF?! :-D co mam zkusenosti a znalosti, tak lidi min v 90% chcou stejny OS, jak meli na starem HW ... nechcou ho kupovat znova, jenom pouzivat stejny.
ale jinak chapu ten bod a souhlas: taky bych se primlouval, at prodejci radsi prodavaji zelezo bez predinstalovaneho OS, jenom s prilozenym CD s driverama (nebo jeste lepe s moznosti stahnout si je v aktualni verzi z netu)
4.) tady nesouhlas .... navic mne opravdu rozesmalo pouzivani BT reproduktoru - to opravdu nevidim duvod pouzivani krome prenosnych zarizeni (ktere navic nejsou dokovatelne). bezdratove vecicky jsou urcite so cool, ale prispivaji k elektronickemu smogu a zpusobuji docela problem v konektivitach a v ruseni ... ale to je na delsi debatu.
ten nesouhlas, ze se to tyka jenom Linuxu - s tim je problem v kazdem OS.
3.) Nikto nechce nič inštalovať. Príde počítač, zapnú ho, zapnú browser. To je to, čo chce väčšina užívateľov. Nepočítam ľudí od IT, my si to kľudne nainštalujeme a možno aj radi. Ale že by si moja mama kúpila radšej notebook bez OS, na inom počítači stiahla ISO, dala ho na usb kľúč, následne išla do boot menu, naklikala inštaláciu... Tadiaľto cesta nevedie.
4.) Reálny príklad použitia - z notebooku púšťam film cez projektor. Ak to prepojím s bluetooth reproduktorom (nehovorím o 5$ somarine z aliexpressu), mám o jeden kábel menej a nepotrebujem ho ťahať cez pol izby, pretože reproduktory mám inde ako premietačku. Alebo si môžem pozrieť film na notebooku bez toho, aby ma boleli uši.
Berte to ako príklad nefunkčnosti vecí v linuxových desktopoch. Je tam podpora, malo by to fungovať, ale reálne to je zabugované ako sviňa. Nie je to "plug and play", ale "plug sakra sakra sakra do prdele sakra... play".
To je to ja ako programátor by som sa zvysoka vy**** na nejaký Arch, Fedoru a pod. Proste by som deklaroval že môj software (už od zrojákov) podporuje len *buntu Linux a hotovo. Mal by som v zadku nejakých 0,0001 % nerdov na všelijakých obskúrnych distrách, Sústredil by som sa na produkt a normálne ľudské bytosti. Keby tak k software pristupovala väčšina vývojárov ten Linux na Desktope by sme tu už mali.
1) Použij Gnome. Za 6 let se měnily jenom detaily, třeba tvar tlačítek, nebo dialog pro nastavení, kam BFU neleze tak často. Proti kotrmelcům na Widlích (dlaždice a zabitá nabídka start, vrácená nabídka start,... je to furt laláč.
2) Fakt je, že jádro je jedno. Pokud používáš CI, tak stačí skriptem updatovat balíček kernel-devel a CI už se postará o zbytek. Appka se přeloží proti aktuálnímu jádru a je to. O balíky se většinou nestará ani tak vývojář, jako spíš maintainer distribuce. A HW je věc jádra nebo ovladačů, aplikace s ním komunikují prostřednictvím tlumočníka - jádra. Takže i hloupý ls funguje bez ohledu na to, jestli je to HDD, SSD, ramdisk nebo jedeš po stovkové LANce... HW prostě neřešíš.
3) Nemysli si, že s W nejsou starosti. Jsou, a větší. Jenomže za systém zdarma není provize pro výrobce a když někdo prodá 5 NTB týdně, je pro něho lepší mít unifikovanou potvoru skladem, než předinstalovaných pět desktopů a každý na osmi distrech, nebo říct "přijděte si zítra".
Od roku 2008 pouzivam linux. Tehdy to bylo fakt tezke. Vsechno padalo, musel clovek furt neco hledat na netu aby to rozchodil. X krat do roka jsem menil distribuce, pac ani jedna nesla aspon 90% jak ma. Dnes uz je to ale moderni system, skvely system. Alespon vsechny hlavni user-friendly distribuce. Myslim... Ze linux se rozsiri prave kvuli svinstvum, drzy sber dat, predplatne, same drm na vse. . Cim dal vetsi chudnuti obyvatelstva. Jinak... Rad bych doporucil dceru dcery redhatu. (Uz samostatne dcery) KORORA linux. Mam uz dva roky. A strci do kapsy s prehledem i Win. Skvely design ( poprve nemusim nic menit) , zcela stabilni, ma vse co prumerny uzivat potrebuje a i vice, vse funguje jak ma. Nadhera. I ubuntu ktere jsem kdysi miloval, strci do kapsy. Hezky den .
Tyto vymluvy se opakuji kazdy rok. Jsem z toho uz unaveny. Je to jednoduche. Linux je dobry, ale neni o tolik lepsi, aby se na desktopu prosadil na ukor komercnich systemu. Ale to neni spatne. Linuxovy desktop by se mel soustredit na svou cilovku a prijmout to, ze sa nikdy nestane masovou zalezitosti. Stejne tak macos nikdy nebude majoritni platforma, i kdyz je lepsi nez windows. Klasicky desktop stejne vymira. Budoucnost je tenky klient a aplikace v cloudu saas. Na takovyto typ desktopu se linux hodi perfektne.
