Jojo, se sambou jsou problemy a taky studiem SMB protokolu se zabyvam par tydnu. Zatim jsem prisel na tohle:
Mam zatim dve sit 10.1.1/24 a 10.1.2/24. (Jsou mezi sebou naroutovane) ping funkcni, ftp ze site do site take. Kazdy pocitac ma sve jmeno a to je hozeno do dns na jmeno.sidliste1.slanyfree.net nebo jmeno.sidliste2.slanyfree.net
Pocitace jsou v SMB zarazeny do skupin (workgroup SaMBy se stejnym jmenem jako DNS zaznam (Tedy skupiny sidliste1 a sidliste2) Jmena taktez drzim shodna.
Kdyz jsem vsak chtel aby pocitac ze site sidliste1 ve windows pristoupil do sidliste2 vubec to neslo, hlasilo to chyby jako pristup odepren atd... pritom to jit melo :)
V SMB jsem mel zapnuty WINS server, ale nejak to z DNS nebral. Napsal jsem tedy skript ktery precte z konfiguraku DNS IP adresy a jmena a natlaci je do souboru lmhosts - tam odsud je uz WINS server v ramci samby umi cist. Tak a ted pozor Kdyz jsem chtel ve windowsech prochazet sit nekdy jsem se do jine site dostal a nekdy ne. Ale pozor pokud START-SPUSTIT a napisete "\\jmenopc\" nebo ve windows commanderu date "cd \\jmenopc" tak plesk a pocitac mate otevren. - jeste poznamka kazdy lokalni pocitac musi mit nastaven WINS server a to se da pustit i pomoci DHCP tusim ze je to
option netbios-name-servers 10.1.1.2;
A staci pro celou metrpolitni sit jenom jeden,
aby byl dostupny pres routovani. V okolnich pocitacich to sice videt nebude ale uz se tam prepnu a muzu to namapovat jako disk.
Jeste jedno male doporuceni na kazdem routeru spoustim SMB a nastavuji OS LEVEL = 255 aby tento pocitac byl vzdy masterem pro lokalni sit - tim se zaruci ze sdileni bude fachcit na kazdem lokalu dobre - protoze pocitace voli mezi sebou mastera a ten kdyz spadne (nebo z neznamych pricin) tak ostatni pocitace se na novem masterovi nedohodnou a sit SMB v lokalu nefunguje :(
Tot me poznamky k SMB a Wins :
Na zaver bych podekoval OldFrogovi protoze on mi kdysi pred rokem pomohl s jednim problemem a od te doby se venuji poradne linuxu. Dikas :)
Snad jen jednu pripominku. Optiku (tedy kabel), nebo jinou kabelaz, mezi domy natahnout nemuzete. Alespon to tak byvalo, protoze ve chvili, kdy kabel tahnete nad jinym pozemkem nez je Vas, potrebujete souhlas, a ted doufam ze nekecam, CTU. Mozna se mylim, ale neco takoveho pred cca. 4 roky platilo.
No pravda je pokud tahnes lanko nad verejnym prostorem je to v podstate jedno, u nas ve mneste take buduji neco podobneho a dost jsem se o tuto problematiku zajimal. Bylo mi receno ze staci oznameni na stavebnim urade. s tim ze drat nesmi blokovat nikterak provoz zaroven jsem tam dostal informaci ze mesto muze v pripade potreby kdykoliv drát přestřihnout.
Od CTU nic nepotrebuješ a souhlasvlastniků pozemk pod dratem ale ano.
Informace mi sdelili ale urednici a tam clovek nikdy nic nevi.
Já myslím, že ty mp3 mohou být naprosto legální, ve skvělé kvalitě a může jich být výrazně víc než kolik je těch "nelegálních" ;-). Tak jako existuje Free Software, tak existuje Free Music a kvalita (též) převyšuje kvalitu většiny komerční...
Viz například http://www.dmusic.com/
Ustanovení § 30 zákona č. 121/2000 Sb. (autorský zákon) uvádí následující:
(1) Za užití díla podle tohoto zákona se nepovažuje užití pro osobní potřebu; to neplatí pro zhotovení rozmnoženiny počítačového programu či elektronické databáze nebo rozmnoženiny či napodobeniny díla architektonického stavbou.
