S predchozimi prispevky nelze nez souhlasit. A na prislusna mista to preci muzeme rozeslat vsichni (cim vic, tim lip) - je v moci kazdeho obcana tohoto statu svym zpusobem ovlivnovat jeho chod, vsak tam sedi nami zvoleni zastupci, kteri na nase prani a nazory reaguji, o tom je preci ta demokracie, ne?
Ano, sci-fi a fantasy mam rad. ;-)
Opravdu jasne a ucelene nazory a prehled v oblasti open source softwaru. Moc se mi clanek libil. Neco takoveho by skutecne potrebovala k precteni nase politicka scena. Zvlaste kdyz vidim jak si M$ software vytvari monopol v nasem skolstvi v ramci projektu "Internet do skol", tak je mi strasne lito, ze tyto nazory nesdili i nasi zakonodarci. Souhlasim s tim, aby se tento clanek nejakym zpusobem dostal do rukou lidi, kteri v techto vecech rozhoduji.
dekuji za clanek.
chr.
Pánové, prosím, nepřehánějte to s tím hromadným rozesíláním. Uvědomte si, že do rukou politiků se to tak jako tak nedostane (pokud toho rozešlete opravdu hodně, tak to odfiltrujou jako SPAM). A pokud snad nějakou náhodou dorazí tento text na stoly některého z politiků, věřte že do jejich hlav je cesta ještě mnohem, MNOHEM DELŠÍ. :-( .... IMHO: pokud zmíněný projekt v peru svědomitě povedou ti co sestavovali zákon a tuto reakci na pláč ze strany microsoftu, věřím že to fungovat bude.
Aby nás politici brali vážně, bylo by vhodné vystupovat jako registrované občanské sdružení, nebo nezisková organizace, případně oboje dohromady. Hlas jednotlivce k nim zpravidla nepronikne dostatečně zřetelně. A to ani kdyby bylo těchto hlasů mnoho. O něco účinnější by byla forma petice, ale to je jednorázová záležitost. Občanské sdružení naproti tomu může vyvíjet tlak trvale.
ono je to podle mě důležité v bodu
--
Ústava státu Peru zaručuje občanům přístup k informacím zdarma, trvalost veřejných dat a bezpečnost státu i občanů.
--
nenastudoval sem kompletní zákon, ale tuhle myšlenku vidím jako správnou. Nemyslím že všechno co státní správa používá má být OSS ale na druhou stranu bylo by to super. Stát by zaměstnával programátory kteří by pro něj vyvíjeli OSS SW a to by pro nás bylo jen přínosné.
OSSW je vyhodnejsi z hlediska bezpecnosti a ceny, ale myslim, ze uplne nejdulezitejsi, co v clanku zazniva, je nutnost pouzivani otevrenych formatu, pak si kazdy muze vybrat soft, ktery mu umozni s nimi pracovat a pritom mu bude nejlepe vyhovovat. Podle tohoto zakona ve statni sprave sice ne, ale obycejnym lidem by uz nikdo nemel vnucovat, s cim maji pracovat.
A to, co jsem chtel do predchoziho prispevku hlavne napsat, jsem nakonec vynechal: ze bych byl hrozne rad, kdyby se na nasi statni sprave ujalo aspon ukladani dokumentu v necem rozumejsim, nez je MS .doc. Ale bral bych jako ohromny pokrok, i kdyby se o tom aspon zacalo mluvit.:)
zapominas na jednu vec. V ceske statni sprave NEMUZE byt otevreny software, protoze se nemuze nabidnout uplatek v podobe podilu z prodanych licenci.
Tohle neni skuhrani na politiku. Jsem zamestnanec jedne statni spravy a vim o cem mluvim. Z toho sameho duvodu byl napr. zamitnut apache...
... a *.doc posilaji proto, ze vetsina tech zenskejch v nicem jinym neumi a odmitaj pochopit neco jinyho.
Takze asi tak a priprav se na dostavani dlasich *.doc od statni spravy. V nejblizsi dobe se to nezmeni...
Nezapominam, nezapominam. Taky nic neocekavam. To jsou vzdycky takove krece, kdyz clovek vidi, ze nekde na svete jsou i normalni lidi, ktere politika a prachy hned nezku...
Vetsina tech zenskejch by se prizpusobila, jen to dostat rozkazem. Ale to uz je zase jina pohadka...
Jo mimochodem, take jsem byval zamestnancem jedne statni spravy, tak mozna vim, o cem mluvis. A ze by se neco menilo, to neocekavam ani v nejlepsich snech...
"a *.doc posilaji proto, ze vetsina tech zenskejch v nicem jinym neumi a odmitaj pochopit neco jinyho" - tak tohle mi hnulo zluci ale fest. Jestlize v nicem jinym neumi a odmita pochopit neco jinyho, je nezbytny, opakuju nezbytny ji vyhodit - muze jit treba do soukromyho sektoru, kdyz se najde nejakej idiot, co ji zamestna.
Este ze v tom Kocourkove neplatim zadny dane, to bych se nasral jeste vic :-)
No dtabaze je asy jediny pripad.
Ale postgres taky neni spatny ... i kdyz vim ze velka databaze vyzaduje but mainframe, nebo cluster a tam jsou holt dobre odskousene Oracel & DB2 .... ale postgres ma taky uspesny provoz na 2TB databazi.
Taky muzou nasleny IS (treba nad oraclem, ministr udeli vyjimku pro konkretni nakup oracle) pozadovat pod licenci GNU a ta firma za to dostane treba 1mil USD ... a IS bude skutecne statu .... ne jako u M$ kde zaplatite pouze za moznost vyuzivat a nesmite to ani nasledne prodat.
Pravda, ale jak pise Izak, take bych videl PostgreSql jako alternativu. I kdyz s Oraclem by se mozna nechalo jednat-no, spis ne, nez jo, ale nakonec nejak s open source hnutim spolupracuji, viz Apache v DB a Internet Filesystem. A i kdyby nebylo zbyti, porad jsem radsi za tuto DB nez MS SQL Server. Minimalne mam jistotu, ze spolehlive bezi na U*Xech a Linuxu. A co Interbase a SAP DB? O tech nic nevim, mozna ma nekdo nejake info?
Nevidim ziadny dovod, preco by stat nemohol povedat: "chceme software, ku ktoremu dostaneme aj zdrojove kody a vsetok support, chceme to za 250 korun na licenciu atd" a vyhlasit konkurz. Ked pride napr.microsoft s windows 2000 za 250 korun a zverejni zdrojove kody, nevidim dovod, preco by mal byt z vyberoveho konania vyluceny. Ked ale nesplni podmienku ceny, zdrojakov a td, tak ma smolu.
Uz dlouho jsem necetl tak vynikajici clanek! Pochopitelne jsem pro, aby se to nejak dostalo k nasim zakonodarcum. Skoda, ze se to nestihne pred volbami. Nemate nekdo zname v mediich? Kdyby se povedlo tohle tema dostat do nejakeho predvolebiho poradu, mohla by to byt dobra ispirace, koho volit. Vetsinou, kdys takovy politik vi, ze se v rozhlase ci TV bude mluvit o urcitem textu, pak si ten text mozna precte.
Mam moznost navstevovat VUT Brno, Fakultu podnikatelskou. Ocenuji (opravdu velmi), ze je na teto fakulte vybudovany webovy system pro vystavovani dokumentu, clanku, informaci, vyhlasek apod. a system pro prihlasovani studentu na zkousky. Co me ovsem stve, je ze to je udelane pomoci "nejake" Micro$oft technologie, takze na tyto stranky se dostanu jenom z IE verze 5>. Z ostatnich browseru to nejede vubec nebo jenom nektere stranky. Protoze VUT neni firma, ktera by byla zavisla na prijmech od zakazniku a jejich spokojenost s pristupem na jejich stranky (na dotaz co s tim, me bylo sdeleno at si nainstaluju Win$, M$Office a IE 5>), tak jsou radi, ze maji vubec neco. Takze souhlasim s tim, ze kdyby existoval obdobny zakon u nas, tak bych se bez problemu na zkousku prihlasil asi i z Lynxu.