Lepší pro koho? Při představě že bych psal třeba desktopovou aplikaci pro Linux mám osypky. Standardní API? Libc a cokoliv najdete. Dokumentace? Roztroušená po tisíci webech, od naprosto tragické, přes spartánské (glibc) až po relativně slušnou (Qt). Jazyk? C++ je pracné a náchylné na chyby, Java je pro sebevrahy, Python se mění pod rukama, C# není nativní, ostatní jsou esoterické záležitosti co tu možná zítra nebudou. UI a grafika je "nadstandard" řešený minimálně deseti různými knihovnami, všechny dělají více-méně totéž, ovšem každá po svém. Zbytek API znamená hledat knihovny a jejich dokumentaci po všech čertech, a spoléhat že budou mít binding pro vybraný jazyk (což asi nebudou). Navíc je potřeba se důsledně vyhýbat knihovnám pod licencí GPL, protože pak by člověk musel uvolnit zdroják aplikace. Pak je tu deployment. Když člověk chce dát aplikaci zdarma celému světu, tak jí možná zařadí někdo do svého distra (nebo taky nezařadí). Pokud jde ale o placený SW, tak to znamená nutnost řešit balíčky pro každou verzi každého distra. A pak také podporovat každou verzi každého distra. To se pak nedivte, že těch specializovaných placených aplikací je pro Linuxu minimum. Malá cílová skupina, a ještě obtížný vývoj.
Trend webových aplikací je dost příšerný. Sice neumí ani to co aplikace pro Windows 3.1 (tisk, rozumné ovládání z klávesnice), ale zato sežerou GB RAM a desítky procent CPU. K tomu závislost na připojení a na serverech majitele aplikace, a jako bonus dáváte někomu svá data.
Ve svém nejbližším okolí mám 3 uživatele, pro které je Linux desktop ideální volba - 70-letý děda a manželka jsou s tím závislí na mě a pro mě je to takto daleko snadnější udržovat aktualizované a funkční. Mladý vysokoškolák už mě k tomu potřebuje jen velmi zřídka a dle jeho slov už by se k win nevrátil ani za nic.
Co se týče motivace rozšiřovat linux-desktop, napadá mě pouze větší tlak pro tvůrce ovladačů, ale když si dá člověk aspoň trochu záležet při výběru hw, tak je současný stav plně vyhovující.
To spíš tlak na tvůrce driverů...
".. ale když si dá člověk aspoň trochu záležet při výběru hw, tak je současný stav plně vyhovující."
Bomba, a jak si to má BFU vybrat, když tomu nerozumí?
I kdyby byl ten člověk si vybrat komponenty, které nedej bože do sebe pasují a v lepším případě budou kompatibilní, prosím, podle čeho má BFU vybírat "HW for Linux"?
Díky za kvalitní odpověď!
I v ČR lze koupit počítač s předinstalovaným linuxem: http://wiki.ubuntu.cz/kde_koupit_po%C4%8D%C3%ADta%C4%8D_s_ubuntu
Seznam podporovaného hardware je možné najít například zde: http://www.tldp.org/HOWTO/Hardware-HOWTO/ nicméně BFU se v tom orientovat nebude, takže otevře ústa a zeptá se prodejce, který BFU není a měl by se ve výše uvedeném vyznat
Nevím, proč bych Vám měl vysvětlovat to, co jsem neřekl :-) Tím „člověkem“ jsem myslel toho, kdo Linux zná, má ho rád a zabývá se jím - podobný člověk může linux-desktop zpřístupnit mnoha BFU.
V automobilovém průmyslu se taky postupem času zjistilo, že není nutné, aby každý řidič znal svou škodovku/trabanta jako své boty (u těch audi/mercedesů už by to ani nešlo) - stačí aby jezdil a čas od času zašel za odborníkem, který dokáže poradit s nákupem i servisem. Pro toho odborníka může být dokonce za určitých okolností lepší, když se mu do toho jeho uživatel nevrtá a on může mít pod kontrolou i věci, které by na win platformě nemohl.
„Linux si své přátele vybírá“ a nevidím moc motivace k potřebě vytváření co největší armády BFU, kteří se budou snažit tento systém zvládat nějak svépomocně, v duchu hesla „co Čech to Linuxák“ :-) - takže klidně ať nenastane „rok linuxového desktopu“ ještě hezky dlouho.
Proč není android na desktopu? Protože majoritu má na mobilu. Proč Windows není na mobilu? Protože majoritu má na desktopu. Efekt sněhové koule funguje. Každá změna toho stavu? Samovolně těžko. Viz ie versus Chrome. Jak dlouho? A kdo to hlavně způsobil? Nečekejte revoluci zdola.
s tou fragmentaci musim ac nerad souhlasit.
Mame v praci par linuxovych desktopu, kazdy jina verze ubuntu, problem je v tom, ze je velmi komplikovane prelozit program tak, aby jel na vsech. Jeden ma Qt verze 4, druhy Qt verze 5.1, dalsi Qt verze 4.01 a program proste vyhlasi nekompatibilitu knihoven.
Krome toho musime prekladat pro nekolik ruznych linuxovych systemu, ktere pouzivame v nasich produktech. Na to mame jednu virtualni masinu, na ktere jede Redhat 7 (pro ten nejstarsi system) a pak par dalsich instalaci ve filesystemu, kde se po prepnuti schroot-em da kompilovat pro kazdy konkretni system.
