Podle diskuze pod článkem na který odkazujete v praxi má problém jen Intel.
Bug mají všichni, ale v praxi nebezpečný problém má jen Intel. Doufám, že se z toho nijak nevyvlíkne a schytá ostudu a výrazný propad akcií.
Třeba:
So for AMD, this appears to only impact Linux and FreeBSD users using an "APU" who've manually turned on the BPF JIT. Considering I had no clue this thing existed until now, I'm going to guess this impacts all of 3 users.
https://www.kernel.org/doc/Documentation/networking/filter.txt
Mne staci videt v clanku napsane, ze autori maji working proof of concept pro vic architektur. Polepit to s par nakoupenymi zero-days na ziskani user level privs... Kdo vi kde je az meze mozne spionaze/kompromitace vseho mozneho. Staci dost motivace. Vsechno ostatni se da dohledat a doucit vcelku rychle, pokud clovek ma nejaky solidnejsi zaklad.
Jde o tři zranitelnosti:
- Bounds Check Bypass
- Branch Target Injection
- Rogue Data Cache Load
AMD je imunní proti třetímu, u druhého je téměř nulová šance na provedení útoku (ještě se to nikomu nepodařilo) a je reálně napadnutelný pouze tím prvním, který jde záplatovat bez změny architektury procesoru.
Intel je napadnutelný všemi třemi. To je cena za mírné zvýšení výkonu, a není to poprvé. Například vlastnost "inclusive cache" a sdílení L3 cache všemi jádry u intelu umožnila pěkně nechutný side-channel útok a získání šifrovacího klíče, a to i mezi virtuálními OS (útok flush+reload; úspěšnost byla průměrně 96,7% bitů 256-bitového klíče z pozorování pouze jedné šifrovací operace).
Este je dobre dodat, ze zjavne jedine treti utok je mozne vykonat bez sucinnosti toho, na koho sa utoci (trebars kernel). Z toho vyplyva implikacia, ze prvy a druhy utok budu mat dopad sirsi nez len jadro OS ale prevedenie utoku bude o to tazsie, ze bude nutne najst ovela spolahlivejsi side-channel na prepasovanie tajnej informacie a rychlost utoku moze byt obmedzena tym, ze na to aby bol utok uspesny je nutne obet prinutit k sucinnosti.
To, ake lahke je obet prinutit k sucinnosti zalezi od toho o co sa jedna. Pri programoch, ktore obsahuju JIT alebo potencialne zranitelne konstrukty v kode spustitelne zvonku to moze byt relativne lahke, pre ostatny software to moze byt oriesok.
O tejto triede utokov este urcite budeme pocut a je mozne, ze aj buffer overflowom to doda uplne iny novy rozmer. Je totiz pravdepodobne, ze triedy bezpecnostnych problemov, ktore doteraz napr. neboli zaujimave (out of bounds pristup k prilis malej pamati nez aby do nej slo narvat zaujimavy payload) sa zrazu mozu stat zneuzitelne tym ako sa budu sledovat ich podprahove side-efekty.
Ano, riesi sa to cez JIT a kompilovany eBPF. Je dokonca mozne, ze ten kod na to nie je ani treba vykonat, staci aby sa zacal prekladat. Prekladace su pomerne vdacny ciel na takyto typ utokov.
S tou postupnostou instrukcii je to trocha problem. KASLR zamedzuje tomu, aby clovek sfleku vedel urcit adresu kodu v pamati. Navyse, na to aby slo otravit branch target buffer by musel byt proces schopny nieco namapovat na virtualnu adresu, ktora v inom procese prislusi kernelu a to vo vseobecnosti nejde.
Takze jediny sposob, akym mozno tymto utocit voci jadru je poslat vstup, ktory otravi branch prediktor do vhodneho vetvenia (idealne jump-table) v kode jadra.
Na druhu stranu voci aplikaciam mozno utocit trivialne jednoducho a bude celkom zaujimave sledovat, co vsetko sa tymto sposobom podari odhalit. Riesenie tohto problemu si vyziada od kernelu minimalne to, aby umoznil / sposobil pri prepnuti tasku vymazanie bufferov branch prediktora. Ale to nevylucuje, ze sa nenajde v buducnosti iny sposob, ktorym mozno "na dialku" procesor takto nechutne osalit.
Nie, nie. To su dva rozne vektory utoku. Ked sa otravuje branch target buffer, tak sa procesor pocas behu procesu A presvedci, ze je vysoko pravdepodobne, ze podmieneny skok na adrese X skoci na adresu Y. To sa docieli tak, ze v utocnikovom procese sa naaranzuje situacia tak, ze sa vykona vela skokov z virtualnej adresy X na virtualnu adresu Y. po prepnuti procesov sa obet utoku dopocita k virtualnej adrese X a procesor na zaklade predpovede branch target buffer zacne spekulativne vykonavat kod na adrese Y kam povodny kod vobec nemusi chciet / moct skocit. Utocnicky proces potom preskuma sideefekt toho spekulativneho vykonania kodu.
Tento problem je:
a) obmedzeny na procesory Intel rovnako ako utok meltdown. Teoreticky by asi fungoval aj na AMD, ale nejake drobne architektonicke rozdiely (inac fungujuci BTB?) sposobuju, ze ten utok nejde replikovat.
b) typicky nie je mozne vyuzit voci kernelu, pretoze userspacovy proces spravidla nie je schopny kontrolovat kod na virtualnych adresach prislusiacich kernelu.
c) vzhladom k tomu, ze BTB nie je zdielany zdroj, utociaci proces aj obet utoku musia byt vykonavane na rovnakom jadre.
Druhym vektorom utoku je proste a jednoduche zneuzitie toho ako funguje branch prediktor. Na tento typ zranitelnosti v podstate trpia vsetky procesory, ktore spekulativne vykonavanie instrukcii robia. Tam ide o to, ze sa do nejakeho (typicky) cyklu posle taky vstup, ktory sposobi, ze po istom pocte cyklov bude branch predictor skalopevne presvedceny o tom, ze prebehne nejaka vetva programu. A v tom momente sa do programu zavedie taky vstup, ktory sposobi, ze ta vetva programu opat spekulativne vykona nejake instrukcie, ktorych sideefekt je preskumatelny utociacim procesom. Tento utok je mozne aplikovat aj voci kernelu, avsak v takom pripade je nutne najst vhodny kus kodu (dlhy switch, vela kaskadovych if-else a podobne) alebo JIT, ktory nieco take generuje a zaroven ten kus kodu musi byt ochotny nejaky taky vstup spracovat.
Analogiou tohto utoku je nasledujuci mindfuck: ruzova elektricka ma ruzove kolesa, ruzovu skrinu, ruzove pantografy, ruzove svetla, ruzovu podlahu aj strechu. Akej farby je na ruzovej elektricke vyfuk?
Power 5/7/8/9 su out-of-order, tam sa to prejavovat bude, ale Power 6 je in-order, tam by ten problem nemal existovat. Power 6 bolo ale pre IBM nieco ako Pentium 4 pre Intel, kde urobili in-order architekturu aby dosiahli vyssie takty, ale vysledny vykon nebol nic moc a spotreba bola vysoka, preto sa v Power 7 vratili k out-of-order.
Začnu poetickou citací autora (kap. 3)
AMD je z obliga. Jich se problém netýká.
Ke vší smůle je jedno, zdali takový problém má Intel, AMD,.. zkrátka kdokoli, kdo vyrábí věcičky složitý jak raketoplán. Myslím, že Mooreův zákon platí i s malým dovětkem, že se složitostí roste pravděpodobnost vzniku nějaké chybky. Nemyslím tím výrobní chybu jako třeba jeden mžourající pixlík v 4k displeji, ale celkově systémovou (koncepční) chybu (s mnohem horšími důsledky), kdy skupina návrhářů prostě nedohlédne až do budoucího provozu složitého stroječku.
Jakožto současný SWtestér/amatér mám obavu, že ani vymyslet takovéto testy, tj. překročit vlastní stín, je téměř nemožné až do doby vzniku události. Albert mc2 jednou řekl, že "We cannot solve our problems with the same thinking we used when we created them."
Nejsem zpátečník, ale asi nezbývá buď se více spolehnout na starší přístroje, anebo zcela inovativně (to nechám současným prvňáčkům) zapojit jako kontrolní systém návrhu něco s "vyšší inteligencí" (neuronové-biologické kompy?) které uvidí dále nežli návrháři. V oboru testování (sw) je to téměř snový stav "vidět velice brzy a kousek dál, nežli samotný vývojář"...
Prvni dva odstavce bych nechal tesat do kamene.
Osobne jsem v tomhle smeru o dost skeptictejsi. Jsem presvedcen, ze existuji nekde ve vyvoji elektronickych systemu* nejake hranice, na ktere driv ci pozdeji narazime a nebude mozno je uz prekrocit. At uz budou dany fyzikou (rozmery, takt, atd... ), nebo bude slozitost systemu natolik slozita, ze automaticky bude chybna a neudrzitelna.
Jednou tedy musi nutne (tedy alespon podle mych uvach) nesemu technologickemu rozletu dojit vitr v plachtach....
*) pozn.: Myslim, ze takove hranice existuji ve vyvoji vlastne kazdeho systemu...
Halting problem říká, že nemůžete jednoznačně rozhodnout, jestli daný algoritmus skončí. To ale pro formální verifikaci nepotřebujete, pro formální verifikaci budete vyžadovat důkaz, že algoritmus musí skončit, a pokud to dokázat nejde (tedy i pokud to nejde rozhodnout), tak není verifikovaný. To znamená, že formální verifikace má povoleny false negatives (bezpečný kód neprojde), ale nikdy false positives (nebezpečný kód projde).
"Myslim, ze takove hranice existuji ve vyvoji vlastne kazdeho systemu..."
Je zaujimave, ze v knihe "Kolapsy složitých společností" sa uvadza ako zakladna pricina kolapsu civilizacii (vratane Rimskej rise) ich zlozitost.
https://www.kosmas.cz/knihy/149243/kolapsy-slozitych-spolecnosti/
Ano, to je svatá pravda. Uvedu příklad z mojí praxe, zcela mimo IT.