(2) Do práva autorského tak nezasahuje ten, kdo
a) pro svou osobní potřebu zhotoví záznam, rozmnoženinu nebo napodobeninu díla; rozmnoženina nebo napodobenina díla výtvarného musí být jako taková zřetelně označena,
b) při prodeji originálu nebo rozmnoženin děl, přístrojů pro jejich rozmnožování nebo pro jejich sdělování veřejnosti, nebo televizních přijímačů a počítačů, šíří nebo dočasně zhotoví rozmnoženinu díla v rozsahu nezbytném pro předvedení zboží zákazníkovi.
(3) Do práva autorského nezasahuje ani ten, kdo zhotoví na objednávku pro osobní potřebu objednatele tiskovou rozmnoženinu díla na papír nebo podobný podklad fotografickou technikou nebo jiným postupem s podobnými účinky za předpokladu, že nejde o vydanou partituru díla hudebního a že řádně a včas platí odměnu podle § 25.
(4) Rozmnoženina zhotovená pro osobní potřebu nesmí být použita k jinému účelu.
(5) Ustanoveními odstavců 1 a 3 nejsou dotčena ustanovení § 43 až 45.
To znamená asi tolik: je povoleno pořizovat si mp3 a DivX (Xvid a podobně) toho, co legálně vlastním pro svou osobní potřebu, ale již není povoleno tyto >>rozmnoženiny<< nasdílet, půjčovat, prodávat a podobně ... Rovněž tak není povoleno užívat >>rozmnoženiny
Citace správná, tj. lze si pořídit (prakticky jakkoliv) kopii/rozmnoženinu audioviz. díla a používat ji pro osobní potřebu.
Poznámka na konci není validní, opravdu nemusíte "vlastnit" dílo, než si ho zkopírujete. Ostatně pojmem "vlastnit" bych v této oblasti šetřil.
Plyne z toho následující: autor článku si poněkud naběhl na vidle, když inzeruje, že bude sdílet ostatním MP3; zatímco ti ostatní, kteří si MP3 budou stahovat, si ničeho nelegálního dopouštět nebudou a mohou být v pohodě...
Quote: "O vzájemné routování této pavučiny se bez problémů postarají inteligentní routovací programy jako třeba gated, OSPF nebo Zebra"
To je jak v takovych tech "testech inteligence" - rozhodnete, ktery ze pojem mezi zbyle nepatri. :)
Spravna odpoved: OSPF. OSPF je protokol, vsechno ostatni (zebra a gated) jsou programy, ktere se jednotlive routovaci protokoly (OSPF, RIP, BGP) snazi (s ruznou uspesnosti, viz zebra :) ) implementovat.
To je nahodou uzitecny pocin, takovy clanek o zebre. Pojmes to jako obrovskou roadmap, kde bude vyznaceno, ktere verze (s granularitou 0.01, rc, cvs snapshoty, apod.) maji co podle dokumentace umet a ze zcela zahadneho duvodu neumi?
To by cloveku usetrilo spoustu prace ... vzdycky, kdyz by potreboval zebru pro nejaky ukon, tak by se jen podival do Johanciny roadmapy, a hned by vedel, ze musi nainstalovat verzi 0.93b, nebo 0.91a, ale rozhodne nic 0.92, snad krome 0.92c ...
Ja myslim, ze autori zebry maji velky smysl pro humor. Mozna jsou to organizatori (dez)orientacnich zavodu v utrobach cernych hvozdu, kde se pulka zavodniku ztrati a druha bidne zhyne ... a ve stejnem duchu pak pisou i software ...
:)
neni lepsi pouzivat ftp? Kazdy si na komp da ftp server, sam nakonfiguruje co (a komu) nasdili a je to. Sit je min zatizena a i z hlediska firewallove bezpecnosti mi to prijde lepsi. Jinak sdileni Linux-Windows (nebo i Win-Win) je pro ruzny site nekdy problem.
Vas genius.
