Dovolili jsme Microsoftu koupit Linkedin. Dovolili jsme nepřátelské převzetí a likvidaci Nokie. Přitom šlo o strategicky významnou společnost. Dovolili jsme Facebooku koupit Whatsapp. Dovolili jsme Googlu koupit Youtube, Waze, Motorola Mobility, a části HTC.
Nijak daněmi nepenalizujeme zisk příliš významného postavení firmy v odvětví (např. výše daní podle toho, kolik procent všech koupených smartphonů bylo vyrobeno danou firmou.), ani celkovou velikost firmy (silně progresivní daň ze zisku/obratu).
Já si myslím, že si na současný stav nemůžeme stěžovat, protože máme přesně to, čeho se snažíme dosáhnout.
Mezinárodní politiku netvoří jen státy a jejich volená (či nevolená) politická reprezentace. Mezinárodní politiku tvoří i globální korporace. Korporace jsou dokonce v určité výhodě, v nich se po volbách nevyměňuje reprezentace, takže následují stále stejný cíl. Asi se nedozvíme, jestli USA odsřihly Huawei kvůli obchodním zájmům Googlu a jiných, nebo jestli Google pomáhá s nepopulární prací Spojeným státům. Dost pravěpodbně platí obojí.
Je to velká taškařice, kde se USA (i EU) snaží s Čínou vycházet a navazovat "obchodní spolupráci". Ta spočívá v tom, že, obrazně řečeno, z Číny dostaneme za misku rýže hotový výrobek. Nemusíme si zatěžovat hlavy tím, jestli za výrobou telefonu, na kterém trávíme spoustu svého volného času, nestojí zástup Číňanů pracujících od nevidím do nevidím. Jsme spokojení, protože vyrábíme "ekologicky". Komín nám nestojí za humny, ale v Číně. Nezajímá nás, jak funguje politka Komunistické strany Číny, protože na internetu psali, že Číňané bohatnou, kupují drahé mobily a mají se dobře. Pravda, na venkově se za poslední roky nic nezhoršilo a tak špatně jako v KLDR se opravdu nemají.
Sektorové daně nic nevyřeší. Zavede je jedna země EU. Než návrh projde legislativním procesem, lobbisté (legitimně) pracující pro korporace situaci co nejvíc komplikují a zdržují. Firma má dost času na přípravu a odklonění svých aktivit jinam. Bohužel, zde by pomohlo jedině zavést jednotné (federální?) zákony v EU. V jednotnosti mají USA obrovskou výhodu. EU je na to moc rozhádaná. Každý stát chce EU tak moc chránit (podle sebe), že by ji raději zbořil, než aby to bylo podle někoho jiného. Kdyby se EU teoreticky rozpadla, globální korporace by se zaměřily na pár bohatých států, menší země EU by ztratily i zbytek své atraktivity. Technologické firmy jsou u nás hlavně kvůli tomu, že kromě odborníků máme ještě poměrně malé nároky na odměnu a zároveň už od nás může jít produkt volně do celé EU. Nyní konkurujeme s odborníky na evropském trhu práce. Bez EU bychom se zařadili do výběrových řízení asi tak po bok Indie (ne že by nám Indie teď nekonkurovala, ale stále máme výhodu vnitřní zóny EU).
Velké firmy odjakživa byly součástí politiky. I Baťovi ředielé bývali prvorepublikovými ministry. Je to poměrně logické. My jsme si od toho odvykli v době socialsmu, nicméně i tehdy, ačkoliv se to nezdůrazňovalo jako přednost (přeností byl spíš třídní původ a partajní zásluhy), tak i tenkrát byli na ministerstvech bývalí šéfové tehdejších podniků. My si na návrat k normálu zatím zvykáme a neumíme s ním pracovat.
Pokud se byznysman dostane do vlády, nemáme vypěstovanou politickou kulturu a neumíme ohlídat, aby nedošlo ke křížení zájmů. Proto si pak (ve stylu: ode zdi ke zdi) přejeme apolitické politiky, odborníky nezatížené minulostí ve firmách - ale jak může vzniknout apolitický politik a odborník, který ničím neprošel? Tudy cesta nevede. Politika musí s byznysem a průmyslem spolupracovaat. Stát netvoří politici a majitelé firem. Stát tvojí masy občanů. Ty masy musejí mít možnost někde pracovat, odvádět daně, tvořit HDP. HDP nám neporoste, pokud udusíme firmy dávající práci, když ty se mohou odstěhovat od tři sta kilometrů dál, za naši slavnou čáru, kde už mohou být podmínky pro ně lepší.
tady podnikáš, tady vyděláváš, tady platíš daně
OK, tak si představte třeba situaci (situace je vymyšlená, ale jména firem použiju známá):
Avast, firma sídlící v Nizozemí.