Ovsem na druhou stranu, nase produkty jsou samozrejme postaveny na linuxu, jak uz jsem naznacil vyse na nekolika ruznych distribucich a verzich. Kdyz pominu par tisic windowsich licenci, ktere jsme nemuseli kupovat, mame podstatne jednodussi instalaci - kopie harddisku nebo relativne jednoduchou instalaci z pen drive a behem 10 minut je na prazdnem harddisku kompletni produkt. Nedokazu si predstavit, kdybychom museli napred hodinu instalovat windows a pak do nej program. Krome toho, jak je nekde windows, uzivatel si tam behem par sekund nainstaluje nekolik viru a jak to chces potom udrzovat.
Ad Nedokazu si predstavit, kdybychom museli napred hodinu instalovat windows a pak do nej program. - Instalace Windows včetně aplikací z image se dělaly snad už před 20 lety :). A samozřejmě si můžete také předpřipravit instalační média Windows, aby nainstalovala všechno včetně aplikací.
Ad Krome toho, jak je nekde windows, uzivatel si tam behem par sekund nainstaluje nekolik viru a jak to chces potom udrzovat. - To záleží na tom co uživatelům dovolíte a co je naučíte. Pokud uživatelé jedou pod adminem, sami si stahují a instalují SW z webu (nejlépe nelegální SW), tak se pak nedivte. Pokud uživatele vyškolíte a ořežete jim práva, tak není problém.
Zásadní problém Linuxového desktopu je, že uživatel z 96% většiny uživatelů krátce po zahájení užívání narazí na problém, který nedokáže vyřešit. Vyřešit jej nedokáže nikoliv proto, že je blbec, ale prostě proto, že nebude týdny studovat, aby spustil špatnou nahrážku office nebo konečně rozchodil uspávání. Samozřejmě taky zjistí, že má 5% nabídku aplikací proti Windows, 2% nabídku her, a že je na "svobodném" OS v podstatě rukojmí arogantních nerdů.
Jojo, vždycky když kouknu na nějakou komunitní poradnu s Windows, třeba na živě, jsem celá vyjevená jak úžasná a nearogantní komunita to je. A teď by to chtělo tu o Karkulce :)
Většina lidí na ten „neřešitelný“ problém narazí úplně stejně i s Windows, ale je větší šance že mají kolem sebe někoho, kdo jim to ochotně spraví.
Já nevím jestli se má cenu pokoušet...
Ono když nějakej program spadne, tak dá většinou vědět proč (i když by to měl být jen chybový kód). No a pak na fórum přijde maník co řekne "bů bů, mě to nejde, na windows mi to šlo".
Co moje zkušenosti sahají, tak dokud stěžující si maník projeví snahu odpovídající svým znalostem, tak mu na fóru poradí, provedou ho řešením problému. Ale když si přijde jenom pobrečet tak ho první kolemjdoucí v rámci úspory času všech lidí pošle tyhle základní informace sehnat. Nebo zpátky k windows.
Linux je pro mě svoboda volby, nikomu to necpu, a na oplátku předpokládám že ostatní mě taky nechají žít.
Rozumím, tohle je mnohem lepší: https://screenshots.firefox.com/Pjgfs4Wuoa8Cd1cl/www.zive.cz
Je fajn žít používat systém s ochotnou komunitou co poradí :)
Zrovna to darktable jsem teď zkoušel několik dní používat (na Win10). Pouštěl jsem si i nějaká videa jak s tím, výsledky to nezlepšilo. Ani se mi nepodařilo odstranit šum tak, abych zároveň nepřišel o všechny detaily, další úpravy dávaly podobně špatné výsledky. Co je v LR 5.x jednoduché, to má dt na 2x více šoupátek s 5x horšími výsledky. No třeba to jen vůbec neumím ovládat, i to je možné, ale jak to, že LR jsem se naučil okamžitě a dávalo od začátku dobré výsledky? (a to nemám/neměl jsem další produkty od Adobe).
Podobně Gimp, dobrých 10+ let jsem se s ním trápil, protože jsem nechtěl krást PS ani ho kupovat. To UI je hrůza, nikdy jsem si nezvykl, celkově mi produktivita a vše přišlo mizerné. Před rokem jsem koupil Affinity a za den používání si na něj zvykl a super sw. Gimp tohle u mě nedokázal za 10 let snahy.
Linux používám tam, kde není potřeba desktop, mám ve firmě pfSense, spravuji routery založené na linuxu, několik rpi (bez desktopu) pro různé účely a nemám problém. Jak dojde na desktop, jsou pro mě Win a programy pod Win mnohem lepší.
A napriklad Blackmagic Fusion si neskusal?
https://www.blackmagicdesign.com/products/fusion/
Nezkoušel a co jsem teď koukal, je to sw s úplně jiným zaměřením než LR a PS, jak to s tím souvisí? Psal jsem o darktable záměrně, protože je o něm zmínka v článku a zároveň zpracování fotek je celkem běžná činnost, kterou majitel desktopu řeší, tak aby to nebyl offtopic. Ten Fusion je už specialitka, podobně jako třeba Blender. Mimochodem s Blenderem jsem si chvíli hrál a i když má naprosto netradiční UI, stejně jsem ho za chvíli pochopil a neměl jsem s ním problém. Skoro je mi záhadou, jak se Gimp povedlo z hlediska UI tak po..