Kvůli složitosti údržby, silniční daně, starostí s prodejem a papírování (včetně odpovědnosti za neprovedený převod na nového majitele pod pokutou), pořídil jsem auto na operativní leasing. Je to důsledek složitosti, ale vlastně našel jsem dobré řešení za dobrou cenu.
Pak mě někdo ťukl přední dveře - otlaček 2 cm. Kdyby byl svět normální, takový otlaček by se vůbec neřešil, protože jeho oprava prakticky nic nepřinese. Ale řešit jsem to musel, protože jinak by mi leasingovka odečetla spoustu peněz za poškození při navracení vozu.
Byla to pojistná událost z povinného ručení. V autorizovaném servisu auto opravili - kvůli 2 cm lakovali dvoje dveře (aby měly stejnou barvu) a do blatníků provedli rozstřik. Cena za opravu asi 22 tis. Kč. Cena půjčovny náhradního auta asi dalších 8 tis. Kč. Suma sumárum, kvůli kravině, která by se podle mě neměla řešit, pojišťovna vytopila 30 tis. Kč. A ty zase někde musejí vybrat.
Druhou peripetií je, že u pastelových metalíz neumějí udělat lak tak, aby nebyl vidět rozdíl. Je jiná zrnitost svrchního laku. Autorizovaný servis tvrdí, že je to v pořádku, leasingovka tvrdí, že ne. Takže auto už je po třetí v servisu, a na náklady servisu mám po třetí náhradní auto. Další náklady, další zbytečná práce.
A celé to je jen kvůli složitosti systému, nesmyslných požadavků lidí i firem. Jsme už tak civilizovaní, že po nehodě chceme mít auto v naprosto původním stavu, ale za jakou cenu?
Složitostí se zničíme.
"Jsme už tak civilizovaní, že po nehodě chceme mít auto v naprosto původním stavu, ale za jakou cenu?"
Tak ja na mojom aute (sukromnom kupenom v hotovosti) oskreniny a preliaceniny vobec neriesim, predchadzajuce auto ich malo tolko, ze ho nechceli ani zobrat do autobazaru, predal som ho na inzerat so zaujimavou zlavou.
Zaroven vzdy kupujem auto v zakladnej, bezpriplatkovej farbe (aktualne biela), kde su nizsie naklady na pripadne lakovanie.
Já jsem to taky tak dělal. Ale ve firmě pak řešíte silniční daň. Řešíte, že "provozovatel" podle zákona o silniční dani je definovaný jinak, než podle ostatních zákonů, a jinak, než jak judikovaly soudy. Řešíte, že prodej auta Vám vezme jeden den plus papírování. Kupujícímu nemůžete dát plnou moc, aby auto převedl, protože když to neudělá, zaplatíte vysokou pokutu Vy - takže s kupujícím běžíte ještě na registr vozidel. Kupující chce platit v hotovosti, protože se bojí, že ho chcete natáhnout a nechce vydat peníze, než je auto přepsané (protože soudit se pak je pro něj složité). Když pak najezdíte ročně 30 tis. Km a víc, zjistíte, že je nejlepší auta točit - protože opravy starých aut jsou drahé, a půjčení náhradního auta během opravy taky. Vše toto šlo před 20 lety 3x rychleji, jednodušeji a levněji. A cíl je přitom stejný: chci jen jezdit.
Tak nastastie ja najazdim rocne (sukromne + pracovne) max 5000, pretoze castokrat je vlak + MHD/taxi rychlejsia a pohodlnejsia cesta. Auta tak menim po 10 rokoch. Raz za 10 rokov sa ta byrokracia prezit da.
Zvazoval som, ze si nasledovne auto zaobstaram na firmu cez operativny leasing, ale ak by to znamenalo behat po servisoch s kazdym skrabancom, tak radsej nie..
Jenže desetileté auto i s takto malým nájezdem je dnes skoro zázrak udržet při životě.
Bez nájezdu Vám možná odejdou vstřiky, možná filtr pevný částic. To se ještě dá řešit jakš takž z druhovýroby nebo z vrakoviště.
Ale největší průser je, že odejde něco na elektronice. Dnešní auta mají bezpočet variant řídicích jednotek a firmwarů. Řídicí jednotka se dá nakódvat jedině v online systému výrobce (doby, kdy to šlo offline už končí). A v autorizovaném servisu Vám nepřikódují jednotku z vrakoviště.
U sedmi, osmiletého auta nebudete ochotný akceptovat opravu za 20-50 tis. jen kvůli tomu, že někde netečou bajty, nebo že vstřik je moc unavený z toho, že moc nejezdí.
Takže lidé, kteří, jako Vy, chtějí jezdit jen málo, jsou v absolutní finanční pasti.
Predchadzajuce auta, ktore som pouzival 10 rokov, nevyzadovali okrem pravidelnych prehliadok ziadny servisny zasah. Fungovala dokonca originalna baterka a originalne ziarovky v hlavnych svetlometoch (hoci som svietil aj cez den). Najvascim problemom, ktory vyplyval z maleho najazdu, bolo hrdzavenie brzdovych kotucov, ale STK to preslo, tak som to neriesil. Momentalne auto (VW Polo) ma necelych 5 rokov a tiez okrem pravidelneho servisu nic nerobi problem a to ma "problematicky" 1,2 TSI motor (ale je to uz verzia po uprave).
Kupujem samozrejme benzinove motory, takze (zatial) nemusim riesit filter pevnych castic a nekupujem novinky, skor auta ktore su v strede alebo na konci modeloveho cyklu (teda maju vyriesene najvacsie "bugy" a cena je tiez prijatelnejsia).
Mam podobne maly najezd (o neco vic) - ale to auto jezdi prakticky kazdy den. Takze pujcovani neni reseni. Mel jsem ucet na AJO, ale nejblizsi auto parkovalo 20 minut MHD. Mit jejich parkoviste vedle baraku, zvlast ted, kdyz uz maji dost aut, tak proc ne. Operativni leasing jsem nebral presne z toho duvodu, ze se k tomu autu pak clovek musi chovat slusne, resit kazdou blbost, jinak by se nedoplatil. Jo, prvne jsem to skrabnul po cele delce v 600 km :D, to se opravilo, predevcirem to zena vzala kolem sloupu na parkovisti v NCKP. Jen jsem slysel ty plechy, ale uz to resit nebudu :).
Například pro mě skutečně bylo levnější si auto půjčovat. Bohužel tuto možnost "zatrhly" v Praze radnice zavedením parkovacích zón - k 5 dnům měsíčně půjčeného auta si přičíst 5x500Kč/den parkovného je už dražší, než mít auto vlastní (s možností parkovat za symbolických 1200Kč/rok). Takže místo cca 5 dní v měsíci je výhodnější, když auto "překáží" před barákem pořád.
2MartinX: Pri najezdu 5k rocne je mnohem levnejsi si auto pujcovat. Realne ma vlastni auto smysl od 10-15k. Protoze kdyz vemu ze zakladni puceni auta/den je rekneme 300Kc a najedes rekneme 100km, tak te to bude stat 15k + benzin. Takze za 10 let za to auto zaplatis 150k a za to nekoupis ani nejlevnejsi plecku (a to pomijim pojisteni a servis).
U pujcovani mi chybi to, pro co jsem auto porizoval:svoboda okamziteho rozhodnuti. Kdyz se rozhodnu zajet za rodicema, tak proste jedu.
Muze to fungovat na predem planovane akce, ale ne kdyz se rozhodnu ze nekam pojedu ted hned. Nez se tahnout nekam hodinu do pujcovny, to muzu jet rovnou busem/vlakem.
A na nakupy by se mi pujcovani auta taky moc nevyplatilo :)))), to 100km neujedu ani nahodou, ale kufr se hodi ;-)
Carsharing není to samé co půjčovna.
Půjčovna se hodí na speciální případy - půjčíte si třeba auto navíc (potřebujete odvézt hodně lidí např. v rámci nějaké akce) anebo potřebujete velkou dodávku (stěhujete se) nebo potřebujete auto někde, kam jste třeba přiletěl letadlem (zahraničí) apod.
Naproti tomu carsharing je prostě sdílení auta - s kým a za jakých podmínek nepodléhá nutnosti na tom vydělat, stačí pokrýt náklady a potřeby členů. Sdílení auta je běžné v rámci rodin, nově se prosazuje i v dalších situacích (studenti, komunity...).
Někde mezi tím zřejmě vznikne další varianta - automatické půjčovny (možná samořiditelných) aut ve velkoměstech, kde si půjčíte auto na jednom konci města a vrátíte ho na druhém konci města. Nebo něco na ten způsob.
Ja jsem to kdysy pocital a kdyz jsem mel stare auto a nove auto.
Priznal jsem si vsechny nakalady a opravy a vyslo mi ze stare auto stoji 2900.- mesicne
Nove se da provozovat za 3100.- mesicne.
Pocitano: Opravy, pneu, pojistky, STK - stare, Povinne prohlidky - nove, a pod.
Stare auto: tu jsem zapocital pocatecni porizeni az do okamihu nez jsem ho dal do srotu (Ford Escort).
Nove auto: to jsem koupil na splatky a po 4 letech prodal (Renault Thalia).
Jestli se vam to nezda a jste presvedceni ze jenom tankujete a lejete olej pak si patrne lzete do kapsy. ;o)
Mohu potvrdit.
Jezdil jsem starším Renault Scenicem, nájezd 30 tis. km ročně. Motor byl jednoduchý, s levnou údržbou - atmosférický zážehový 1600 ccm. Po pětiletém provozu byly náklady (bez paliva, samozřejmě) přes 7000 Kč / měs. - servis, pojištění, dálniční známka, silniční daň, a na konec propad ceny (a ten byl ještě poměrně příznivý, protože jsem si vyjednal 17 % slevu od zastoupení Renaulta)... Vedl jsem to pečlivě, takže to opravdu vím.
Aktuálně mám operativní leasing Passat Variant, po 18 měsících dostanu zase nové auto, a platím 8400 Kč při stejném nájezdu.