Marketing zajišťuje česká dceřiná společnost.
Objedná reklamu AdWords u Googlu, se zobrazováním v:
-- Německu (EU)
-- Polsku (EU)
-- Rakousku (EU)
-- Turecku (mimo EU)
-- USA
Google má servery v ČR, Německu, na Slovensku a v USA. Nemá je tedy ku příkladu v Polsku a Turecku.
Google sídlí třeba v Irsku.
Infolinka Googlu sídlí v ČR.
Marketing Googlu sídlí v Polsku.
Avast zaplatí jednou fakturou 1.000.000 Kč. Dopředu není známý ani poměr zobrazení v jednotlivých zemích, ani není jasná cena za proklik (je plovoucí).
Peníze tečou Nizozemí (Avast matka) => ČR (Avast dcera) => Irsko (Google).
Náklady jsou v Irsku (administrativa Google), v ČR (servery a infolinka), Německu, na Slovensku a v USA (provoz serverů Google), Polsko (marketing Googlu).
Teď mi prosím popište, kde vlastně Google podniká. V které zemi by měl platit daň z příjmů a ve které odvádět DPH (mimo EU se DPH netýká).
Vystavuje fakturu v nizozemí dle místních zákonů? V tom případě tohoto konkrétního obchodu "podniká v Nizozemí".
Takže Nizozemí dostane zisky.
Ostatní země naopak uznají náklady a o to se jim sníží výnos z daní?
Mimochodem, místo plnění pro účely DPH je definováno úplně jinak: https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2004-235#cast1-hlava2-dil2-oddil2
(Setkávám se někdy s lidmi, kteří si založí firmu v zahraničí a chtějí fakturovat služby do ČR a nestačí se divit, že daně musí platit stejně v ČR.)
To nic nevyřeší. Jednak by firmy mohly prostě po netu podnikat z mimounijních destinací které jim to za peníz rády nabídnou a pak nezbude než blokovat jak Rusko Telegram a nebo svázat internet stejně jako je svázán jakýkoliv krok mimo internet - výpisy, kontroly, přístup, doklady, zákazy, příkazy. Do té doby s tím nikdo nic neudělá.
To se nebojte, a párkrát už se tu o tom psalo, že si i na evropské úrovní nelámou hlavu jak si šáhnout na takové daně. Muselo by se to nějak brutálně rozpočítávat a teď si vemte že se ještě vyvýjí kurzy, platy, náklady ...
Je to něco jako byste měl zahradu která má 8 částí, na každé 4 záhony řešit tím, že uděláte jednotnou legislativu pro 1 část. Ano, tak je internet široký po celém světě ....
EDIT:
PS: Nevěříte? Tak se podívejte jaký problém jsou daňové ráje a to ještě i ty které jsou v jurisdikci unijních států. A to se ani nebavíme o legálních vývodech peněz z ekonomik např. za poradenské služby.
22. 5. 2019, 12:54 editováno autorem komentáře
PS: Podívejte se třeba na banky. Např. u nás jsou i ty zahraniční opravdu masivními plátci daní a přesto si dokáží ještě obrovské zisky stahovat do zahraničí. Neřeším jestli je to spráně nebo ne, nicméně to dokáží a to jsou ještě pořád "kamenné obchody". Co byste s tím chtěl dělat na mezinárodní úrovni na internetu?
A za druhé, pochybuju že si Západní Unijní země pod sebou podřežou větev a zdaní si všechny výnosy ve východních zemích kde rýžují :-D Bavíme se o Googlu, ale toto by padlo i na ně.
@Ondřej Kolín
Ale donutit někoho zaplatit nějakou pokutu, případně uvalit paušálně nějakou daň není problém, problém je vytvořit nějaký systém (ekonomicko-legislativní) který skrz internet tyto korporace, a nejen tyto, neočůrají.
A to se pořád bavíme ještě o ideálním světě kde se politici nebojí antikampaní těchto korporací, nehledě na možné protiopatření jiných velkých států a stejně nemalých trhů v jiných oblastech světa. Když to vezmete tak že EU má ze 7.5 mld. lidí 0.5 a že by byl všude blahobyt se říct nedá, když vezmete že na spoustě vývozních a dovozních věcí je EU závislá (např. automobily, elektronika, plyn, ropa, ... ) a když vezmete že je to nejpomalej rostoucí region který prohrává jak technologických závodech tak ve zbrojních i bankovních ... to není nějaké extra terno ... jistě, lepší než samotná ČR, nicméně it is what it is ...
A to si ještě představte že na sebe EU uvalí emisní normy, zelenou výkonovou energii a další normy pro možnost vůbec vstoupit na trh ... ach jo .. to je lukrativní trh
22. 5. 2019, 19:04 editováno autorem komentáře
@Zdeno Sekerák
Bojovný duch, super, ale skutečně?