Ja rad verim, ze prevazna vetsina citatelu velmi dobre ovlada svuj vlastni pocitac. Budete se mozna ale divit, on nekdy muze mit pocitac pripojeny i obycejny clovek, ktery by mel dost velke problemy s nastavovanim vlastniho FTP serveru. Sdileni ve windows zvladne kazdy kdo to nekdy zkusil. Ja vim ze v metropolitni siti bude asi vetsina odborniku, ale ne vsichni budou mit chut delat si zbytecne problemy.
ad WINS: myslim ze samba sice narozdil od windows neumi slouzit zaroven jako wins server i klient, ale mezi samba servery existuje moznost browse sync, kterou si vymenuji servery svoje browse listy. Moc jsem to netestoval, ale myslim ze to aspon trochu fungovalo.
ad hospoda) vidis, na to jsem zapomel, fakt dulezity prvek.
ad OSPF apod) ja vim ze jsem zapletl do sebe programy a protokol, ale v tom clanku jsem napsal vsechno co o teto problematice vim, takze se taky tesim na johancin clanek.
ad MP3) to se tady fakt budeme hadat o kravinach? rekl jsem, ze se daj sdilet soubory. at je to cokoliv. jen jsem chtel napsat, ze komunitni sit automaticky neznamena milion zlodeju MP3 a filmu.
ad FTP vs. SMB) FTP je protokol urceny na stahovani souboru, ne na sdileni. jde to ale dre to. Samba je na to vhodnejsi, protoze ma pracovni skupiny (lze pocitace rozdelit treba podle mestskych bloku), vsechny pocitace co pouzivaj jednu WINS vidis v okolnich pocitacich. (no musim uznat, ze tohle se mi zatim nepodarilo, ale melo by to nejak jit.)
Zdenek
podle zkusenosti s pouzivanim samby pri vetsim poctu pocitacu (v radu desitek az stovek) je samba pomerne nepouzitelna pri mixu operacnich systemu (w98, 22k, xp, me, linux, ...) a je lepsi pouzit ftp a nejaky program ktery dle seznamu pinguje jednotlive pocitace a generuje z toho www stranky
jedina nevyhoda je pak nutnost stazeni celeho souboru misto jednoho kliknuti a nutna rucni konverze cestiny v nazvech souboru mezi linux-windows
naopak je zarucena 100% stabilita a nizsi zatizeni site a koncovych pocitacu
pepa
naprosty souhlas.
presna takhle se to dela ve vysokoskolskem prostredi koleji apod.
akorat:
"jedina nevyhoda je pak nutnost stazeni celeho souboru misto jednoho kliknuti"
toto neni nevyhoda, naopak! koukani na film pres sit zbytecne zvysuje zatez jak site tak source pc.
Dalsi vyhodou (nikoli nepodstatnou) je libovolne omezovani sirky pasma. ono, kdyz hrajete halflife po siti a nejakych 2-5 dobraku stahuje 2Mbit/s rychlosti buhvico z vaseho disku, tak HL jde do kytek (ovladatelnost nulova)...
kazda velka sit uz na to prisla, je lepsi to okoukat, nez pak prijit na to proc to tak delaji :)
PJ
zdravim
jiste mas pravdu, ale rekni mi, jak bys pomoci tohohle chtel treba prehravat (legalni) mp3 od kamose z druhyho konce mesta? mozna ze existuje program, kterej dokaze FTP zpristupnit jako disk nebo adresar, na linuxu si tim jsme jistej, ale ne waknech? podle me je tohle jeste vetsi problem nez donutit tui sambu behat podle mych prani. co jsme zatim zjistil, tak pokud znam IP pocitace kde bezi samba (at uz wokna nebo linux), tak se mi vzdy otevre, ale musis rucne zadat \\ipadresa\ (ve woknech). Problem neni se sdileni, ale s vytvarenim seznamu pocitacu a pracovnich skupin.
P.S.: Pokud nekdo resi podobny problem, muzeme spojit sve sily a dojit ke kyzenemu vysledku drive.
Zdenek
Zdenek
prehravat (legalni) mp3 od kamose z druhyho konce mesta?
uff:
neber to jako napadeni, ale toto je sice technicky mozne, ale pravne nebezpecne.
Tvuj kamos ma tyto mp3 sice dejme tomu legalne, ale jak uz tu bylo receno, nesmi je dal sirit!
