1. Je třeba rozlišovat PC-DOS a MS-DOS. PC-DOS bylo to, na čem se dohodla IBM s Microsoftem a dodávalo se to v extra škatuli jako extra položka za extra cenu, MS-DOS bylo v podstatě totéž, ale marketing si dělal Microsoft sám. Za symbolickou cenu se nedodával PC-DOS, nýbrž MS-DOS, a to jen v případě, že ho obchodník zákazníkovi automaticky přibalil k počítači aniž by se ho ptal - nemohli jste přijít do krámu a koupit si škatuli s MS-DOSem za tu samou cenu; nutno poznamenat, že to byla naprosto dumpingová cena a kdyby se někdo o něco podobného chtěl pokusit dnes, měl by na krku úřady a obvinění z nekalé hospodářské soutěže (v Americe). Něco podobného se řešilo okolo Internet Exploreru.
2. Pokud se kradl DOS, mohl se zrovna tak krást CP/M-86 - tady by cena asi sotva mohla hrát roli. Leda ve prospěch CP/M. Nebo který blázen by kradl škodovku, když si může s naprosto stejnou námahou a rizikem ukrást VW? Takže v tomhle bych vysvětlení rozhodně nehledal.
Jinými slovy - za úspěchem MS-DOSu stojí originální a prozíravá obchodní politika tehdejšího Microsoftu, dnes už z právního hlediska ovšem ilegální.
V tom pripade by me zajimalo, kde v pozdejsi dobe v roce 1996 soudruzi s IBM udelali strategickou chybu se svym OS/2 WARP 3 a 4, ktery byl oproti Windows NT 4.0 technologicky i kvalitativne daleko vyspelejsi, a presto si "trh" vybral Neandrtalskou Technologii od MS?
Bylo to snad proto ze v drevnich dobach Windows tise schvaloval metodu cerneho kopirovani v duchu "kdyz uz maji lidi neco kopirovat tak at je to aspon nas system?" prichazeli o zisky, ale bylo to ucinnejsi nez placena reklama? O co teda šlo i v tomto pripade, kdyz si mohli lide nacerno ukrast Mercedes a stejne si zvolil radsi Trabanta od MS?
To má úplně jiné důvody. OS/2 měla problémy s kompatibilitou s DOSem, a Windows 95 na tom byly daleko lépe. Navíc MS investoval velké peníze do marketingu, a měl podporu výrobců HW i vývojářů. Vývojáře si MS předcházel a předchází. Výrobci HW zase s IBM po předchozích sporech nechtěli mít nic společného.
Stejnou jako CPM.
V době mého mládí stál MS-DOS, nebo Windows několik tisíc Kč, ale IBM OS/2 30-80 tisíc Kč.
Kromě toho instalace OS/2 byla mnohem nepřívětivější a IBM se nedokázal zbavit toho, že běžný uživatel není administrátor operačního systému, co vystudoval MIT a atomovou fyziku zároveň.
K tomu si přidejte, že průměrný plat v té době byl 1000-2000 Kč, takže cenu OS/2 musíte pro představu do dnešního světa symbolikcy vynásobit asi 15×.
Ostatně přesně tak zvítězil Windows nad unixem. Cenou. Pro jistotu a pro Vaše zdraví neuvedu kolik stály tehdy unixu. Samo že žádný Linux v té době nebyl a neexistoval.
A v neposlední řadě, kdyby někdo chtěl OS/2 kupovat a stavět na tom, IBM pro jistotu každých půl roku všechny legální uživatele OS/2 obesílala zprávou, že OS/2 končí a ať si plánují přechod na něco jiného. Pokaždé IBM prosili uživatelé OS/2 firmu IBM, aby pokračovala ve vývoji doslova na kolenou. Řekl bych, že IBM je takový Kildall směrem k OS/2 – akorát v daleko ostřejších a drsnějších rysech. IBM posílala více,než 10 let každý půlrok uživatelům zprávu, že OS/2 končí. Je jasné, že na tom nikdo budoucnost stavět nechtěl kromě geeků a zamilovanců. Ani firmy na tom nestavěly.
Škoda, že pravdivá historie o IBM OS/2 se nikde nedozví, protože je to ošklivé, a vyvane z firmy IBM obrovský puch. Nazváno slovy dnešní humanistické společnosti, IBM se dopustila jako krkavčí rodič týrání svého dítěte, které neustále bičovala, zraňovala, odpírala mu potravu, shazovala ho před okolím, odpíralal mu lásku a neviděla na něm nic dobrého až ho utýrala k smrti v mladistvém věku.
Někdy jsem chtěl napsat jako zápisky pamětníka pravdivou historii IBM OS/2 s veškerou rozvahou, ale nemá to smysl. Prostě linuxová komunita chce vidět IBM OS/2 jako anděla a MS jako ďábla. Stejně tak řadu dalších dogmat.
Trochu vás poopravím: OS/2 Warp4 stál v roce 1995 přibližně to co MS Windows, oproti Win95 nabízel mnohem stabilnější a spolehlivější provoz současně s širší funkcionalitou. Naopak byl výrazně levnější než MS WinNT, aniž by ztrácel funkčně. Nikoli náhodou se OS/2 uplatnil ve finančních institucích. IBM v té době měla dost svých problémů, které vyřešila postupnou redukcí box produktů včetně nedávného opuštění produkce vlastního PC HW. Pokud si to nepamatujete nebo si to pamatovat nemůžete, pak pište, prosím, obezřetněji a přesněji.
Dôvod bude v tom, že na OS/2 neboli aplikácie. Microsoft síce s IBM na OS/2 spolupracoval, no v kritickej chvíli od projektu odstúpil a vyrukoval s vlastným OS resp. s jeho grafickou nadstavbou na MS-DOS. Hlavný dôvod neúspechu OS/2 bola neistota vývojárov tretích strán, vyplývajúca z oneskoreného vydania OS/2 a z odstúpenia MS od jeho vývoja. Tým, že MS vypustil Windows, vydali vývojári svoje nástroje pod týmto "OS" a tým bol osud OS/2 prakticky spečatený. Škoda.
Ono OS/2 bylo takovy divny. Aplikace byly sice spise serveroveho razu - DB2/2, pak ten jejich SMB produkt uz si nezpominam jak se to jmenovalo melo to HPFS386. Ten SMB server byl vybornej - velmi rychlej, ackoliv dost drahej. Ale system OS/2 nemel takovou flexibility jako mely unixy nebo NT 4.0. Na dekstop to moc nebylo, ty desktop aplikace pro to moc nebyly. Kompatibilita s DOSem byla lepsi nez meli Windows 95, neumela ale Win32s vyssi nez verze 1.25
Nicmene OS/2 se pouziva spolu s DB2 7.0 stale jeste dodnes. Z nejakeho duvodu se to nacpalo do embedded zarizeni co ridi ruzne stroje. Jeli na tom i bankomaty docela dost, ale dneska uz jsou tam vsude widle.
IBM ma opravdu velmi dobry produkty, ale dost mizerny marketing. Tezko najit firmu co ho ma horsi.
Treba jejich HW s POWER7. S poradnym marketingem by se to muselo prodavat jak o zivot, jsou to vyborne servery a nejsou zase tak drahy. Jen bych udelal ke stavajici rade jeste druhou produktovou radu kde by se to prodavalo jako x86 zelezo - co si koupis to muzes pouzivat a ne aktivace CPU cores a GB RAM.
Tu "předinternetovou" dobu si pamatuji velmi dobře a musím říci, že i tehdy se SW šířil jak virus, pokud o něj byl zájem. Ani pro mého Commodora 64 nebyl na konci 80. let problém do měsíce sehnat prakticky cokoli. Stačilo se poptat pár lidí, ti se poptali každý taky pár lidí a na příštím srazu to bylo doma.
Internet sice nebyl, ale těch lidí okolo počítačů taky bylo řádově méně a oproti dnešku se vzájemně více znali. A to mluvím o Československu, v Americe sice nebyl mezi normálními smrtelníky rozšířen internet, ale zato existovaly tisíce BBSek, na nichž se sdílelo taky úplně všechno. ;-)
Já tu dobu pamatuji a tak to nebylo.
Dalo se sehnat hodně, ale zdaleka ne všechno. Dnešní možnosti warezových fór jsou miliónkát lepší.
BBS s rychlostí internetu třeba 33 kbps a to už bylo pokročilé, dříve se jelo i na daleko nižších rychlostech, nebyl zrovna ideální prostředek třeba na stáhnutí 30 MB rozsáhlého programu. A i kdyby ano, byl problém, kam ten program uložit?
Hard disk o 20 MB, luxusnější o 40 MB velikosti. 5,25" disketa – kapacita 360 KB, nebo 1,2 MB. Pozdější 3,5" měla 1,44 MB, ale nespolehlivější úložiště snad neexistovalo.
Na 8bity problém nebyl – to bylo stejně jen hráčské doupě.
Ale sehnat tehdy třeba instalaci MATLABu to nebyla legrace. Mě se to roky nepovedlo, a to jsem na tom tehdy dělal zápočty a nakonec i diplomku.
V dobách 20-40MB disků a 5,25" DD-disket zrovna mnoho programů vyžadujících 30 MB nebylo. Aspoň já si nevzpomínám ani na jeden (i ten Matlab se mimochodem vešel na pár disket, a to v době, kdy obvyklé kapacity HD se pohybovaly okolo 100-200 MB). :-)
Pokud jde o ten 8bitový svět - právě proto, že to bylo hlavně hráčské doupě, tak sehnat jakýkoli program, který z tohoto světa nějak vybočoval (textový editor, redakční program, překladač atp.) bylo rozhodně náročnější, nežli sehnat nějakou hru. Přesto to šlo.
Takže nedělejte z komára velblouda. ;-)
No tak v pripade meho Asus Eee900A ktery jsem obdrzel s legalni OEM licenci Win XP (nebo spise jeho odlehcenou a orezanou parodii) Byl to zasadni duvod proc si dat na netbook opravdovy OS v te dobe tusim UBUNTU 9.04 UNR pak jsem netbook dal mame a OS spolehlive frci dodnes alespon predpokladam, protoze jsem nemel zadne reklamace ani pripominky :-)
Konkurenční výhoda/nevýhoda není ani tak v pořizovací ceně, jako spíš v tom, že Wokna / MAC OS / Android etc... jsou už nainstalované a BFU zapne a jede.
Znám několik BFU, kteří dostali do rukou PC s Linuxem, který jim někdo jiný nainstaloval a fungovali stejně dobře bez nejmenších problémů.
Jinými slovy - znalý uživatel si vybere dle svých preferencí a to, co mu předhodí dodavatel HW mu leckdy spíš překáží.
Neznalý uživatel častěji používá to, co už zná a to, co mu někdo jiný připraví (hrůza / neschopnost / neochota ...si vše zařídit sám a naučit se mnoho nového najednou). Neznalí uživatelé velmi silně převažují.
OEM Wokna jsou pořád ještě velmi silným důvodem (spolu s už existující majoritou), proč na trhu MS zůstává v takové míře dominantní navzdory leckdy kvalitnější a levnější konkurenci.
Jenomže z dumpingový ceny nemůžete žít věčně. Slouží pouze k penetraci na trh. Tam už ale MS dlouhá léta je a ty ceny, který si diktuje, rozhodně dumpingový nejsou. Navíc i kdyby ty ceny byli tak nízké tak stále bude MS profitovat z podpory a dalších navazujících produktů poskytovaných firmám nebo běžným uživatelům. Co se týče linuxu, tak ani dnes nemůžete říct že by měl na thu větší podíl než právě Windows nebo dokonce Mac OS X. Úspěch systému na trhu tedy zřejmě nebude stěžejní pouze v ceně. Po iphonu se lidi taky maj umlátit přesto že by podobně funkčně vybavený telefon sehnali za řádově nižší cenu. Prostě MS i Applu nelze upřít že umějí dělat dobrý byznys.
Nie, z dumpingovej ceny sa da zit velmi dlho. Na zaciatku je cena a program, ktory je popularny / potrebny. Trha sa toho chyti a mame velke skupinu uzivatelov toho systemu. S tym potom narasta aj zaujem tretich stran o programovanie a predavanie softveru na danej platforme. System tak dostane mnoho aplikacii, ktore sa na menej rozsirene systemy portovat neoplati. Cim sa zase zaujem o system zvysi.