Které měny jsou nejtvrdší a které měny jsou používány po celém světě a kolik z nich je EUropských?
V kterém IT či technologickém segmentu EU dominuje světu?
Kolik největších zbrojovek je z EU a kolik nejvetších zbrojních zakázek jde do EU?
Kolik EU těží plynu a ropy?
Aha ... No, sorry jako ... a to je jenom špička ledovce. Samozřejmě je mi jasné, takže to napíšu zrovna: Ano, pro ČR a Slovensko je pořád ještě lepší být v EU. Ovšem nikoliv tak kvůli těm "výhodám" ale tomu čemu by byly vystaveny kdyby nebyli členy, nebo ještě hůře "vrátili stranickou knížku". Jo, je to smutné, ale moje vina to není. Fakt ne.
22. 5. 2019, 22:11 editováno autorem komentáře
Nikdo nedokáže být konkurenceschopný ve všech segmentech. V globální konkurenci musíte být ve svém segmentu ten nejlepší, jinak nic neprodáte. I USA tu obchodní válku a pokusy o soběstačnost pravděpodobně nakonec vzdají. Čína se snaží o technologickou soběstačnost spíš z donucení, jako v minulosti východní blok. Obě země bude snaha o soběstačnost stát ohromné prostředky a poškozovat je na třetích trzích.
"Které měny jsou nejtvrdší a které měny jsou používány po celém světě a kolik z nich je EUropských?"
Tvrdost a pouzivanost meny jsou skutecne "kvalitni" meridla...
"V kterém IT či technologickém segmentu EU dominuje světu?"
EU (stale jeste) neni stat, takze neni mozne ji pomerovat s jednotlivymi staty.
"Kolik největších zbrojovek je z EU a kolik nejvetších zbrojních zakázek jde do EU, Kolik EU těží plynu a ropy?"
V obojim je dnes vyrazne silne treba Rusko, ktere ma ovsem zaroven zaroven demoralizovanou braneckou armadu a HDP na urovni Italie....
@bez přezdívky 10
"Tvrdost a pouzivanost meny jsou skutecne "kvalitni" meridla..."
Pro účely normálního rozhovoru ve spíše politicko/ideologické rovině jsou. Neexistuje jedno měřidlo nad všechny které by nemělo nějaké "za předpokladu" a "pokud pomineme" a nebylo ovlivňováno i vnějšími neekonomickými vlivy - např. ratingové agentury nebo burzovní spekulace ...
"EU (stale jeste) neni stat, takze neni mozne ji pomerovat s jednotlivymi staty."
To je zajímavé, protože když se uvádí výhody EU a exemplární příklady které se povedy tak vždy v tomto narativu ...
"V obojim je dnes vyrazne silne treba Rusko, ktere ma ovsem zaroven zaroven demoralizovanou braneckou armadu a HDP na urovni Italie...."
Ale nejenom Rusko. Např. SAE, Turecko, Irán, Jižní Amerika s tím že jako přeprodejci se na tom nejlépe neživí Rusko a nejsou to země které "zaroven demoralizovanou braneckou armadu a HDP na urovni Italie..."
I to o té armádě je polo-lež a o HDP taky. Pokud jsi sledoval ruské mezinárodní cvičení minulý rok, tak ten rozsah ani vybavení nějaké demoralizaci neodpovídá.
Nicméně podle NATO je Ruská armádaa óóbrovská hrozba. Takže buď lžeš ty, nebo NATO.
https://e-republika.cz/article2617-Rusky-statni-dluh-myty-a-realita
https://www.finance.cz/494806-statni-dluhy/
A to se ani nebavím o tom že je proti Rusku vedena obchodní válka mocnějším západem.
9. 6. 2019, 15:01 editováno autorem komentáře
Tazke to nieje. Tazke to je len pre ludi, ktory o tom rozhoduju. Je pre nich tazke dvihnut ruku za zmenu preto lebo podla mna v tej ruke maju zlatu tehlu od lobistov danych firiem. O nicom inom to nieje.
Technicky nieje najmensi problem zrusit danove raje a ine raje.
Nieje problem zrusit danove raje. Ved to su v drvivej vecsine male krajiny zijuce len z toho. Stacilo by na nich pritlacit a je po danovych rajoch.
To iste vlajkove(namorne) raje. Znovu su to male krajiny, casto rozvojove krajiny, ktore z toho ziju. Aky problem je toto zrusit? Ziaden.