Proto si je ty nemas co stahovat.
praxe:
kamos je ma buhviodkud, da je na sve ftp, ty si je prilezitostne stahnes k sobe a pak se na to mrknes. :-)
seznam na nasi koleji byl generovan centralnim serverem pomoci hromadneho pingu a testu zda je na tom provozovano ftp plus preklad IP na DNS nazev a to cele pomoci PHP a Apace putovalo na hlavni stranku treba www.ftp.freedecin.cz
PJ
ftp urcite ne! je bezpecny asi jako telnet :o(
Se sambou pracuju uz od verze 2.0.7 a aktualni verzi 2.2.7a si nemuzu vynachvalit. V pohode mi funguje na siti (asi 250 pc) s kombinaci w95, linux, w2k, wxp. Z vlastni zkusenosti mohu poradit, ze pokud to nefunguje, tak je chyba VZDYCKY na strane spravce!!! Prectete si dokumentaci kterou si nainstalujete spolu se sambou...
Zdravim
Vzdycky se najde nekdo kdo to nepochoppi. To ze ma ty MP3 kamos legalne znamena treba to ze ma hudebni skupinu. O tomto trapnem flame uz fakt nikdy vic. Prosim, jdi diskutovat nekam jinam, tady se bavime o metropolitnich sitich.
K sambe: ja vim, ze je to vzdy chyba administartora, ale kdyz chci treba sambu donutit aby urcity adresart sdilela vsem uzivatelum v siti pod heslem (bez uzivatelskych uctu, aby stacilo jen znat spravne heslo) tak to nejde, protoze i knizka od o´reilyho o tomto mlci, viz muj dotaz na abclinuxu.
to ozub: myslis ze by jsme si mohli pokecat treba pres ICQ a problemy vyresit? Kdyztak se ozvi: 313322072.
Zdenek
Jenom se chci zeptat jestli ta sit ve Vansdorfu je ta sama sit u ktere chcete zaplatit za kontrolu pripojeni a nastaveni klientskeho pocitace, jinak se clovek nemuze pripojit ? Pritom rikate, ze je to czfree ?? (jestli ano -> )
To, ze vytvorite sit a budete prodavat konektivitu do internetu a budete chtit platit poplatek za instalaci kterou si udela uzivatel sam a vy ji jenom zkontrolujete (aby se mohl vubec pripojit (bez kontroly nelze)) je mi ukradene. Delaji to tak vsechny komercni IPS, ale, ze se budete prohlasovat za CzFree je docela husty.
Vyuzivate dobreho jmena CzFree pro sve komercni aktivity a tim ho zaroven nicite komercnima cenama..
za czf dekuji.
btw ten obrazek ste kreslil sam ? (Nebo vam nekdo pomahal?)
PS:Pokud si nekdo rikate, ze tenhle prispevek nema nic spolecneho s clankem - mate pravdu. Je to vlastne reakce na prispevek ve foru na czfree.net
sit ve vansdorfu mi prijde jako klasicky sdileni nakladu na net vice lidma, tak to dela spousta lidi.
zrada na to je, ze ty lidi okolo pouzivaji spojeni
'jako czfree.net', coz neni pravda a taky mi to vadi.
czfree.net neni primarne o sdileni pripojeni na net
(a tudiz mesicnich prispevcich na to),
ale o wan siti, kde si lidi na svy naklady (jednorazovy) spojej svoje kompy v jedny lokalite
(zadny mesicni prachy) (aspon tak to chapu ja)
zruste vsechny odkazy na czfree.net i zminky z fora czfree.net a nikdo se do vas navazet nebude
nebo udelejte moznost pripojeni se na do komunitni site bez konektivity na net = zadarmo
coz je to, co vetsina lidi (doufam) rozumi pod czfree.net
peace on you :)
Zaujali ma na clanku rozne veci ale co sa chcem opytat je ako vlastne komunikovat medzi linuxom a windows. Program picophone ktory uvadza autor clanku je pod win. Ale ja sa potrebujem spojit s linuxom s kamosovou win masinou a neviem ako. Robit s linuxom sa iba ucim a nepoznam ani program na posielanie sprav medzi linux a windows. Nechcem spojazdnovat nejaky server na linuxe na ktory sa budu pripajat kamosi lebo linux nieje stale zapnuty ale potrebujem aby som napisal spravu a odoslal na pc s tym ze sprava dorazi na pc alebo nie ( podla toho ci je zapnute). Hadam mi nejako poradite. ked nie sem tak do mailu. RVG