Kolko BU si vie uz iba nainstalovat VirtualBox vo WIN a dat linuxu sancu aspon na vyskusanie ? Ciselne to bude dost blizke tak mozno 5 %. Kolko vasich znamych vie aspon ako tak po anglicky aby napisali aspon aku taku query do googlu ked im nieco prestane ist ? Tiez to nebude vela. Ak si teda predstavime, ze tieto dve mnoziny musia mat niekde prienik aby linux dostal co len malu sancu tak vieme preco su tie cisla take ake su.
Je to jednoduché. Windows je zaběhnutý, byl tu dřív a usadil se. Linuxák si linux našel. Zná jeho benefity a své důvody proč ho na počítači u sebe nasadil. Jednoduchý Windows user, který si čte zprávy, emaily, hlavně serfuje web, spouští hlavně vlc, utorrent nebo poslouchá mp3ky, a když slyší o backdoorech ala NSA nebo prostoru pro jejich implementaci v PC ještě zatleská, jelikož teď bude v bezpečí před těmi teroristy...., si řekne: proč ? Proč se obtěžovat, když všechno co chci mi funguje už teď ?
... akorát při tom frfle, že to či ono nefunguje, tamto se při aktualizaci rozbilo,během stahování update je to nepoužitelný a s instalací aktualizace trvá vypnutí hodinu a start dvě... A že je to furt zavirovaný (protože je jediný user a pokud velkou náhodou nemá admin práva, stačí mu jedno kliknutí)
Ten opravdu jednoduchy Windows user se s instalaci nejakych updates neobtezuje, stejne tak viry moc neresi, alespon dokud mu ten komp neprestane bootovat a nemuze normalne pracovat. A frflani na Windows, to je stary ritual Windowsaka, ktery nikdy zadny jiny OS ani nezkousel. Frfla, ale na Linux stejne neprejde... Osobne pouzivam oba OS - Windows i Linux, kazdy ma u mne sve specificke urceni - vyuzivam benefity obou z nich. ZA SOUČASNÉ SITUACE není ani jeden z tech OS idealni a jednoznacna volba. +++Windows: obecne podpora toho os, software nabidka, hry, ,,user friendly" pristup (tj.GUI + mys klik) ... , - - - malware, closed source, placené ; +++Linux: zdarma, open source, Live CDs, malwarem necilena platforma, - - - nabidka software (hry, komercni soft), obecne horsi podpora, mene user friendly = obcas krkolomne a slozite reseni veci nebo problemu (z pohledu Win uzivatele, tj. napr. neexistence GUI u programu), v zacatku vyzaduje ,,high learning curve" - potrapit se s tim a vydrzet, nez se clovek nauci zaklady a pochopi logiku toho OS
Ja jsem end-user a zajima mne user-experience. Vetsinu z tych featurek si clovek ani neuvedomi, nevsimne, vsimnes jsi to jedine kdyz ti neco vadi. Jsou to genialni drobni detaily na kterych makaji a doladuji je tisice chytrich a vsimavych lidi.
To mas jako soundtrack k filmu --- uvedomis jsi ho jen kdyz je nahovno.
Ved kludne pouzivajte system, za ktorym stoji tisice chytrich ludi. Nikto vas Linux pouzivat nenuti.
Ak sa clovek ako vy rozhodne predsalen Linux pouzivat, to je presne ta sorta uzivatelov, ktori ten system svojim postojom kurvia. Lebo im tam chyba tisice featuriek.. Potom tu mam zadratovanych tisic featuriek, ktorych sa neda zbavit
mám zrovna jeden čerstvý důvod (nakopírováno + doplněno z abcl):
gopro6 - video + telemetrie:
- co pod win uděláš v quicku/dashware/virb editu pokud máš trochu štěstí a fungujou ti (virbu problém nebývá, u dashware jak kdy a s quickem je to kotel... - aspoň u mě) na pár kliknutí je pod linuxem docela zábava -
stáhneš si https://github.com/stilldavid/gopro-utils (nebo https://github.com/KonradIT/gopro-utils - má tam těch scriptů víc), zeptáš se na abicku co s tím, pak si píšeš přímo s Davidem Stillmanem protože se změnil formát dat a původní script končil s errorem
tím se dostaneš k .gpx
pak si stáhneš třeba http://zdila.github.io/gpx-animator/ a dostaneš ten .gpx track do videa (ale jen mapu - bez rychlosti, výšky a podobně), nebo začneš hledat dál a dostaneš se třeba až https://github.com/peregin/gps-overlay-on-video
případně když už rezignuješ na mapu, tak zkusíš gpsbabel - sice v gui to hodí chybu, ale přes konzoli to .srt udělá
ale pořád bez rychlosti...
pokud přece jenom budeš chtít tu rychlost, tak zkusíš google - najdeš spoustu online generátorů grafů, kde ti tu rychlost vytáhnou - jenže neuloží zpátky do .gpx
tak hledáš dál - zkoušíš gpsbabel, routeconverter - napíšeš na forum gpsbabel, routerconverteru, hledáš zkrátka všude možně (to že kvůli tomu registruješ asi na 8 fór bereš jako malou daň za předpokládané vítězství)
nakonec narazíš na aktivní fuj tajb zlej facebook gpsvizualizeru kde ti asi za hodinu poradí, že to .gpx co leze z prvního scriptu obsahuje mrak bodů se stejným časem což gbsbabel a na něm založené convertery zmate a vypadnou z nich nesmysly.
tak to .gpx protáhneš vikingem, umažeš body se stajným časem a máš radost, že to ASI je ok a pomocí
gpsbabel -t -i gpx -f gpx.gpx -x track,speed,course -o gpx,gpxver=1.0 -F gpx_s_rychlosti.gpx se dostaneš k ASI funkční verzi .gpx s informacema co potřebuješ...