Mozeme tu potom mat aj dalsie OS, ale problem je, ze nemaju porovnatelne aplikacne vybavenie, bezny uzivatel nie je ochotny nieco nove sa naucit (kedze ho zaujima len vysledok a nie technologia). Maximalne tak z donutenia. A zvyk na nieco je velmi silna motivacia.
A ked uz mame dostatocne velky trh, je zaujem, aby nebolo mozne nasich platiacich zakaznikov odlakat. Tak sa softverove produkty uzamknu (proprietarny system a protokol) aby sa minimalizovala moznost, ze niekto na nami dodavanej platforme moze urobit nieco konkurujuce. A ked sa objavi predsa len nieco zaujimave, kupime ich.
Na začátku prodeje výrobku zpravidla tržby nepokrývají náklady na vývoj a výrobu. Teprve později začne výrobek (možná) nějaké peníze přinášet, a náklady umořovat. A ješt později přinese nějaký zisk. Tak vypadá běžný životní cyklus výrobku (resp. jeho část).
"Antimonopolní" zákony se navíc ze mě naprosto nepochopitelných důvodů týkají jen dominantních hráčů.
Nevim, proc by se mely antimonopolni zakony tykat Franty Omacky, ktery ma kramek se zeleninou na rohu a prodava tresne pod cenou, aby pritahl zakazniky a pokusil se je nalakat na koupi celeru. To by tu nakonec bylo vice antimonopolnich uredniku, nez podnikatelu a jakakoliv cinnost za penize by se stala zcela nemoznou. Zabyvat se bezvyznamnymi hraci asi nema smysl.
Očividně ten princip nechápete. Rovnost před zákonem znamená, že když se v zákoně píše "každý občan", tak se to bude týkat každého občana, nepůjde u soudu říct "ale to je můj kámoš, na toho to neplatí". Když se v zákoně bude psát "každý občan s příjmy nad milion ročně", tak se to bude týkat každého občana s příjmy nad milion ročně, ale nebude z toho nic plynout pro občany s příjmy nižšími. Zákon specifikující nějakou podmnožinu subjektů nijak princip rovnosti před zákonem nenarušuje. Princip rovnosti před zákonem je "jen" základním metodickým pokynem, jakým se mají zákony aplikovat a vymáhat jejich dodržování. Nikoli jak mají vypadat.
A samozřejmě stojí-li v zákoně formulace ve stylu "manipulace trhu v daném segmentu", tak je asi zřejmé, že dvě trhovkyně na rynku s obratem pár tisícovek nemají šanci trhem se zemědělskými produkty manipulovat a ani to nebylo jejich záměrem, zatímco půjde-li o koncern se stamiliardovými obraty okupující 60% trhu, bude se na to pohlížet trochu jinak. To ale přece není žádné narušení principu rovnosti před zákonem, to je prostě dáno tím, že lidové "když dva dělají totéž, není to totéž" má svůj smysl a bylo by dost pošetilé tvářit se, že ne.
Princip rovnosti před zákonem je důležitý i při tvorbě legislativy. Není důvodu, proč by občané s příjmem vyšším než milion ročně měli mít jiná práva a povinnosti, než občané s příjmem nižším. Představte si ten povyk a výkřiky o diskriminaci, kdyby občané s nižším příjmem či bez příjmu měli méně práv nebo více povinností, než občané s příjmy vyššími.
U právnických osob vidím stejný princip, protože jde o vždy v důsledku sdružení osob fyzických.
To že se princip rovnosti před zákonem dlouhodobě pošlapává je smutné, ale nikoliv ospravedlnitelné.
Proč by například mělo být OK když chlap ve večerce prodává zboží levněji než ho nakoupil, a mělo by to být špatné pokud jde o TESCO? V obou případech tím kazí business jiným lidem. Buď je to svinstvo - a pak je to svinstvo v obou případech. Nebo je to košer, a pak je to košer v obou případech.
Maximální povolená zátěž mostu například platí pro cyklisty stejně jako pro trailery.
:D Hmmm nebude to naaaahodou tym, ze do TESCA chodia tisice ludi denne a do vecierky iba niekolko desiatok denne? A tym padom TESCO poskodi obchodnikov vo velkom okruhu a vecierka iba...vecierku oproti cez cestu?
A vecierka nepredava zbozi lacnejsie nez ho nakupila, pretoze si to nemoze dovolit kvoli tomu, ze TESCO predava rovnaky tovar lacnejsie nez nakupilo.
On hlavně nikdo neprodává zboží laciněji než nakupuje, a pokud to dělá, tak jen dočasně. Logicky by to totiž vedlo k prodělku.
Večerka poškodí obchody v okolí, TESCO poškodí obchody v okolí. Jaký je tam rozdíl? Buď je to jednání OK, nebo není; na velikosti firmy to přece nijak nezáleží.
Teda nechci se tě nějak dotknout, ale to mi připadá jako hodně naivní zjednodušování. Když budu velkým obchodním řetězcem s pobočkami po celé Evropě a v jednom městě mi bude dělat potíže konkurence místních obchodníků, nebude pro mne problémem nasadit v té oblasti ceny pod náklady a vydržet to třeba rok, dva, dokud ta má konkurence nekrachne. Ti místní malí obchodníci to samozřejmě nevydrží, zatímco ten řetězec nebude mít problémy to ustát. V důsledku budou postiženi jak spotřebitelé, tak stát a celé hospodářství. A totéž se dá říct o spoustě jiných věcí. Podle mého názoru má ochrana menších subjektů svůj smysl. Zvláště v globalizovaném hospodářství. To bychom rovnou mohli zrušit ochranu dětí a poškrtat zákony týkající se nezletilých, matek s dětmi a podobně. Všem jedním metrem, ne?
Ale kde. Je obrovsky rozdiel, ci ti niekto takto kazi ceny mesiac, pretoze dlhsie si to nemoze dovolit, alebo 3 roky, pretoze si ich moze dovolit dalsich desat.
V Bratislave sa to odohralo zhruba 10-15 rokov dozadu. Na sidlisku vyrastlo 5 obchodakov, nasadili ceny, pri ktorych by maly obchodnici nemali ani na najomne a za tri roky na ulici, kde bolo 7 roznych obchodikov ostal jeden zelovoc.
A čo strata, ktorú utrpia zákazníci, keď si nemôžu nakúpiť za zníženú cenu? Miesto toho, aby mesačne spolu zaplatili 100 000 * nízka cena, musia zaplatiť 100 000 * vysoká cena. Boha jeho však to, že mi tesco predá niečo lacnejšie než sú jeho náklady sa dobrovoľne vzáva svojho bohatsva v môj aj tvoj prospech.
A to akože zelovoc na rohu má mať nejaký nárok na zisk na úkor kupujúcich? To je absurdné. Prečo potom nezakázať veľké reťazce úplne? To by zelovce na rohoch profitovali ako nikdy predtým. Čo na tom, že zákazníci by na tom boli horšie, hlavne že by sme mali veľa zelovocov. Akokeby zelovoc na rohu bola nejaká známka prosperity spoločnosti.
To je akoby si protestoval proti automobilkám, lebo to ničí živobitie pohoničom s koňmi a vozmi.
A jeste neco: Nevim, co nabizi TESCO na Slovensku, ale jak jsem koukal, co maji v Irsku, tak zadna slava. Podradne znacky testovin, polovina zeleniny, ktera me zajima, tam neni, zato tam maji hnusne ovoce, jako karambol a dragon fruit, ktere chutnaji po vode, v lepsim pripade nakysle. A tak me zachranuje prave maly kramek na rohu, kde maji nesrovnatelne sirsi vyber zeleniny a i testoviny De Cecco, koreni a dalsi veci. Uz z toho duvodu by vas mel osud malych kramku zajimat. Pokud tedy nepatrite k tem, co se spokoji s prumernou nabidkou produktu maximalne prumerne kvality.
Zeleninu zo Slovenskeho Tesca mi odmietaju zrat uz aj nase morcata ;-)
Problem je, ze vacsina "ovcanov" premysla ako tuna gofry. Vidina kratkodobeho zisku ich nazenie do obchodneho centra, kde k potrebnemu chlebu nakupia za kosik nezmyslov, pretoze su zrovna "v akcii" a doma to uz nejak spracuju, aby sa to nemuselo vyhodit.
Ak sa tento trend zachova, fakt netusim, co budeme zrat za 10 rokov.
Samozřejmě se můžete živit bio-klíčky s E.Coli a bio-jahodami z farmářských trhů obsahujícími pesticidy, protože "bio je životní styl" :)
Potraviny z hypermarketů jsou velmi bezpečné. Chuťové vlastnosti samozřejmě mohou být lepší. U většiny věcí můžete za peníze navíc vymyslet něco v lepší kvalitě. Nemusíte si kupovat levný a bezpečný VW Golf; můžete si koupit dražší (a prakticky stejně bezpečné) Porsche, a ukazovat co všechno je na něm lepší. Většina lidí najde svůj individuální optimální poměr cena/výkon. Pro Čechy to typicky bývají ultra-levné špekáčky z kůží, sádla, sojového granulátu a E621.
Čo majú v Írsku mi je úplne ukradnuté, a to čo ty tam nájdeš alebo nenájdeš mi je tiež jedno, nič ma do teba nie je. Pokiaľ sa vás nájde dosť, kto chcete v tých obchodíkoch nakupovať, tak prežijú. Pokiaľ nenájde, tak neprežijú. Nevidím žiadny dôvod, aby si ostatní ľudia museli kupovať drahé potraviny len preto, že ty chceš nakupovať v obchodíku a nie v tescu.
Práve naopak, v tescu (resp. v nákupnom centre) kúpim všetko čo potrebujem a nemusím hľadať poskrývané jednotlivé obchodíky, nemám problém s parkovaním a za hodinku mám jedlo poriešené a môžem sa venovať niečomu inému.
Tesco žiadne ceny dvíhať nebude, pretože mu konkuruje Kaufland, Lidl, Albert, Penny Market, Vietnamci, farmárske trhy a bohvie čo ešte. V momente, keby Tesco zdvihlo ceny, tak nepredá nič.
Stratove ceny sa samozrejme nasadzaju len po urcitu dobu a po dosiahnuti ziadaneho postavenia sa nastavuju tak, aby maximalizovali zisk.
Tych neblahych dosledkov je samozrejme viac a fakt, ze sme nuteny prejst pol sidliska kvoli jednemu nakupu je len jeden z nich, i ked v konecnom dosledku mozno i najvacsi - clovek ceniaci si svojho casu sa totiz nakoniec dopracuje k zriedkavejsim nakupom velkych davok, ktore su ale len malokedy ekonomicky vyhodne.
Je tu i neprijemny dopad na hospodarstvo krajiny - polnohospodari su casto nuteny predavat svoje vyrobky za likvidacnu cenu a to priamo obchodnemu retazcu. Ten je totiz vzdy schopny doviest zeleninu odjinud a (kratkodobo) nasadit cenu, ktora lokalnych polnohospodarov prakticky znici. Schvalne, kedy si naposledy kupoval *Slovensku* mrkvu?
Ale problem, ktory mna rozculuje najviac je kvalita vyrobkov. Je jedno, ci si kupis Hroudu za 40c, alebo Svajciarsku Syrovu Specialitu po 5€ za 10 deka, vsetko to chuti jak predzuvana umela hmota. Salamy jakbysmet, vacsina z nich hadam ani nevidela maso. To v casoch, ked som mal masiara nalavo, masiara napravo a lahodky uprostred proste nemohlo byt.
Automobilky si vzajomne konkuruju, rovnako, ako si konkuroval zelovoc na Mileticovej 17 so zelovocom na Mileticovej 32. Snazia sa poskytnut co najlepsie sluzby a co najvacsiu kvalitu za co najatraktivnejsiu cenu. Jediny hypermarket na sidlisku Adama Trajana si musi dat pozor akurat na to, aby sa obyvatelom nakoniec viac nevyplatilo sadnut na vlak do Noveho Mesta. Jediny dodavatel statom schvaleneho ekonomickeho SW pre Slovenske skoly si musi davat pozor akurat na to, aby mu niekto nezabehol rozkmasat hubu ;-)
Mimochodom, predstava cloveka veriaceho, ze obchodne retazce spravia nieco v _jeho_ prospech ma dostala do kolien ;-)
Prosím o jeden jediný príklad z histórie, kedy nejaký obchod nasadil brutálne nízku cenu, zničil všetku konkurenciu a potom nasadil brutálne vysokú cenu a bez toho, aby sa v krátkom čase nevynorila konkurencia. Dík.