Keby sa chcelo, tak za chvilu tu mame jeden velky raj a nie kopu malych :)
Nieco sa pohne len vtedy ak sa nieco prezenie,nejaky unik dat alebo niekto je nenazrany ako napiklad v pripade svajciarskeho bankoveho tajomstva. Staci par prehnane aktivnych manazerov a je to.
Víte, on ten problém s vyváděním zisků je v jiném scénáři:
Firma X má jednu pobočku v Irsku. Ta obchoduje se zákazníky. Druhou pobočku má v Polsku. Ta nakupuje materiál, vyrábí a expeduje do EMEA. Jejím jediným zákazníkem je Irská pobočka.
Takže zákazník KL si objedná výrobek XY od Irské pobočky. Ta pošle objednávku do Polské pobočky. Ta výrobek vyrobí (nebo vezme ze skladu) a odešle na dodací adresu KL. Na štítku je jako dodací adresa KL, odesilatel Polská pobočka, dodavatel Irská pobočka a fakturační adresa Irská pobočka. Polská pobočka následně spočítá náklady, přihodí třebas 5% a pošle fakturu Irské pobočce. Irská pobočka pak jen pošle fakturu zákazníkovi KL.
Vše vlastně v pořádku, dokud se člověk nepodívá na ceny. Náklady jsou 100 EUR, Polsko fakturuje Irsku 105 EUR a Irsko fakturuje zákazníkovi 250 EUR. Jejda - Polská fabrika si na sebe jen tak tak vydělá. Zato Irská pobočka má vysoké zisky. V Polsku, kde je 580 zaměstnanců, se zaplatí daň z 5 EUR zisku. V Irsku, kde jsou 3 zaměstnanci, se zaplatí daň ze 145 EUR zisku.
To je ten scénář, co leží lidem v žaludku. A nejde s tím prakticky nic dělat, protože je jen na Irské a Polské pobočce, na jakých cenách se dohodnou. A na nějaké "kde se to stalo" nemá smysl se dívat, protože zákazník KL je v Německu, Francii nebo třebas v Dubaji nebo Jihoafrické republice - v těch zemích firma X žádnou pobočku nemá, takže tam těžko může mít nějaký příjem. Jediné co máme v EU vyřešeno je DPH, které dostane stát, ve kterém došlo ke zdanitelnému plnění. Ale pro daň z příjmu to vyřešeno není.
To je ten scénář, co leží lidem v žaludku.
Je to přesně jak píšete.
První otázkou je, jestli je to vůbec špatně. Polsko třeba víc preferuje zaměstnanost obyvatel a odvody do systému pojištění, než výběr daně z příjmů právnické osoby. Pokud by chtělo být Polsko atraktivní i v tomto ohledu, může sazbu daně snížit.
Věc názoru je, jestli by byl lepší jednotný přístup zemí EU (stejná výše daně a stejná pravidla), nebo jestli je zdravější, když si státy vzájemně konkurují.
A nejde s tím prakticky nic dělat, protože je jen na Irské a Polské pobočce, na jakých cenách se dohodnou.
To není úplně pravda, jedná se o spojené osoby a u nich je požadavek, aby mezi sebou používali ceny obvyklé. Korporace se pak snaží situaci co nejvíc zamotat, aby nikdo nebyl schopen říct, co je cena obvyklá. V tomto bodě selhávají zejména speciální finanční úřady, které by měly mít odborníky na rozklíčování situace. Bohužel, v praxi speciální finanční úřad stejně sklapne krovky před korporací, která má před sebou nastrčený i audit o jednoho z Velké čtyřky.
Málokdo (si) pak přizná, že není ani tak potřeba tvořit nové a ještě komplikovanější předpisy, ono by stačilo jen vyžadovat plnění těch současných.
Az tak jednoducho to dnes nejde, danove urady sleduju, za ake ceny si uctuju navzajom zavisle subjekty.
" U transakcí uskutečněných spřízněnými osobami musí být respektován takzvaný princip tržního odstupu, což znamená, že spojené osoby by měly používat stejné ceny, jaké by byly sjednány v případě transakcí mezi nezávislými osobami. Spojenou osobou se rozumí přímé i nepřímé kapitálové spojení ve výši alespoň 25 procent, ale i personální propojení. Je třeba si uvědomit, že zatímco nezávislý subjekt sleduje vlastní cíle a zájmy, a tedy maximalizuje zisk pro sebe, spojené osoby sledují obvykle společný cíl a snaží se o co nejvyšší zisk pro skupinu, což však může vést k nesprávnému rozdělení zisku a přesouvání části zisku do země s výhodnějším daňovým zatížením. "
https://www.euro.cz/archiv/pozor-na-transferove-ceny-1349405
Ještě bych ti jen dodal, že tydle vysoce postavené firmy neplatí evropské daně, respektivě to největší minimum co může být. Jinými slovy daňový ráj Irsko. Přesunou své zisky do hlavního sídla v Irsku v rámci EU a v irsku zaplatí daně někde v tramtárii.Takže vlastně od nuly k nule pošlo.