Mezi tím Ti z gpsbabel fora napíšou o doplňující informace, tak jim je pošleš i s řešením. Tak Ti poděkují, že jsi odhalil buga a radost se šíří...
pak to v nějakém editoru (složíš dohromady ...
pokud to chceš s foto mapou, tak tě čeká ještě další legrace - použiješ třeba toho zdilu animatora a smekáš se s gimpem a tak podobně
a šlo by pokračovat...
Tyhle diskuse jsou vždy ohromná legrace. Fakt mě baví, jak se (téměř) každý z obou táborů win/lin snaží mít tu svoji pravdu. Marketéři typu Lael Ophir jsou úplně nejlepší :-)
Jsem toho názoru, že dnešní lin desktop je pro tak 90% běžných uživatelů naprosto v pohodě a pro ty, kteří chtějí na pc konzumovat obsah, napsat dopis, upravit fotku atd. a nemají potřebu specializovaného sw, je naopak lepší a bezpečnější volbou (různé cryptoviry / ransomware atd) a jen tak lehce ten lin desktop (narozdíl od win) na kolena nedostanou.
Jiná věc je ovšem firemní prostředí. Crm, Erp a jiné spec. sw moc pro lin nejsou. Nicméně pro ty uživatele, kteří nepotřebují tyto sw licence většinu času, je výhodnější řešení přes windows (concurrent licence) terminal server (celkem zajímavá úspora ve firmě o 10k zaměstnancích). A méně starostí s údržbou je také plus.
Osobně používám posledních 7 let tak z 80% lin desktop, 10% osx a 10% win, ale je fakt, že nejsem hráč, tam jiná volba než win není.
Jinak přeji všem ať používají kterýkoli desktop co jim vyhovuje - lin/win/osx - a samozřejmě jen to nej do nového roku.
"nejsem hráč, tam jiná volba než win není."
Ani to uz neni uplne pravda. Priznavam, jsou porad hry, ktere (zatim) nerozjedu a neni jich malo. Jenze zas na druhou stranu, mam dost her ktere mi jedou. Steam, HB a Gog.com toho chrli cim dal vic. A kdyz pripocitam i to co v pohode rozjedu pod Wine a dosboxem (a pro ne), bude hoooodne dlouho trvat nez je dohraju :)
Jenze v korporatu mas itka a ten umi veci, kery si soho user delat nebude. Osobne sem delal seamles integraci widloveci do tuxiho klienta, z pohledu uzivatele to proste byly ikony na plose a vubec netusil, ze se to spousti na widloserveru.
A melo to hned i spoustu vyhod - prakticky nulova administrace klientu (narozdil od widli), daleko lepsi spravovatelnost (vsechno dulezity je na serveru) atd atd. Jenze COD si takhle pochopitelne nespustis, coz je presne to, co chce soho user.
Jop, mimochodem si takhle zcela urcite nespustis trebas web browser, protoze na to bys i pro par jednotlivcu musel mit serverovej cluster.
Tzn, do soho davavam tuxe tam, kde dotycnej krvi podepise, ze hry na tom hrat nechce.
Obdobie keď som bol militantným linuxákom mám za sebou. Windows do môjho počítača nevstúpi, ale čo majú ostatný je mi celkom jedno. Dokonca ani nepresviedčam o výhodách. Doma inštalujem linux bez opýtania a mama s bratom sú zvyknutý na elementary, inak je mi jedno.
Veľká výhoda oproti tomu, keď som fungoval na linuxe aj windowse v kuse ma ľudia (rodina) otravovali že im nefunguje počítač alebo je zavírený alebo voľačo. Teraz len odpovedám, že až tam bude mať linux, som ochotný pozrieť sa na to, inak nech si zavolá niekoho iného, lebo s woknami neviem robiť.
Pokiaľ bude dosť fanúšikov - vývojárov na OS, nemám o budúcnosť linuxu strach. To že nebude rozšírený na desktopoch? A čo? Svet sa kvôli tomu nezrúti a prestaňte fňukať jak malé holčičky vy buzny!
Ved uz aj ten Windows 10 upgradom 2x do roka bol degradovany na uroven nejakeho pofiderneho roling distra co vsetko dojebe :) Aspon ze ma kvalitnejsie aplikacie a hry ako linux aj ked ten aspon nespehuje a neznasilnuje do upgradu co je male plus, okrem toho ze je inak uplne nahovno :)
Mám sousedku, která se jmenuje Marie. Ta má starý NB, který používá pouze na e-bankovnictví, e-mail a občasné prouzdání po webu. Na té plečce jde rozchodit jen win XP a XUbuntu. Udělal jsem ji dualboot s defaultem na XUbuntu a vysvětlil ji, že XP kvůli ukončené podpoře není dobré používat na net. Těď už druhý rok používá XUbuntu a je s ním spokojená, ale je to, myslím, jen díky její totálná nenáročnosti, kdyby si vyzkoušela OO, asi by Linux letěl i s tím NB.