Problem je v tom, ze tyto interni informacni systemy obvykle dodava VS nejaka firma, ktera tento system take v modifikovane uprave prodava firmam. Skoly jej maji obvykle za vyhodnou cenu. Firmy zabyvajici se temito systemy dnes vyhradne koncipuji tyto produktu pro MS IE a ja se jim ani moc nedivim. WIN + MSIE ma takovou drtivou prevahu (bohuzel :-) ze by se navrh, podporujici vice systemu a prohlizecu asi hodne prodrazil.......
Manzelka studuje CZU a internet a intranet pro studenty je dostupny pouze s MSIE a veskere dokumenty skola studentum dava (a od nich prijima, jako treba diplomky) pouze v DOC/XLS/PPT. Skolni ucebny, kde by se tento proprietarni software dal pouzivat, jsou naprosto preplnene.
Skola tedy nuti studenty do koupe software bratru za 20.000 (windoze + office) nebo k tomu, aby kradli. Pojem "Mozilla", "OpenOffice", "diplomka v RTF" apod. jsou pro ne sprosta slova. A studentum nezbyva nez drzet hubu, protoze kdo si otevre, muze narazit.
jestli je to CZU, kterou jsem i ja kdys navstevoval, tak to neni az tak uplne pravda. zalezi na "osobni statecnosti" (:))) jedince, jaky dokument prinese. osobne jsem vsechny prace odevzdaval v PDF nebo XML. s tim, ze mi diky tomu v nekolika pripadech vznikly mensi komplikace. ty jsem resil tak, ze jsem odhodil svou prirozenou stydlivost a trpelive vysvetloval, ze nemam doma "ofis", ze na mem pocitaci nejde spustit a proc nejde... vzdy to dotycny pochopil. btw studenti IT oboru maji k dispozici i stroje s "alternativnim SW".
No na CZU maji studenti IT oboru svoji linuxovou ucebnu, ale je jich tam minimum, ostatni jsou opravdu nuceni do M$, protoze do teto ucebny nemaji pristup, dokonce i v oborech jako je operacni vyzkum a systemova analyza jsou vsichni temer nuceni vyuzivat Excel a VB, pokud nekdo napise program napr. ve Smalltalku nebo C++ tak je to prijato jako nutne zlo.
Bomba! Oni tam mají Linuxovou učebnu?? A proč mi to nikdo neřekl dřív?! U nás na FSI VUT je JEN MS WinNT/2k s MS Oppicí a MS Echechechplorerem...
Když tam řeknu Linux/OSSW/cokoliv co neni košer MS, tak se to vypadá, že mě tam ukřižují a pak zahryznou! (no dobře trochu jsem to přehnal, ale od pravdy to zas tak daleko není :-)...
No jo, jenže na MUNI je rektorem Zlatuška, a to je člověk, kterej v rozhovoru prohlásil, že kdyby Gates dostudoval, tak by asi software vyvíjený Microsoftem neměl tolik chyb, a obhajoval používání OSSW na výuků, protože je podle něj lepší než proprietární soft.
Ten rozhovor se Zlatuškou se ještě dá najít na www.zive.cz, mělo by stačit když do vyhledávače zadáte jeho jméno, nebo slovo rektor (myšleno tím do vyhledávače na zive.cz).
nojo je to tam pořád
http://www.zive.cz/H/Businessmagazin/Ar.asp?ARI=23301
píse se tam
OTÁZKA: Přesto existuje řada lidí, kteří po předčasném odchodu ze školy dosáhli úspěchu?
ODPOVED: To nepopírám, takový člověk skutečně může být relativně dlouhou dobu v podnikání úspěšný. Otázka zní: Budou produkty, vyráběné těmito lidi, trvale konkurenceschopné? Nikoli tím, že si vytvoří rozumný trh, ale kvalitou myšlenky a její realizace.
Mně například neimponuje ani Bill Gates. To je přesně ten příklad programátora, který ze školy odešel, protože byl schopný napsat interpret Basicu pro dostatečně malý počítač a tenhle úspěch ho odvedl od školy. V okamžiku, kdy se však podíváme na koncepční kvalitu operačních systémů, které po tom Basicu začal produkovat, nebylo tu nic, co by ohromovalo znalostmi. Je evidentní, že tito lidé nevěděli, co bylo v teorii operačních systémů vymyšleno předtím. Šlo zkrátka o znovu objevování Ameriky na personálních počítačích. Není vyloučeno, že kdyby studovali o 2 ? 3 roky déle, vypadaly by jejich systémy již na úrovni MS DOSu podstatně lépe.
to je tvoj problem. ked sa clovek s urcitym stupnom intelektu snazi hodnotit myslienky omnoho inteligentnejsieho cloveka, obvykle dospeje k rovnakemu nazoru ako ty. btw neviem na aku VS si chodil (ak si na nejaku chodil); u nas (MFF UK) boli vsetci prednasajuci SPICKY vo svojom obore - samozrejme to nevypoveda o schopnosti vylozit problematiku inym, napr. studentom, ale to je iny problem. ak si docital clanok do konca, mozno si pochopil, ze ten clovek (Zlatuska) pracoval vo svojej (akademickej) praxi na problemoch, ktore mas problem pochopit, nie riesit. to vsetko bez urazky, cisto na zaklade tvojej poznamky, ktoru povazujem za stupidnu.
Bill Gates je "vrchní softwarový architekt" nebo jak se přesně ta jeho funkce jmenuje - tak co teda jako v té funkci dělá - vybírá barvy pro nové ikonky Win XXPP? Nebo navrhuje směr kterým se má MS při vývoji softwaru ubírat?
BTW - já sice nevím jaké má MS nároky na vývojáře, ale denně pracuji s produkty jeho vývojářů :o) z čehož se dá mnohé odvodit. A taky se dá mnohé o těch kvalitách odvodit z prohlášení Jima allchina, jednoho zvysoce postavených mužú v microsoftu, který před soudem řekl, že zdrojový kód
windows prostě nemúže být zveřejněn, protože je příliš vadný a zveřejnení těchto vad by mohlo ohrozit americké národní zájmy a navíc negativně
ovlivnit válku v afghánistánu. :o)
kuk sem http://www.underground.cz/799
Takže to co řekl Zlatuška potvrzuje svými vlastnímy slovy sám Microsoft :o)
Je az s podivem, ze i takova zeme, jako je Peru, ma pomerne jasno, jak vytvaret a spravovat statni informacni system. Je otazka, zda u nas, kde byl vytvoren jiz pred cca 10ti lety specialni urad pro zavedeni informacniho systemu a pred 4 lety byl timto ukolem poveren dokonce i jeden nejmenovany ministr (ze by Brezina?), bylo dosazeno nejakych smysluplnych vysledku. Kazdy, kdo se kdy potkal se statnim informacnim systemem, vi naprosto bezpecne, ze nikoli.
Tudiz vyvstava otazka, zda je to zpusobeno omezenosti, tuposti, neznalosti, nezajmem nebo osobni zainteresovanosti "tvurcu" tohoto systemu. Kazdopadne neni zadny med pohybovat se v tomto prostredi jak pro bezne obcany, tak pro uredniky. Osobne se domnivam, ze nejaka razantni zmena se v blizke dobe konat nebude, nebot patrne stale prevazuji zajmy individui, ktera maji vetsi zisky pri panujicim chaosu, a velice rad bych se mylil.
Aha, to nevím, já mám za to, že jsem je viděl v nějákým předvolebním spotu spolu? Ale ono u genetického informatika je možné všecko. No jo, tak jestli je to pravda, tak se z rodinného typu genetického informatika za se stane velký inseminátor s veřejnou působností, co se halt dá dělat, že jo?
Opravdu hezky jsou popsany zmeny v mysleni, stat je tady pro obcany a politici jsou zde take pro obcany nikoliv pro firmy a jejich ziskove snahy.