Ani Čína todle nemá, spíš kdo by si to dovolil by byl popravenej.
Nelíbí se ti Irsko jakožto daňový ráj? Takže prosazuješ, aby EU říkala státům, jakou mají mít v kterém odvětví minimálně daňovou sazbu? Protože žádná třetí možnost není. (Já jsem mimochodem pro.)
Úprava:
Dobře, je tu třetí možnost. Danit tam, kde se služby využívají. Přeji příjemnou zábavu všem, kteří prodávají něco do zahraničí.
23. 5. 2019, 01:23 editováno autorem komentáře
Nevidím problém s tím mít dph různé podle státu. V americe to takhle funguje a nepotřebujete ani přepočet kurzu. Prostě by si každý stát nastaví vlastní procento a to se pripočte k ceně podle toho kde se člověk aktuálně nachází. U eshopu je to jednoduche je tam adresa. U reklam to tak těžké také nebude, už ted o lidech sledují každý prd a lokaci uzivatele na úrovni států nebo přesnější mají stopro už teď.
DPH není problém, to je dávno vyřešeno. Je zjevné kde došlo ke zdanitelnému plnění, je jasné jaká je v tom státě sazba (v každém jiná) a hlavně je jasně daná částka. DPH se platí z ceny.
U daně z příjmu to problém je - v jednom státě prodají, peníze dorazí na účet v jiném státě, náklady vznikají ještě někde jinde. A navzdory názvu "z příjmu" se všude v Evropě platí z rozdílu mezi příjmy a náklady. Co je daňově uznatelný náklad je pak v každém státě trochu jiné, zejména v oblasti odpisu majetku atd. A i ty příjmy fungují někde trochu jinak, například když firma drží dluhopisy někoho jiného nebo pronajímá část svého areálu. To je řádově složitější úloha než "ukaž kolik je na účtence?"
Mě to je jedno, ale EU chce prachy, ale nedokáže je vybrat. Nevidím důvod, proč jeden stát by měl být zvýhodněn nad ostatní. A takovou poliku EU má, mí co nejlépe stejná pravidla. A to prostě neni.
Další věcí je, že lze udělat legálně daňový podvod v rámci EU. Kdyby sis šel koupit traktor do německa, nebo v českém státě, vyjde tě to levněji v německu, protože nezaplatíš daň. Ovšem za stejnou značku, výrobek, stejný do puntíku v čr koupíš s daní. Rázem máš rozdíl 100 tisíc. Takže vlastně v rámci EU nemusíš za výrobky platit daně. A pak se divíme, že vybrané daně jsou vysoké a zároveň nižší jak financování resortů.
@Zdeno Sekerák
To buď klidný, to frčí všude, možná jenom s různou mírou vynalézavosti, reps. přímočarosti.
A tenhle znáš?
Přijede David Copperfield na hranice a tam ho kontrolují celníci.
Jeden z nich se ho zeptá: "Mistře, nemohl byste nám předvést nějaké kouzlo?"
"Ale ovšemže mohl." Copperfield mávne rukama nad šálkem kávy a najednou celý šálek i s lžičkou a podšálkem zmizí.
Celníci na to koukají a jeden z nich říká: "A to je všechno?"
"Ano."
"Tak hele, teď koukej ty. Vidíš tam venku ty tři kamiony plné lihu?"
"Vidím."
Celník vezme do ruky razítko, třikrát s ním orazí papír a povídá: "Tak a teď je v nich čočka."
Používám LineageOS - čistý android bez Google play a dalších jeho aplikací, a nespozoroval jsem žádné omezení, ba naopak jsem s aplikacemi OpenSource spokojenější. Navíc existuje celá řada app storu na proprietární aplikace, Google play není ničím jedinečný. Např Apkpure.
To že existuje LineageOS a má uživatele, tím se naopak ukazuje že OpenSource má výhody.
Osobně s koncem článku nesouhlasím.
22. 5. 2019, 06:42 editováno autorem komentáře
Nevylučuji, ale otázka je, jak dalece je to přijatelné pro lidi ve větším měřítku.
Na aplikace dojely i mobilní Windows, jako systém vůbec nebyly špatné.
Jak řešíte třeba Waze, bankovní aplikace, mapy.cz, twitter, messenger, telegram a třeba aplikace dopravního podniku (Ostrava, Brno, ....)? A nejde jen o instalaci, ale i automatické aktualizace.
Tohle jsou věci (s různou prioritou), které mě před 2 roky donutily odložit tehdy ještě stále dost dobrou Lumii.
