Já si myslím, že není ani tak důležité, jestli ten dojemný přiběh o Kildalovi je pravda, nebo ne. To v čem je zakopaný Alík je, že QDOS nebyl "podobný" CP/P, ale bylo to okopírované CP/M i s chlupama, což po letech potvrdil i soud. Čili MS zjevně prodával produkt, který jaksi nebyl jeho, chcete-li, sprostě CP/M Kildalovi ukradl, a pak jej prodával za dumpingovou cenu. A právě takto začíná špinavá kariéra Billa Gatese.
Procesor 8080 (CP/M) se od 8086 (MSDOS) velmi podstatne lisi, nejake otrocke okopirovani je technicky nerealne. Napsali vlastni produkt s podobnym API, to bylo cele.
Americke soudy v obcanskopravnim rizeni potvrdi ledacos, z pohledu evropskeho prava mnohdy naproste nesmysly. Nicmene dodejte odkaz na ten rozsudek, at se muzeme presvedcit co vlastne onen soud potvrdil.
"Okopírované i s chlupama" v praxi znamená, že QDOS nabízel stejné API. To API mělo pár funkcí, a implementovala ho spusta systémů.
Ale zkusme to postavit jinak. Linux je UNIX okopírovaný i s chlupama. Linus sprostě ukradl UNIX, a tak začala jeho špinavá kariéra. Souhlasíte s takovým náhledem, nebo vám přijde zcestný? :)
Aha, takže ti sprostí jsou Red Hat, SuSE/Novell, IBM a Oracle, kteří Linux prodávají? :)
Celé "obšlehnutí" CP/M spočívalo v reimplementaci primitivního API, které mělo pár funkcí pro výpis znaků, vstup z klávesnice, a základní operace se soubory. Tohle "API" implementovala řada různých systémů. Autor QDOSu prostě použil API, které programátoři znali. Jako FS použil FAT (nikoliv FS použitý v CP/M). MS koupil nejen exkluzivní licenci, ale i práce na portování systému na IBM PC, a hromady změn v kódu. Vyjma toho koupil i autora QDOSu, pana Tima Patersona. Ten pak s lidmi z MS pracoval na dalších verzích DOSu, které s původním QDOSem neměly prakticky nic společného.
Zajímavé je, že autor původního příspěvku vidí nějakou špínu v jednání Billa Gatese. Já nevidím problém ani v jednání Tima Patersona, natož někoho, kdo od něj koupil hotový SW, dal mu práci a hromadu peněz.
Linus to psal hlavně podle Minixu, ten komerční nebyl. A potom se snažil udělat nějakou kompatibilitu pomocí dokumentací komerčních Unixů, ale i tam bylo napsáno, které části jsou založené na POSIXu a jak dobře jej implementují a ta POSIXová část (kterou Linus implementoval) nebyla ani nemohla být chráněné intelektuální vlastnictví (oblíbený microsoftí termín :-)), na rozdíl od dokumentace CP/M.