U nas boduzel je tendence uplne opacna, co nejvice ziskat od danovych poplatniku, pred volbami nalakat na sliby a pritom nejde o nejaky program prospesny pro spolecnost, ale pouze o to jak velky podil na moci ktera strana ziska. (vyjimka je treba strana zelenych, ktera se snazi prosazovat sice malou cast ale alespon pro celou spolecnost)
Zajimalo by mne jak na zaslany mail poslanci zareaguji, tj zda nebude problem se spamingem
alprop
jj, u nas se neprosadi nic, u nas je zrejme jakykoli nazor a volebni program, za kterym by si dany politik/strana stali skodlivy. :-(
imho je treba vytvorit hnuti, co by otevrene formaty a ossw prosazovalo. czlug se sice pokousel o petici okolo otevrenych formatu, nicmene ta snaha byla zrejme zbytecna, ta akce mela malou podporu (alespon podle informaci, co mam ja). takze by to chtelo jeste vymyslet, z jakych oblasti lze pro takove hnuti ziskat podporu.
Směr a nápad je správný, ale na Greenpeace bych nesázel -- dobře přeci víme, že je řazen mezi extrémistické skupiny a to nejen v USA, ale (a to je momentálně podstatnější) i u nás...
Konkrétně Greenpeace není třeba nic vysvětlovat. Není tomu tak dávno co jsem někde (kdybych já si jen vzpomněl kde... :-() četl, že tato organizace přechází na OSSW. BTW přečtěte si článek na TheRegisteru, nebo na ZDNetu o studii od (jak na undergroundu hezky poznamenali :-) "jakýsi washingtonský svět zkrášlující institut" (konkrétně AdTI). Podle této organizace je tedy každý (patrně včetně SUNu, IBM a pod...) terorista (abychom si rozumněli -- stejným trestným činem jako terorismus sám je jeho podpora -- tedy alespoň dle americké práva. A co jiného je podpora OSSW než terorismus? :-). Na druhou stranu berte to trochu s nadsázkou... :-)
Zdravim
Tak ja studuju CVUT FEL. Nase škola (celé ČVUT) se rozhodla, že zaplatí M$ 3 miliony, že tenhle rok nepošle na školu BSA. Představitelé školi ústně řekli, že je to za legalizaci všeho software (i ne MS) na škole a na kolejích.
Podle mích info je to jen za MSOFF. Škola nadále odmítá zveřejnit jakékoliv informace o této licenci. Asi někdo dostal 10%. To bych pak možná taky zatloukal.
Radek
člen AS ČVUT
Kdyz jsem se ptal u nas ve skole lidi odpovednych za nakup SW na castku, kterou skola zaplatila M$ za minuly rok, byl jsem poslan do (....) s tim, ze mi do toho nic neni. Ale Widle a Office se stale kupuje a kupuje, i kdyz, jak vedeni tvrdi, nejsou penize. Zrejme opravdu nejsou....
Tak teď se musím zpětně omluvit, Celá licence byla na stránkách ČVUT zveřejněna v "03-Jul-2002 10:45" tj zhruba den před tím, než jsem napsal svůj první příspěvek. Nicméňe to trvalo dlouho. Přečtěte si licenci na:
http://web.cvut.cz/info/multilicence/campus/campus.html
Radek Dobiáš
Ja mam velmi neodbytny pocit, ze takove senatory nemame mimo jine proto, ze od jiste udalosti ubehlo teprve trinact let. Vzdycky jsem si myslel, ze bude trvat tak tricet let, nez se vytvori vrstva profesionalnich (tedy profesne zdatnych) politiku. Netvrdim, ze takovi dnes nejsou, je jich jen malo.
Nevytvori se zadna vrstva profesionalnich politiku. A to proto, ze nebudou mit ty spravne priklady. Kdyz politik kolem sebe vidi, ze jeho kolegove kradou, proc by on mel zustat ten poctivy "blbec" ?????
Koho jsme si zvolili, toho mame - to je bez komentaru. Ti, kdo nejdou k volbam, s timhle jenom SOUHLASI. Ja se zase vydam nejakym mene obvyklym smerem, treba ta moje strana ziska aspon 1,5% a tech mych 30 korun za hlasovaci listek ji zustane...
A kdo nejde k volbam, tak si sam se.e do vlastniho hnizda...
tak,tak a slovaci su taki isti. Vyzera to tak ako by sme mali vsetci prilis vela osobnych problemov na to, aby sme sa nejakym sposobom podielali na rieseni tych "celospolocenskych". Radi o tom rozpravame, to hej, kritizovat, to hej, ale ked pride na to urobit nieco pre danu vec, tak sa na to ...Asi to mame v povahe :o))
Samozrejme, ze su ludia, na ktorych toto neplati a pred nimi...klobuk dolu.
Ten clovek ma uplne stejny nazor jako ja.
A to ze stat ma radsi zaplatit programatory, kteri prizpusobi nejaky free soft pro statni spravu pod licenci GNU (dostanou jednorazove zaplaceno + mozno platit dalsi sluzby), nez zaplati miliardy korun fi. M$.
A dovoluji si tvrdit, ze free reseni je vzdy mnohem levnejsi nez reseni od M$ (jine komercni fi. muzou mit cenove prijatelne reseni (napr. soft602 ... 2000kc za pluspak, produkt zdarma, WinRoute atd.))
A kdyz ne s momentalniho hleiska (naklady na prechod), tak z dlouhodobeho hlediska urcite (pretvoreni 486 na X-terminal, neni nutnost neustale kupovat nove verze ...)
Tvrzeni M$ o tom ze jejich reseni je levnejsi mi hybe zluci (protoze oni verejne lzou a tvrdi tim ze ja jsem ten hupak), nebot pokud jsem nainstalovat samba servr do ucebny s win98 12PC ... tak jsem usertil za servr (cena pro skoly, u komercnich fi je to drazsi) (9.000+(12x2.000))=33.000kc ... ovsem dale jsem vyresil problem s problematickym driverem na tiskarnu (takze bych jeste potreboval nejaky funkcni programovaci jazyk a naucit se win32 api) a skusenosti s timto resenim jasne mluvi ze zatimco na linux nemusim ani sahnout, tak na win98 je i pri nainstalovanem AVG(ktery dostala skola za simbolicky poplatek) je tam za 1 den po obnoveni instalace najaky gator, bonz buzy, nejake progamy co hledaji modem a AVG jeste nestesti odchytava viry (jinak hrozi ztrata biosu a nakup programatorky biosu). A to jeste nepocitam ze mi ty w2k vubec nemusi fungovat, jak ukazuje jedna ucebna s w2k servrem + 12 w2k stanic a nektere stanice se po padu a nutnosti preinstalovani servu neumi prihlasit (takze studenti pouzivaji diskety)... jo a jeste jsem zapomnel rict ze ten muj linuxovy servr jsem udelal z jedne stanice (PIII, 64MB ram, 15GB ata66 ide disk)
Dalsi ucebna je ciste na linuxu a naklady jsou skutecne nulove (administrator tam musi byt vzdy, jen jaksi to muzu spravovat na dalku) .... takze uspora je velika a protoze pouzivam taky cluster tak jde uspora do milionu korun (uvitam presnou cenu za "single image cluster" (migrace procesu, zdileni pameti ...)od M$).
Podobnych prikladu bych jeste mohl jmenovat vice.
Zajemce necht si skusi sprovoznit OpenOffice a porovna s M$ Office a rozhodne jesli mu tech 20.000Kc stoji zato.
A naprosto nechapu kde jsou ty dalsi naklady na OpenOffice (HINT ... dokumen s diakrytikou pro M$ uzivatele ukladjte but jako word97/2000/XP nebo jako RTF .... u word6 a word95 to jaksi rekne ze je jazyk anglicky a nezobrazi znaky s hacky)???
K te studi od te renomovane firmy:
Zapomneli dodat ze se jednalo reseni od M$, kde je to skutecne tak (cena updatu, ztraty spusobene nefunkcnosti, nutnost neustale preinstalovavat, viry ....), ale nebyla udelana cena na provoz za linux .... ktera je dle mych skusenosti mnohem nizsi.
Skoda, ze za tohoto cloveka nemozem hlasovat!!!
Velmi rozumne a kludne povedane-odovodnene.
Ziaden flame, ale je tam vsetko.
