To nic nemění na tom, že je to nevýhoda.
...
je to jen varianta nápadu, o kterém se tady už dlouho diskutuje – akorát je administrativně náročnější a nahrává spekulantům, je tedy ve všech ohledech horší.
Já si myslím, že z _dlouhodobého_ hlediska je zdravější a prospěšnější dát průchod prostému právu, než věc přeregulovat. To ostatně vidíte i tady v diskusi, někteří by šli tak daleko, že by chtěli, aby CZ.NIC chránil lidi před vlastní klávesnicí.
Prostá přednostní registrace pro držitele ASCII varianty téže domény mi však taky přijde jako opatření, které by bylo naprosto v pohodě. Ani při tom se nevyhnete sporům - doménu zase může blokovat "ASCII-držitel" jen ze zásady, i když IDN varianta by se ho netýkala.
Vidím např. tyto varianty:
I.
1. Zavede se tříměsíční období, ve kterém budou mít na IDN nárok přednostně držitelé současných variant v ASCII + pro ty, kteří si zaregistrují ASCII a IDN název současně. (Nekolizní situace). Cena bude běžná.
2. Po tříměsíčním období se uvolní registrace pro širokou veřejnost, ale z počátku za vyšší cenu pro ty, kteří nedrží ASCII variantu. (To poskytne pomyslný nárazník a dá ještě částečnou dodatečnou ochranu současným držitelům).
3. Následně se IDN registrace uvolní úplně.
nebo
II.
1. Zavede se přechodné období (1-5 let), ve kterém bude umožněná okamžitá registrace IDN všem držitelům ASCII variant.
2. Ostatním osobám se umožní rezervace IDN názvu. Po rezervaci bude osloven držitel ASCII varianty, jestli o doménu nemá přednostní zájem.
3. Pokud držitel ASCII varianty projeví zájem, získá ji přednostně.
4. Pokud nebude mít zájem nebo marně uplyne lhůta (4-8 týdnů), získá doménu ten, kdo ji rezervoval.
(5. Následně se IDN registrace uvolní úplně)
Obě schémata splní účel. Nevýhodou druhého schématu je zvýšená administrativa - nabízení současným držitelům, zavádění rezervací, mailové notifikace, atd., na to se bude muset připravit spousta mechanismů.