Tak například Telegram má appku open-source, takže je dostupná třeba v F-Droid, Ostatní nevidím jako nutné. Sám na Facebook lezu přes webové rozhraní, to samé umí i twitter a mapy.cz mají tu jedinou výhodu, že si natáhnou mapové podklady offline, což ale umí i jiné aplikace, co jsou open-source (kdysi jsem jednu používal, ale nevzpomenu si na jméno). Aplikace dopravního podniku mi přijdou jako zbytečný blop. Trochu jsem se dnes zarazil, že ani v Play není aplikace SMS jízdenka, která byla uvolněná jako open-source asi 4 roky zpět... (https://github.com/SMSTicket/sms-ticket)
Sorry článek dost o ničem. Informační přínos nula. Jako kdyby se absolvent politologie snažil o vysvětlení dnešního světa ale vzmohl se pouze na konstatování aktuálního stavu. Autore, pokud nemáš témata můžeš se třeba věnovat licencím(např. MIT.GPL, BSD, Apache atd..) a jejich vzájemným rozdílům, to by bylo aspoň užitečné a hlavně byl by z toho slušný informační přínos.
Problém licencí, ale nejenom licencí, ale i smluv a zákonů (předpisů) je hlavně v tom, že procházejí určitým procesem.
Prvotní je myšlenka - záměr autora, iniciátora.
Záměr se pak přepíše do odstavcové (paragrafové) podoby.
Z této podoby text čtou další lidé a snaží se z něj pochopit, co znamená.
Zde je kámen úrazu. Interpretace (výklad) textu se dost často liší od původního záměru.
Některé nesoulady zmíněných licencí pramení opravdu z jejich prvotní myšlenky. Jiné nesoulady vznikají až dodatečně nedostatečně kontextově pojatým výkladem.
Pokud žádáte redaktora (autora článků), aby popsal rozdíly mezi licencemi, nutně se bude jednat o další výklad prvotních textů.
Za zmínku stojí např. dost nízký spor mezi vykladači GPL a CDDL v případě ZFS on Linux a zahrnutí kódu do stromu jádra Linuxu. Obě licence sledují velmi podobný cíl, jsou slučitelné minimálně z pohledu přínosů, ochrany díla a distribuce. Kuriozní je, že proti začlenění ZFS do Linuxu nebrojí držitelé autorských práv (tedy strana CDDL), ale naopak ten, kdo by získal.
Nežádejte proto prosím o srovnávání licencí. Žádný článek nemůže pojmout veškeré situace, naopak bude muset velmi mohutně situaci zjednodušovat. Z toho vzniknou další nedorozumění, protože článek si přečte spousta lidí, kteří si nikdy nepřečtou licenci samotnou.
Jsem si vědom toho že problematika licencí je velmi rozsáhlá = mnoho článků( skoro seriál ) by z toho mohl být a rozhodně by tvorba toho seriálu s překlady trvala možná i stovky hodin. Nicméně to byl pouze příklad(námět) z mnohem větší informační hodnotou a navíc by to bylo tématicky blíže opensource, linuxu(zaměření rootu) než hodnocení(popis) vliv mezinárodní politiky na aktuální geopolitické situaci.
PS. klidně odpověz, ať máš poslední slovo ale už dál na toto téma mluvit nechci.
Nemozem uplne suhlasit s autorovymi zavermi.
Nemyslim si, ze pouzivat Android(otvoreny operacny system) bez propertialnych sluzieb nedava zmysel. Ta silna vezba zvezuje, obmedzuje. Mne osobne tie sluzby nechybaju a ta silna vezba mi vadi. Urcite niesom sam v tomto nazore.
Ta silna vezba je umelo udrziavana Googlom, lebo relane nieje dovod, preco by som musel tieto sluzby pouzivat. Mat ucet u googlu, pouzivat len jeho store na instalaciu aplikacii a mat v mobile aplikacie, ktore nechcem a nepouzivam. Je umelo udrziavana vdaka tomu, ze ten system je postaveny na open source a nieje limitovany ani HW, na ktorom moze bezat. Open source umoznuje dostat sa trh hocikomu ale zaroven je to aj urcita brzda proti uzatvorenosti/obmedzovaniu/...
Z jedne strany som rad, ze nieco taketo prislo a ze vody v mobilnom svete sa mozno trochu rozhybu. Terajsi stav nieje dobry prave kvoli monopolu, ktory by som ja osobne uz davno riesil. Uz silne obmedzuje a nieje prospesny pre dalsi vyvoj.
Kazdy raz zacinal. Podla tvojho nazoru ziadna dalsia platforma nema sancu.
Maincraft, Whatsup a dalsie niesu apky Googlu ale tretich stran, ktore ich len ponukaju v jeho obchode, podobne ako ich ponukaju aj v obchode Applu. Preco by nemohli fungovat na dalsej platforme?