A to akože farmári majú nárok na nejakú špeciálnu cenu? Keď nie sú schopní konkurovať iným, tak to im trh dáva signál, že majú pridať. Krach neefektívnych obchodníkov je normálny tržný jav, a to jav mimoriadne prínosný. Ukazuje ti totiž, že to robíš zle a že sú tu ľudia, ktorí dokážu robiť lepšie.
Láskavo neukazuj na to, že dnes nekúpiš slovenskú mrkvu. To je výsledok absurdnej európskej spoločnej poľnohospodárskej politiky, kedy vyhrá nie ten, kto ponúkne najlepší produkt ale ten, kto sa vie najlepšie dostať k dotáciám. Pokiaľ kritizuješ dnešný stav, kritizuješ práve politiku, ktorú robí štát a európska únia.
No keď si kúpiš "špekáčik za 5,90 kilo" tak sa nediv, že tam nie je mäso. Alebo si hádam myslíš, že ľudia sa budú mať lepšie, keď tesco bude predávať iba nejaké kvalitné mäso za 400kč kilo? Že si to budú môcť dovoliť?
Čo má so slobodným trhu "jediný štátom schválený ekonomický software"?
Ja nevravím, že dnešný stav je skvelý. Ale dnešný stav je práve výsledkom štátnej regulácie, nie slobodného trhu.
Aha, reťazce neurobia v prospech zákazníka nič, ale malí obchodníci sa idú potrhať, len aby ťa uspokojili. Vôbec im nejde o to, aby zarobili peniaze. Budú makať od rána do večera prakticky zadarmo, len aby si sa ty mal lepšie? To je skutočne naivná predstava.
> Prosím o jeden jediný príklad (...)
Odpoved je v prispevku, na ktory reagujes.
> A to akože farmári majú nárok na nejakú špeciálnu cenu? Keď nie sú schopní konkurovať iným, tak to im trh dáva signál, že majú pridať.
Pridat k comu? Existuje cena, pod ktoru sa nedostanes, zeleninu nemozes vypestovat z nicoho. Samozrejme, pokial nemas za chrbtom medzinarodny koncern schopny dotovat ceny tisisinou svojho zisku po niekolko desatroci.
> Láskavo neukazuj na to, že dnes nekúpiš slovenskú mrkvu. To je výsledok absurdnej európskej spoločnej poľnohospodárskej politiky(...)
Zial, ja poznam inu historku. Zahrna "ponuku, ktora sa neodmieta" a nasledujuci rok, ked uz sa mrkva nezasiala. Nevyplatila by sa.
> No keď si kúpiš "špekáčik za 5,90 kilo" tak sa nediv, že tam nie je mäso.
Odpoved je v prispevku, na ktory reagujes.
> Čo má so slobodným trhu "jediný štátom schválený ekonomický software"?
Nic. Narazil si na pointu.
> (...) bez toho, aby sa v krátkom čase nevynorila konkurencia.
Zaujimavy fakt: Vo chvili, ked sa niekomu podari dosiahnut skutocne dominantneho postavenia, stava sa vstup na trh takmer nemozny. Vyzaduje totiz giganticku investiciu a uspech je prinajlepsom neisty.
Zahrajme si taku malu hru: Ja budem monopolne predrazene Tesco a ty klasicky sukromnik s kapitalom 10M€ zakladajuci si obchod s potravinami o tri ulice vedla. Mas prvy tah ;)
A este jedna poznamka celkom mimo temy na zlepsenie tvojho vztahu k supermarketom :)
V starych dobrych casoch si predavac svoju zeleninu strazil a castokrat bol on jediny, kto ju smel chytit a zabalit. Pecivo sa dokonca vystavovalo za sklom a zakaznik k nemu nemal pristup ani len teoreticky.
V dnesnej dobe mas ovocie, zeleninu, chlieb i pecivo nezabalene a nahadzane v obrovskych krmnikoch, z ktorych si ty sam vlastnymi rukami naberas. Az pojdes najblizsie do marketu, vsimni si pred nim toho najspinavsieho tulaka obleceneho v zdrapoch a vlasmi, co vsiam su mensim vesmirom. A potom si predstav, ako ten vandrak osobne potazkal kazdy jeden rohlik, co vidis v krmniku. Pretoze nikdy nemozes vediet, ze sa to pred troma minutami nestalo.
Sluzby sa zlepsili. Dobru chut ;)
"A to akože zelovoc na rohu má mať nejaký nárok na zisk na úkor kupujúcich?"
:D si robis prdel, ze? dufam :D
Co tak kvoli tomu aby bolo z coho zaplatit vsetkych tych predavacov a priestory a energie, ktore su potrebne na to aby si si TY MOHOL kupit zeleninu a ovocie? A co tak kvoli tomu aby aj ten majitel mal z coho vobec zit a z coho si kupit chlieb a mlieko? A zaplatit najom v slusnom prostredi a energie?
On ma zit v chudobe kvoli tomu aby sa kupujuci mali dobre? :D Ty si riadny vtipalek.
Bože môj, však práve to, že v TESCU si môžem kúpiť jedlo lacnejšie ukazuje, že tí predavači a energia v malom obchodíku sú nepotrebné, že je to plýtvanie vzácnymi zdrojmi. Že k tomu, aby som si kúpil zeleninu a ovocie nie je malý obchodík vôbec potrebný.
A aby mal z čoho majiteľ a predavači žiť? To je čo za blbosť? To akože aby oni prežili tak ja mám teraz platiť vyššiu cenu za jedlo, než musím? To ti nevadí, že to zas oberá o peniaze mňa? To je podľa teba v poriadku, že oni dostanú viac na úkor toho, že mne ostane menej? To ja mám nejak nekonečné vrecko peňazí, že keď musím platiť viac, než je nutné, tak ma to nič nestojí? Keď mi štát zakáže kupovať paradajky za 20 korún v tescu a prinúti ma kupovať paradajky niekde inde za 25 korún, tak to som na tom lepšie? Však som si mohol za tých 5 korún kúpiť niečo ďalšie a môj blahobyt by sa tak zvýšil. Keď týchto 5 korún navyše musím odovzdať majiteľovi malého obchodíku, tak on ich dostal na môj úkor! To je podľa teba fér?
Pokud se spokojite s dobre vypadajicimi odpadky, tak si dejte dvojitou porci. Prave odpadky jsou to, co v supermarketech koupite snadno.
Zkuste se na to podivat take takto: Prave supermarkety do znacne miry zapricinuji dnesni cenu potravin. Podstatna cast (i pres 50%) kazde produkce ovoce a zeleniny skonci v kompostu, krmeni pro prasata nebo konzervach a dzusech. Nesplnuje totiz pozadavky na velikost a esteticka kriteria, presto, ze se jinak jedna o kvalitu. Napriklad tuny brambor shniji na kraji pole. Nepochybne, takove plytvani se nekde musi projevit. Lide jsou dnes tak zblbli supermarketovou politikou, ze uz ani nedokazi nakupovat podle toho, jakou ocekavaji chut, ale podle toho, jak co vypada. Koupi hnusne, komercne nejuspesnejsi jablko Granny Smith, nekoupi jine, podle nich mene hezke, s mene plastovym vzhledem a urcite nekoupi jablko s uplne normalni skvrnou, jake zna kazdy, kdo nekdy pestoval jablone (vetsina lidi snad ani nevi, jak jablon vypada).
Dale: treba rajcata vyprodukovana nekolik kilometru od supermarketu nacestuji i nekolik tisic kilometru, nez se do toho supermarketu dostanou. S klidem mohou projet i Marokem. Vse kamiony a letadly. Dovedete si predstavit ta kvanta paliva a nasledne znecisteni? A myslite, ze i to je zadarmo? Na druhou stranu, maly obchodnik bez problemu muze prodavat od farmare ze sousedni vsi tam, kde je to mozne.
Doporucene samostudium: http://www.youtube.com/watch?v=68hapDEQEj0 http://www.imdb.com/title/tt0247380/
Lidstvo nikdy nejedlo tak bezpečné potraviny, jaké nabízejí dnešní supermarkety.
Normy na zakřivení okurek a barvu pomerančů jsou dílem EU. Ovoce a zelenina které neprojdou se mohou prodávat v nižší jakostní kategorii, zpracovávat do polotovarů (džusy apod), nebo skrmovat hospodářským zvířatům. Nevidím důvod, proč by kvůli tomu měly hnít tuny brambor na kraji pole :)
Vysoké ceny potravin jsou způsobené evropskou zemědělskou politikou. Díky té jsou potraviny v EU násobně dražší proti světovým cenám, navíc ten systém stojí hromadu peněz na daních.
Rajčata se typicky nevozí z ČR do Maroka a zpátky. Samozřejmě pokud máte peníze a přepravní kapacitu, vozte si za své co chcete a kam chcete :)
Lidstvo nikdy nejedlo tak bezpečné potraviny, jaké nabízejí dnešní supermarkety.
To je otázka v jakém čase se na tu bezpečnost díváme. Pokud nám jde o to, abysme bezprostředně po pozření neklekli, tak možná. Pokud se podíváme na své zdraví z delší perspektivy, tak chemie, mnohá éčka, náhražky a bezchuťová zelenina a ovoce rozhodně bezpečné pro naše zdraví nejsou. Alergiemi to začíná a rakovinami končí.
Bezprostředně po požití? Kdepak, to by byla nuda. Například při otravě námelem (houba, obilný parazit) lidem před smrtí většinou odpadají (uhnijí) uši, rty, prsty, a někdy končetiny. V Evropě je poslední případ z roku 1951, v rozvojovém světě se tahle otrava vyskytuje dodnes.
http://en.wikipedia.org/wiki/Ergotism
Řekněte, kam lidi na tyhle nesmysly chodí. Podle vás jsou rajčata bez chuti (například ze skleníku) odpovědná za alergie a rakovinu? Jaký by měl být příčinný mechanismus?
Alergie jsou do značné míry způsobené ultra-čistým prostředím, ve kterém žijeme. Navíc se na ně častěji přijde, protože sedlák z 19. století na rozdíl od vás neměl možnost zjistit, jestli je alergický na kešu ořechy nebo mořské plody.
Když navštívíte jakékoliv anatomické muzeum, uvidíte případy nádorů z doby vašich dědů, nad kterými zůstává rozum stát. Dnes má rakovinu celkem dost lidí, protože je nestačil "včas" zabít zápal plic, mráz, nebo otrava potravinami. Nádory se prostě rozvíjejí ve vyšším věku. Rozdíl je v tom, že těm lidem dnes dokážeme daleko lépe pomoci.
Lael Ophir je jen provokatér, co skrze hmotu nevidí ani na svou špičku nosu. Je to přesně ten typ hmotařského, požitkářského narcise, kterému je lidskost natolik vzdálená, že ani neví, co to je... a o jiných věcech se mu ani nezdá....
Nejen že bují internetem a snaží se všechny přesvědčit, že je středem vesmíru a že jeho bůh je MS a hmota okolo... ale také o spoustě jiných nesmyslů....
Rajčata se opravdu typicky nevozí z ČR do Maroka a zpátky. Rajčata se totiž typicky v hypermarketech v ČR vůbec neprodávají. Hypersupermarkaty v ČR prodávají jen jejich makety, které lze vypěstovat kdekoliv a kdykoliv na roztoku a umělém světle a s rajčaty mají podobný jen tvar a při troše umělého osvětlění i barvu. Chuť a vůni ani omylem.
No. Pokud ty rajčata budou rajčata a ne gumové míčky jako u nás ve Sparu, rád si připlatím.
Ale jinak. Vliv protimonopolního zákonodárství a zákonodárství na ochranu těch slabších lze sledovat na příkladu USA a Argentiny 19. a počátku 20. století. Obě země na tom byly hospodářsky přibližně stejně, Argentina možná o něco líp. Zatímco v Argentině byl opravdu "volný" trh, tedy nadnárodní, v tomto případě především anglické koncerny si mohly nasadit cenu, jakou chtěly. Likvidace místních výrobců na sebe nedala dlouho čekat.