PS: chtěl sem ji tam rozchodit wifi, aby nemusela tahat kabel, to se mi sice nepodařilo takže tahá kabel. Prý ji to nevadí:)
Blbost. Mám stejnou zkušenost. Žena měla nějaký malý Asus notebook. Na něm Windows 7. Jenže proti těm neschopům co Microsoft zaměstnává jako programátory je i polodementní opice s půlkou mozku géniem, takže nebyli schopni dodnes obšlehnout z Linuxu updatování a často to padalo do stavu, že naběhl Windows Update, vytížil procesor na maximum a v tom stavu byl několik hodin. Řešení? Neexistuje. Tak jsem jí tam dal Ubuntu a notebook dál spokojeně používala několik let, než mu nedávno totálně odrovnala napájecí konektor.
Co je na tom divného ? Já už měl plné zuby toho jak věčně přítelkyně otravovala že se ji sedmičky sekají , zpomalují , nefungují a chtěla po mě nový ntb. Tak jsem ji tam nainstaloval Ubuntu ( už jsem to tady někde psal ) 14.04 pzději udělal update bez přeinstalace na 16.04 ale to hlavní je to , že s ní mám absolutní klid a ona je spokojená. To povýšení jsem ji udělal jen tak , ani to nechtěla jak byla spokojená , měla strach že to bude zase jako dříve s těmi semičkami k nepoužívání bez časté údržby.Je to uživatel který chce jen zapnout a používat těch pár věcí na které je zvyklá , nemíní nad systémem přemýšlet a neustále něco laborovat , abslutně ji to nezajímá.Zajímá se o šminky , své vlasy a tak , na techniku kašle. Na to má mě ... .a já chci mít klid a ne týden co týden poslouchat přijď mi s tím něco udělat.
No a to ani nechci domyslet kdyby měla ty desítky. To už by bylo asi na rozchod.
Je ale fakt jak že jak je občas u mě tak ji nabotuju mint a líbí se ji víc . Už naznačovala že by to ráda na svém noťásku.
Teda aspoň a mě už rok linuxového desktopu nastal. Používám ke spokojenosti několik let. Jen takové zamyšlení:
Pro koho je linuxový desktop v dnešní podobě vhodný. Pro každého, kdo nepoužívá speciální software, který na linuxu není. Pro každého, kdo používá internet, přehrává hudbu a filmy, nehraje moc hry, používá počítač pro přístup na FB, Twitter a podobné zhovadilosti.
Naopak pro koho asi není úplně vhodný jsou právě pařani, ikdyž na steamu je toho už poměrně dost a pak právě uživatelé speciálního software, který na Linuxu není.
A teď se zamyslete nad tím, kolik lidí je v první kategorii. Z mého okolí naprostá většina. Přítelkyně na Xubuntu spokojená několik let. Tchyni jsem přivezl noťas s Linux Mint. Ani neví, co je operační systém. Řekl jsem jí: Když chceš na internet, klikni tady na tu lišku. Tabulku v LO jsem jí dal na plochu. Funguje bez problémů 6 měsíců. Naopak známý trval na Windows. Prý umí jen s explorerem a nic jiného nechce. Přikoupil jsem mu ram na 4GB, koupil SSD disk, aby to aspoň trochu šlo. Nainstaloval Aviru, CCleaner. Chrome a Mozilu. Ani jeden program si neumí sám aktualizovat. Jakž takž fungoval. Sice všechny programy zastaralý, start systému v řádu minut. Dnes volal zděšenej, že po nějaké aktualizaci mu nejde kliknout na tlačítko Start a tím pádem neumí vypnout počítač a musí ho vypnout natvrdo. Tak jsem si jen povzdechl, jak by asi krásně na tom počítači šlapalo třeba Xubuntu nebo Mint. Ale je to marný. Lidi nejenom že něvědí, že existuje nějaký linux, ale oni vlastně ani nevědí, že existuje Windows. Prostě má počítač z Datartu. Tady to zmačkne, naběhne to. Na otázku, jaký má systém, řekne že Seznam. Je to marný, je to marný, je to marný.
To Jenda: omylem jsem klikl na minus , mělo to být na plus.
K tomu rozšíření, představoval bych si to asi takhle . Zákazník přijde do obchodu , vybere si např.notebook a prodávající by se ho měl zeptat jaký os si k tomu přeje ( jeden by byl v ceně ) windows , mint , ubuntu , debian ... atd. s tím, že by dostal flešku s os kterou by si velmi jednoduše doma nainstaloval , ideálně podle obrázkového :) plánku jak je dneska obvyklé. Žádné složitosti .Samozřejmě že podmínkou být v nabídce os na krámech by znamenalo určitou úroveň a stabilitu kterou by tvůrci systému museli obhájit.Mým soudem by tohle řešení vedlo k normální soutěži jaká má být a bylo by to ku prospěchu nejen zákazníka , ale taky ku prospěchu kluků kteří ty linuxy dělají.Ono nadšení je hezká věc , ale jíst se musí.Potom by už taky šlo o akvizici výhod toho nebo onoho produktu a nejlepší reklama je ta kterou si sami zákazníci řeknou mezi sebou .Vydělali by na tom všichni a ještě by se časem ustanovily určité standardy .