Inac ak ste si vsimli, ten sef MS v Peru pouziva presne tje iste argumenty ako velki bosi v US. ;-)))
Zda sa, ze MS potlacuje invenciu este aj u vlastnych managerov. Takeho cloveka ani nieje tazke odpisat.. ;-)))
A co sa tyka ostatnych prispevkov, dovodom preco je to u nas TAK su najskor provizie a neochota naucit sa cosi viac (ono je to este komplikovanejsie, ale nechce sa mi to moc rozpisovat).
P.S. Pracujem na univerzite, takze viem o com hovorim..
Mal vobec sef peruanskeho M$ k dispozicii(myslim tym, ci vobec existuju) nejake padne argumenty, ktore by hovorili proti zavedeniu OSSW do statnej spravy ? Myslim, ze nie. A podla mojho nazoru si je toho plne vedomi. Na mna toto posobi ako by to bolo pisane len preto, aby vobec nejako zareagoval ako zastupca M$ v Peru. To ako ho Dr. Nunez zotrel tomu len nasvedcuje.
hoj, vite nekdo, jak je to treba s oracle ve vztahu k tomuto zakonu? .. tj. zda by proslo koupit a pouzivat neco takoveho (ve statni sprave samozrejme)? (no asi by se oracle stejne pouzivalo spise interne a ne v primem kontaktu s obcany statu, ale i tak mi to prijde zajimave ... )
dikec a mejte se
frk
Bylo by hodně zajímavé, kdyby se dle modelu Peru zařídily i další staty.
Mám však jeden dotaz na jeden bod článku:
Z čeho jsou placeni vývojáři open source software ?
Jedná se snad o nadšence, kteří na tom dělají pro zábavu ve svém volném čase ?
Nebo jsou snad placeni za údržbu těchto produktů ?
Zdravím Linuxovu komunitu, dúfam, že ma všetci nezožerú, ale dovolil by som si v tejto otvorenej diskusii oponovať na niektoré reakcie.
Cena software : je síce zaujímavé ušetriť na serveri s Linuxom, ale uvedom si, ako by to dopadlo v praxi. Ty si nadšenec, ktorý nainštaloval ten server preto, lebo ťa to baví, čiže zadarmo. Teraz si predstav, že by si dostal za úlohu nainštalovať nejakých 20 serverov vo svojom okolí pre štátnu správu. Pri prvom by si bol nadšený, že môžeš niečo robiť pre štát, pri druhom by si došiel na to, že to robíš pre štát, pri treťom by ťa už sralo, že to robíš pre štát za menej, keď inde berú nehorázne peniaze a ty sa tu musíš trápiť z Linuxovým serverom, kde treba omnoho viac nastavovať (hoci je to tým pádom bezpečnejšie a lepšie) a druhý si tam buchne W2k server a môže ísť domov s 10 násobnou výplatou než ty. Pri štvrtom ťa to už vôbec nebaví, po práci ideš si zanadávať do krčmy, pri šiestom už nadávaš aj pri inštalácií, pri siedmom už ideš za nejakým vedúcim, že zadarmo to robiť nebudeš, cheš aspoň polovicu toho, čo ma ten, ktorý inštaloval M$, ...., skončíš presne tam, kde ten od M$. Práve preto platí, že nie všetko, čo sa leskne, je zlato, či Nie sme taký bohatí, aby sme si kupovali lacné veci. Ja tu nepreferujem M$, ale poukazujem na to, že nie je všetko tak, ako si prestavujete. Ani najatí programátori nebudú pre štát robiť zadarmo to, čo si iní davajú draho zaplatiť. Princím trhu. Aj preto je väčšina OOSW robená nadšencami doma.
Cena software po druhé : ani z tou cenou to nie je celkom tak, ako vravíte. M$ využíva niečo ako "sériovu výrobu" a princípom sériovej výroby je vyrábať lacnejšie. Ak predsa viac predáš, môžeš viac vyvíjať, mať viac programátorov, ktorí vyvinú lepší software, a lepšieho SW zas viac predáš. Dookola.
Štandarty : prosím Vás, zamyslime sa. Ak chcete priniesť užívateľovi nové možnosti, tie sa nedajú donekončna poskytovať na zastaralých štandartoch. Príkladov je mnoho, kedy sa menili štandarty či prišli nové, lebo pôvodné nestačili. A tam môžete dodržať kompatibilitu buď za cenu neúmerného zväčšenia software ale aj výsledného súboru, alebo jednoducho zabudnete na kompatibilitu a ponúknete niečo nové a čisté. Na kompatibilitu už svet doplatil, keď sme chceli aj na Windowsoch spúšťať DOS programy, muselo byť iné jadro OS a žiaľ, za cenu stability. cel to je o tom, ako keby ste chceli od auta, aby stále používal benzín spred sto rokov. OK, dá sa, ale za akú cenú ???? Pretože tu máme storočné auta, budeme stále robiť škodlivý storočný benzín ???? Nie, hovorí sa tomu vývoj. Prečo nik nekritizuje Intel, keď príde s novou peticou na procesor, kde treba tiež použiť nový HW, rovnako ako pri novom OS od M$ ?? Preto, lebo všetci vedia, že pre zvýšenie rýchlosti a možnosti nového procesoru je nová pätica potrebná !!! Jednoduché. Sú to princípy pokroku.
Takže ma teraz môžete ukameňovať, ale buďme objektívnejší. Všetci sa nadchneme kvalitným politikom a nemyslíme na ostané veci. To sme robili aj pri revolúcií, ako nedopadlo všetko tak, ako sme si "mysleli" :)))
Anthonius
Neboj sa, nebudem ta kamenovat, mam len malu poznamocku k tvojim argumentom.
Skus si este raz precitat povodny clanok a odpovede na svoje pripomienky tam najdes, ale skusim aj sam:
Ad cena - vidno, ze si nepochopil, ze cielom podobneho zakona nie je usetrit na licenciach alebo ocakavat, ze systemaci budu robit support zadarmo. Hoci som presvedceny, ze Total Cost of Ownership na free SW su nizsie ako pri proprietary SW, zo zaciatku by bolo rozumne ocakavat dokonca vyssie naklady na IT v dosledku migracie na free SW, setrit by sa zacalo az potom. No opakujem, ze hodnota free SW je v niecom uplne inom.
Ad standardy - nikto sa nebrani vyvoju novych standardov, ale je rozdiel ci je ten standard dostupny vsetkym za rozumnych podmienok alebo vec chranena mnozstvom hlupych patentov, cim od su od nich odstaveni vsetci ostatni.
btw: som cerstvy absolvent manazmentu na UK v Bratislave a idem pracovat pre firmu v management consultingu, no nerobim si velke nadeje, ze moje nazory na free SW urobia revoluciu. Ale urcite sa budem snazit co najvacsou kvapkou v mori priaznivcov ROOTa ;-)
Argumentaci a proklamované cíle pana doktora a zástupců Microsoftu vnímám spíše jako osobní spor, než boj o OpenSource, kde přání jsou otcem myšlenky na obou stranách.
Jako příznivec Linuxu a OpenSource software vítám každou iniciativu vedoucí k tomu, aby byl OpenSource brán jako rovnocenná alternativa komerčnímu software, ale zákon, který by to v jakékoliv sféře nařizoval je to nejhorší a nejstupidnější co bylo na tomto poli vymyšleno a v důsledku by zákazníka poškozoval.
1) Volný přístup občanů k veřejným informacím nesouvisí s technologií jeho uložení, ale s technologiemi a otevřeností přístupu k nim a proto jakékoliv řeči o tom, že to může zajistit pouze otevřený formát jsou totální blábol.
Otevřené standardy jsou otázka praktická ale také ne nutná.
Značná část dat uložených na počítačích je v relačních databázích a tam je otázka dodržovat standardy např. SQL a komunikačních protokolů ryze praktická a pouze zlepšuje možnosti migrace.
Neformátovaná data uložená ve formě dokumentů je zpravidla s určitými omezeními možné konvertovat na jiný formát a navíc nikdo nenutí uživatele Wordu ukládat dokumenty v *.doc.
2) Trvalost veřejných dat a spojení s nezávislostí na vůli dodavatele k podpoře rovněž poněkud pokulhává, protože pokud nasadím nějaký systém, tak perfektní dokumentace a API nebo exportní interface do otevřeného formátu ve spojení s modularitou je nutnost a samozřejmost a samotný kód aplikace není nutně třeba.