Zato USA nasadily docela tvrdou regulaci trhu v neprospěch monopolů, ochranu farmářů před latifundisty (i o tom byla válka Severu proti Jihu, stejně jako válka federátů proti centralistům V Argentině), a výsledek se taktéž projevil. Nějak mám pocit, že dokud se USA držely politiky, že volný trh je třeba zachovat i za cenu omezení silnějších, tak USA docela prosperovalo. Koneckonců i dnes je to docela vyspělá země, nebo snad ne?
V pravnim systemu je treba take uplatnovat jistou miru pragmatismu. Tedy zabyvat se v nekterych oblastech hlavne tim podstatnym a nechat plavat nevyznamne. Tedy napriklad retezem supermarketu, ktery se vyda do valky proti malym obchodnikum treba v cele CR, ne pak nejakym Frantou z vecerky v Hornich Praskolesich. Jinak by to mohlo dopadnou tak, ze antimonopolni urad nakyne do takovych rozmeru, ze tu na kazdeho podnikatele budou tri urednici jenom z antimonopolniho, nepocitaje v to jine urady.
Napisem ti to co ti napisal I/O tak aby si to pochopil aj ty.
Ked chce TESCO znizit ceny pod nakup, tak to moze kludne urobit. Ine jeho pobocky tu stratu castou svojho zisku zadotuju a moze to takto tahat rok, dva a nic sa nestane. A tym ohrozi existenciu malej vecierky
Ked na toto bude chciet odpovedat majitel malej vecierky, tak do troch mesiacov skrachuje. Lebo ak znizi ceny pod nakup, tak z coho to bude dotovat? Z platu manzelky?
Uz jste videl cyklistu s 50 tunami ingotu v batohu? Ja ne, ani nikdo jiny. Proto se takovymi vyhlaskami u cyklistu nikdo nezabyva. Stejne, jako se nezabyva chlapem ve vecerce, ktery nema vahu na to, aby pokrivil trh, protoze pri prodeji pod cenou do mesice zkrachuje. Za to se ale nekdo musi zabyvat napriklad koncernem, ktery ma 30% benzinovych pump a prodava benzin za polovinu ceny konkurence, aby konkurenci znicil, skoupil zbyvajicich 70% pump a nasledne natahl cenu na trojnasobek.
Protoze pravni system nemuze zvladnout uplne vsechno, tak se musi zabyvat tim TESCO, kvuli kteremu by mohly zavrit tisice kramu a musi se vykaslat na tu vecerku. To byste take mohl pozadovat, aby kazdy obcan na ulici byl eskortovan jednim policajtem, aby se zabranilo kapsarstvi a jinemu neradu. Jiste by to fungovalo, akorat, ze polovina naroda by se musela stat policajty.
pochybuji, že by ten chlap s tím kapitálem několika desítek mega a) prodával 12 hodin denně ve večerce b) investoval zrovna do toho, aby potopil tesco za rohem :) jinými slovy ano teoreticky může prodejem pod cenou poškodit jiné obchodníky, ale prakticky takový případ nenastává.. proto se tomu ani nikdo nemusí věnovat..
Špatné (i z hlediska zákona) je to samozřejmě v obou případech, ale v případě té večerky dojde k tak malé škodě (tipuji, že u většiny večerek by ta škoda byla dokonce nulová), že nemá moc smysl to řešit. Na rozdíl od Tesca, které by v případě celorepublikové akce zvládlo ohrozit podnikání veškeré konkurence.
Zákon to řeší v obou případech. Rozdíl je ve výši trestů (stejně jako je rozdíl mezi těžkým a lehkým ublížením na zdraví, tak je rozdíl mezi těžkým a lehkým poškozováním hospodářské soutěže) a v tom, jestli takové situace řeší státní orgány aktivně (samy je vyhledávají) nebo pasivně (čehají na nahlášení).
Proc vlastne dodnes neexistuje nejaka foundantion pro presvedcovani aspon tech nejnormalnejsich hernich vyvojaru aby delali sve AAA hry i pro linux? Mluvim treba o planovanem Diablo3 kvuli kteremu se dost obavam situace ze si budu muset zaneradit disk nejakyma Widlema. Uz jsem zachytil i takovou informaci ze VALVE zamestnava programatory kteri se portovanim her do Linuxu zabyvaji ale tezko si to predstavit v realu, protoze vetsina vyrobcu her nejaky reverse engineering v licenci z principu odmita.
No s těmi hrami přece. Když si řeknete "Udělám hru pro Linux!", tak musíte začít řešit "A pro který Linux?" A zjistíte, že tu hru musíte odladit ne pro jeden další systém, ale hned pro několik. Takže náklady velké a zvýšení příjmů malé. Tady žádná foundation nepomůže, rozhodně ne přesvědčováním.
Kdyby byl linux nabízen běžně jako alternativa, ne jen v pár zemich a hlavně u pár modelů, tak by ten poměr vypadal jinak.
To by taky nesměl být nabízen ten SLED, jak je u HP zvykem. Kdyby tam dali nějakou free distribuci, mohlo by to být mnohem lepší. Nedávno jsem se pokoušel někomu tam nainstalovat nějaký rozumný videopřehrávač. Repozitáře distribuce jsem vzdal, ale když jsem se pokoušel nainstalovat něco odjinud, zjistil jsem, jak velké množství knihoven chybí. Na to taky šlo pohledat RPMka, ale nebylo jich málo a když jedno z nich mělo ještě další závislosti mimo repozitář, tak jsem to vzdal.
Chvílema mám pocit, že SLED a jeho nasazení do ProBooků sponzoruje MS, protože Ubuntu by byla příliš velká konkurence...
Ad "pořád má Linux v tomto ohledu konkurenční výhodu. Že jí není schopen využít"
Kam na taková moudra chodíš? Je potřeba se rozhlédnout i trochu dál, než je běžné PC v domácnosti ;-)
Linux je na 91,8 % superpočítačů, na většině serverů, pohání většinu nově prodávaných chytrotelefonů, je ve spoustě malých zařízeních jako jsou modemy, směrovače, VoIP telefony, settopboxy atd., rozvíjí se trh počítačů/tabletů/netbooků, které budou pouhým klientem ke službám na Síti/Webu, tam je taky budoucnost Linuxu. A v neposlední řadě na desktopu -- tam je dnes GNU/Linux taky dobře použitelný a jiné systémy se používají už více méně jen ze setrvačnosti. Microsoft Windows jsou dožívající "legacy" produkt, jedna epizoda z historie IT, která teď končí.
Má to několik ALE:
- Těch "91,8% superpočítačů" je nesmysl, protože ve statistice top500.org je jen 500 největších superpočítačů.
- Superpočítače jsou výpočetní clustery. Node je hloupá součást, která musí mít síťovou konektivitu, správu procesů a paměti, a nic víc není potřeba.
- Linux nepohání většinu nově prodávaných chytrotelefonů. Android má toho času cca třetinu trhu.
- Počítač jako klient k Síti je koncept, který několikrát selhal. Viz Sun JavaStation, Oracle NetPC a další aktivity. Jen šílenec bude svoje soukromá data - nebo nedej bože pracovní data - cpát nějakému providerovi, aby je indexoval a vytěžoval pro reklamní účely. A to je ještě to nejkrotší použití vašich dat.
- GNU/Linux je na desktopu použitelný? Tohle fakt nepůsobí použitelně: http://www.mail-archive.com/ubuntu-desktop@lists.ubuntu.com/msg02912.html
- jiné systémy se používají už více méně jen ze setrvačnosti - aha, a proto se podíl Linuxu na desktopu už léta prakticky nezvyšuje. Vždyť jde o systém, který nikdo nechce ani zadarmo.
Smiem jeden dotaz?
Pises na odborny server plny linuxakov, ktorych naozaj neocari "nepouzitelnost" dokladovana user-testom prave vyvijaneho DE, trolovanie o "systeme, ktory nikto nechce," predstierane nepochopenie principov monopolu a pravdepodobne ani ziaden iny z tvojich sebaisto prednasanych argumentov, nad ktorymi moze clovek pouzivajuci Linux viac nez rok iba nechapavo krutit hlavou.
Zaujimalo by ma, co tym sledujes. Koho sa snazis presvedcit, co a komu sa snazis dokazat? A ako vobec mozes dufat v uspech svojho snazenia?
Reagoval jsem věcným způsobem na zjevně fakticky nesprávné věci, které tu někdo psal. Všechny ty věci lze doložit, a kvalita argumentů je myslím poměrně vysoká. Top500 fakt nic neříká o zbytku světa superpočítačů, nody výpočetních clusterů jsou fakt poměrně hloupá zařízení u kterých praje prim cena OS atd. BTW Unity je výchozí prostředí současné verze Ubuntu, takže mi ty testy usability přijdou více než relevantní. Z testů pro mě vcelku jasně vyplývá, že Unity *v tomhle stavu* nemůže aspirovat na úspěšné desktopové prostředí.
Sleduju tím uvést na pravou míru to, co psal autor předchozího příspěvku. V jiných případech se snažím něco hodnotit, vyjádřit nějaký názor.
> BTW Unity je výchozí prostředí současné verze Ubuntu, takže mi ty testy usability přijdou více než relevantní. Z testů pro mě vcelku jasně vyplývá, že Unity *v tomhle stavu* nemůže aspirovat na úspěšné desktopové prostředí.
Nuz, v tomto sa nase nazory rozchadzaju. O pouzitelnosti Unity si myslim svoje, ale denne vidavam ovela vacsie problemy uzivatelov aktualne najpouzivanejsieho desktopoveho prostredia.
Ale dovodom, preco nad tvojim tvrdenim krutim hlavou je prave (nepochybne pohodlne) zovseobecnenie problemov jedneho vyvijaneho prostredia na cely Linuxovy desktop.
Opravdu "denne vidavate ovela vacsie problemy uzivatelov aktualne najpouzivanejsieho desktopoveho prostredia"? Fakt jste četl ten link?
5 of 11 participants (P2, P3, P5, P9, P10, P11) crashed Unity during their hour of testing. And towards the end of her test, P11 opened a zombie quicklist that stayed on top of everything and didn't respond to clicks.
0/2 people could play MP3 songs stored on a USB key
Only 5/10 could easily delete a document, and two of those five (P3, P5) weren't sure that it had actually worked
No-one found System Settings, in the session menu or anywhere else
Ubuntu je údajně nejpopulárnější distribucí Linuxu, a Unity je jeho výchozí prostředí. Rozhodně tedy nejde o problem jedneho vyvijaneho prostredia. Navíc ostatní prostředí mají svoje vlastní problémy.
Zvláštní je ta selektivní slepota. Uživatelé Linuxu na jedné straně tvrdí, že jim to či ono skvěle vyhovuje, a nikdo jiný je nezajímá (virtuální desktopy jsou super, i když jsou velmi špatné pro začátečníky a velmi špatné na více monitorech; paste pomocí pravého/prostředního tlačítka myši je super, i když spousta lidí omylem vloží text kam nechce, zvlášť pokud často používají mouse wheel). A na druhé straně se pak diví, že se Linux nešíří a nešíří. Chápu, že tenhle můj názor je mezi uživateli Linuxu velmi nepopulární. Jde to totiž k podstatě problému.
"Ubuntu je údajně nejpopulárnější distribucí Linuxu, a Unity je jeho výchozí prostředí. Rozhodně tedy nejde o problem jedneho vyvijaneho prostredia."
Uvedies JEDNO prostredie a vravis, ze jeho problemy nie su iba problemami JEDNEHO prostredia? Tak kolkych? Kolko prostredi vychadza z Unity? Xfce? Gnome? :)
A inak tie pocty ludi...to myslis vazne? Ze ides robit zavery podla testov 11 ludi? :D
Nejde o nějaké malé vyvíjející se prostředí, ale o výchozí prostředí nejpopulárnější distribuce. Jinými slovy tohle není maličkost, ale kolosální průšvih. Zajímavé je, že uživatelé Linuxu rádi tvrdí, že Vista byla na nic. Kdyby MS vydal cokoliv v kvalitě Ubuntu 11.04, tak by ho recenzenti i zákazníci roznesli na kopytech, a po firmě by zbyla leda díra v zemi a v kapse akcionářů. Ale že je to Linux, tak se vlastně nic neděje. Zmetek je v podstatě OK, konkurence dělá větší kiksy (fakt?), vždyť se nic neděje.
