Tyjo, takové zavedení se jen zadělává na průser. A jak řešit třeba případ, kdy máme stejné slovo ASCII, ale 2+ slov z něj vycházející v diakritice, příklad: rvat -> rvát – řvát, citelny -> citelný – čitelný. Pokud by platilo, že by jeden mohl zaregistrovat doménu www.rvát.cz a k ni by dostal (buď další registrací nebo přidělením tu ASCII variantu) www.rvat.cz, jak by to bylo s doménou www.řvát.cz ? Tohle mi přijde nevyřešené a jinak to člověk asi nevyřeší, než že jeden bude o ASCII variantu chudší, z toho pak budou vyplývat problémy s podobností.. a ten problém není jen v české diakritice, ale diakritice obecně. Navíc problém u cizinců - už vidím, jak budu psát www.françoisvillon.fr s tím jejich škaredým "c" ..
Co je na tom nevyřešeného? Pokud by domény byly svázané, zaregistroval by si rvat.cz a k tomu by si mohl zaregistrovat řvát.cz, rvát.cz a klidně i rvať.cz.
Navíc problém u cizinců - už vidím, jak budu psát www.françoisvillon.fr s tím jejich škaredým "c" ..
Tohle je falešný argument. Jak budou doménu psát cizinci není starost CZ.NICu ale vlastníka domény. Dávno už máme IDN TLD – podle českých odpůrců už měl dávno nastat konec světa, protože na svých klávesnicích nemohou zadat třeba TLD .香港. Ale evidentně se nic neděje a nikomu to nevadí.
To je ale přece postoj mnoha odmítačů, že chtějí vlastníkovi domény diktovat, jak má JEHO doména vypadat, co v ní SMÍ být za znaky a co NESMÍ, aby náhodou některému z NICH neupřel „právo“ její název napsat (dle jejich diskusních příspěvků svou zřejmě výhradně anglickou klávesnicí) a na ni se dostat.
To je právě neplatný argument. Díky tomu, že v internetu se už dávno IDN domény vyskytují, tak už je všichni podporovat stejně potřebují. Bez IDN už neuděláte lecjaký link do světa - tak proč by to v rámci ČR měl být problém? Jediný problém můžou mít samotní lidé, léta zvyklí na domény bez diakritiky. Technika připravená je.
IDN je dávno podporováno v generických doménách, ve spoustě národních domén, existuje dost IDN TLD. Takže pokud platí „IDN jen tak někdo nepodporuje“, je to náš specifický český problém. Což by byl další argument pro zavedení IDN v TLD .cz – abychom se v ČR probrali, zjistili, že se píše rok 2020, a implementovali současné internetové standardy.
Argument, že to mají někde, tak to musíme mít tady taky, neberu (a nechci sem tahat politiku, ve které to jde dobře vidět). Mě zajímá, zda je to k něčemu dobré a zda to funguje (případně zda je to povinným standardem). Odpovědí je ano - nemalá skupina uživatelů by to chtěla a ověřeno ve světě to je.
Ten argument je reakcí na dva argumenty používané proti IDN. Jeden je, že na to není spousta softwaru připravená – v tom případě je validní protiargument, že se to všude ve světě používá, a pokud na to něco není připravené, jsou to naše lokální záležitosti. A pak je naopak záhodno tohle dohnat a i ten český software připravit na IDN, aby byl konkurenceschopný ve světě. Druhý argument je, že IDN je zlo, před kterým nás CZ.NIC ochrání. Pak je opět argument ostatními doménami validní, protože v ČR se používají i jiné domény než domény 2. řádu pod .cz, takže nás CZ.NIC před IDN neochrání.
No to právě ne
1. řvát.cz má ASCII ekvialent rvat.cz
2. rvat.cz už má registrovanou někdo jiný
3. vzhledem ke 2 nemůže zaregistrovat rvat.cz
4. Vzhledem ke 3 nemá ASCII ekvivalent a registrace neprojde
5. a protože neprojde registrace, nemá nic.
Od situace bez IDN se to nijak z tohoto pohledu neliší. Takže pokud bude IDN vázaný (jako alias) k ASCII a dobrovolný (nikdo nebude nutit seznam, aby si registroval šežňám a platil za to), tak se tou vázanou IDN nic nemění.
@Petr M
No jo ale
1) AFAIK podmínka držení ascii varianty neexistuje, to je pouze bohulibé přání
2) diskriminoval byste tím potenciálního zákazníka kteremu se může hodit skutečně řvát.cz, protože z hlediska jazyka je řvát a rvát a rvat neco úplně jiného, zatímco vy mu to blokujete.
Takové pravidlo by IMHO bylo možná logické ale popíralo by to smysl IDN protože pak by to byla jenom kosmetická vizuální změna protože někdo potřebuje psát do domény i české znaky.
@kecka:
Pokud nejsou známa pravidla, je racionální se na ně zeptat. A pokud je nezjistím, tak se nad situací zamyslet, stanovit si vlastní verzi akceptovatelných pravidel a svůj souhlas podmínit jejich dodržením.
Za sebe - divoký IDN ne. IDN se znaky CZ, SK, PL, DE a svázáním s ASCII klidně, protože stávající stav nezhorší a nabídne něco navíc.
@Petr M
Super, jenomže tady pro strávníky, hlasující atd. neexistuje žádné "podmínit si vlastními". Když to odsouhlasí, nikdo se jich znova ptát nebude. Prostě to není dořešené - pak není o čem rozmýšlet. Nevím jak Vy, ale co se týče byznysu na Souhlas a až pak se dozvíš s čím přesně reaguji ne zrovna z místa i kdyby to v pozlacené jachtě přijelo.