Lidé si opravdu lžou do kapsy, u současných aut je provoz opravdu šíleně drahý.
Nákupní cena nového auta minus prodejní cena ojetého auta.
Pravidelný servis.
Běžné opravy (baterie, stěrače).
Pneumatiky a druhé ráfky na zimní.
Dvakrát do roka převážení kol a přehození zimní / letní.
Dálniční známky.
Poplatek za rádio (firemní auto).
Silniční daň.
Povinné ručení.
Havarijní pojištění.
Takže ano, je v tom i amortizace (nákupní minus prodejní cena).
2SB: Koupis novy auto za rekneme 500k. Zbavis se ho pri 300k za rekneme 100k (kdyz budes mit kliku), takze mas naklady jen na porizeni 1,3Kc/km. K tomu si pripocitej tak rekneme 0.5Kc/km beznej servis a rekneme dalsich 0.5Kc/km pojisteni. Pri najezdu 30k rocne 40+15+15 = nejakych 5k8 mesicne, bez paliva. A za predpokladu, ze se nic nevysere, realne k tomu pricti jeste nejmin dalsich rekneme 100k za opravy = 6k6/mes.
Nakladovou cenu auta do ucetnicvi mas aktualne 3,9Kc/km (bez paliva). Takze legislativne te pri 30kkm rocne stoji auto 9750Kc/mes.
Suhlas a velmi dobry priklad.
Ja mam taketo skusenosti z mojej IT praxe. Bohuzial malokto si nieco taketo uvedumuje.
Zlozitost systemov rastie ale s tym umerne klesna pridana hodnota. Nova vec/funkcia v konecnom dosledku nieje prinosom ale pritazou. Ta pritaz ale nemusi byt hned viditelna alebo sa prejavi na inom mieste.
Chyby(vypadky) v zlozitych systemoch maju ovela fatalnejsie nasledky.
To mě připomnělo, jak Tomáš Sedláček uváděl příklad s filmem Cube, kde lidé pracují na různých částech kostky, každý na tak malém, že mu to neumožňuje vidět celé dílo ale potom se to poskládá celé dohromady a ti autoři jsou do toho uvrženi (a zbytek známe z filmu).
Zase, ta složitost nespadla z nebe. Ano, dneska máme 20 úřadů, kde si lidi předávají papíry z jedné strany stolu na druhý, ale fakticky žádný z těch úřadů nemusí existovat. Otázkou je, zda toho lze dosáhnout jinak, než zhroucením společnosti (přičemž zrovna já na tom zhroucení nevidím nic špatného, podle mě je daleko horší ta agonie před tím).
Tam byl spis problem s tim, ze centrum moci melo k dizpozici z jejich pohledu naprosto neohranicene zdroje = meli vsechno => nulova motivace delat naprosto cokoli, coz zakonite casem vede k degradaci systemu - nizsi urovne prestanou taky delat, kdyz na ne neni zadny tlak zhora.
Ostatne, tohle je velice castej problem rodinych firem. Otec zakladatel odejde, deticky rozmazlane tim ze mely vzdycky vsechno firmu nejak prevezmou, ale vlastne je vubec nezajima, firma to v zavislosti na velikosti muze nejakou dobu prezit, ale konec je neodvratny.
Ano, ale ono to spolu souvisí. Blahobyt přináší jiné typy problémů. Serverní Korejec, Afričan, ..., má dost starostí, aby uživil rodinu - tedy aby měli doma teplo a co jíst. Je poměrně nepravděpodobné, že by se takový člověk soudil se sousedem, že mu jeho studna odčerpala veškerou spodní vodu (a na druhého souseda už nezbylo), nebo že jeden druhému ruší televizní či wifi signál. Není tam problémem rozdělování licencí na frekvenčí pásma. Neexistují tam spory o nedovolené dotace soukromým společnostem (např. dopravcům). Systém je tam jednodušší, protože nemusí řešit tyto kraviny. Když už má někdo auto, je mu jedno, že je ťuknuté, hlavně když jezdí. Klimatizaci nepotřebuje, protože zvyšuje spotřebu paliva, kterého není přebytek - neřeší servis a reklamace automatické klimatizace, jestli chladí o jeden stupeň víc, nebo míň.
Proti tomu my máme zákony, které se neustále upřesňují, protože chceme podchytávat každou nuanci života, který je složitý. Složitý je kvůli našemu balhobytu.
Proto souvisí blahobyt (aka virtuálně neomezené zdroje) a složitost systému neodmyslytelně k sobě.
Starověký Řím prošel tím samým, dokud byla čest být občanem Říma a bojovat za něj (= vlastně bojovat za sebe), fungovalo to. Až měl občanství kde kdo, začali se nutit k bojům žoldnéři, kteří už ale nebojovali za sebe, za svoje privilegia. A šlo to do kopru.
V blahobytné společnpsti je naopak dražší zaplatit žoldáky. Římská říše v posledních staletích existence nebyla blahobytnou spolešností. Řím zrušil braneckou armádu v době, kdy se stal impériem a armáda přestala sloužit obraně. Odvedence není snadné donutit aby se podílel na dobývání a okupaci území na druhém konci světa. Elity se v době císařství odcizily lidu, měly strach, že by odvedenci obrátili zbraně proti nim. Ze stejných důvodů zrušily branecké armády státy NATO.
Složitý je kvůli našemu balhobytu.
Spíše bych řekl, že je složitý k vůli neochotě řešit chyby. Klasické pořekadlo: "odpuštění se získá snadněji než povolení". Takže záměr je nějaký, ke schválení se předloží něco trochu jiného (to víte, přepisy), a do exekuce jde už něco zcela jiného, co s původním plánem už nemá skoro nic společného a výkon praxe už je v podstatě libovolný. K tomu si přidejme ještě všudypřítomné termíny a "nemožnost" jít o krok zpět a výsledek je na světě.
A ty chyby se sčítají a na konci už to málokdo chce řešit (postavil se dům na zcela jiném místě, se zcela jinou disposicí, zasahující kam nemá, ale nikdo nedá příkaz k odstranění stavby a "všichni" raději řeší legalizaci něčeho, co nemělo nikdy vzniknout.)
To už bychom diskutovali o tom, jestli dřív byla slepice, nebo vejce.
Můžeme se totiž zamýšlet, jestli vůbec má existovat měřítko "že vzniklo něco, co nemělo vzniknout", a jestli regulativy, podle kterých to poměřujete jsou správně. Pravdy se nedoberete nikdy.
Sám jsem zastáncem jednodušších předpisů, méně regulací. Problémů bude podobně, ale budou rychleji a levněji řešitelné.
Můžeme se totiž zamýšlet, jestli vůbec má existovat měřítko "že vzniklo něco, co nemělo vzniknout", a jestli regulativy, podle kterých to poměřujete jsou správně. Pravdy se nedoberete nikdy.
Tak tohle není o hledání pravdy. Regulativy mají být takové, na kterých se všichni zúčastnění dohodli a měly by se dodržovat a skoro bych řekl ad absurdum - protože potom se velmi rychle ukáže, že jsou nesmyslné a rychle dojde k jejich změně, takto lze rychle doiterovat k nějakému optimu. Zatímco současný stav je takový, že na pravidla se kašle a v podstatě se natahují tak, jak se zrovna hodí. Občas to teda praskne, jako třeba most ve Studénce (a jiné), ale to se zase dá vyřešit pružností jiných pravidel a prohlásit, že za to nikdo nemůže. (A jsem velmi zvědav, kolik toho tato společnost ještě snese.)
Současná pravidla jsou překomplikovaná, a lidé si zvykli, že bez jejich ohýbání už nelze žít. To je pro společnost toxické, standardem by mělo být možno žít bez porušování pravidel.
Studénka je složitější. Z hlediska trestního je opravdu nutné respektovat presumpci neviny, a než jen tipovat viníka, nesmí být potrestán nikdo. Potud je to správné.
Co je špatné je civilní odpovědnost. Tedy nárok na odškodnění. Tam není totiž potřeba nalézat viníka, stačí zhotovitel jakožto odpovědná osoba. Ta firma měla, bez ohledu na to, jestli se v trestním řízení viník najde, či ne, platit obrovská odškodnění obětem, včetně SŽDC. Bohužel, nemajtekové újmy naše soudy nerady přiznávají pro jejich složitou přezkoumatelnost - a to je veliká chyba. Kdyby firmě hrozila obrovská odškodná, pak ta firma spolupracovala i na hledání viníka. Dále by mělo být požadováno, aby takový zhotovitel byl řádně pojištěný - protože pojišťovna je dalším, kdo bude vyžadovat plnění bezpečnostních norem.
Právo lze uplatňovat jednoduše, ale ono se nějak nechce... :(
Co je špatné je civilní odpovědnost.
Souhlas (s celým odstavcem). Jak tohle krásně jde jsme viděli na případu lávky v Praze, kdy magistrát, místo toho aby okamžitě zaplatil odškodnění (nikoliv symbolických pár korun) a potom řešil z koho ty prachy vymlátit, tak se vymlouval (ústy Dolínka) na tom, že tam jsou pojištění a je nutno čekat apod. (aneb klasická zdržovací taktika, za půl roku už to novináři nebudou sledovat a poškozeným se dá nějaká cena útěchy, pokud vůbec něco).
>> Jak tohle krásně jde jsme viděli na případu lávky v Praze
Soudy by měly aplikovat pravidlo pregnantně vyjádřené úslovím "kdo rychle dává, dvakrát dává". Tedy odpovědní by měli vědět, že dobrovolně zaplacené odškodné bude soudem uznáno v nižší výši, než když o něm pak rozhodne soud. V současném stavu se odpovědnému (v tomto případě magistrát) a jeho pojišťovně vyplatí dělat obstrukce. V nejhorším případě něco zaplatí, v lepším případě zaplatí málo, nebo dokonce nic. To je totálně špatně.