Ano, i z testu s 11 lidmi lze dělat závěry. Vizte:
Why You Only Need to Test with 5 Users
http://www.useit.com/alertbox/20000319.html
Samozřejmě špičkový SW musí mít rozsáhlejší testy; podívejte se na extrémní příklad. Zajímavé to začne být na konci druhého dílu.
http://www.youtube.com/watch?v=Tl9kD693ie4
U Unity je otázkou, proč pořádné testování neproběhlo dřív. Ty testy ukazují zásadní problémy jak návrhu (Only 5/10 could easily delete a document, No-one found System Settings), tak implementace (5 of 11 participants crashed Unity).
To, co popisujes vo Windowse je pad prehliadaca suborov. Pad zrovnatelny s padom Unity tu vzhladom k previazanosti prvkov prostredia konci BSOD. Nastastie, od Vist hore nieje az tak jednoduche vyvolat ho.
Pad Unity ma za nasledok zmiznutie ramikov okolo okien a "zamrzmnutie" oboch panelov. V zavislosti od vykonu PC moze trvat i celu sekundu, nez sa Unity zrestartuje a system pobezi dalej, sťa by sa nic nestalo.
Ubezpecujem ta, ze bude tvoja snaha o zvelicenie tohoto katastrofickeho scenaru vzdy vyvolavat len a len nechapave krutenie hlavou ;)
Opat sa musim spytat, to myslis vazne? Cital si vobec ten clanok? Ten totiz hovori o testoch POUZITELNOSTI pre WEBOVE projekty. Mas pocit, ze Unity je webova stranka? Ci si bol tak naivny, ze si si myslel, ze ten clanok nikto citat nebude?
5 a ani 11 ludi ti na testy funkcnosti nestacia pri aplikacii alebo prostredi uz len kvoli tomu, ze 11 ludi ti asi len velmi tazko pokryje vsetky HW variacie. A tie chyby co si tam vypisal su chyby, ktore po vacsine vyplyvaju prave z toho. A vysvetli mi ako je mozne, ze v mojom prostredi je asi cca 20 ludi, ktori pouzivaju Unity a nikdy nemali vyssie spomenute problemy? Ako je toto mozne? Ze by tie tvoje testy s 11 ludmi boli na figu?
To myslím vážně. Testování usability webových projektů je prakticky stejná problematika. Testy usability nemají s HW konfiguracemi nic společného (leda bychom mluvili o rozdílech mezi myší, tabletem a touchpadem).
V tom článku se autor odkazuje na Toma Landauera, který se problematikou zabýval obecně. Plus je tam link na Nielsena, který opět nemluvil (jen) o webu.
Jak je možné, že se to či ono nikomu z nějaké skupiny neprojevilo? Může tam být řada důvodů. Jedním z nich jsou příliš zkušení uživatelé. Pokud například něco padá při použití názvu souboru obsahujícího mezery, typický unixový uživatel to nikdy nezjistí, protože takovou "prasárnu" jako mezery v názvu souboru neudělá.
"5 of 11 participants (P2, P3, P5, P9, P10, P11) crashed Unity during their hour of testing. And towards the end of her test, P11 opened a zombie quicklist that stayed on top of everything and didn't respond to clicks.
0/2 people could play MP3 songs stored on a USB key"
Toto NEMA nic s usability a su to veci zavisle od HW. Na toto sa skutocne ten clanok NEVZTAHUJE :) To ta velmi sklamem. S tymto chod trollovat niekde inde, tu neuspejes.
Tie odkazy v clanku su mozno pekne, ale samotny clanok, ktorykm podopieras svoju snahu nema vobec nic spolocne s testovanim Unity a dokonca postupy v nom napisane su nevhodne na testovanie niecoho takeho ako je Unity.
Prehravanie MP3 nieje zavysle na HW, ale na tom, ci uzivatel pri instalacii zakazal instalovanie neslobodnych kodekov. Autor prispevku, na ktore sa Lael odkazuje ho zakazal zrejme prave kvoli otestovaniu toho instalacneho okna, normalny uzivatel k tomu (mimo USA) nema dovod.
Rad by som ale pripomenul, ze instalacia chybajuceho kodeku v Ubuntu sice vyzaduje porozumiet jednemu oknu a povolit instalaciu, stale je to ale mimoriadne user-friendly postup oproti instalacii chybajuceho kodeku v inom distre, alebo nedajboze vo Windows.
Zatial co u ineho distra clovek nakoniec pre istotu nainstaluje vsetko, co mu spravca balickov oznaci ako kodek, priemerny uzivatel Windows musi volat o zachranu. Nadpriemerny sa spyta na nejakom fore, kde sa naseledne pobiju priaznivci CC*P s priaznivcami CodecPacku Lite, K-Codec Packu a NejakehoInehoDesneCoolCodecPacku o to, ktory z nich zvlada ffdshow nainstalovat najlepsie.
Opat raz krutim hlavou ;-)
Ano, to jsem psal - problém s přehráváním MP3 není věcí HW. "Nesvobodné" kodeky jsou samozřejmě problémem i mimo USA. Nevím kde se bere ta fáma, že patenty na tyhle technologie mimo USA neplatí. Tady máte list "MP3 patentů", dlouhá řada je jich platných mimo USA.
http://mp3licensing.com/patents/index.html
Windows 7 mají podporu MPEG-4 včetně ASP a AVC (H.264), AVCHD a AAC. Jinými slovy out-of-the-box přehrajete i DivX a XVID. Na rozdíl od některých dister Linuxu MS kodeky nekrade, legálně je licencuje.
Zoznam je to nepochybne pekny, ale vec sa ma tak, ze v praxi W7 neprehra nic. Zvacsa nerozpozna kontainer, csatokrat nedesifruje video a titulky neprehra bez pomoci hadam nikdy.
Nad tvojou smiesnou injektivou sa mozem opat raz len pousmiat. Ziaden "patent" z tvojho zoznamu nebol platny ani u nas, ani v CR, naviac je drviva vacsina z nich davno vyprsana.
Mám tu jiný zajímavý postřeh. Uživatelé Linuxu velmi brojí proti SW pirátství, a prosazují místo pirátění používat open source. Přitom sami naprosto běžně pirátí například ty kodeky; o pirátěných filmech, které těmi kodeky přehrávají, ani nemluvě :). Tomu se říká kázat vodu a pít víno.
Zkuste to lejstro s kusem zákona lépe přečíst. Je to přesně jak jsem psal zde: http://www.root.cz/clanky/proc-vyhral-ms-dos-rozhodl-trh-ne-kvalita/nazory/386916/
Situaci vám objasní například Wiki. Je tam popsaný stav věci, a najdete tam i zdroje.
http://en.wikipedia.org/wiki/Software_patents_under_the_European_Patent_Convention
Ne, o tom se není potřeba hádat. Existují hromady "SW" patentů platných na území Slovenska. EPO navíc rozhoduje přesně tak, jak píšu. Například:
T 1173/97
"a computer program product is not excluded from patentability under Article 52(2) and (3) EPC if, when it is run on a computer, it produces a further technical effect which goes beyond the "normal" physical interactions between program (software) and computer (hardware)"
http://www.epo.org/law-practice/case-law-appeals/recent/t971173ex1.html
Nebo:
http://en.wikipedia.org/wiki/List_of_decisions_of_the_EPO_Boards_of_Appeal_relating_to_Article_52(2)_and_(3)_EPC
K tomu existuje dlouhá řada rozhodnutí soudů, které jasně dokládají současnou praxi. Vizte například ve Francii Infomil, v Německo Rentabilitätsermittlung a Informationsübermittlungsverfahren.
http://breese.blogs.com/pi/files/jugement_201107.pdf
http://juris.bundesgerichtshof.de/cgi-bin/rechtsprechung/document.py?Gericht=bgh&Art=en&nr=30990&Frame=1
http://juris.bundesgerichtshof.de/cgi-bin/rechtsprechung/document.py?Gericht=bgh&Art=en&nr=40299&Frame=1
Ale jak říkám, můžete svoje ovečky krmit jakýmikoliv bludy :)
Vpravo si vyberte technologii, v menu pak Patent List.
http://www.mpegla.com/main/programs/AVC/Pages/PatentList.aspx
Patenty na MP3 jsou téměř expirované.
http://mp3licensing.com/patents/index.html
Ogg a mkv jsou kontejnery. Vorbis (audio kodek typicky ukládaný do OGG) byl napsaný tak aby se patentům vyhýbal, ale není jasné, jestli se to fakt povedlo. MKV typicky obsahuje AVC/H.264 video stream, k tomu viz první link.
Spíš nepozná příponu, a zeptá se, čím to video má přehrát.
Titulky WMP samozřejmě umí, konkrétně ve formátu SAMI.
Nejde o "patenty", ale o patenty. Doba platnosti je typicky 20 let, tj. řada z nich je platných. Navíc hovoříme o MP3. U videa je to drsnější. Koukněte na link níže. Vpravo si vyberte formát, na liště pak Patent List. Jen u AVC/H.264 tam vidím 25 patentů platných v CZ a 14 platných v SK. Propadlé a brzo procházející patenty jsou označené.
http://www.mpegla.com/main/programs/AVC/Pages/PatentList.aspx
SA-co? :D Toto uz naozaj nemozes mysliet vazne, ved tie ani google nepozna :p Ale ok, o .s[a]mi pocujem dokonca druhy krat v zivote. Ale zive sami som este nevidel ;-)
Pokial ide o priponu, tj. len polovica problemu. WMP nerozpozna format *a* naviac nema asociovanu priponu.
Ide o "patenty." Europa SW patenty neuznava, takze by pripadny sud inak, nez v prospech ffmpegu dopadnut nemohol. Dalej, patenty platia 20 rokov od podania prihlasky (§29 zakona 435 zr. 2001, predpokladam, ze v inych krajinach to bude obdobne) takze pri priemernej dlzke sudneho procesu pripada v uvahu hadam len ten zr. 97. A ten sa tyka "enkodovania audio signalu digitalizovaneho na nizkej vzorkovacej frekvencii." To vyuzivam skoro kazdy 2^1024 den ;-)
Ono je těch formátů titulků pár desítek, a většina z nich nejspíš vznikla až po SAMI.
Tyhle patenty nejsou "SW". Patentovatelnosti ani v Evropě není na závadu, pokud lze patent realizovat pouze za použití SW. Jinak by nebylo možné patentovat například GPS, kterou bez SW nelze realizovat. Jinými slovy jde o normální platné patenty. Ty neexpirované lze samozřejmě vymáhat. A rozhodující je datum podání žaloby, nikoliv datum vynesení rozsudku :). Navíc pohodlně uvažujete jen MP3. U videa je situace drsnější, vizte co jsem psal.
Potom sa nuka otazka, aka ze to sila brani vlastnikom patentov nacriet do svojej zlatej bane a zacat sa svojich prav domahat ;)
Mimochodom, kazdy jeden z tebou odkazovanych (na uzemi SR platnych) patentov, do ktoreho som doposial nazrel sa tykal budto algoritmu, "metody kalkulacie" alebo rovno programu. Cize presne toho, co sa podla spominaneho zakona "vylučuje z patentovateľnosti."
Samozrejme je mozne, ze som nieco prehliadol a v tom pripade sa rad necham naviest na spravnu stopu ;)
> Ono je těch formátů titulků pár desítek, a většina z nich nejspíš vznikla až po SAMI.
Blahopreji, jste v Evrope asi tak jeden ze tri lidi, kteri pouzivaji jine titulky, nez ve formatech srt a sub. Widle jsou pro vas idealnim OS. Sub a srt sice asi WMP nepodporuje, neni prece nutne se zabyvat nekolika miliardovou minoritou uzivatelu, zato format sami urcite ma podporu naprosto perfektni.
O HW závislém problému mluvte až půjde o totožné instalace a uživatelé budou zkoušet totožné akce (stejný výchozí stav, stejné pořadí, stejné načasování), a nebude se opravdu lišit nic než HW.