Podla mna. Ak napriklad spominany Huawei vytvori vlastny OS, vlastnu platformu a dokaze tam dostat ludmi pouzivane appky, tak preco by to nemohlo fungovat?
Podla mna aj Microsft keby upravil trochu svoju mobilnu platformu a dlhsie vydrzal, tak na trhu ziska zaujimavy podiel. V pripade MS to podla mna bolo manazerske zlyhanie.
Nevím proč všichni rozebírají Huawei z pohledu mobilních telefonů, když je mnohem nebezpečnější z pohledu síťových technologií. V této oblasti navíc v určitých segmentech v mnoha (evropských) státech dosáhl monopolního postavení (Česko může sloužit za příklad).
Západ si kdysi nadrobil problémy přijetím Číny do WHO v ošálení, že získá výhody a přístup na čínský trh. Tato komunistická země podmínky WHO nikdy nesplňovala a teď vrací úder. A i když patřím mezi odpůrce Trumpa, je potřeba mu přiznat, že se v této oblasti snaží jen narovnat vztah a minimalizovat škody, které tady za desetiletí napáchali předchozí politici.
Asi jsem natvrdlý, ale nevidím zas tak velký rozdíl:
Google nemůže jít do sporu o to, zda bude své technologie čínské společnosti dodávat nebo ne, musí se řídit pokyny vlády a zákony.
X
.. nějaká forma interakce mezi komunistickou stranou a firmou zde jistě existuje, protože v tamním prostředí se příliš jinak podnikat nedá.
Ackoli jsem v roce 2001 psal diplomku na tema vyhledavani na webu, kde podstatnou cast zabrala analyza a oslava tehdy noveho vyhledavaciho systemu Google, dnes se jejich produktum castecne vyhybam - a je v tom ten monopol. Pouzivam vyhledavac, to jo, ale android jen pro ladeni aplikaci ktere pro tento system vyvijim (portace, Qt). Mobil mam Nokia 4G s KaiOS (vlastne firefox), kterej sice neni moc chytrej, ale dostanu se s nim do bankovnictvi, ma mapy a dokonce posl. verze i whatsapp. Zato vydrzi nabitej tyden. Prohlizec pouzivam Firefox, chrome jen pro ladeni (tj. velmi zridka), stejne jako IE (jeste vice zridka). Proste pokud ty produkty googlu budou lidi masove pouzivat, tak ten monopol jedine poroste. Mam rad alternativu a soutez.
Jenomže firmy jako Google alternativu a soutěž rády nemají. Potřebují Vás zasypat reklamou a sáhnout si na co nejvíce Vašich peněz. Všechno ostatní je jen prostředek jak toho dosáhnout. Ale to se netýká jenom Google. A dnes, při jejich velikosti, kdy si mohou i vesele a silně lobovat, ovlivňovat veřejné mínění - ani se tím netají - tak už to začíná být fakt problém. A není úniku. Dále se hledají cesty jak se k člověku dostat.
Např. můj otec nemá ani pc, natož třeba email, nechce, prostě se staví na poště a tak ... jenže potřebuje občas zvednout telefon kvůli práci a rodině - a stejně si ho teda jednou za čas jedna velká společnost najde a donutí ho koupit si jejich kredit jednou za několik měsíců, i když ten svůj ani neprovolal aby mu vůbec zůstalo číslo. A když má číslo, už je sledovatelný (operátor, stát), už mo občas volají lidi s *** nabídkama ...
Tak tak je to s těmi korporacemi a monopoly. Jsme chodící peněženky a kraje se o to jak přesunout obsah a klidně Vám udělají z života jednu dlouho procházku mezi reklamními bannery ...
22. 5. 2019, 13:05 editováno autorem komentáře
Myslim ze to neni beznadejny :) Sice je to namahavy, ale jde to - zdola, od lidi. Je potreba prohrabavat se informacema z ruznych zdroju a pak pouzit selskej rozum. Priklad uplne odjinud - v nejmenovanem obchode maji posledni dobou syry hlavne z Nemecka a navic jsou nejlevnejsi. Jak to asi dopadne kdyz si je lidi budou kupovat? Ceske firmy to polozi a nakonec tam zustanou ty nemecke, ale uz za jinou cenu. Proto se snazim kupovat ty ceske.
@Josef Mariánek
Tak naděje je prej vždycky ;-) Zatím v historii lidstva nebylo nic co by lidi nakonece nedokázali porazit vidlemi nebo klacky když už to nešlo jinak ;-) Korporace padnou, jejich doba končí, to se ví už dobrých deset let. Proto se tak snaží sešněrovat měny a proto tak tlačí na menší lokální konkurence ...