@Miroslav Šilhavý
Proboha, už zas udílíš obskurdní právní poradenství? To je horší než Soudkyně Barbara. Tím, že vyhrožuješ vyšší částkou pokud nebude jedna strana platit hned, porušuješ presumpci nevinny a v podstatě vyvýjíš nátlak na jednu stranu sporu, aby se přiznala v obavě o výši sumy (trestu) i když může být nevinná a tím základní právo na spravedlivý proces. To je asi jako bys řekl, že kdo se odvolá a neuspěje, dostane dvakrát tolik a nebo že když se odvoláš protii nízkému trestu pro protistranu a ona nedostane víc, tak dostaneš taky nějaký ...
Spravedlivý proces tím neporušujete. Naopak, základním kamenem občanského zákoníku je vedení ke smírnému řešení sporů a také preferování zahlazení následků před aplikací represe. Je zcela na místě, aby soudy podporovaly dohodu stran.
Prosím, prosím, nastudujte si opravdu aspoň základní pojmy, jako je trestní právo, civilní právo a správní právo. Ve všech třech platí jiné principy. Trestní právo ctí presumpci neviny. Civilní právo rovnost stran a pravidlo, že co není zakázáno, je povoleno. Správní právo vychází z nerovnosti stran (stát vs. osoba) a platí pravidlo, že vše musí být explicitně povoleno.
@Miroslav Šilhavý
Ani zmínka o tom, že by se jednalo pouze o civilní právo. Ostatně jste tam mluvili o "pražské lávce" a tam je to tuším ttrestní řízení dokonce ....
Výtku na porušení práva na spravedlivý proces jsi vynechal řekl bych zcela, určitě a samozřejměn omylem nejspíš v nezaviněné snaze, že když obecně právo překlopíš do roviny občanského sporu a namítneš neexistenci presumpce nevinny v této rovině, tak že najednou už jsi neťápl koninu. Bohužel, ťápl.
Účinná lístost existuje, ale není pomocí ní nikdo nucen něco přiznávat pod sankcí pozdějšího případného vyššího trestu, jak jsi navrhoval - nebudu k tomu ani připomínat tvé dnešní moralizování o svobodě a rovnosti, což tímto absolutně popíráš...
Cituji ze svého postu v 14:15, když už neumíte číst sám:
==========================================
Studénka je složitější. Z hlediska trestního je opravdu nutné respektovat presumpci neviny, ...
Co je špatné je civilní odpovědnost. Tedy nárok na odškodnění. Tam není totiž potřeba nalézat viníka, stačí zhotovitel jakožto odpovědná osoba. ... Kdyby firmě hrozila obrovská odškodná, pak ta firma spolupracovala i na hledání viníka. Dále by mělo být požadováno, aby takový zhotovitel byl řádně pojištěný - protože pojišťovna je dalším, kdo bude vyžadovat plnění bezpečnostních norem.
==========================================
@Miroslav Šilhavý
Ne ne ne, ten post je tady:
Dnes 14:30 Miroslav Šilhavý 52
======================================================================================
>> Jak tohle krásně jde jsme viděli na případu lávky v Praze
Soudy by měly aplikovat pravidlo pregnantně vyjádřené úslovím "kdo rychle dává, dvakrát dává". Tedy odpovědní by měli vědět, že dobrovolně zaplacené odškodné bude soudem uznáno v nižší výši, než když o něm pak rozhodne soud. V současném stavu se odpovědnému (v tomto případě magistrát) a jeho pojišťovně vyplatí dělat obstrukce. V nejhorším případě něco zaplatí, v lepším případě zaplatí málo, nebo dokonce nic. To je totálně špatně.
=====================================================================================
Ale ten co cituješ taky stojí za to: dokonce ještě přidáváš k standartnímu nalézání rozsudku hrozbu vyšších trestů pokud, které by snad mělo zajistit "spolupráci" , ideálně přiznání, možná nejlépe s hrozbou větších a větších sankcí, že by třeba radši spravedlivě zaplatili hned, bez rozsudku a rádi ještě před žalobou, nebo by to mohlo být i 3x tolik ...
To dělali STBáci a ve středověku to fungovalo taky. Radši se přiznali a dostali milosrdnou smrt. Tak na ně byi hodní a oni se za to hezky poctivě přiznávali, účinnost 100% ... Tvl, ty se mi snad jenom zdáš ....
Kentane, Kentane. Všechny základní zákony jsou jednoduše dostupné a paragrafy dohledatelné.
Trestní zákoník, 40/2009 Sb., § 33, Účinná lítost:
Trestní odpovědnost za trestné činy (...) zaniká, jestliže pachatel dobrovolně:
a) škodlivému následku trestného činu zamezil nebo jej napravil, (...)
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2009-40#p33
====
Občanský soudní řád, 99/1963 Sb., § 153a:
(1) Uzná-li žalovaný v průběhu soudního řízení nárok nebo základ nároku, který je proti němu žalobou uplatňován, rozhodne soud rozsudkem podle tohoto uznání. Uzná-li žalovaný nárok proti němu žalobou uplatněný jen zčásti, rozhodne soud rozsudkem podle tohoto uznání, jen navrhne-li to žalobce.
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1963-99#cast3-hlava4
====
Občanský zákoník, 89/2012 Sb., § 2951:
(1) Škoda se nahrazuje uvedením do předešlého stavu. Není-li to dobře možné, anebo žádá-li to poškozený, hradí se škoda v penězích.
(2) Nemajetková újma se odčiní přiměřeným zadostiučiněním. Zadostiučinění musí být poskytnuto v penězích, nezajistí-li jeho jiný způsob skutečné a dostatečně účinné odčinění způsobené újmy.
@Miroslav Šilhavý
To by nebyl demagog Miroslav, aby to zase nekroutil. Podílet se na zaviněné škodě, spolupracovat a ihned se podílet na odstranění následků je něco úplně jiného, než když chceš chceš vynutit přiznání hrozbou zvyšujících se sankcí/trestů, ideálně asi ještě před soudem. Vlastně na co soud, radši zaplatí, jinak inkvizice. Možná by sis měl první uvědomit, že ne vždy se cítí jedna strana provinilá a druhá poškozená - i od toho tu máme soudy a právo, kterými se tak neumětelně oháníš ... Pravda, výpis hezký. Pochopení a souvislosti nikde ...
>> než když chceš chceš vynutit přiznání hrozbou zvyšujících se sankcí/trestů
Náhrada škody (újmy) není sankcí. To je jen forma zahlazení následků.
Pokud se odpovědný dohodne na výši odškodného, a rychle, vyhne se tomu, aby náhradu určil soud.
Jediné, co jsem řekl je, že soudy by měly víc k těmto dohodám motivovat.
Soudy k tomu nesmí motivovat. Zrada je přesně v tom, co píšete: odpovědný. Dokud soud nerozhodne, tak není nikdo odpovědný. Je to právě soud, kdo svým rozsudkem rozhodne o tom, kdo je vinný a odpovědný za škodu. Před rozsudkem taková osoba neexistuje, takže ji lze těžko nějak motivovat.
To, co popisujete, je přesně to, co zde bylo zmíněno jako středověká a StB praktika: aniž by soud vůbec rozhodl o tom, kdo je za co zodpovědný, tak je na někoho vytvářen nátlak, aby zaplatil. Dnes se tomu neříká "motivovat", ale "vydírat". Prostě jste si vyhlédl nějakou osobu a teď ji vydíráte, pardon, motivujete, aby zaplatila, jinak že ji soud zničí.
Prostě jste si vyhlédl nějakou osobu a teď ji vydíráte, pardon, motivujete, aby zaplatila, jinak že ji soud zničí.
Vypsal jsem paragrafy z TZ, OSŘ a OZ, které se toho týkají.
Odpovědný je ten, kdo se dobrovolně k odpovědnosti přihlásí a rychle mírní a napravuje škody.
Podle Vašich úvah by byly protiprávní veškeré polehčující okolnosti v trestním právu, mezi kterými je i doznání.
Tady jde o formu a míru. Zákon je jasný a jeho neznalost nikoho neomlouvá. V tom nejsem ve při. Kde se ale dost zásadně míjíme je moment, kdy vy na někoho ukážete prstem, začnete na něj chrlit paragrafy a vyhrožovat, že když nezaplatí, tak ho to vyjde Xkrát dráž.
Kdybyste se držel jazykových konstrukcí typu "obeznámit", bylo by to v pořádku. Jenže vy jste použil slovo "motivovat". A to je za hranou. To sloveso totiž vyjadřuje činnost, kterou někomu dáváte důvod. Upřímně, řekněme to na rovinu: vy chcete, aby soudci a policisté vyhrožovali tím, co se dotyčnému může stát, když se nepřizná.
Navíc se zuby nehty držíte předpokladu, že od začátku víte jak to bylo a jak to dopadne. Nevíte nic, ale to vám nebrání na nevinného sypat paragrafy a vysvětlovat mu, že v jeho nejlepším zájmu je přiznat se k něčemu, co neudělal, protože pak dostane menší trest. Ta doba u nás byla. A snad teď ještě dlouho nebude.
>> Navíc se zuby nehty držíte předpokladu, že od začátku víte jak to bylo a jak to dopadne.
Ale kdepak, to mě vůbec nechápete. Strany sporu by měly být pouze obeznámeny o tom, že mají možnost uzavřít dohodu, kterou soud bude respektovat, pokud se nebude vymykat dobrým mravům. Pokud se však neshodují na uznání zavinění, proběhne standardní soud.
Dále zde hovoříte o "nevině" - ale tento pojem se týká pouze trestního práva a trestního stíhání. Já hovořím o civilním soudu, tedy kdy poškozený žaluje o odškodnění. Tam se neurčuje vina, ale pouze příčinná souvislost a odpovědnost. V praxi totiž trestní soud nenajde konkrétního viníka (např. spadlého mostu ve Studénce), tedy konkrétní osobu, která by měla dostat trest. Ale v civilním sporu je dost pravděpodobné, že firma, která most stavěla, by dostala povinnost nahradit škodu a nemajetkové újmy poškozených.