Ti ostatní uživatelé prostě nemuseli narazit na kritickou akci, nebo na sekvenci akcí. Jestli jste někdy něco psal v C/C++, tak tohle musíte znát.
"Sleduju tím uvést na pravou míru to, co psal autor předchozího příspěvku. V jiných případech se snažím něco hodnotit, vyjádřit nějaký názor."
Takže je to jak píšu o tvém nabubřelém EGU!!!
1000 lidí 1000 názorů, tak proč pořád dokola někoho přesvědčovat, že "Linux je nanic a nikdo ho nechce ani zadarmo"?
Mysli si co chceš, ostatní si taky myslí to svoje....
Nebo neříkej, že např. stojíš na zastávce, slyšíš rozhovor a víš, že dotyčný "říká nesmysly", tak se taky do toho vložíš a vysvětlíš mu, že je "IDIOT" a že je všechno jinak.... :-D
Přesně takové chytráky, jako jsi TY mají všichni rádi a tak jim nezbude nic jiného, než "onanovat" na kdejaké diskuzi a dokazovat si "jakcí jsou KINGové"....
V Ubuntu je Unity výchozím desktopovým prostředím. Jak proboha takhle nepoužitelná věc může v současné verzi aspirovat na mainstreamový desktop?
Samozřejmě se můžete ohánět možností volby. Jenže proč skončí v Ubuntu nepoužitelné prostředí jako výchozí? A proč vůbec někdo takovéhle prostředí píše, a neudělá si nejprve slušný návrh, prototypy a testování? A diví se pak ještě někdo, proč Linux neroste a neroste?
Jo, pane, to ja nevim. Ja Ubuntu vyzkousel, mel s nim problemy a zavrhnul. Pro me je nezajimave jiz tim, ze je stavene na Debian unstable. Kdyby to staveli aspon na testingu, tak nereknu. Ubuntu neni zrovna prikladne distro, cenim na nem akorat snahu vytvorit uzivatelsky privetive distro. Jen si nejsem jist, jestli predhazovani uzivateli vselijakych alf a bet je ta nejlepsi cesta, jak toho dosahnout. V kazdem pripade, zapomente na Ubuntu. Ubuntu je tim, cim je a ja bych ho prikladem nedaval. Rozhodne zatim ne.
Node je hloupá součást, která musí mít síťovou konektivitu, správu procesů a paměti, a nic víc není potřeba.
A právě o to jde. Mít co nejefektivnější správu procesů a paměti. Linux se dá uzpůsobit na míru danému superpočítači tak, aby byl co nejefektivnější a samotná režie systému co nejmenší. Node je hloupý stejně jako každý počítač. Proto je potřeba inteligentní systém, který jej dokáže efektivně využít.
LOL, to je dobrej vtip. Nenapadlo vás, že může být důležitá například cena licence? Distro Linuxu je zdarma. Desktopové Windows vyjdou na pár tisíc korun. Jak bude cenový rozdíl na deseti tisících počítačů? A to z těch celých Windows použijete jen základních věcí, které umí každý OS včetně Linuxu.
Zrovna správu paměti a procesů má Linux dost mizernou ve srovnání se Solarisem i Windows. Pro danou aplikaci to ale není kritické.
Ano, node je hloupý, a potřebuje inteligentní systém. Tím ale fakt není operační systém na nodu :). Největší problém u výpočetních clusterů je v dosažení rozumného výkonu celého superpočítače, o což se stará cluster management SW. Bez toho jde jen o serverovnu plnou strojů a drátů.
U Linuxu je zvykem přivézt hromadu racků a počítačů, pospojovat to, koupit k tomu SW pro cluster management (ten nebývá zdarma), a pak strávit pár měsíců laděním výkonu. Univerzita si to může dovolit, protože má dost lidí (zvlášť studentů :D). V pojišťovně nebo bance si to dovolit nemůžou, takže to dělají jinak. Koupí Windows HPC Server (celkem nový produkt) s výhodnou cenou za node, přivezou racky, zapojí to... a jede se. Prakticky nulové nastavování a ladění. Superpočítače na Windows nabízí dneska i Cray. Jsou to typicky menší systémy, které se do top500 nedostanou, ale není jich úplně málo.
možná ta linuxákům vlastní neschopnost podívat se na desktop jinýma očima brání většímu rozšíření, dnes už to totiž není ani tak problém s hw a ovladači, ale s celým prostředím + mixem nix principů.
Možná by stálo za to se inspirovat u jediného linuxového ""desktopového"" úspěchu - Androidu.
Každopádně si užívejte své svobody (ať už čehokoliv), horoucně tu debatujte jak je svět nespravedlivý a hloupý, ale nakonec si uvědomte, že i hippies svý lístečky potichu zahodili ;-)
Skor by som povedal, ze vacsina linuxakov uprednostnuje vlastne pohodlie pred rozsirovanim Linuxu medzi ucastnikmi tupeho stada. Bo na to treba poriadnu motivaciu, ist hadzat perly sviniam ;)
Ale ine som chcel: Vedel by mi aspon jeden z vas dvoch expertov vysvetlit zmysel pripominania hnutia hippies bez toho, aby preukazal fatalnu nevedomost o oboch spominanych skupinach? :)
To dávno není pravda. Pro amatéry je Photoshop nejen drahý (nakonec ukrást ho není tak těžké), ale hlavně nepohodlný. Foky se daleko lépe ořezávají v malém programu na to určeném. Například Microsoft Office Picture Manager, Zoner Photo Studio apod. Přitom takové (a lepší) SW dneska dostanete ke každému foťáku.
Fotky se možná lépe ořezávají v programu na to určeném, ale pořád spousta běžných uživatelů chce Photoshop, protože se na něj zvykli. A pokud jsou ochotni udělat změnu, tak Picture Manager tou změnou rozhodně není a Zoner se teď už drží spíše tím zvykem. Daleko častější je Picasa (digiKam bohužel na Windows nejde moc jednoduše nainstalovat, ale naprosté většině windowsáků se líbil ještě víc).
:-D
Jednak si opravdu nepamatuji, co se píše na začátku seriálu o historii výpočetní techniky, jednak tohle jsou fakta a tady moc prostoru k vymýšlení něčeho nového zrovna není. Fakt, že vztah F=ma najdeš v každé učebnici mechaniky ještě neznamená, že od sebe jejich autoři vzájemně opisovali. :-)
K tomu kopirovani. Tenkrat jeste nebyl internet, SW jste nemohl stahnout. Pokud jste chtel nejaky SW ukrast, musel jste znat nekoho, kdo ten SW mel. Vzhledem k cene MS-DOS a CP/M-86 byl zrejme MS-DOS rozsirenejsi a tedy snadnejsi pro ziskani. Proto se zrejme kradl vice. Take je mozne, ze lide kteri si koupili drahy CP/M-86 jej nedali z ruky... ;-)
Byly BBS. Stahoval jsem tam McAffee, ktery jsem pak pouzival v praci, kde jinak bylo prd. Notebook s 286, Q-Modem a modem 2400 Baudu, srseni na kontaktech releove ustredny, kvuli kteremu se clovek nekam dostal casto jen pozde v noci, vedeni s papirovymi izolacemi, diky kterym se obvykle nedalo modemovat i 14 dni po poradnem desti.
Přesná poznámka až na to, že "prozíravá obchodní politika" beroucí si při omezené nabídce zákazníka jako rukojmí, může být knižní ukázkou důsledků neregulovaného nebo chybně regulovaného trhu. Mimochodem, CP/M nebylo téměř možné krást vzhledem k tomu, že firma na rozdíl od té Gatesovy tento způsob paralelního šíření produktu na trhu nijak nepodporovala, naopak proti tomu vystupovala. Uvědomte si množství vyrobených a nahraných disket s MS-DOSem versus těch s CP/M...
pokud se zákazník řídí reklamami, tak si třeba koupí mléko které je bez konzervantů jen proto že je na něm napsané že je bez konzervantů. Klidně by na tom mohlo být napsané bez bubnů a tamtamů, ale to by nemělo takový komerční ohlas, ačkoliv to přináší stejnou informaci.
Zákazníci nejsou odborníci. Kupují co se jim řekne. Škovný obchodník toho využije. Obchodník, který se pokouší prodávat kvalitní zboží za odpovídající cenu nemá šanci, protože uživatel opravdovou cenu zboží nechápe.
Koukněte se na definici pojmu "kvalita". Zajímavé čtení jsou některé ISO normy. V zásadě se různé definice shodnou na tom, že kvalita je subjektivní měřítko. To, co jeden člověk považuje za kvalitu, může jiný považovat za nekvalitní. Moderní marketing je pak o tom, zjistit co lidé za kvalitu považují, a případně se pokusit zafixovat "vhodné" kvalitativní měřítko u lidí, kteří zatím názor nemají. Ať už se to někomu líbí nebo ne, většina lidí kupuje jen kvalitní zboží. Ovšem s jejich chápáním kvality bývá často obtížné souhlasit :-)
Já si myslím, že není ani tak důležité, jestli ten dojemný přiběh o Kildalovi je pravda, nebo ne. To v čem je zakopaný Alík je, že QDOS nebyl "podobný" CP/P, ale bylo to okopírované CP/M i s chlupama, což po letech potvrdil i soud. Čili MS zjevně prodával produkt, který jaksi nebyl jeho, chcete-li, sprostě CP/M Kildalovi ukradl, a pak jej prodával za dumpingovou cenu. A právě takto začíná špinavá kariéra Billa Gatese.
Procesor 8080 (CP/M) se od 8086 (MSDOS) velmi podstatne lisi, nejake otrocke okopirovani je technicky nerealne. Napsali vlastni produkt s podobnym API, to bylo cele.
Americke soudy v obcanskopravnim rizeni potvrdi ledacos, z pohledu evropskeho prava mnohdy naproste nesmysly. Nicmene dodejte odkaz na ten rozsudek, at se muzeme presvedcit co vlastne onen soud potvrdil.
"Okopírované i s chlupama" v praxi znamená, že QDOS nabízel stejné API. To API mělo pár funkcí, a implementovala ho spusta systémů.
Ale zkusme to postavit jinak. Linux je UNIX okopírovaný i s chlupama. Linus sprostě ukradl UNIX, a tak začala jeho špinavá kariéra. Souhlasíte s takovým náhledem, nebo vám přijde zcestný? :)
Aha, takže ti sprostí jsou Red Hat, SuSE/Novell, IBM a Oracle, kteří Linux prodávají? :)
Celé "obšlehnutí" CP/M spočívalo v reimplementaci primitivního API, které mělo pár funkcí pro výpis znaků, vstup z klávesnice, a základní operace se soubory. Tohle "API" implementovala řada různých systémů. Autor QDOSu prostě použil API, které programátoři znali. Jako FS použil FAT (nikoliv FS použitý v CP/M). MS koupil nejen exkluzivní licenci, ale i práce na portování systému na IBM PC, a hromady změn v kódu. Vyjma toho koupil i autora QDOSu, pana Tima Patersona. Ten pak s lidmi z MS pracoval na dalších verzích DOSu, které s původním QDOSem neměly prakticky nic společného.
Zajímavé je, že autor původního příspěvku vidí nějakou špínu v jednání Billa Gatese. Já nevidím problém ani v jednání Tima Patersona, natož někoho, kdo od něj koupil hotový SW, dal mu práci a hromadu peněz.
Linus to psal hlavně podle Minixu, ten komerční nebyl. A potom se snažil udělat nějakou kompatibilitu pomocí dokumentací komerčních Unixů, ale i tam bylo napsáno, které části jsou založené na POSIXu a jak dobře jej implementují a ta POSIXová část (kterou Linus implementoval) nebyla ani nemohla být chráněné intelektuální vlastnictví (oblíbený microsoftí termín :-)), na rozdíl od dokumentace CP/M.
Bohuzial uz aj na rootovi sa objavuju vsetky bulvarne postupy. Tentokrat takzvany sex naruby, kedy sa spravi na zaciatku skandalozny uvod - vyvrcholenie a potom sa to vsetko v dalsom texte dovysvetli a uvedie na pravu mieru.
Aspon ze su tu ajautori, co to tu este drzia nad vodou, inac by to tu bolo druhe zive.