3) Bezpečnost státu a jeho občanů - pokud Microsoft dává záruku pouze na výměnu vadného média, je to jenom problém jeho a jeho zákazníků.
Pokud dodavatel garantuje bezpečnost nějakou přímou zárukou, nebo kombinací referencí a svého jména může to být lepší záruka, než možnost zkoumání kódu nezávislými odborníky.
Banka pro kterou pracuji používá jako nosnou platformu AS/400 a další ve které mám svůj účet rovněž.
Celá bankovní aplikace je k dispozici ve formě zdrojových kódů ani ne tak proto aby mohli odborníci zkoumat její bezpečnost, ale spíš protože je třeba systém neustále modifikovat a rozvíjet.
Od OS/400, DB2 a dalších produktů není ze zdrojů ani řádka a nikomu to vůbec nevadí a nikoho to neomezuje ani neohrožuje, naopak každý kdo kolem podobného systému alespoň prošel musí brát myšlenku, že by bylo bezpečnější a lacinější přejít na OpenSource jako dobrý vtip.
Já osobně kdybych se dozvěděl, že banka ve které mám peníze přechází na OpenSource, vyberu úspory a ruším účet.
Myslím, že ten kdo uchovává moje důvěrné informace jako třeba stát je v podobné pozici jako banka.
Nařídit zákonem státním institucím používat OpenSource neznamená nic jiného diskriminovat sebe sama při výběru a v těch případech kdy OpenSource alternativa neexistuje, je výrazně méně kvalitní, nebo je její použití vázáno na neuměrné dodatečné technické nároky by to mohlo znamenat téměř bezvýchodnou situaci.
Aby bylo jasno, mně se také nelíbí, že každá státní akce jako je třeba internet do škol znamená až nepochopitelné protěžování komerčních produktů jednoho dodavatele a tvrdé omezení konkurence, ale zákon pana doktora je tou nejhorší cestou jak to zvrátit.
Takze podle Vas FreeBSD nebo OpenBSD systemy nic neresi, i kdyz v dnesni dobe jsou povazovany za nejbezpecnejsi. Ale asi jste nepochopil, ze pomoci Open Source kodu neni cela zeme odkazana na komercni firmu (nebo jinou zemi ) v niz se tento komercni software tvori, ale pripadne chyby si muze odstranit ihned. Za dalsi, kdyz nebude cela verejna zprava pouzivat Open Source systemy, tak by ji mohlo potkat, ze komercni vyrobce se bude snazit zamezit pouziti sveho systemu s jinym (at licencnim ujednanim nebo nemusi podporovat vsechny standardy) jako je to zname u velkych firem (ty si vytvareji sami).
Nashledanou
-=<SmItA>=-
To že "FreeBSD nebo OpenBSD systemy nic neresi" jsem nikdy neřekl, spíš jim fandím, než bych je zatracoval.
Že jsou považovány za nejbezpečnější? Ale ve srovnání s čím?
Kde jste vzal to "snazit zamezit pouziti sveho systemu s jinym (at licencnim ujednanim nebo nemusi podporovat vsechny standardy)"?
Evidentně jste nepochopil smysl mého, připouštím zbytečně dlouhého příspěvku a proto ještě jednou krátce a na primitivním příkladu.
I kyby bylo prokázáno, že hrušky jsou z 99% zdravější než jablka, bude každé nařízení nekupovat jablka diskriminační a poškozuje zákazníka, protože mu nedovoluje využít 1% jejich lepších vlastností.
Stát je také zákazník a to silný a v mnoha hledech privilegovaný.
Jezdit na zelenou je z 99% bezpečnější než jezdit na červenou, přesto je nařízení jezdit na zelenou diskriminační, protože poškozuje lidi, co by rádi využili možnosti jezdit si jak chtějí.
Tak tenhle příklad je stejně mimo jako váš.
Stát vydává všeobecné zákony, stát definuje pravidla silničního provozu. - ty platí pro všechny - státní i veřejnou oblast.
Ale v našem případě stát definuje pravidla a způsoby použití informačních technologií POUZE PRO STÁTNÍ OBLAST, ne pro veřejnou, veřejný sektor si tam může kupovat co chce a jak chce, kdo chce od koho chce - nikdo nikoho nediskriminuje - přečtěte si ten dopis pozorně. Stát je v jejich podmínkách malým zákazníkem.
BTW ze soutěže nejsou vyloučeny ani komerční firmy - stačí nabídnout řešení odpovídající státním požadavkům - i v našich krajích když stát vypisuje veřejnou soutěž, tak definuje pravidla co a jak chce, a co a jak má být a kdo se pravidly řídí má šanci uspět - znamená to snad, že ostatní, kteří nechtějí pravidla veřejné soutěže akceptovat jsou diskriminováni?
Připouštím, že můj příklad je poněkud hloupý ale na rozdíl od toho vašeho rozhodně mimo není.
Nařízení nejezdit na červenou je tu proto, aby nebylo dotčeno právo jiných účastníků provozu bezpečně projet křižovatku a v žádném případě nikomu nezakazuje ji projet. Pouze toto právo posouvá v čase.
Dopis pana doktora jsem četl pozorně a vy by jste si měl pozorně přečíst ten můj. O soukromém sektoru tam nenajdete ani slovo.
To, že v případě výběrového řízení uchazeči o jakoukoliv zakázku musí splnit její podmínky je snad normální.
Co není normální je to, že jsou předem bezdůvodně zcela vyloučeny produkty šířené bez OpenSource, případně patentované a to i v tom případě, kdy OpenSource alternativa nexistuje.
Obávám se, že ten kdo nepochopil dopis pana senátora jste vy.
Znovu opakuji - ŽÁDNÁ firma (jednotlivec) není vyloučen z dodávek státu, pokud splní podmínky státem definované - tj -to že neexistuje alternativa v Open Source je nesmysl - nikdo nebrání např Oraclu udělat státu specální nabídku jejich databáze s tím že pro stát to bude Open Source - POZOR NEPLÉST SI OPEN SOURCE S GPL!!!
nikdo nebrání nikomu Open Source alternativu napsat, udělat, vytvořit a nabídnout. Případně použít již hotovou a tu zOpen Sourcovat.
Právo ničí právo na ucházení se o státní zakázku není dotčeno - musí se ale dodržet podmínky stanovené státem.
Takže každý kdo chce se může zůčastnit i Microsoft, Oracle, Sybase, Sun, Borland, a další.
Zůčastnit se mohou za podmínek daných státem - a to ale není nic nového, to se týká (jak už jsem psal) všech státních zakázek, bez ohledu na to jestli jde o software, nebo třeba o psací stoly.
Př. stát si dá podmínku, že chce psací stoly z borového dřeva se šesti šuplíky a natřené na černo a vy si budete stěžovat, že jste diskriminován, protože děláte jenom stoly hnědé, ořechové ze dvěma šuplíky - nic vám ale nebrání propočítat si co by vás stála varianta černá, borová šesti šuplíková a případně se o zakázku ucházet. To že zrovna vy nemáte borové dřevo a černou barvu není důvod aby stát měnil pravidla pro zakázku - jiní je mají.
A vy budete-li chtít je můžete mít taky.
Je to takhle jasnější?
BTW - to že se vám a Microsftu nelíbí podmínky dané státem - a co má být? Jiným firmám se třeba podmínky líbí a vyhovují a jsou ochotny takový software pro stát napsat. (viz RedHat v USA který nabídl alternativu k MS programu pro školy - a taky OpenSource :o)
Microsoft, nebo jiná soukromá firma přece nebude státu diktovat za jakých pomínek a jaké podmínky má stanovit na veřejnou soutěž a pro veřejné zakázky.
Vidím, že stále mluvíme jeden o voze a druhý o koze.
Ten kdo na zákon pana doktora doplatí budou státní instituce.
Velké firmy s klidem oželí několik miliónů za zakázku státu než aby zveřejnily své know-how nabyté léty vývoje a investic, případně se v případě státní zakázky vzdali svých patentů.