Je extrémně těžké se vyhnout korpracím. Ostatně dobrý článek na toto téma je https://gizmodo.com/life-without-the-tech-giants-1830258056 , asi budete překvapen, jak je svět provázaný.
Nesouhlasím, řadu let jsem po rootu na HTC Desire provozoval CyanogenMod, nic mi nechybělo, telefon byl rychlejší, výdrž baterie se dostala ze dvou na 4 dny. V podstatě nic z Google není nenahraditelné a výsledky jsou o 50% lepší.
Podle mne s Hua Hua je bezpečnostní problém a je dobře, že se řeší. Díky za varování NUKIB, kdo byl rozumný a zachoval se podle toho, dnes nemá problém...
Huawei má imho mnohem větší problém než že přijde o služby Google a to, že ztratí licence na ARM, takže svůj Kyrin nebue moci použít, Qualcomm je americký, ten je úplně mimo a zbývá Samsung, ale proč by měl svoje procesory prodávat, když může prodat celé telefony, navíc by zbytečně dráždil američany a Mediatek, ale ten zase není použitelný u hiend telefonů, na kterých je největší marže.
Vsetko zle je na nieco dobre. Cina to bude musiet vyriesit, pretoze dalsi na rade bude xiaomi atd.. Mozno by to mohla byt nova era risc open source procesorov a cistych android (linux?) operacnych systemov. Ak sa toho cina chyti poriadne (a peniaze na to veru ma), tak par exkluzivit, lepsie ceny za aplikacie, a bude to to iste, ako teraz predvadza epic v suboji so steamom. Pre ludi by to nakoniec mohlo byt len dobre. Co sa tyka 5G, tam su tie obavy jasne. Budu to v porovnani s dneskom obrovske prenosove rychlosti vzduchom=> vzniknu pausaly, kde si ludia budu predplacat stovky GB mesacne, popripade neobmedzeny internet. No a tych par GB, co sa vyuzije googlom alebo FB pri obcasnom spionaznom zapnuti kamery, mikrofonu atd.. (samozrejme na cisto reklamne ucely) uz nikoho nebude mrziet.. Taktiez pri takej rychlosti mozu vyrabat obrovske aktualizacie ktore budu stiahnute v podstate ihned, a nikto si nic nevsimne. Bude mozne za par minut preflashovat cely mobil. USA by boli velmi neradi, keby mala velka cast ludi huawei telefony, kde by im mohli branit v takomto jednani, popripade by toto dokazali zachytavat alebo dokonca sami spehovat. Preto je dolezite nakupovat celosvetovo u tych 'spravnych' obchodnikov so spravnymi vecami. Samozrejme nove stroje dostanu citacku DNA, rozbory mocu, zaznamenanie vysky a vahy, krvneho tlaky, atd. Samozrejme to bude taktiez vsetko len pre ludi, aj ked sa to bude odosielat niekde do USA... No a posledna generacia telefonov uz dostane rovno lokalizaciu pre stat nepohodlnych ludi na zaklade nejakej AI od facebooku. Ale to nemusime riesit, v lepsom pripade to postihne az nase deti.
Chápu, že vy to nevíte, ale ten zadavatel to obvykle ví docela dobře, zvlášť v retailovém segmentu: protože to v dlouhodobém horizontu znamená docela dost peněz a zákazníky u konkurence.
A ne, ani tehdy "se na to nekašlalo". To už se na to v některých ohledech skutečně více kašle dnes. A přesto nikoliv tak moc, jak se tvářite; to je (možná) vaše iluze.
Mno, vzhledem k tomu, že používám Internet od roku 1995 a to převážně na Linuxu, tak si fakt pamatuju, že spousta stránek se s vámi bez IE nebavila.
A když se s Vaším browserem stránka bavila, tak např pomocí ActiveX ;-) , nebo měla zvuk jen pro RealPlayer, nebo jeden CSS styl dělal v IE něco jiného než standard, nebo ...
Nejen tehdy, ale i v dnešní době je překvapivě mnoho zadavatelů kteří nejsou v retailovém segmentu. Jsou dokonce tací kteří jsou nešťastní, že musí dávat informace na Internet a tak zvysoka kašlou na to kdo ty informace čte. Koukněte se na Inet komunikaci státní zprávy, zdrav. pojišťoven a státních agentur. A ne nemám na mysli jejich webové prezentace. Koukněte na komunikaci od zaměstnavatelů, poskytovatelů péče a jiných subjektů kteří s nimi MUSÍ komunikovat. Možná budete překvapen.
Ale jinak jsem rád, že jsem narazil na telepata a znalce lidských duší ;-) , když víte jak se tvářím, co vím a (nedejbože) co si myslím.