Vsak presne to Apple dela. Ma sektu fanatickych vyznavacu, kterym pak prodava svate obrazky s nazvy zacinajicimi na "i". Dokud sekta drzi, Android nema sanci. Z nabozenskeho fanatika udelate ateistu jen tezko, muzete ho ale zkusit zlanarit na jine nabozenstvi. Cili pokud Android chce prevalcovat Apple, musi si vytvorit kult zeleneho muzicka s antenkami. Vyznavacum pak muze i prodavat 3x draz, nez ostatnim.
Někdy si nakopnu starej dobrej osmibit a valím na CP/M jak o život.
A jen tak na dokreslení - pod CP/M mi jede cca 100-200 programů, které si občas pustím pro potěšení.
Pod MS DOS bych mohl používat asi tak jedno ze svých děl. A to je vše.
A stěmi démony by nebylo od věci to nepřehánět.
Ani velkej Bilík ani Gerík nejsou tím za co je vy\dáváte a pravda bude někde uprostřed.
Sice nesouhlasím s tím, že někdo označuje používání programu bez licence za "krádež". Ale rozhodně souhlasím s tím, že pokud by se striktně zabránilo tomuto kopírování, tak by zastoupení systémů s linuxem a podobnými na trhu bylo zcela jiné. Na druhou stranu je otázka, jestli by i tak byl linux "zadarmo"...
Linux je stary bajny hrdina z doby, kdy se za OS neplatilo a platilo se za reseni, tedy hlavne HW + aplikace a OS byl kajsi soucasti HW a nikoho nenapdalo jej prodavat.
Tedy jak *BSD tak Linux vznikl proto, aby byl UNIX na x86 a drzel se tehle linie ... treba dalsi moderni firma, co sla spolu s M$ do prodavani OS, nebot nemale svuj HW a musela tedy z neceho zit byla legendarni SCO ... ktera nakonec ukradla Kernel 2.0.x aby vznikl UnixWare ... a predtim kradla z BSD (jeste bez privlastku free/net/open)
A stejne jako BSD vznikalo na universitni pude, tedy snaha mit na levnem HW OS jako hracku, se kterou si muze clovek hrat a mit doma UNIX a ne jen cekat na cas tech velkych masinek ve skolach
Ale treba M$ muze prodavat jak za 1% dnestnich cen, tak draze, v tom mnozstvi ktere prodava bude vydelavat i za OS za 1$ ... jen bude vydelavat mene a treba si nebude moct dovolit takovou reklamu, ale s cenou vyvoje to nema nic spolecneho, ta nestoji moc, vice stoji pravnici, marketing, kancelare v kazde zemi etc ... a logicky se snazi prodat shit, ktery jeste nekdo koupi za nejvyssi cenu, kterou je ochoten trh zaplatit.
Linux jde jinou cestou, firmy vyvoj dotuji vsem, vice firem ma tedy identicky produkt a nabizeji sluzby, tedy jejich motivace je mit spickovy OS a prodavat sluzby, idelne kdyz se to nebude kazit a nebudou potrebovat moc lidi na podporu ... coz tak proste je, Linux a jeho mainstrem SW se proste nastavi, nascheduluje se udrzba a jede na dlouhe casy bez povsimnuti ... vice mene ten SW jede bez poruchy dyl, nez vydrzi HW
Je pravda, že kdysi byl OS součástí HW, ale rozhodně není pravda, že by se za něj neplatilo. Naše firma koupila někdy koncem 70.let sálový počítač za 40 milionů. Operační systém přitom tvořil plných 50% z ceny. Není divu - počítačů se mnoho neprodávalo a vývoj se zaplatit musel.
BSD Unix nevznikl také jako domácí hračka pro studenty, ale proto, že komerční Unix byl pro školy až příliž drahý. (Teprve poté, kdy universita přišla o grant na pokračování vývoje, byl systém BSD publikován a dán k volnému použití - aby práce na jeho vývoji nepřišla vniveč).
Někdy koncem 90.let, kdy ještě Linux nebyl považován za konkurenci k Windows, probleskla zpráva, že Microsoft hodlá svůj OS nikoliv prodávat, ale že chce platit každoroční poplatek za jeho užívání. Pro ČR měl údajně činit 900 Kč za počítač a rok. Díky rychlému vývoji Linuxu to pak naštěstí Microsoft odpískal. Takže se dá říci, že Linux přinesl nemalý prospěch i uživatelům Windows. :-)
Izák: „Linux je stary bajny hrdina z doby, kdy se za OS neplatilo a platilo se za reseni, tedy hlavne HW + aplikace a OS byl kajsi soucasti HW a nikoho nenapdalo jej prodavat.“
Ty vole (to jinak říct nejde), já jsem pamětník a Vy jste kouřil asi hustý matroš.
Normálně se takto nevyjadřuji, ale to nejde jinak říct.
Izák: „Ale treba M$ muze prodavat jak za 1% dnestnich cen, tak draze, v tom mnozstvi ktere prodava bude vydelavat i za OS za 1$ ... jen bude vydelavat mene a treba si nebude moct dovolit takovou reklamu, ale s cenou vyvoje to nema nic spolecneho, ta nestoji moc, vice stoji pravnici, marketing, kancelare v kazde zemi etc ... a logicky se snazi prodat shit, ktery jeste nekdo koupi za nejvyssi cenu, kterou je ochoten trh zaplatit.“
Jakmile MS pokusí prodávat za 1% cen, tak jako akciová společnost končí. Akcionáři jaksi poměrně neradi drží akcie, které rychle klesají.
Izák: „Linux jde jinou cestou“
Kdyby tehdy platila ta Vaše první lež o OS zdarma, tak by Linux nikdy, opakuji nikdy, neexistoval ani nevznikl. To jen tak mimochodem.
Nebylo by ho v zásadě vůbec proč vytvářet.
Izák: „tedy jejich motivace je mit spickovy OS a prodavat sluzby, idelne kdyz se to nebude kazit a nebudou potrebovat moc lidi na podporu ... coz tak proste je, Linux a jeho mainstrem SW se proste nastavi, nascheduluje se udrzba a jede na dlouhe casy bez povsimnuti ... vice mene ten SW jede bez poruchy dyl, nez vydrzi HW“
Škoda že pro Linux platí fyzikální i lidské zákony.
Ale Billa Gatese taky nebvailo Windows. On každý vývoj OS v určité fázi přejde z nadšeneckého budování a rozvoje do pouhé každodenní otrocké dřiny – a tehdy původní nadšení, vizionáři apod. odpadají a chytají se toho průměrnější lidé.
Vzhledem k velkorysému plýtvání silami Linuxu není tento OS na to příliš nastaven, že odpadne nadšení a odpadne ochota nejkvalitnějších programátorů se Linuxem zdarma zabývat. On ten proces už běží.
Jednoho dne se to bude muset řešit – málo lidí, moc práce – jak vyvíjet dále. A budoucnost záleží, jak se s tím Linux vypořádá. Obecně nejhůře se s tím vypořádávají OS vyvíjené bez centralizovaného modelu řízení.
Já jsem zažil několik OS na výsluní i pádu. Jsem zvědav, jak si Linux poradí s předchozím odstavcem.
Jinak věta o tom, že SW běží bez poruchy i po krachu HW je hustá. To už je jen krok k tomu, aby SW nepotřeboval žádný HW – jestli tohle Linux dokáže, nebo Apple nebo kdokoli, tak všechno převálcuje, s tím souhlasím.
Poznámka k tvorbě cen. Pro výrobce existuje optimální cena, která mu zajistí nejvyšší zisk. Když nasadí nižší cenu, tak mu ani zvýšený počet zákazníků nezajistí zvýšení zisku. Když nasadí vyšší cenu, příliš zákazníků uteče, a opět vydělá méně. Zkuste si někdy otevřít učebnici ekonomie a dohledat si k tomu další informace.
"idelne kdyz se to nebude kazit a nebudou potrebovat moc lidi na podporu" - SuSE/Novell, Red Hat a někteří idealističtí autoři SW říkají "bude to open source, zdarma, a vyděláme na podpoře". Pak je ale naopak v jejich zájmu, aby ten SW byl co nejhorší. Nutno říci, že se jim to celkem daří :D
Hezky jste uvedl jednu ekonomickou poučku a pak následně naprosto pohořel na druhé :-) Podpora se totiž v naprosté většině případů prodává formou předplatného (ostatně i MS to tak dělá) a tedy je ve vašem zájmu, aby vše fungovalo dobře a nebylo potřeba tu podporu využívat (tj. bylo potřeba platit co nejméně lidí).
Když není třeba podporu využívat, tak si ji nikdo nekoupí. MS má příjmy z licencí, a podporu typicky provádějí externí firmy (které s ním pak mají smlouvu). "Výrobci" open source SW příjmy z licencí nemají, takže vás do koupě supportu musí dotlačit. U domácích uživatelů se jim to samozřejmě nedaří a nepodaří.
I formálně verifikovaný software občas spadne vinou vadného hardware a pak se hodí podpora, co vám přetáhne systém i s daty na nový hardware. A i u nedokonalého software je lepší dělat placenou podporu na software, co funguje 99,9999 % času, než na software, co funguje 80 % času.
Obsah docela dobry, ale autor by si mel precist nejakou knizku o ekonomii nez zacne plivat na trh. Kdyz nekdo prodava neco 6x draz nez konkurence, tak je jasny, ze pujde vzdycky na hubu a jeho vyrobky nikdy nebudou masovka a je jedno, jestli je to SW, koberce, nebo mrkev. Vest filozoficke debaty nad tim, jak moc to bylo ,,kvalitnejsi nez konkurence'' tak dost postrada smysl, protoze si to nikdo nekoupi.
Na první pohles se CPM86 a DOS podobají, ale na druhý už ne. CP/M je "tvrdý" operační systém s textovým výstupem, nezávislý na klávesnicovém a zobrazovací hardware. Měl vlastní správu paměti, která přidělovala segmenty. Jeden programový modul ( funkce, subrutina ) dostal přidělen vždy určitý segment. Nebyla tam žádná možnost v programu měnit segmentové registry, to dělal OS. Každé volání podprogramu se dělo přes OS. Překladač nepodporovali ani přímé přístupy na segment registry a do videopaměti.
"Rychlost" QDOSu byla právě v běhu programu takřka bez volání služeb OS a "špinavost" byla v možnosti nastavovat segmenty a v plném přístupu k hardware. Tam se objevil poprvé i formát EXE programu, který při spuštění spočítal a naplnil segmenty podle absolutního umístění.
DOS se prosadil hlavně diky tomu. V "jednoplatformním" HW prostředí nikdo žádný sofistikovaný OS nepotřeboval. Ctělo to OS, který prostě jen zavedl program do paměti a spustil. Program stejně běžel přímo nad Hardwarem.
To by mne docela zajimalo, jak by CP/M 86 (kod x86) bezel na uplne jinem CPU Motorola 68k. A nejen binarni kod. Ty procesory nejsou kompatibilni ani na urovni symbolickych ASM instrukci, registru CPU a adresovani vetsi pameti. 68000 byla od pocatku navržena na 32bitové registry a adresové prostory (adresy se vždy ukládaly jako 32 bitové). :-D
Spis jste chtel rict, ze mela pouzivat CP/M. Stejne tak jak bylo CP/M portovano na x86, tak se muze (a mozna k tomu doslo) portovat na M68k, neni duvod mu rikat CP/M 86. Nebo mate informaci, ze na Motorolu chteli portovat ten portovany CP/M 86 ?
Ostatne, pokud si pamatuji, CP/M bylo bezne na upravenem Sinclair (Z80).
O volání podprogramů přes OS mi není nic známo. Ale - při vší úctě - ze srovnání MS-DOS vs. CP/M-86 nemůže MS-DOS po technologické stránce vyjít jinak, než jako hodně slaboučký odvar.
Pro zájemce:
http://bitsavers.org/pdf/digitalResearch/concurrent/Concurrent_CPM-86_Programmers_Guide_Sep82.pdf
O programování pod cp/m86 mi kdysi hodně dávno, hodně nadšeně povídal jeden známej. Možná to bylo asemblerem, ale co si pamatuji tak tam jeden LNK soubor mohl mít max 64 kb a další LNK soubory knihoven také max 64 kb.