Jestli si myslíte, že někdo zveřejní zdrojový kód datového skladu, nebo podobného analytického balíku za mnoho miliónů a předá tak konkurenci výsledek dvacetiletého vývoje (pan doktor hovoří o přezkoumání kódu nezávislými odborníky), pak jste hodně, hodně, hodně naivní.
Ten kdo na to doplatí budou státní instituce, které takový systém nebudou smět koupit a protože zřejmě nebudou smět ani financovat pěti-letý vývoj OpenSource alternativy (byla by také mnohem dražší), budou se nuceny uchýlit k podvodu a podobné zpracování např. outsourcovat.
Rovněž budou nuceny hledat nekvalitní náhražky jiných produktů, např. groupware Lotus Domino (v EU a v USA ho hojně používá právě státní správa a to doslova od armády přes CIA, FBI až po posledního šerifa).
Zapomeňte na software jako Windows, MS Office, MS Exchange, MS SQL server, MS IIS ... o ty tu vůbec nejde.
Cesta je jediná OpenSource zvýhodnit a podpořit, ale nezakazovat státní správě kupovat komerční produkty.
Nikdo nikoho nenutí zveřejňovat kódy jejich stávajících řešení (součastných produktů) - mohou pro státní správu udělat úplně nové řešení (a státní správa to zaplatí - vyhrají-li zakázku) - kde je problém?
Státní instituce na nic nedoplatí, protože až vypíšou veřejnou soutěž, tak se jistě najde povícero firem, ochotných i schopných splnit dané podmínky - viz RedHat v Americe (a v Evropě měla SuSE taky nějákou takovou akci - musel bych najít podrobnosti) a taky jak bylo psáno - nejvíce se vydělává na službách ne na softwaru jako takovém.
To že Open Source alternativa by byla mnohem dražší je vaše doměnka analitici z IDG a i odjinud (teď to bylo v některém IT časopise, nevím kde odebíráme skoro všechny) říkají, že TCO OpenSource řešení je o třetinu nižží než TCO proprietárních řešení a jako příklad uváděli řešení sítí založených na MS produktech a naproti tomu Linux a Open Source.
takže - alternativa by NEBYLA DRAŽŠÍ to se se jenom firmám snaží namluvit marketingová oddělení softwarových firem.
BTW OpenSource řešení jako web server Apache, operační systémy Linux, OpenBSD, NetBSD, FreeBSD úplně vyvracejí vaše tvrzení o nekvalitních náhražkách. Stačí se mrknout na statistiky podílu OS na serverch a statistiky podílu web-serverú.
A je spousta jiných velkých řešení která stojí na OSS - prohledejte si třeba www.linuxworld.cz a www.cw.cz tam o tom najdete články a odkazy (a samozřejmě i na spoustě jiných webů).
S vámi nemá cenu o čemkoliv diskutovat, vidíte svět skrz svoje pécéčko a nejste evidentně schopný pochopit cokoliv co je mimo něj.
V podstatě jste mi potvrdil moji domněnku, že fanatický zastánce čehokoliv je ještě horší než pověstná srážka s blbcem a pokud ještě navíc volá: "Chlapík ten doktor Nuňez, více jich i do našeho parlamentu.", je čas se modlit.
Čím se živíte, že máte takový úžasný přehled?
Ano, jsem rád že vaše poslední argumenty se plně týkají tématu :o)
BTW já vám řekl svůj názor a podložil ho příklady, že to co píše kongresman je možné a dokonce se to reálně děje (nejenom v jižní americe) a že jsou firmy které jsou schopny státu řešení na základě státem daných podmínek nabídnout (a nabízejí a provozují i jinde ve světě), a že TCO bude v tomto případě o třetinu nižžší než u proprietárních řešení. Vy jste si jenom pořád trval na svém, že stát si pohoršil a že mu to nebude fungovat.
Mimochodem nikdy jsem nemluvil o tom jestli to řešení - prosazovat OSS do státní správy jako jedinou variantu - je dobré nebo špatné, mluvil jsem jenom o tom, že je možné a proveditelné.
Můj osobní názor je ten, že řešení má být praktické (do čehož spadá např nediskriminační přístup občanů k informacím a formáty na to podle mne jsou *.pdf, *.rtf, *.html, *.xml a podobné které nejsou vázány na jeden konkrétní operační systém a na jeden konkrétní kancelářský balík), spolehlivé, bezpečné s pokud možno co nejnižžím TCO a jestli je to OSS, nebo proprietární software, to je mi jedno.
U nás například máme groupware Lotus Domino (což je proprietární software) který jede na Linuxových serverech (OSS software) a přistupuje se na něj ze stanic jak s Windows (proprietární software) tak z Linuxu (OSS software). A naše firma používá Lotus Groupware celosvětově na tisících počítačů. A stejně tak je to s ostatními řešeními na interní intranetové databáze používáme sestavu Apache/PHP/MySQL (OSS), a ty databáze jsou dělány univerzálně jak pro Windows, tak pro Linux (jsou vzájemně přenositelné). Jako kancelářský balík používáme OpenOffice (OSS) - protože je stejné jak v Linuxu tak ve Windows a interně preferujeme OOfficový formát který ukládá data v xml. Ale kromě toho používáme i PC Suite2001 (proprietární software) od Soft602 a na pár PC jsou nainstalovány i MS Office (většinou na jednom PC na středisko, to nám stačí) a pro komunikaci ven mimo firmu používáme pokud možno *.rtf formát, ale ani *.doc a *.xls nejsou problém, protože jak Soft 602 tak OpenOffice je spolehlivě zvládnou.
Fajn neshodneme se, ale to stejně ničemu nevadí v Jižní americe to budou dělat po svém nezávisle na tom, co si o tom vy, nebo já myslíme.
Zdravim Vas,
sice nerad, ale musim Vam odpovedet.
ad uvod) Z naseho pohledu to tak muze vyznit. Clenum spolecnosti jako je nase, v niz je kazdy zvykly, ze kdokoliv ma moc, tak se stara jen o tu svou moc a plne koryto, musi kazdy takovy pokus pripadat jako pokus o ziskani novych uplatku a pripadne publicity. Samozrejme nemuzeme pana Nuneze soudit pouze podle tohoto dopisu, k tomu by bylo nutne vedet o nem trosku vice.
V dusledku by zakaznika poskozoval... Tady se nemluvi o narizovani v jakekoliv sfere. Dokonce je v dopise vyslovne napsano (a zduvodneno proc), ze se jedna pouze o statni spravu a urady a v jakekoliv jine sfere je takovyto postup nepripustny.
Mozna by stalo za to, precist si dopis jeste jednou v klidu a pomalu a potom s chladnou hlavou reagovat. To plati i pro prispevek Anthonia vyse.
ad 1)
Volny pristup... Dovolil bych si nesouhlasit, ale nenapsal jste zadne priklady, z nichz tak usuzujete, takze neni o cem mluvit.
Otevrene standardy... Ty se prece netykaji pouheho ulozeni dat. Coz treba zobrazeni? Kdyz uz dale zminujete banky, prectete si, kolika jejich zakaznikum vadi, ze nemohou jejich webove sluzby vyuzivat ze sveho systemu, prohlizece apod. Nebude to nedodrzovanim standardu? A "zakazniky" statu jsou vsichni obcane a stat by na to mel brat ohled. Pokud necha volbu na urednicich, budu z jednoho uradu dostavat dokumenty v .doc, z jineho treba ve formatu wt602, a nedejboze, aby nekde sef umel jenom Wordperfect... Nepodivam se na webove stranky, protoze budou vyexportovane z MS WORDu nebo naklikane ve FrontPagi. Budeme-li brat stat jako podnik, pak tento zakon bude roven smernici, kterou se zamestnancum stanovi, jak se ma komunikovat a v jakych formatech atd. Obvykle tato narizeni nejsou zbytecna, je celkem snadno pochopitelne, ze kazdy podnik se snazi zabranit vzniku chaosu.