A propos, v praxi, policejní vyšetřovatel naprosto běžně nabízí podmínečné zastavení trestního stíhání výměnou za přiznání a odškodnění, i vysvětluje, co následuje, pokud se vinen necítíte a proběhne soud. To, že někomu nabízíte možnost není totiž žádné vyhrožování. Když možnost nevyužijete, následuje běžný, objektivní soud, ve kterém Vám nijak nepřitíží to, že jste se nepřiznal.
Celkem si nedokazu predstavit ktery bezny obcan by byl schopen uhradit mi trvale nasledky urazu pokud se tim snizi me spolecenske uplatneni. Napriklad rekneme ze bude odhadcem oceneno na 20-40kkc mesicne (coz dorovnava snizeny plat) napr pri poruse motorickych funkci kdy nejsem schopen poradne psat na klavesnici . Uz vidim jak bez odpovednostni pojistky tohle hradi bezny labradoodle. Ono je jednodussi si pro nej zaplatit ten kriminal nez platit mne.
Krom toho soud pousuzuje zanik trestnosti. A pokud se sprajcnu a necham si udelat na svuj stav posudky, muze se to tahnout pekne dlouho. Ale co. Soudni spory je lepsi kseft nez duchodove pojisteni,podilove fondy a nebo investice do startupu...
Ale trest absolutně nevylučuje Vaši odpovědnost. Půjdete si sednout (resp. asi dostanete podmínku), ale náhradu škody také. Jen ty zákony praví, že pokud se dohodnete, uděláte pro to maximum, bude rozsudek mírnější - tolik k trestu. Dohoda o náhradě škody pak může být nižší, než co by určil soud - takže i v tomto ohledu by měl být zájem odpovědného se domluvit.
Myslím, že odpovědnostní pojistka by měla být samozřejmostí pro každého občana. Odpovědnost má pojištěnou ze zákona každý řidič skrze provozovatele vozidla. Ale ve všech ostatních případech může zavinění škody člověka finančně hodně zabolet, i když zákon pamatuje na to, aby to nebylo likvidační: Občanský zákoník, § 2953: Snížení náhrady:
(1) Z důvodů zvláštního zřetele hodných soud náhradu škody přiměřeně sníží. Vezme přitom zřetel zejména na to, jak ke škodě došlo, k osobním a majetkovým poměrům člověka, který škodu způsobil a odpovídá za ni, jakož i k poměrům poškozeného. Náhradu nelze snížit, byla-li škoda způsobena úmyslně.
To si myslím, že chápeš úplně obráceně. V podstatě všude na světě je praxe taková, že pokud bezprostředně po vzniku škody předpokládaný viník projeví iniciativu směřující ke zmírnění následků (přičemž to samozřejmě není jeho povinností), je k tomu v případě prokázání viny skutečné přihlíženo při stanovení výše trestu a případně dalšího plnění odškodnění, pokud není stanoveno tabulkově.
Zejména v případě, že zaviněním je založena skutková podstata trestného činu, se tak lze při dostatečně účinné pomoci postiženému, případně dostatečně včasnou "opravnou iniciativou" / účinnou lítostí dosáhnout až na zánik trestnosti (to si v Trestním Zákoníku schválně najdi). Samozřejmě to nelze očekávat automaticky, ale soudy a odškodnění poškození zpravidla se snížením sazby nemívají problém.
Kromě toho zapomínáš, že smyslem a cílem soudem uloženého trestu nemá a dokonce NESMÍ být pomsta, což je extrém opačný.
@MasoxCZ
Jenmže pokud se jako případníý vinník necítíš, tak nemáš co platit. A aby ti nějaký ... člověk ... vyhrožoval, že pokud nezaplatíš bude to jenom horší, tak to je jaksi někde mimo 21.stol ...
Ono totiž uznat vinnu a podílet se je něco jiného než vyhrožování že když neuznáš, tak to bude jenom horší. Tak fungovala inkvizice.
Asi náš trestní řád funguje jako inkvizice. Světe div se, ale motivuje k doznání a k nápravě škod výměnou nejen za snížení trestu, ale dokonce i za podmínečné zastavení trestního stíhání. Viník, který se takto dobrovolně přizná, se vlastně nestane ani odsouzeným.
Trestní řád, § 307, Podmíněné zastavení trestního stíhání:
(1) V řízení o přečinu může (...) státní zástupce podmíněně zastavit trestní stíhání, jestliže
a) obviněný se k činu doznal,
b) nahradil škodu, pokud byla činem způsobena, nebo s poškozeným o její náhradě uzavřel dohodu, anebo učinil jiná potřebná opatření k její náhradě,
(...)
a vzhledem k osobě obviněného, s přihlédnutím k jeho dosavadnímu životu a k okolnostem případu lze důvodně takové rozhodnutí považovat za dostačující.
(...)
(5) Rozhodnutí o podmíněném zastavení trestního stíhání podle odstavce 2 musí obsahovat též výši peněžité částky určené státu na peněžitou pomoc obětem trestné činnosti (...)
https://www.zakonyprolidi.cz/cs/1961-141#cast3-hlava20-oddil3
====
Trestní zákoník, § 41, Polehčující okolnosti:
Soud jako k polehčující okolnosti přihlédne zejména k tomu, že pachatel
(...)
j) přičinil se o odstranění škodlivých následků trestného činu nebo dobrovolně nahradil způsobenou škodu,
Knihu som čítal, dokonca 2-krát. Celkom určite si pamätám, že príčinu kolapsu autor nevidí v zložitosti samotnej, ale v klesajúcich medzných výnosoch zo zvyšovania zložitosti. Tzn. náklady na zvyšovanie zložitosti sú stále vyššie, ale prínos tejto zvýšenej zložitosti oproti predošlému stavu je čím ďalej tým menší.
Ano, knihu mam doma a tiez som ju cital, to je zaver autora.
Lenze problemom je aj to, ze tie zvysujuce naklady na zlozitost sa nedaju od urcitej urovne zlozitosti zastavit, pretoze v zlozitej spolocnosti nikto nedokaze vidiet a analyzovat system ako celok, je schopny vnimat len jeho detaily. Teda primarnou pricinou je zlozitost samotna.
Jednoducho nikto v parlamente nenavrhne, ze nebudeme prijimat dalsie zakony lebo momentalny pocet zakonov je optimalny. Pretoze niekto nevie, aky pocet zakonov je pre optimalne fungovanie danej spolocnosti nutny.
nikto nedokaze vidiet a analyzovat system ako celok
S tímto tedy zásadně nesouhlasím. Podle mě se spousta lidí dokáže odprostit od detailů (kterými se jiní rádi zabývají) a dokážou to vyhodnotit jako celek. Existuje hromada metod, jak se k tomu dobrat (viz. třeba dvě skvělé přednášky Romancovova na YT LLion o politických mapách - mapa je zrovna jeden z mnoha nástrojů, kterým lze nahlédnout na celek bez (zbytečných) detailů). Takže, jde to. Když se chce.
je schopny vnimat len jeho detaily
To je spíš dáno tím, že hromada lidí je na těch detailech závislá. Strašná spousta lidí se ráda zabývá mikrooptimalizacemi, protože vědí, že jsou to právě oni, kteří by tam vůbec nemuseli být. Vždy mě baví debaty o tom, že je nutno "zefektivnit" to či ono, ale nikoho nenapadne, že tento a dalších 20 úřadů lze zrušit ze dne na den jako celek a nikdo by si toho ani nevšiml. Resp. ono ho to i napadne, ale málokdo má odvahu to říct a udělat. Takže všechny ty personální audity, které se tady dělaly někdy kolem tuším 2005 dopadly tak, že 30% lidí je možno okamžitě vyhodit. No tak to dopadlo vyhozením těch auditorů a utajením jejich závěrů.
Takže bych si nepletl to, co je možné analyzovat (to lze ledacos) s tím, co se potom skutečně reálně vykoná.
Já na to neodpovím. Ne, že bych je neměl, ale diskuse se vždy strhne na to, že "ty nevíš, že ten úřad dělá ještě to a to a je to důležité apod." V podstatě se každá taková diskuse zvhrne na to, že by těch úřadů mělo být ještě víc.
Jen pro příklad, v určitých kruzích se mi nikdy nepodařilo vysvětlit, proč považuji občanský průkaz za zcela zbytečný doklad. Třeba odtud lze začít myšlenkovou cestu o tom co to je, kdo to potřebuje, k čemu a zda vůbec nebo je to jen zvyklost, zda to nejde jinak, zda to nejde bez něj a tak dále.
Celá Evropa ne. Ve Velké Británii vydrželi bez ID karet velmi dlouho - zaváděli je až v roce 2006. U nás je to spíš tradice Německo - Rakousko-Uherská, než nutnost. Země na západ od Německa, či na jihu také osobní doklady zdaleka tolik neprožívají.
Málokdo ví, že občanský průkaz nemá ani v ČR zákonem zakotvenou žádnou speciální důležitost. Z pohledu zákona je to jen jeden z osobních dokladů vydávaných Českou republikou, na které je podobenka držitele. Jediný rozdíl je, že ostatní doklady jsou dobrovolné podle situace, OP musíte mít povinně. Pro účely identifikace je tedy řidičský průkaz stejně hodnotným dokladem, o cestovním pasu nemluvě (ještě mě napadá zbrojní průkaz). Bohužel, úředníci to moc nevědí, mají zakořeněno, že OP je modlou - toto myšlení je pozůstatek zákonů ČSSR, kdy bylo povinné s sebou nosit OP, mít v něm vyznačeno očkování a zaměstnavatele.
Ze své vlastní zkušenosti vím, že například soudy, ale i notáři Vás bez problémů identifikují právě podle ŘP; v době, kdy jsem zapomněl OP někde dál od bydliště, fungoval jsem s ŘP - právě i u notářů, i u soudu. Nejčastějším dohadováním jsou silniční kontroly, kdy policisté buzerují o občanku, ačkoliv jim ŘP musí stačit (ti vzdělanější z nich to vědí).