Po slinkování se pak odkazy na knihovny z jiných LNK souborů volali přes OS přes nějaký RST. A jen ten nastavoval segmenty. Assembler dlouhé odkazy vůbec nebral. Pak tam ještě byly lokální a globální datové bloky. Programy tam běželi i paralelně. Paralelní verze se jmenovala myslím Concurent CP/M86. Na obrazovce se přepínala virtuální terminálová okna. Výhodou bylo, že ty programi běhali na 8086 i na 80286 v reálu i ve standartu ( tam navíc s ochranou paměti ). CP/M verze pro 80286 běhala ve standartu.
U 368 se systém přejmenoval na Concurent DOS a mohl spouštět i úlohy DOSu v V86 režimu ( "nereálný" soft pro Dos tam nechodil )
U OS/2 nebyl ani tak problém s reklamou jako s neexistující zpětnou kompatibilitou s DOSem. Microsoft naproti tomu plnou zpětnou kompatibilitu alespoň jednu major verzi udržoval i za cenu, že systém kvůli tomu bude silně nestabilní, teprve Windows Vista tohle nedodržela (a taky na to doplatila).
Pod OS/2 nebylo možné používat drivery psané pro DOS, nefungoval přímý přístup k HW (vyjma toho mála co OS/2 virtualizovala), a těžko byste rozchodil třeba síťového klienta pro DOS. Abyste zjistil, jak mizerná ta kompatibilita byla, stačilo si pustit jakoukoliv hru pro DOS.
Microsoft se tomuhle vyhnul tak, že Windows 9x byly s DOSem kompatibilní tolik, kolik to jen šlo. Dokonce šly používat i ty drivery psané pro MS-DOS. Naopak řada NT (včetně Windows 2000 a XP) se s kompatibilitou s DOSem nikdy moc nemazlila; byla na tom v tomhle ohledu jen o kus lépe, než OS/2.
Nechci se hádat, na úrovni HW jsem s tím nikdy nepracoval, hry jsem na tom taky nehrál a ani jsem nepotřeboval žádné speciální drivery. Ale z vlasní zkušenosti vím, že DOS aplikace, které nešly spustít ve WIN 3.1, pracovaly pod OS/2 bez problémů. Podobně když WordPerfect pod WIN 3.1 nezvládnul příliš složitý dokument, pod OS/2 s ním nebyl žádný problém. A podobných případů jsem zažil spoustu. Jediný problém s OS/2 byl, že opokud člověk chtěl použít OLE mezi dvěma WIN aplikacemi, potřeboval paměť minimálně 24MB, což tenkrát byla závratná velikost.
Kdyz ty jejich masiny brali uz nacisti na trideni dat o zidech, aby vedeli, kteri kam patri (khazaria) a jestli pustit do za ocean do zeme svobody uhelniku a kruzitka (mason) nebo jestli do pece od Siemnsu ( Siemens vyhral riskou zakazku za spalovci pece )
Edwin Black - IBM and the Holocaust The Strategic Alliance Between Nazi Germany and Americas Most Powerful Corporation
Gates pochazel z rodiny bankeru ( cti banksters ) samozrejme ze tihle lidi nekalyma praktikama jako treba Rockefellerova STANDARD OIL ziskaji monopol, za caste souhry mocne organizovane skupiny, ktera vyda jasne signaly, ze jim ma byt uvolneno misto (signaly pro IBM). Jako banker mate cit pro ovladani lidi, jak pise TALMUD, bohem vyvolena rasa nemusi umet obdelavat pole nebo kovat zelezo ( nebo nedej boze (jahve) programovat ) ale ovladat ostatni a ziskavat cim dal vetsi objekty pod kontrolu (penize jsou casove vzdalena kontrola). Ovsem Gates to nedotahl tak daleko jako Rockefelleri, jimz udelali ze Standard Oil kartel 9 sester a museli se chudaci prozenit s RotHsHildama, akorat z neho delaji medialniho saska a tvrdi o nem, ze je nejbohatsi muz na svete ;),,,, give me brake,,,, pokud je gates nejbohatsi na svete, tak papez veri na jezisa
O Vildovi jsem také slyšel krásnou historku, jak na poslední chvíli před nějakou výstavou dotahovali program do aspoň trochu funkční podoby, a po třech dnech nonstop programování tam s ním naklusali akorát na zahájení. Gates se pokoušel vyjednávat se zákazníky, a zoufale potřeboval sprchu... ;-)
V skutočnosti to prebehlo presne tak, ako prebiehajú kšefty u nás. IBM bol v tom čase ekonomický gigant, ktorý mal svoju konštrukčnú školu a každému IT technikovi stačil letmý pohľad na šasi, plošné spoje, či integrované obvody, aby okažite vedel identifikovať, že daný diel, či zariadenie je od IBM. Aj bez loga a popisu. Veta "IBM obrátila nejprve na Microsoft (ne na Digital Research)" je natoľko idiotská, ako keby sme povedali, že Volkswagen, či Gazprom sa obrátil na Aladára Niktoša, predávajúceho v osadnej šope kradnuté kolesá z Passátov, či prázdne propán-butánové fľaše :))) Kto si pamätá prvý hardware IBM PC (ten s Intel 8088, bez jediného zákazníckeho integrovaného obvodu, postavený na amatérskej doske z výpredajových tuctových súčiatok, otrocky okopírovanú schému od Intelu s totálnym nepochopením účelu prerušovacieho podsystému, s rozhraním pre kazetový magnetofón a výstupom na lacný komerčný televízor (čiernobiely !)) na prvý pohľad pochopí, že to nebolo dielo Veľkej Moderj (ktorá v tom čse vyhadzovala miliardy na výskum kryogénnych Josephsonových elementov) - ani len jedna jediná skrtka nie. Ako je potom možné, že ten paškvil - hlboko pod úrovňou Sinclair ZX Spectrum (ktorý bol síce iba 8-bitový, no technicky elegentný a používal zákaznícky integrovaný obvod ULA - prvého predchodcu dnešných grafických kariet) - napokon predsa dostal logo IBM ? Jednoducho. Zamestnanci často robia na náklady zamestnávateľa veci, ktoré nemajú v popise práce a nemusí to byť len hranie Solitaire, pozeranie pornografie a ťahanie stohov filmov a MP3-ok cez firemný intranet. Veď tak vznikol aj operačný systém UNIX, programovací jazyk C a myslím, že aj prvý minipočítač PDP-8. A ak potom má človek kamarátku šikovnú sekretárku mocného šéfa, ktorý už dávno nič nerobí, má však vynikajúce kontakty a do roboty sa chodí už ožrať - stávajú sa aj takéto zázraky. Stále to však nevysvetluje, ako sa dostal k koláču Bill Gates. Lebo na predanie Potemkinovskej dediny (neexistujúceho operačného systému) nadnárodnému koncernu s armádou brilantných právnikov a obchodníkov je aj tá šikovná sekroška mocného šéfa prikrátka. Tu pomôže ak váš otec - renomovaný právnik - úspešne a dlhoročne vybavuje pre koncern chúlostivé záležitosti. Nemám na mysli právne spory, či arbitráže - s tým sa ani právnik ďaleko nedostane - ale diskrétny odborný kontakt s kľúčovými miliardovými klientmi - lepšie povedané ich zástupcami, ktorý vždy privítajú obáločku s nejakým tým miliónikom za úspešne sprostredkovaný, aj keď extrémne predražený a nevýhodný kšeft ... Lebo s tým si CEO nechce špiniť ruky a dávať takúto poštu do rúk notoricky nespoľahlivým a večne pažravým obchodníkom by mohlo byť pre ďalší obchodný vzťah fatálne. No a potom senior VP, CEO, či direktor zastupujúci skupinku majoritných akcionárov ťažko odmietne pri poháriku prosbu starostlivého otca, aby dali synovi, ktorý je počítačový guru, takú maličkú šancu ...
Wake up, Neo - the democrazy rulez :)
Pokud si dobře pamatuji, tak v mém případě rozhodnutí mezi CP/M a DOSem bylo dáno tím, že DOS se mi vešel na jednu 180kB disketu včetně nějakého překladače (tuším že to byl Turbo Pascal), zatímco CP/Mka potřebovala ty diskety 2 a tudíž byl z uživatelského hlediska výrazně méně komfortní a časově náročnější. Pamatuji si, že disketa stála na černém trhu 150,- Kč a člověk potřeboval alespoň jednu pracovní sadu a jednu zxáložní. Takže mít 300,-Kč nebo 600,- Kč v disketách byl docela rozdíl (můj nástupní plat byl tehdy 960,- Kč hrubého měsíčně). Oba systémy uměly v podstatě to samé, takže rozhodnutí bylo jednoduché. I když jsem uměl CP/M z Commodore, tak jsem se radši naučil těch pár potřebných příkazů v DOSu.
P.S. matně si vzpomínám, že minimálně QBasic byl na XTčkách v ROMce.
odpovídám za někoho jiného 1984: PC AT Olivetti. Propašované na ústav jako psací stroj 286, 12MHz(20mega disk, výška 2U jako dnešní cihla na stavbě). Stálo to snad 80 tisíc. Provezeno asi skrze KOVO. Druhá masina XT jako dárek od býv studenta.
Soft (dos3.0,norton, chessmaster, CAD8,.. samosebou opalovačka na 5.25diskety)
Tak QBasic určitě ne, byl tam dost chudobný předchůdce GW-BASICu. Jeden originál PC od IBM tu mám, po tom co harddisk odešel do křemíkového nebe bootuje rovnou do ROM BASICu, když nedostane disketu. Je to nějaká 386ka :)
Na disketě s PC-DOSem 1.10 byl BASIC a BASICA, a pár basicových demoprogramů, včetně gatesova veledíla - DONKEY: http://www.youtube.com/watch?v=05YI7BfmgPg
Ta disketa měla 160 KB jednostranná, ale už verze 1.10 dovedla oboustranné se 320 KB!
CP/M-86 tu mám na třiapůlce, fascinuje mě doba bootování, mechanika udělá vrk-vrk a je hotovo, načítání a spouštění systému trvá něco přes jednu sekundu 8-O
BIOS že byl free? Já měl za to, že BIOS byl dokumentovaný, ale měla ho pod palcem společnost IBM. Výrobci klonů dokonce přistoupili ke clean room implementaci BIOSu. Na výsledku je postavený i BIOS ve vašem dnešním PC.
http://en.wikipedia.org/wiki/IBM_PC_compatible
Musím podotknout, že mám příjemný pocit z přečzení článku. Je totiž naprosto pravdivý a doufám, že mnohým lidem pod 30 let dneska trochu otevírá oči, co je to Mrkvosoft. V diskusích je patrná taky podivná hra tradičně arogantní IBM.
Takže suma sumárum to hodnotím malou bajkou takto: "blbě jsem se oženil, rozvádět už se asi nejde kvůli majetku, ale máme děti a ty se snažím učit tak, aby si v životě vybírali pečlivě (netvrdím, že jejich maminka stojí za bačkoru, ale jen jim předávám zkušenosti, jak jít co nejlépe)".
-
Mrkvosoft stál za starou belu, ale nebýt jeho, plácácme se v jiném špatném a placeném OS. To je to samé s peckama - nebýt uvolnění HW, tak dneska kupujeme originál IBMPC za 50 litrů a jiný výrobce neexistuje.
-
Naštěstí zdravému rozumu se podařilo protlačit aktivity jako opensource (nejen OS), tak už ten Win kdo chce, nebo musí nějak přežije. (btw píšu v Dev-C pro všechny platformy, hobluju ubuntu, androida,xp a 200free programů.)
Bylo by dobré si zjistit, že za tím "uvolněním" HW PC byla právě dohoda Microsoftu a výrobců "klonů" PC. Společnost IBM se rozhodla uvést novou architekturu PS/2, a výrobci klonů dostali nůž na krk: buď zpětně zaplatí sporné poplatky za všechny v minulosti vyrobené klony a zaváží se platit IBM z každého budoucího klonu, nebo budou bez PS/2. V tuhle chvíli došlo k dohodě výrobců HW s MS: na IBM se vykašleme. Tak fakticky vznikla otevřená platforma PC, kterou výrobci definují společně s MS.
http://en.wikipedia.org/wiki/Gang_of_Nine
http://en.wikipedia.org/wiki/Extended_Industry_Standard_Architecture#Industry_Acceptance