Nicméně i tak je skutečně mozné spousta lidí si tam asi dosadila svou podmínku: Až budou známá pravidla, budu přemýšlet o souhlasu.
8. 1. 2020, 22:01 editováno autorem komentáře
@Filip Jirsák
A v čí je to kompetenci? Uživatelů, zákazníků snad? Řekl bych že NICu. Takže to není žádný začarovaný kruh. Místo vykládání o iracionálních jancích kteří se bojí pokroku, místo vymýšlení nejakých podmínek ... ale to už bych se opakoval.
Vlastně jak to pozoruju tak ani není zájem aby NIC ty pravidla nahodil ....
@kecka 8.1.:
Takže se shodneme, že otázka "jste pro zavedení IDN?" je cinklá a nikdy nevyjde většina pro.
Měli by se ptát spíš takto:
1) Bylo by pro vás přínosné, kdyby jste ke své stávající doméně dostali exkluzivně možnost mít i alias s diakritikou?
2) Pokud by se mělo přecházet na IDN, za jakých okolností by jste to preferoval?
a) plně otevřené od počátku
b) s počátečním obdobím, kdy bude možná registrace jen společně s odpovídající ASCII doménou
c) natrvalo svázat s existencí ASCII domény
d) nezavádět
e) nevím/je mi to jedno
3) Jakou znakovou sadu preferujete v TLD .cz?
a) pouze stávající ASCII
b) rozšíření o českou diakritiku
c) české znaky a znaky okolních států (SK, PL, DE)
d) kompletní rozšířenou latinku
e) jakoukoliv s omezením na jednu sadu v jedné doméně
f) jakýkoliv znak bez omezení
Pak by minimálně bylo něco, o čem se dá diskutovat, místo toho, aby to .cz nic ignoroval.
Petr M: Já nejsem přesvědčený, že by se o odborných záležitostech mělo rozhodovat všelidovým hlasováním (navíc bez řádného informování lidí). Jestli IDN zavést nebo ne, tam ještě takovouhle anketu pochopím (i když by měla být otevřená všem možnostem zavedení IDN a lidé by měli mít alespoň základní informace, ne jako dnes), ale jestli bude sunrise období, jak dlouhé, jaké znakové sady se povolí – to jsou odborné otázky.
Hlasovat by měli především majitelé stávajících domén, tam je to jasné, protože oni jsou těmi, které to zajímá v první řadě, přičemž smyslem domény cz (jako každé jiné) je sloužit uživatelům, ne CZ.NIC.
A držitelé domén si už pak dokáží zvážit, jestli je to pro JEJICH zákazníky vhodné, marketingově to chtějí zpracovávat atd. Do toho se opravdu CZ.NIC nemusí svým názorem vměšovat.
Všelidový v tom smyslu, že o tom rozhodují laici, ne odborníci. Nepsal jsem, že držitelé domén nemají rozhodovat o ničem – mají rozhodovat o tom, čemu rozumí. Což je například to, zda zavést v doméně .cz možnost používat háčky a čárky (s vysvětlením souvislostí), ale nemají rozhodovat o nějakých znakových sadách – protože vůbec nevědí, o co jde.
1) IDN nemáme, takže cokoliv mimo ASCII je momentálně v rovině přání. Při jeho zavedení si může CZ.NIC zvolit implementaci, jak chce - znakovou sadu, cenovou politiku, podmínky registrace.
2) Nediskriminuje zájemce o řvát.cz, že už dneska má jedinou možnost - rvat.cz, kterou mu vyfoukl ten, kdo nedostal rvát.cz? U DNS kdo dřív přijde, ten dřív mele. Tak to bylo, je a bude.
Pokud IDN, tak j jediná rozumná možnost. Vázat IDN na ASCII. Aby si stávající držitelé mohli v klidu registrovat varianty, navyknout zákazníky,... a nikdo jim IDN k jejich ASCII nevyfoukl. Za čas (pár let) se uvidí, jestli vůbec a kdy by to šlo spustit bez té povinné ASCII domény.
Kecka:
„1) AFAIK podmínka držení ascii varianty neexistuje, to je pouze bohulibé přání“
Jasně, ale je to přání, které v diskusi příznivci navrhují, aby odpůrci neodporovali. Někde se to probrat musí.
„2) diskriminoval byste tím potenciálního zákazníka kteremu se může hodit skutečně řvát.cz, protože z hlediska jazyka je řvát a rvát a rvat neco úplně jiného, zatímco vy mu to blokujete.“
To ale máte i teď - jeden chce rvat.cz jako zprzněninu řvát.cz, druhý jako zprzněninu rvát.cz, přičemž ten druhý má zrovna tak smůlu. To, co vy považujete za kosmetickou změnu, pro jiné znamená napsat slovo tak, jak má vypadat, aniž by vůbec musel něco řešit. Jaký uvedete uživatelům důvod pro připrznění domény do ASCII při zápisu (např.) do prohlížeče, když by to mohli napsat, jak to je?
@SB
1) bla bla bla ... diskuze, odpůrci ... ale ty pravidla prostě nejsou i kdybyste tu "diskutoval" do skonání časů.
2)
Jak je u Vašich komentářů zvykem, odpověď- tedy podle jakého klíče má kdo na tyto 3 validni domény nárok, jsme se nedozvěděli - na rozdíl od toho co budu prznit a co považuji nebo nepožuji za nejakou kosmetickou změnu.
Takže, přestaňte mi vkládat do úst co byste rád slyšel abyste mohl rozumovat, čtěte celá vlákna a soustřeďte se na obsah.