Doklad s podobenkou má taky jen omezenou průkaznost. Občanský průkaz Vám vyhotoví po předložení rodného listu, na kterém žádná podobenka není. Sice se, dříve druhý originál, dnes digitální kopie fotografie uchovávají, ale v době vydávání průkazu nikdo nekontroluje, jak moc se člověk změnil od posledního vydání. Stačí tedy mít rodný list kohokoliv, nechat si narůst vousy a jít si pro občanku na cizí jméno.
"Bohužel, úředníci to moc nevědí, mají zakořeněno, že OP je modlou - toto myšlení je pozůstatek zákonů ČSSR"
Těsně vedle.
Nosit u sebe průkaz totožnosti nebylo povinné ještě za 1. republiky. Až za pana barona Neuratha byla v Protektorátu zavedena povinná tzv. Kennkarte.
Komouši to jen zkopírovali a vtělili do své legislativy, jako ostatně spoustu jiného, viz 198/1948 Sb
Silhavy Silhavy, ...? OP mit nikdo nemusi, dokonce kdyz dojde na urad, a prohlasi, ze chce !zrusit! (= nikoli zmenit) trvale bydliste, tak ani mit nemuze. Tim ale neprestava byt obcanem, jen zkratka nemuze konat nektere ukony (pokud nema jiny doklad, trebas pas). A kuprikladu se na nej v ten okamzik trevas nevztahuje poplatek za odpady.
Navic i kdyz nekdo OP ma, tak ho nemusi mit u sebe. Zadny zakon to nevyzaduje, narozdil trebas od RP pri rizeni.
2ďobo: Ale ty u sebe zadny prukaz mit nemusis.
2Karel: Naprosto kazdy urad lze zcela bez problemu zrusit klidne ted hned. Dokonce se daji klidne obratem zrusit urady naprosto vsechny. Jestli by si nekdo neceho vsiml, tak leda toho, ze najednou veci fungujou normalne.
Protoze k cemu mame stavebni urad (napriklad) kdyz si stejne kdokoli postavi cokoli kdekoli, a oni mu to dodatecne posvetej.
Ach jo, "j", takže půjdeme zase podle zákona.
Zákon o občanských průkazech, 328/1999 Sb., § 2 odst. 3: Občanský průkaz je povinen mít občan, který dosáhl věku 15 let a má trvalý pobyt na území České republiky. Občanský průkaz může mít i občan, jehož svéprávnost byla omezena.
Občanský průkaz nemá nic společného s trvalým pobytem, ten je řešený zákonem o evidenci obyvatel (133/2000 Sb.). Pojem "trvalé bydliště" je absolutní nesmysl. Existuje "trvalý pobyt" - tj. úředně vedená adresa, kterou máte zanesenu v registru obyvatel. Pokud nemáte trvalý pobyt (zrušíte ho), nastupuje na řadu evidenční adresa (známé pod pojmem "adresa na úřadě").
Bydliště je pak místo, kde má osoba domácnost. Bydliští může mít osoba i více, např. děti ve střídavé péči rodičů mají rovnocennou domácnost na dvou místech. Evidenčně, trvalý pobyt, však musejí mít jen na jedné adrese.
Domácnost je pak definována jako entita osob a místa, kde dospělí společně a nerozdílně hradí náklady na život. Domácnost v případě dětí je pak definována, protože děti nemohou hradit náklady - nemají z čeho - jako vztah dítěte k tomu, kdo jej musí vyživovat. Pojmy domácnost, společná domácnost, či společně hospodařící domácnost jsou synonyma. Některý zákon to nazývá jedním, jiný druhým a jiný tím třetím, ale jedná se o to samé.
Trvalý pobyt je pak, podle zákona o evidenci obyvatel, povinnost mít ohlášenu tam, kde je domácnost. V zákoně o evidenci obyvatel je na to speciální definice, která se kryje s domácností, ale upřesňuje, že se jedná zejména o adresu, na které osoba provádí běžnou životní agendu.
Problematické u trvalých pobytů je to, že už dávno neplatí, že by skoro všichni občané měli jeden ústřední bod svého života. Děti ve střídavé péči jsou asi nejviditelnějším příkladem, ale i dospělí mnohdy mají víc možností kde bydlet. Běžnou agendu už také nevykonáváte na jednom místě, čím dál víc úředních záležitostí jde obstarávat na jakémkoliv úřadě, ne jen v místě trvalého pobytu, o datových schránkách nemluvě.
Tedy samotný institut trvalého pobytu považuji za značně přežitý. Způsobuje víc problémů, než užitku. Spořádaní občané mají své záležitosti v pořádku a stát je nemusí hledat podle registru obyvatel. Lidé s desítkami exekucí na krku se pak stejně na adrese svého trvalého pobytu nezdržují. Takže o čem to je?
Občanský průkaz, podle mého názoru už pozbyl většinu svých funkcí. Zaměstnavatele a očkování do OP neuvádíte. Děti už také ne. Trvalý pobyt je dost často zavádějící informace, a jak jsem psal, tak podle mě už přežitá. Takže jedinou funkcí OP je ztotožnění - lapidárně řečeno: ověření ksichtu ke jménu.
OP u sebe nikdo mít nemusí, to jsem psal, že to si někteří myslí, jako relikt z dob ČSSR, někdo ještě upřesňoval, že tato povinnost vznikla snad za Protektorátu.
Dál, osobně, vůbec nevidím důvod, proč by nás měl stát evidovat jako králíky. Ve spoustě zemí žádná centrální evidence obyvatel neexistuje a nijak nechybí. Nám nic moc nepřináší a stojí spoustu peněz.
Platby za odpad jsou jen jedním střípkem. Ono vůbec rozdělování peněz obcím podle počtu obyvatel s trvalým pobytem je jen další nespravedlivostí. Jsou obce, kde hodně lidí už nežije (jsou třeba ve městě, ale TP mají ve své rodné vesnici), naopak jsou města, kde je hodně obyvatel bez trvalého pobytu. Tento klíč by se měl změnit. V minulosti už některé obce šly i za čáru a dávaly odměnu těm, kteří se přihlásili k pobytu.
Soudy svými rozhodnutími "moc" trvalého pobytu také oslabují. Např. u místa v mateřské škole nebo parkovací karty se snažily obce zvýhodňovat ty, kteří mají v obci (městské části) trvalý pobyt. Soudy to označily (správně) za diskriminativní, obce se musí řídit bydlištěm - což se prokazuje např. nájemní smlouvou, nebo třeba tím, že občanovi na tu adresu chodí účet za telefon nebo elektřinu.
Bohužel, i úředníci často neumějí rozlišovat mezi pojmy trvalý pobyt, bydliště a domácnost.
Jak jsem citoval zákon výše, občanský průkaz vystavený ale mít musíte.
Mam za to, ze v tvrzeni ```Pokud nemáte trvalý pobyt (zrušíte ho), nastupuje na řadu evidenční adresa (známé pod pojmem "adresa na úřadě").``` nemate pravdu.
Nestudoval jsem ted' zakony, ale trvaly pobyt je dle meho nazoru mozne uplne zlikvidovat, takze zustane prazdna kolonka. Upozornovala mne na to exekutorka, ze to bude bomba az se to roznese - budou zase opatrovnici jak na bezicim pasu (ne ze by to bylo spatne).
To musíte číst pořádně Vy. Zákon o občanských průkazech, 328/1999 Sb., § 14:
POVINNOSTI A NAKLÁDÁNÍ S OBČANSKÝM PRŮKAZEM
(1) Občan je povinen
[...]
d) požádat o vydání nového občanského průkazu do 15 pracovních dnů
[...]
9. po dni, kdy ohlásil změnu místa trvalého pobytu nebo kdy nabylo právní moci rozhodnutí o zrušení údaje o místu trvalého pobytu,
Šilhavý, ukončení trvalého pobytu v ČR a zrušení údaje o místu trvalého pobytu jsou dvě různé</storng> věci. Ono je potřeba tomu čtenému textu ještě rozumět, víme?
http://www.mvcr.cz/clanek/zruseni-trvaleho-pobytu.aspx
http://www.mvcr.cz/clanek/ukonceni-trvaleho-pobytu.aspx
http://www.weblog.rider.cz/articles/263-uredne-bezdomovcem-trvale-bydliste-proc-ho-mit-a-proc-ne
Bože můj Šilhavy vy jste skutečně dement... Občan ČR není cizinec, tupče!!! Když občan ČR ukončí trvalý pobyt na území ČR, tak nadále nemá povinnost mít OP, dokonce jsem ten paragraf doslovně citoval. S "bezdomovci" na ohlašovně (zrušení údaje o místu trvalého pobytu) to nemá nic společného.
Omlouvám se, máte pravdu s tím občanem.
Ukončení trvalého pobytu je, když se odstěhujete do zahraničí. Jste stále občanem ČR, ale bydlíte jinde - pak nemáte vůbec trvalý pobyt v ČR. Pokud jste v cizině, pak máte cestovní pas ČR, nebo dobrovolně občanský průkaz ČR.
Ale znovu říkám, celá tato diskuse nebyla o ukončení trvalého pobytu, ale o zrušení. V tu chvíli máte doručovací adresu na ohlašovně a musíte mít občanský průkaz. Toto se týká pouze bezdomovců, protože ostatní občané mají povinnost mít ohlášený trvalý pobyt tam, kde žijí a vyřizují životní agendu.
O které situaci se tedy bavíme?
No já jsem reagoval na příspěvek, kde se tazatel dožadoval stavu, kdy v OP nebude mít žádný údaj o trvalém pobytu (tedy ani adresu ohlašovny). Toho lze docílit jedině ukončením trvalého pobytu na území ČR. (S cizinou to nemá příliš společného, nikdo vás tam nevystěhuje a pobyt v cizině ani není podmínkou pro ukončení pobytu. Což jen dále dokazuje, jak k ničemu je celá ta šaškárna s úředně hlášeným trvalým pobytem.)
Tak to pak ano. Novelou však chtějí uvádět do OP adresu ohlašovny. Myslím, že to je zbytečná novela, protože když v OP nevidíte adresu, je zřejmé, že se má doručovat na ohlašovnu.