Neformatovana data... Data obvykle lze konvertovat, ale neni-li format vychoziho dokumentu podrobne popsany, jakekoliv konvertory nebudou fungovat na 100%. Coz znamena, ze pro konverzi potrebuji program, ktery tento format nativne pouziva, ale taktez ho umi sam v jinem formatu ulozit-kolik takovych programu budu mit na vyber? Co se tyka nuceni ci nenuceni k pouzivani formatu .doc, je to defaultni format jednoho softwaru a pokud lidem, kteri s nim pracuji neprikazete, ze maji data ukladat jinak (a soucasne nevysvetlite jak, nebot vetsina z nich ani netusi, ze je to mozne), budete nutit ostatni, kteri s vami maji komunikovat, opet pouzivat tento software.
ad 2)
Prvni veta trosku popira ty nasledujici-tim, ze vyzaduji perfektni dokumentaci, API a pripadne exportni interface(at je to, co je to), staram se prave o tu nezavislost na dobre vuli dodavatele. (A je to samozrejme vec, o kterou bych se mel starat drive, nez nejaky system zavedu.) Je pravda, ze k tomu kod aktualni aplikace neni potreba, ale mam takovy dojem, ze takove tvrzeni ani nepadlo. Pokud se tyka samozrejmosti techto veci, kde mam k dispozici treba popis formatu MS doc? Narazil jste na jednu z veci, ktera opet vyrazuje MS ze hry-neochota poskytnout jakekoliv dulezitejsi informace.
ad 3)
Prvni veta-samozrejme. Koupim-li od nich software, pocitam s tim, ze nikdo za nic neruci. Ale to zjistim drive, nez si ho koupim.
To o bankach se mi rozebirat nechce, nevim o nich nic. (Je fakt, ze jak jsem tak prosel kolem manualu OS/400, taky bych se tomu velkym kruhem vyhybal, natoz se pokouset to nekam prevadet.:)
Stat je v jine pozici nez banka. Jak sam rikate, kdyz vas vase banka necim nastve, sbalite sve uspory a prevedete si je jinam. Jako "zakaznik" statu, tedy jeho obcan, takovou moznost nemate (nebudeme rozebirat v jake mire to je pravda ci ne). Stat proste musi udelat, co je v jeho silach, aby zajistil obcanum to, co ma. Banka, ci jakykoliv jiny subjekt da k dispozici nejake produkty a komu se libi, ten se stane zakaznikem, komu ne, ten hleda jinde.
Ale abychom se dostali k te bezpecnosti (nebot to predchozi s ni az tak nesouvisi): mam-li zdrojovy kod aplikaci, ktere pouzivam (i treba operacnich systemu), mohu overit, nebo nechat overit, zda v aplikacich nejsou skry<a nejaka ">ta nejaka "zadni dvirka" pro neautorizovany pristup ci zda moje data treba nejsou bez meho vedomi odesilana na mista, pro nez nejsou urcena. Proto zakon, navrhovany panem Nunezem, mluvi o nutnosti pristupu ke zdrojovemu kodu. Vi nekdo, co vsechno je schopen MS WORD, MS IE apod. aplikace odeslat zpet sve firme? Vi nekdo, jake jsou tam bezpecnostni chyby, ktere toto umozni kterekoliv treti osobe? O to zde kraci. Pokud verim svemu dodavateli, je to moje vec. Ale mel-li bych odpovidat za data vsech obcanu, chtel bych mit co nejvetsi kontrolu.
Jak jsem napsal drive, stat, jako kazdy jiny podnik, musi zajistit nejaky rad ve spolupraci jednotlivych zamestnancu. Podnik to udela vnitropodnikovou smernici, v pripade statu je to holt zakon. A jak pise pan Nunez, nejde jenom o to, neco prikazat, stat se take musi postarat, aby to, co prikazal, fungovalo (tzn. migraci, zajisteni software atd., ale to je v puvodnim textu).
Myslim, ze je nas vice, komu se nelibi veci jako internet do skol. Delame proti tomu neco? A je-li reseni pana Nuneze to nejhorsi, muzete navrhnout nejake lepsi? Nebo alespon odkazat na lepsi reseni, navrhovane nekym jinym?
Copak stát není zákazník?
ad 1) Pletete páté přes deváté. Dnes tolik oblíbená architektura aplikací klient-server je založená na nezávislosti aplikace a uložení dat. Proč se měl stát nějakým zákonem omezovat na použití mySQL a nesměl tak využít výrazně pokročilejší DB2, jenom pro to, že ji dodavatel šíří pod licencí nedovolující ji upravovat a bez zdrojů, když na práci s nimi používám stejný standard SQL a to jak fungují je nepodtatné?
ad 2) Nerozumím která věta popírá kterou.
ad 3) Zákon pana doktora není namířen proti státu jehož jsme klienty a neříká jaké služby nám má poskutovat.
Jeho zákon říká, že služby které nám hodlá poskytovat a na které máme právo je možné zajistit pouze OpenSource a to je nesmysl.
Kdyby bylo v jeho dopise zmíněno v jakých oblastech je nutné OpenSource a otevřené standardy používat bral bych to, ale on se zmiňuje o "Návrh zákona nařizuje všem veřejným orgánům povinnost používat pouze svobodný software, tedy software s otevřeným kódem.".
Když všechno, tak všechno.
V důsledku by to tedy znamenalo, že otevřeným software by se musel stát BIOS počítačů, grafických karet, tiskáren, routerů, mobilních telefonů ... a protože mikroprocesor může obsahovat mikrokód a vůbec běh programu je závislý na jeho architektuře, je otázka, kde nároky na otevřenost vlastně končí.
Řešení neznám, spíše podmínku a tou jsou poctivější a kvalifikovanější státní úředníci. Jak toho dosáhnout nevím.
* Omlouvam se, nepochopil jsem, ze mluvite o statu jako zakaznikovi. Presto, prectete-li si dopis pozorne, pise tam dr. Nunez, ze kazdy zakaznik si urcuje pravidla pro nakup zbozi ci sluzeb, a to podle toho, co s dodanym zbozim zamysli (celkem logicke, ze). Je tedy nepravdepodobne, ze to, ze nemuze koupit urcite zbozi, by mohlo byt oznaceno za diskriminaci zakaznika - vzdyt si sam urcil podminky, za jakych mu to ktere zbozi bude vyhovovat.
* (1) Nepletu, spletene to uz je a cim vice to budeme v tomto rozsahu okecavat, tim to bude horsi. Co se tyce dalsiho, za prve, stat se samozrejme neomezuje na MySQL (ale asi jste tim chtel rici, ze DB servery jako MySQL, PostgreSQL, SAP DB, Interbase a mozna dalsi za nic nestoji:) Je mozne, ze kvalit Oraclu nedosahuji, ale take nikde neni receno, ze stat nemuze pouzit jiny software nez OSSW. V dopise je vyslovne uvedeno, ze "Nikdo není nucen přijmout tento model produkce, má-li však zájem dodávat software Státu, musí poskytnout prostředky k zajištění základních principů popsaných v návrhu zákona." A za druhe, to jak takovy databazovy server funguje, mi take nepripada jako nepodstatna zalezitost (no flame, to uz je na jinou diskusi).
* (2) Aha, sorry, ono je to souveti, tak prvni veta z neho ten zbytek. Ale snad ostatni chapou nelogicnost.
* (3) Ne, pan doktor nerika, ze jediny software, kterym je mozno zabezpecit potrebne sluzby, je free Software. Pan doktor pouze konstatuje, ze (v jemu znamem prostredi) je schopen pouze free software navic ke sve funkci splnit jeste pozadavky, jez si stat timto zakonem stanovi. A tyto pozadavky vychazi z toho, ze ma za povinnost chranit urcita prava obcanu dana ustavou a jsou pochybnosti, zda by toto mohl dodrzet pri pouziti treba softwaru MS. Presto se stat nezrika jineho SW, viz citat k bodu (1).
Vas citat ("Návrh zákona nařizuje všem veřejným orgánům povinnost používat pouze svobodný software, tedy software s otevřeným kódem") je z Microsoftiho textu, po nemz nasleduje samozrejme odpoved (ne jedna).
Co se tyka otevrenosti, je nasnade, ze v nekterych oblastech ji neni nikdy dost. Vezmeme treba McDonaldy - vznikla podezreni, ze do svych vypecenych produktu splacaji kdeco, tak byli nuceni zverejnit sve recepty, aby si zachovali prizen sveho hamburgeroveho naroda (http://www.mcdonalds.com/countries/usa/food/ingredient_list/index.html). Neni treba MS v situaci, kdy by uz mel sve "recepty" zverejnit nekolikrat (no, spis hodnekrat)?