Problém je, že lidi se prostě nezajímají. Anii nevědí, jak počítač může fungovat. Prostě jak psal někdo na začátku, berou počítač jako mikrovlnku nebo televizi. Jenže u mikrovlnky každý ví, co by měla dělat. Měla by ohřívat jídlo. Televize by měla mít obraz a zvuk. Pokud bude mikrovlnka špatně ohřívat, bude to většina lidí řešit. Pokud budete mít televize špatnej obraz nebo zvuk, bude to většina lidí řešit. Pokud vám bude počítač startovat 5 minut, kolik lidí ví, že to není normální. Když se vám počítač sekne, zatuhne něco nejde nebo jde pomalu, kolik lidí ví, že to není normální. Maximálně teda půjdou do toho Datartu a tam se dozví: Jo pane, paní, kup te si novější. Má nejnovější systém. Pěkně barevnej. Ale že ten tzv. "nejnovější" systém je stejnej paskvil jako minulej a předminulej, to už se jaksi nikdo nedozví. Navíc lidi přestali řešit peníze. Přestávají se věci opravovat, upgradovat. Prostě se koupí novej. Klidně na splátky. Takže si za ten super cool system připlatí a mají ten nejnovější. K tomu si připlatí za antivir a za MS office, aby to bylo komplet. Bezplatná alternativa nikoho nezajímá a ani o ní neví. Prodavač jede na provizi, takže ji nenabídne. A všichni jsou asi spokojení. Můj 10 let starej noťas s Mintem a SSD diskem startuje rychleji než nový HP co dostala přítelkyně v práci s W10. A při práci na stejných věcech je i svižnější a spousta věcí je jednodušších. Ale je to každýho věc, s čím pracuje a jak.
To je pravda , kolikrát já jsem už od někoho slyšel že ten jeho počítač je už strašné pomalý že si bude muset koupit nový.Dokonce moje vlastní sestra , nevídáme se často protože bydlíme dál od sebe a není hloupá , jen se nezajímá .Na svém ntb aktualizovala w7 na w10 a vlastně ji to už nikdy pořádně nefungovalo podle jejích slov.Když jsem ji tam vrátil w7 tak mi od radosti dala lahvinku se slovy že už přemýšlela o novém .
Boom linuxu tu byl několikrát - poslednímu pomohli windows 10. BFU uživatelů linuxu přibývá. Nebude to nikdy 40-50% neboť desktop nahrazují mobilní platformy a v podstatě běžné počítače s linuxem nikdo neprodává. Nepočítám počítače pro vývojáře od DELL nebo chrome OS pro BFU. v době počátku netbooků to zkoušeli s linuxem ASUS a další výrobci ale bohužel nasazovali nějaké podivné omezené distribuce které nic neuměli.
Linux se k BFU dostane pouze od lidí který jim s přechodem pomůžou. Setkávám se ale u běžných lidí častěji že mají linux a často i po mě chtějí abych jim s přechodem pomohl. Lidi co to zkusí to pak doporučují dalším.
Pokud si uvědomíte, že počítačů je stále více a linux v podstatě pořád mírně roste - tak to je úspěch.
segment linuxu pro BFU (domácí uživatele) je v podstatě neziskový. Jedná se v podstatě o komunitní záležitost. Přesto mohu říct, že mě linux na desktopu živí.
Mí klienti jsou domácí uživatelé, firmy i drobní podnikatelé. Minulí rok jsem pomohl s pechodem několika desítek počítačů na linux. Důvodů bylo mnoho - od konce podpory XP vista, přes nespokojenost s windows 10 až po pocit bezpečí. Podobné články vychází na různých serverech snad každý rok. 10 kotev linuxu proč se nikdy nerozšíří atp.
Shrnul bych to tak že se linuxu na desktopu poměrně daří. :-) i když se to některým lidem asi nelíbí.
Co znamená, že se Linuxu na desktopu "poměrně daří"? Poměrně k čemu? Vždyť se celý jeho podíl trvale pohybuje v řádech statistické chyby, takže ani není možné rozumně určit, jestli počet jeho uživatelů skutečně roste a jak. A těch pár nadšenců, co se tady chlubí, jak nainstalovali Linux své prababičce, sousedce nebo křečkovi, to fakt nevytrhne. Prakticky se tady pořád bavíme o bezvýznamných zlomcích procenta všech uživatelů desktopu.
Ostatně je to i tohle naprosto nepodložené linuxácké sebeuspokojení, proč Linux nemá šanci se na desktopu prosadit. Kdo by se o to snažil, když to přece jde tak skvěle samo, že? Ačkoli na druhou stranu je třeba přiznat, že ono není moc co prosazovat, protože "Linux desktop" je asi tak konkrétní pojem jako "operační systém". Což je vlastně i jeden z problémů, na které upozorňuje tenhle článek.
Mno , tedy v mém okolí Linux roste a jedná se zejména o obyčejné uživatele. Řekl bych že vydání w deset byly dobrým impulzem i pro ty co z lenivosti zkoušet nic moc zatím nechtěli.