Pokud někomu vadí uvedení trvalého pobytu v OP, doporučuji se legitimovat cestovním pasem nebo řidičským průkazem, ani v jednom trvalý pobyt není uvedený a oba doklady mají stejnou platnost, jako OP, snad vyjma situací, kde zákon vyžaduje ověření právě trvalého pobytu (nesetkal jsem se s takovou situací, ale je možné, že existuje).
Co jsem žil na menším městě, svoz odpadu jsem si musel objednat. Vyřizoval to úřad, ale celé to bylo o tom, že jsem vyfasoval známku na popelnici, podle které popeláři věděli, jestli mají odpad odvézt.
Víte, že jsem vytrvalý zastánce toho, aby se stát nepletl lidem do života. Nechť si svoz odpadu objedná ten, kdo ho chce. Nebo třeba tři sousedé společně jednu popelnici. Proč ne. Na druhé straně, pokud by existovala taková velká svoboda, musely by existovat úměrně velké sankce za nelegální skládkování, za pálení bordelu v kotlech, nebo za vyhazování svých odpadků do cizích popelnic (de facto "krádež" služby, kterou si platí někdo jiný).
Nestudoval jsem ted' zakony, ale trvaly pobyt je dle meho nazoru mozne uplne zlikvidovat, takze zustane prazdna kolonka.
Ano, zůstane prázdná kolonka, v OP nebudete mít nic.
OP pozbyde platnosti - musíte si vyměnit za nový, bez uvedení trvalého pobytu.
Písemnosti se Vám budou doručovat na ohlašovnu (ohlašovna = obecní úřad, nebo úřad městské části nebo obvodu) - § 2 písm. d), doručování pak § 10b, § 10c.
Samotné zrušení místa trvalého pobytu upravuje § 12.
Vše ze zákona o evidenci obvytel, 133/2000 Sb. (https://www.zakonyprolidi.cz/cs/2000-133).
<i>Písemnosti se Vám budou doručovat na ohlašovnu (ohlašovna = obecní úřad, nebo úřad městské části nebo obvodu) - § 2 písm. d), doručování pak § 10b, § 10c.</i>
Minimalne dle o.s.r. tak dle meho nazoru nelze dorucovat, ale rekl bych, ze vlastne nedoruci zadne OVM snad podle zadneho zakona (vyjma takovych tech "neadresnych" doruceni; omlouvam se za mateni terminu, ale kdyz tady napisu nejakou konkretni formu treba z katastru, tak se toho nekdo chytne ze existuje zakon X kde se doruci :-) ).
Na ohlasovnu neni kam dorucit, povinni co maji 50 exekuci a chteji po sobe zamest stopy a zit nekde v koutku bez pritomnosti statu samozrejme doruceni podle § 10b neumozni. Exekutorka to myslela tak, ze v extremnich pripadech bude v naprosto nulovem kontaktu i s nulovymi moznostmi proti povinnemu a spis si tak bude zit zcela svym vlastnim zivotem bez toho, aby mel neco spolecneho s realitou.
Dle OSŘ se podle mě doručuje vyhláškou, a o tu se stará právě ohlašovna (úřad).
Podle mě by se měly zákony zjednodušit, občan by měl mít povinnost hlásit své kontaktní údaje všem oprávněným - tedy smluvním stranám, správním orgánům, pokud s nimi má co do činění, ... A doručování je pak, podle mě, velmi jednoduché. Odešlete písemnost na známou adresu a tím to pro Vás končí, dál by měla být považována za doručenou. Dnešní peripetie, kdy soudy před každým jednáním dělají výpisy z evidence obyvatel, účastníky obesílají mnohdy na tři adresy paralelně - to je prostě pitomost.
Exekutoři mají špatné jméno i díky tomu, že velmi často předpokládají, že na adrese trvalého pobytu má povinný i bydliště. To je samozřejmě doměnka vycházející ze zákona, nicméně z praxe už víme, že ta doměnka selhává, a zejména u dlužníků. Exekutoři pak znepřijemňují život ne-povinným, kteří jsou nuceni podávat vylučovací žaloby (vylučovací neznamená, že "je k posrání", byť je), a náklady jim nikdo nezaplatí. Ty náklady jsou zejména nespravedlivé, protože trvalý pobyt vzniká automaticky po doložení nájemní smlouvy úřadu. Tedy pronajímatel nemá jak ovlivnit, aby exekutor nepřišel a nepáchal škody (neotravoval), ale zároveň náklady mu nikdo nenahradí.
Pokud něco exekutorům chybí - resp. ono to nechybí exekutorům, naopak, ono to chybí oprávněným a pak ještě zaměstnavatelům (kteří ručí za provádění srážek, a když je neprovedou, doplatí je ze svého a musí se zpětně soudit s dlužníkem (který je předlužený?)), pak je to ústřední evidence exekucí. To by velmi ustnadnilo práci skoro všem, ale exekutory by to připravilo o kus jejich odměňovaných činností.
Dále zde úplně chybí ochrana dlužníka před vysokými soudními poplatky a přísudky v případě automatizovaných žalob. Vyhláška sice výrazně snížila odměny a náhrady žalobcům, kteří žalují automatizovaně. Ale ve skutečnosti, tito žalobci požadují v žalobách plné přísudky, a je na žalovaném, aby proti jejich výši podal odvolání. V naprosto drtivé většině případů s odvoláním proti výši PN uspěje, aniž by bylo nařízeno jednání soudu. Žel, přesně skupina těch "nejpotřebnějších" dlužníků má samozřejmě nulové právní povědomí, a nemají peníze na advokáta, takže vesele platí dál poplatky v plné výši. To mi také přijde jako pěkné svinstvo.
Mam jiny nazor, i na to dorucovani dle o.s.r.. Je-li zakotveno pravo na spravedlivy proces, nelze dorucovat fikci tak jak se to deje nyni. Reseni je podle me pres osvetu, ale to je na jinou diskusi. Nebo na "volne" dorucovani e-mailem (odeslani e-mailu nebude dorucenim, ale u sporadanych lidi to alespon vyresi problem s tim kdyz posta neco nedoruci).
Jaka je mimochodem "ohlasovna", kdyz nevite kde ten clovek vubec bydli?
Ad prisudky u beznych i automatizovanych zalob: tady se asi taky neshodneme, na blogu jinepravo byl kdysy pekny rozbor problematiky.
Verejna evidence povinnych (s bezplatnym pristupem) by mela byt. Ja bych sel i nad rovinu toho, umoznil bych kdejake soukrome firme at' sve dluzniky zverejnuje a tato data je mozne beztrestne agregovat.
Doručování fikcí problém není. Máte mít evidovanou adresu trvalého pobytu a tam buďto co 10 dní být, nebo si zařídit doposílání. Nebo si můžete zřídit datovou schránku. Občan má v rukou dostatek nástrojů, aby si zařídil, že mu bude doručeno. Ve skutečnosti nenastávají případy, že by někdo byl krácen na svých právech, pokud to není nějaký trumbelín, který odjede v osmnácti (nebo kdykoliv) na tři roky na druhý konec světa, a pak se nestačí divit, co vše se událo. Záměrně píšu o třech letech, protože do té doby máte (většinou) možnost žádat o navrácení lhůty v původní stav, ale to je jen výjimečný nástroj, a důvodem není dovolená nebo práce v zahraničí. Spíš dlouhodobé nemoci, chyby v evidenci obyvatel apod.
Ohlašovna je definována zákone o evidenci obyvatel. Nebudu to teď číst, ale pokud se nepletu, tak od narození je to podle trvalého pobytu matky, a dál je to řetězec trvalých pobytů (až do toho posledního).
Ale samozřejmě že to problém je. Doručování je od toho, aby bylo doručeno. Ne, aby si stát vymyslel, že bylo doručeno, i když doručeno nebylo, protože to je pro něj pohodlnější.
Doposílání je naprostý nesmysl, protože na České poště si nic nevezmete, když tu službu nezrealizuje, a soudy nezajímá, že pošta nezrealizovala své smluvní povinnosti vůči vám - pro ně prostě bude doručeno fikcí (je na to i judikát). Datová schránka také věc neřeší, protože - tedy krom případů, kdy OVM její existenci vytrvale ignorují - v zákoně existují výjimky, kdy se do DS ani nedoručuje, a v těchto případech jaksi úředníci do té DS neposílají ani upozornění, že písemnost bude doručována jinak - prostě protože jim to zákon neukládá.
Jinak řešit nedoručení ve stádiu, kdy například hrozí nebo již probíhá exekuce a až díky ní se dozvíte o existenci nějakého rozhodnutí, to je opravdu veliká lahůdka, doporučuji si párkrát zkusit. Obdobná věc mi již rok a půl hnije u KS Ostrava - pobočka v Olomouci (jedná se o správní rozhodnutí, ne exekuci, ale princip je stejný). Soudruzi soudci jsou zjevně zcela přetíženi, protože obligátních dvou kolečkách replik a duplik ve věci neučinili víc něž rok žádný úkon. Mezitím je zde "pravomocné" a "vykonatelné" rozhodnutí, protože návrh na odklad vykonatelnosti jaksi nestál soudu za hlubší pozornost a byl obratem zamítnut - žalované sice žádná újma nehrozí, zatímco žalobce by ta sranda vyšla na mnoho desítek tisíc, ale to je soudu jedno.
Hezky jste se rozepsal, ale pořád tu ignorujete základní věc: občan na začátku nesplnil svoji povinnost, aby měl trvalý pobyt hlášený tam, kde se nejčastěji vyskytuje, a přebíral poštu. Ostatní poznámky byly už jen doplnění, že občan má i další možnosti, jak se "pojistit", aby s ním stát mohl komunikovat.
Vždy jde o vyvážení práv a povinností. Jako věřitel byste nechtěl čekat na soud jen kvůli tomu, že dlužník trvale nepřebírá poštu. Nejdřív ho musíte kontaktovat sám (§ 142a OSŘ), poté se můžete obrátit na soud. Soud ho pak kontaktuje na známých adresách.