* Me se zda byt dr. Nunez kvalifikovanym. A v nasich pomerech by byl mezi slepymi politiky kralem (aspon sedesatictyrokym).
Ale kde takove vzit, taky nevim. Proc na sebe budeme cenit zuby a stekat, kdyz v parlamentu o techto vecech nema nikdo potuchy? Spise bychom se meli zamyslet nad tim, jak podobnou diskusi dostat na verejnost. Ale kdo se hrne do politiky? Asi je opravdu nutno pockat, az se behem generaci zmeni nas cesky pristup. Jestli se zmeni. A jestli nebude pozde. A jdu si dat padaka. A nadavat.
Diskus na toto téma je asi nejrozsáhlejší a plná jak nápadů, tak i možná zbytečného osočování. Uvědomme si, že se stále bavíme o NÁVRHU zákona.
Ale k tomu se nechci vyjadřovat. Jen jeden příklad z praxe.
Již kolem 20 let se motám kolem signalizační techniky v silniční dopravě a měl jsem možnost nahlédnout do praktik prosazování výrobků na trhu i praktik výběrových řízení. Mluvím o nákupu zařízení zahraniční provenience za dumpingové (za pusu) ceny, jejichž následný servis, úpravy a opavy se počítaly v částkách DM se třemi nulami, stejně tak nutný doplňující hardware o kterém nikde ve smlouvách nebyla řeč. Mluvím o výběrových řízeních kdy v podmínkách bylo uvedeno: "Zařízení musí spolupracovat se stávající ústřednou toho a toho výrobce. Bohužel komunikační protokol této ústředny je Know-how firmy a je nedostupný." Zkuste hádat kdo může splnit takovéto zadání?
Naopak. V USA skupina výrobců z většího pole záběru uzavřela dohodu a navrhla standard jako doporučeni. Tento dokument je volně dostupný i mimo hranice USA. Přesně definuje komunikační protokol, přenášené veličiny a další specifikace nutné pro komunikaci s jakýmkoli zařízením v oblasti silniční dopravy, veřejných informací (parkovací a navigační systémy měst), měření ovzduší a dalších a dalších. Tento systém je otevřený a dá se dle požadavků rozšiřovat. Takže každý výrobce může v této sféře vyvinout a prodávat zařízení podávající nebo využívající tyto informace se zaručenou kompatibilitou s ostatními zařízeními. Samozřejmě z toho vyplývá jednoznačný požadavek výběrových řízení - splnit kompatibilitu s tímto protokolem.
To je snad jednoznačný příklad OpenSource v praxi. O jeho přínosu regulérnosti hospodářské soutěže a zároveň rozšíření tržního prostoru pro podnikatelské subjekty nemůže být sporu. A o tom si myslím že OpenSource je.
Tak par poznatkov z druhej strany rieky Moravy:
Ten pan kongresman z Peru musi byt informatik. Alebo aspon byvaly informatik so solidnymi znalostami obidvoch sw svetov - open aj proprietarneho.
A mate vy alebo my v parlamente niekoho takeho?
Rozposlanie tohoto listu poslancom je ako, po slovensky povedane - "hadzat perly sviniam". Ak si to aj precitaju do konca, tak tomu nebudu rozumiet!
Preco?
Lebo nemaju dostatocne znalosti spominaneho problemu. A dalsie krasne ceske prislovie -"Cemu nerozumim, to nechci!"
Ved oni by to ani nevedeli pomenovat svojimi slovami, ak by nechceli citat z uvedeneho listu.
A na zaver - Aj keby rozumeli, ta sa mi zdá, ze by z toho nebolo nic. Lebo z usetrenych penazi sa nedavaju provizie...
Nech sa vam dari!
Tak par poznatkov z druhej strany rieky Moravy:
Ten pan kongresman z Peru musi byt informatik. Alebo aspon byvaly informatik so solidnymi znalostami obidvoch sw svetov - open aj proprietarneho.
A mate vy alebo my v parlamente niekoho takeho?
Rozposlanie tohoto listu poslancom je ako, po slovensky povedane - "hadzat hrach na stenu". Ak si to aj precitaju do konca, tak tomu nebudu rozumiet!
Preco?
Lebo nemaju dostatocne znalosti spominaneho problemu. A dalsie krasne ceske prislovie -"Cemu nerozumim, to nechci!"
Ved oni by to ani nevedeli pomenovat svojimi slovami, ak by nechceli citat z uvedeneho listu.
A na zaver - Aj keby rozumeli, ta sa mi zdá, ze by z toho nebolo nic. Lebo z usetrenych penazi sa nedavaju provizie...
Nech sa vam dari!
No, trosku jsi nahlodal me rozhodnuti na volby se zvysoka vy... Ale vzhledem k tomu, ze bych mel volit stejne jinde a nejakej prukaz uz asi nestihnu, tak volby opravdu vynecham. Presto je mi Tva akce sympaticka (ackoliv nektere duvody jsou ciste zistne:), ale prece jen by to chtelo trosku vice specifikovat, co opravdu chces delat, ale hlavne jak si to predstavujes. Mozna by nebylo na skodu zkusit vytvorit mensi (ci vetsi) tym lidi, kteri budou schopni stat za Tebou, az zacnes nektere veci prosazovat a ostatni Te zacnou jebat a jebat... Z predchozi diskuse (a mozna taky na UG) je tak nejak videt, ze lidi, kteri nejsou spokojeni se stavajicim stavem, je povicero, tak mozna dat si trochu prace, videl bych to tak, ze v pristich volbach bys nemusel byt osamocen nebo bez zazemi. Tim chci rict, ze Tvuj program je nacrtnut trosku povrchne (je fakt, ze to co mas na svem webu jsou spise jen hesla), na to, aby kvuli tomu nekdo volil stranu, ktera ma vice mene jine zajmy a neni jasne jak Te bude podporovat. Funkce neskodneho blazna je sice hezka, ale mezi blazny skodnymi nic moc prinasejici. To nic nemeni na tom, ze rozhodnes-li se jit do toho a pripravit poradny program s vlastnim zazemim, v pristich volbach mas muj hlas. Abych predesel vytkam, opravdu, beru to asi moc vazne, ale jsi jedinej z nas, kteri tady bedujeme, jak je nase povaha a celej narod prisernej, kdo se odhodlal do toho jit. A je skoda, ze je to takhle narychlo, protoze asi nestihnu vystrizlivet, abych si to jeste rozmyslel a prece jenom treba nesel volit.
K rozhodnutí peruánské vlády asi není co dodat, přetože si myslím že Linux je pro blázny programátory. Ale už jen vášnivá dikuse na téma např. DB aplikací jasně ukazuje na to co je na první pohled zřejmé. I takový stát jako Peru má určitě jako my takové zázemí programátorských mozků a analytiků, kteří právě mohou vytvořit silnou základnu poradenských, vývojových a jiných služeb, k úspěšnému vytvoření fungujícího modelu. Nota bene právě s finančním prospěchem vedoucím k rozvoji této základny a obecně prosperitě softwarových firem.
Zdravim, Georgi,
prece jen ten clanek jeste nekdo cte:o) Mate pravdu, ze se zde mluvi pouze o navrhu. Budu se muset mrknout, jaky je stav nyni. Dik za priklad (i kdyz bez odkazu) fungovani otevrenych standardu, je to dalsi argument tomikovi a podobnym.
Jestli je Linux (a nejenom Linux, veskery OSS) pro blazny programatory, to urcite je. Muzou se spoustu veci naucit, spoustu veci pochopit. Ale myslim si, ze je na spoustu veci pouzitelny i pro neprogramatory a vubec nepocitacove lidi. A take se vyuziva. Ja sam si treba nedovedu predstavit, ze bych si na vsechny pocitace, ktere tak ruzne vyuzivam, kupoval licence MS Office:o) Nebo MS Visual C++. A instalovat to a odinstalovavat, kdyz k pocitaci prijdu a odchazim? (To je vec ceny. Me ovsem MS Office nevyhovuje ani kvalitou.)
Mejte se...