Spousta lidí už má doma dva a více pc. Neznamená to že ten přechod je okamžitý a ve chvíli kdy si někdo nainstaluje na nějaký počítač nějaký Linux že už nesáhne na svůj pc s w ale postupně se seznamuje a podle toho jak se bavíme tak ty reakce jsou pozitivní. Nechci se více rozepisovat .Před pěti sedmi léty byl podíl Linuxu v mém okolí nula a dnes bych počítám tak asi deset i více uživatelů našel . Zatímco dříve se bral Linux jako něco spíše pro nadšence, tak dnes se to již bere jako naprosto plnohodnotná alternativa která v mnohém hodně převyšuje windows , zejména prostředí , ovládání a rychlost.Neznamená to ale , že teď všichni vstanou , zformátují disk ( pokud to umí ) a nainstalují si něco jiného.Taky je tady velká skupina lidí kteří by rádi , ale potřebují pomoct. Tito uživatelé by si ale ani w nepřeinstalovali sami.To je ta skupina která po nějaké době řekne že už jim jede počítač pomalu , že by se asi měl koupit nový... . S těmi se dá potom dobře pracovat a naučit je něčemu novému .Ideální by bylo kdyby zákazník dostal na výběr už v obchdě jaký os si odnese ke svému novém ntb.
Před pěti sedmi lety byl podíl Linuxu na desktopu v mém okolí překvapivě vyšší než dnes, protože ho běžně používali ajťáci pro vývoj serverových aplikací, jež měly běžet na Linuxu. Dnes ho mnozí z nich raději nahrazují MacOS nebo Windows, kde si Linux - pokud ho potřebují - pustí ve virtuálu, často headless, protože grafické rozhraní nepotřebují. A za celý svůj život si fakt nevybavuji běžného uživatele, který by doma používal linuxový desktop, všechno to byli ajťáci. A k tomu můžeme připočíst ten fakt, že neexistuje jediná statistika, která by na vzestup linuxového desktopu jakkoli prokazatelně ukazovala.
Jsi zkrátka dalším příkladem těch zaslepenců, kteří odmítají připustit, že Linux desktop prakticky nikam nesměřuje. Všichni se jen donekonečna plácáte ve falešné iluzi jeho sporných kvalit a neexistujícího úspěchu. A v důsledku mu škodíte víc, než kdybyste na něj pohlíželi jako na nehotový produkt, který třeba v základu není špatný, ale potřebuje nějakou koncepci a pořádný kus práce, aby se stal konkurenceschopným.
Proč by se Linux měl cpát na desktop, když desktop končí ? Cpou se snad Windows na sálové počítače které již neexistují ? Mělo by to asi takový smysl, jako kdyby automobilky investovaly do vývoje parního stroje. Trošku mi uniká co autor touto otázkou zamýšlel. Kdyby tato otázka padla v minulém století, myslím, že by měla smysl. Milý autore píše se rok 2018 převládají mobilní zařízení, data se cpou do Cloudu (někdo má radost, jiný ne, ale tady nejde o lidi tady jde o peníze). Zkuste se podívat kolik se ročně prodá mobilních zařízení a kolik se prodá desktopů a srovnejte si tento stav se stavem v minulém století. Možná pochopíte. Zkuste se podívat doma, na čem jede Vaše domácnost, smart tv - linux, wi-fi routery - linux, tiskárna - firmware - linux, smartfone - linux, tablet - linux. Na tato zařízení se linux dostal bez reklamy, díky svým vlastnostem a za pomocí velkých komerčních firem, každý asi ví kterých. Na desktopu je to horší viz příspěvky výše. Ale co se týká počtu prodaných zařízení jasně vítězí linux. Proto neberme Microsoftu to Pyrrhovo vítězství na desktopu, Co potom asi budou prodávat ? Microsoft má rád linux, tato hláška pochází přímo od Microsoftu a proč asi mají rádi linux? Protože potřebují vydělávat dolary a s tím jejich mizerným desktopem do jde rok od roku z kopce, takže tonoucí se stébla chytá a začíná investovat do cloudu, kde také dominuje linux. Nebo si snad myslíte, že vaše tiskárna by na tom byla lépe bdyby jako firmware měla W10 a Vy ji zapnul a půl hodiny čekal až se zaktualizuje a pak jí mohl použít, to samé platí i o smart-tv, wi-fi routeru apod.
Mobilní zařízení jsou především na konzumaci obsahu, desktop je a čím dál víc bude především na práci. Časem k tomu možná dojde, ale pořád si nedokážu představit, že v následujících letech dokáže třeba tablet nahradit desktop s klávesnicí a myší pro běžnou pracovní agendu (psání, programování, práce s tabulkovým procesorem atd.). Ano, desktop neroste, ale rozhodně nekončí.
[Jiří Eischmann ]
"Ano, desktop neroste, ale rozhodně nekončí."
Pokud to beres z hlediska jaksi obecneho, tak mas asi pravdu. Ale resi se Linuxovy desktop. A ja osobne uz par let zaznamenavam spis vzestupnou tendenci a snahu jednotlivych DE o zlepseni. Dnesni KDE uz rozhodne neni to co bylo KDE 4.0 a uz vubec ne treba jako KDE 3.0 a to stejne se da rict o Gnome a jeho klonech. Skoda, preskoda, ze se moc neresi zaklady desktopu na obecne urovni (neco jako Univerzal Desktop Layer) na nemz by pak vsechne DE stavely. Myslim, ze by to hodne Linuxovy desktop posunulo dopredu... :(