Boom linuxu tu byl několikrát - poslednímu pomohli windows 10. BFU uživatelů linuxu přibývá. Nebude to nikdy 40-50% neboť desktop nahrazují mobilní platformy a v podstatě běžné počítače s linuxem nikdo neprodává. Nepočítám počítače pro vývojáře od DELL nebo chrome OS pro BFU. v době počátku netbooků to zkoušeli s linuxem ASUS a další výrobci ale bohužel nasazovali nějaké podivné omezené distribuce které nic neuměli.
Linux se k BFU dostane pouze od lidí který jim s přechodem pomůžou. Setkávám se ale u běžných lidí častěji že mají linux a často i po mě chtějí abych jim s přechodem pomohl. Lidi co to zkusí to pak doporučují dalším.
Pokud si uvědomíte, že počítačů je stále více a linux v podstatě pořád mírně roste - tak to je úspěch.
segment linuxu pro BFU (domácí uživatele) je v podstatě neziskový. Jedná se v podstatě o komunitní záležitost. Přesto mohu říct, že mě linux na desktopu živí.
Mí klienti jsou domácí uživatelé, firmy i drobní podnikatelé. Minulí rok jsem pomohl s pechodem několika desítek počítačů na linux. Důvodů bylo mnoho - od konce podpory XP vista, přes nespokojenost s windows 10 až po pocit bezpečí. Podobné články vychází na různých serverech snad každý rok. 10 kotev linuxu proč se nikdy nerozšíří atp.
Shrnul bych to tak že se linuxu na desktopu poměrně daří. :-) i když se to některým lidem asi nelíbí.
Co znamená, že se Linuxu na desktopu "poměrně daří"? Poměrně k čemu? Vždyť se celý jeho podíl trvale pohybuje v řádech statistické chyby, takže ani není možné rozumně určit, jestli počet jeho uživatelů skutečně roste a jak. A těch pár nadšenců, co se tady chlubí, jak nainstalovali Linux své prababičce, sousedce nebo křečkovi, to fakt nevytrhne. Prakticky se tady pořád bavíme o bezvýznamných zlomcích procenta všech uživatelů desktopu.
Ostatně je to i tohle naprosto nepodložené linuxácké sebeuspokojení, proč Linux nemá šanci se na desktopu prosadit. Kdo by se o to snažil, když to přece jde tak skvěle samo, že? Ačkoli na druhou stranu je třeba přiznat, že ono není moc co prosazovat, protože "Linux desktop" je asi tak konkrétní pojem jako "operační systém". Což je vlastně i jeden z problémů, na které upozorňuje tenhle článek.
Mno , tedy v mém okolí Linux roste a jedná se zejména o obyčejné uživatele. Řekl bych že vydání w deset byly dobrým impulzem i pro ty co z lenivosti zkoušet nic moc zatím nechtěli.
Spousta lidí už má doma dva a více pc. Neznamená to že ten přechod je okamžitý a ve chvíli kdy si někdo nainstaluje na nějaký počítač nějaký Linux že už nesáhne na svůj pc s w ale postupně se seznamuje a podle toho jak se bavíme tak ty reakce jsou pozitivní. Nechci se více rozepisovat .Před pěti sedmi léty byl podíl Linuxu v mém okolí nula a dnes bych počítám tak asi deset i více uživatelů našel . Zatímco dříve se bral Linux jako něco spíše pro nadšence, tak dnes se to již bere jako naprosto plnohodnotná alternativa která v mnohém hodně převyšuje windows , zejména prostředí , ovládání a rychlost.Neznamená to ale , že teď všichni vstanou , zformátují disk ( pokud to umí ) a nainstalují si něco jiného.Taky je tady velká skupina lidí kteří by rádi , ale potřebují pomoct. Tito uživatelé by si ale ani w nepřeinstalovali sami.To je ta skupina která po nějaké době řekne že už jim jede počítač pomalu , že by se asi měl koupit nový... . S těmi se dá potom dobře pracovat a naučit je něčemu novému .Ideální by bylo kdyby zákazník dostal na výběr už v obchdě jaký os si odnese ke svému novém ntb.
Před pěti sedmi lety byl podíl Linuxu na desktopu v mém okolí překvapivě vyšší než dnes, protože ho běžně používali ajťáci pro vývoj serverových aplikací, jež měly běžet na Linuxu. Dnes ho mnozí z nich raději nahrazují MacOS nebo Windows, kde si Linux - pokud ho potřebují - pustí ve virtuálu, často headless, protože grafické rozhraní nepotřebují. A za celý svůj život si fakt nevybavuji běžného uživatele, který by doma používal linuxový desktop, všechno to byli ajťáci. A k tomu můžeme připočíst ten fakt, že neexistuje jediná statistika, která by na vzestup linuxového desktopu jakkoli prokazatelně ukazovala.
Jsi zkrátka dalším příkladem těch zaslepenců, kteří odmítají připustit, že Linux desktop prakticky nikam nesměřuje. Všichni se jen donekonečna plácáte ve falešné iluzi jeho sporných kvalit a neexistujícího úspěchu. A v důsledku mu škodíte víc, než kdybyste na něj pohlíželi jako na nehotový produkt, který třeba v základu není špatný, ale potřebuje nějakou koncepci a pořádný kus práce, aby se stal konkurenceschopným.