Jako korekční mechanismus pak funguje § 50d OSŘ (neúčinnost doručení), odst. 1): "Na návrh účastníka rozhodne odesílající soud, že doručení je neúčinné, pokud se účastník nebo jeho zástupce nemohl z omluvitelného důvodu s písemností seznámit. Návrh je třeba podat do 15 dnů ode dne, kdy se s doručovanou písemností seznámil nebo mohl seznámit."
Jen na okraj, k exekucím, v případě (elektronického) platebního rozkazu je doručení fikcí vyloučeno. Pokud má někdo na krku exekuci, musel toho prošvihnout poměrně hodně, rozhodně ne jeden dopis.
Jako věřitel byste nechtěl čekat na soud jen kvůli tomu, že dlužník trvale nepřebírá poštu.
Jako věřitel bych chtěl, aby stát fungoval a doručoval. Promiňte, ale když dlužníka nemá problém vypátrat exekutor, tak to není problém ani pro stát (přeúředníkovaný a s jedním z nejvyšších počtů policajtů na hlavu vůbec). 142a OSŘ s fikcí doručení nesouvisí a navíc se týká pouze nákladů řízení, ne toho, že bych někoho nekontaktního nemohl rovnou žalovat.
Zvrácené je, aby stát fingoval, že někomu něco doručil, když se tak zjevně nestalo. Ostatně nikdo nenutí stát, aby doručoval prostřednictvím extrémně nespolehlivé a předražené České pošty, některá města už přišla na to, že daleko lepší je, když si na to doručování někoho zaměstnají.
Pokud si někdo chce smluvně fingovat doručení v soukromoprávních vztazích, je to jeho svobodné rozhodnutí.
To není zvrácené, to je jen nástroj, jak donutit lidi, aby plnili své základní povinnosti. Co se týče případů, které jste zmiňoval, je vždy povinné doručení do datové schránky; výjimka je jen u písemností, jejichž povaha neumožňuje odeslání elektronicky (typicky: složenka na daň z nemovitosti).
Zdaleka není potřeba doručovat jen Českou poštou, OSŘ vyjmenovává 4 základní a 6 speciálních způsobů doručování. Není nic neběžného, že soudní obsílku doručuje Justiční stráž. Samozřejmě, metoda doručení se volí podle situace. Pokud mají soudy k dispozici telefonní číslo, setkal jsem se i s tím, že volali (to samozřejmě není považováno za doručení, ale bylo to ujištění se o adrese a o tom, že k soudu přijdete).
Co Vám přijde tak zvráceného na povinnosti, aby lidé přebírali svoji poštu?
Promiňte, tancovat kolem poštovního kaslíku tak, jak stát potřebuje, opravdu NEpovažuji za žádnou svou povinnost, natož pak základní.Za zvrácené, jak už jsem opakovaně sděloval, považuji to, že stát rezignuje na doručování a toto předstírá. Fakt není normální, abych se například v případě, že odjedu na několik měsíců do ciziny nebo třeba skončím v nemocnici v kómatu po návratu dozvěděl, že mám zablokované účty a akutně mi hrozí, že přijdu o střechu nad hlavou...
Promiňte, tancovat kolem poštovního kaslíku tak, jak stát potřebuje, opravdu NEpovažuji za žádnou svou povinnost, natož pak základní.Za zvrácené, jak už jsem opakovaně sděloval, považuji to, že stát rezignuje na doručování a toto předstírá. Fakt není normální, abych se například v případě, že odjedu na několik měsíců do ciziny nebo třeba skončím v nemocnici v kómatu po návratu dozvěděl, že mám zablokované účty a akutně mi hrozí, že přijdu o střechu nad hlavou...
Jste občanem tohto státu a máte své povinnosti. Řídit auto s platným průkazem, bez alkoholu v krvi. Musíte dát své děti ke vzdělání. Po 22. hodině musíte dodržovat noční klid. A musíte vybírat poštu.
Mimochodem, kolem svého auta musíte projít aspoň jednou za týden, protože to je lhůta pro umístění dočasných dopravních značek od jejich účinnosti (např. čištění ulic).
To všechno jsou povinnosti, které musíte znát a plnit. Nebo nemáte být občan ČR a žít na našem území - i to je možnost, a je svoboda, takže Vám nikdo bránit nebude.
U doručování od soudu bylo zavedeno, že po 10. dni je zásilka vhozená do schránky. Když odjedete na několik týdnů či měsíců pryč, stejně si asi zajistíte někoho, kdo Vám bude schránku vybírat. Už jen kvůli zlodějům. Ten může reagovat, informovat Vás, nebo i předat dopis Vašemu právnímu zástupci. Nebo dokonce může informovat soud. Osobně bych si hlavně zavedl datovou schránku. A nezapomeňte přeparkovat auto někam na soukromý pozemek, protože na veřejné komunikaci (kterou využívat můžete při dodržování pravidel, ale nemusíte), Vám hrozí k zaplacení náklady na odtah.
To samé platí i při Vaší dlouhodobé nemoci, s tím, že to je navíc onen omluvitelný důvod, pro který se fikce doručení od počátku ruší (a tím pádem i všechny následné úkony).
"Musíte vybírat poštu" absolutně nic neřeší, pokud ji (ne)doručuje instituce, jejíž zaměstnanci krom ztrácení zásilek např. vyhazují pytle s poštou do podchodů, protože nestíhají. Zcela nesmyslná debata. Prostě písemnosti je nutno doručovat a ne si doručení vymýšlet. Shodneme se, že se neshodneme.
Mimochodem, kolem svého auta musíte projít aspoň jednou za týden, protože to je lhůta pro umístění dočasných dopravních značek od jejich účinnosti (např. čištění ulic).
Ne, okrádání občanů formou lichvářských poplatků za neobjednané parkování na parkovišti soukromé firmy již Nejvyšší soud definitivně zakázal. Ulici můžou vyčistit a auto vrátit zpět. Samotný poplatek za odtah není dořešen, anžto ÚS nenaznal potřebu se "bagatelní" věcí meritorně zabývat.
Osobně bych si hlavně zavedl datovou schránku.
Jistě. Ta mi například koncem loňského roku byla hodně platná (skutečně geniální termín pro mnohadenní odstávku). Výjimky z doručování do DS a to, že v takovém případě do DS nikdo nic neoznamuje, jsme již řešili taky.
To samé platí i při Vaší dlouhodobé nemoci, s tím, že to je navíc onen omluvitelný důvod, pro který se fikce doručení od počátku ruší (a tím pádem i všechny následné úkony).
Určitě. Tak za pět let vám to při troše štěstí u Ústavního soudu uznají. To vám bude platné jak mrtvému zimník.
"Musíte vybírat poštu" absolutně nic neřeší, pokud ji (ne)doručuje instituce, jejíž zaměstnanci krom ztrácení zásilek např. vyhazují pytle s poštou do podchodů, protože nestíhají. Zcela nesmyslná debata.
Ano, to je nesmyslná debata. Protože, kdyby poštu doručoval kdokoliv jiný, mohl byste ho úplně stejně "shodit". Od soudů se doručuje na dodejku, která se k soudu vrací. Mimochodem, Česká pošta zavedla, už dávno, že v případě nedoručení, nechávají si doručovatelé podepsat nezastiženku někým jiným z domu, aby bylo jasné, že se o doručení pokusil. Ale Vy asi nemáte moc zkušeností z praxe, spíš z novin, co?
neobjednané parkování na parkovišti soukromé firmy již Nejvyšší soud definitivně zakázal. Ulici můžou vyčistit a auto vrátit zpět. Samotný poplatek za odtah není dořešen, anžto ÚS nenaznal potřebu se "bagatelní" věcí meritorně zabývat.
Ano, parkovné je naštěstí pryč. Dnes Vám auto "nadzvednou", vyčistí, a položí zpět. Pošlou Vám za to vyúčtování poplatku, a to už je podle zákona. Tedy, jedná se o minimální možné náklady. Co soud kritizoval bylo parkovné, protože to nebylo nejhospodárnější řešení vzniklé situace, tudíž se na účet provozvatele vozidla plýtvalo. Je možné, že se ještě v budoucnu upraví (objektivizuje) výpočet nákladů na tuto operaci, ale zůstává ze zákona na účet provozovatele - nemění to nic na tom, že co 10 dní musíte kolem svého auta projít.
a mi například koncem loňského roku byla hodně platná (skutečně geniální termín pro mnohadenní odstávku). Výjimky z doručování do DS a to, že v takovém případě do DS nikdo nic neoznamuje, jsme již řešili taky.
Odstávka DS prodlužuje lhůty. Vzhledem k tomu, že byla stejně ve dnech pracovního volna, tak ani o prodloužení lhůt není možno hovořit. V první pracovní den zase fungovaly, stejně jako Vaše pošta (kromě asi dvou pošt v ČR) zavírá v určitou hodinu. Je Vaše blbost, že nestihnete poslat dopis do 18:00, razítko pak máte až z dalšího dne.
Výjimky z doručování do DS jsme rozhodně neprobrali. Využívám DS už roky, a kromě složenky na daň z nemovitosti jsem na žádnou překážku nenarazil. A to mi do DS posílají i informace podle 106/1999, případně výpisy ze správních spisů - mnohdy skeny o desítkách stránek.
Pokud jsme se bavili, že prošvihnete např. soud, tak to u datových schránek není možné, tam není jakákoliv výjimka nedoručení datovou schránkou možná. K předvolání se nic nepřikládá, a pokud ano, je to hrubá procesní chyba.
Tak za pět let vám to při troše štěstí u Ústavního soudu uznají. To vám bude platné jak mrtvému zimník.
Tomu se říká "právo". Můžete být také ve zcela opačné situaci. Být věřitel a čekat roky, než soudy rozhodnou o Vašem nároku, protože dlužník se vyhýbá, jak může. Právo není ve všech případech ideální, ale musí být spravedlivé a minimalizovat dopady,
====
Celkově mám pocit, že jste víc teoretik, než že byste tyto principy žažil v praxi. Rozumím, že máte obavy, že mohou nefungovat, ale ony fungují. Jak Česká pošta, tak Justiční stráž doručují, tak datové schránky fungují.
Treba v jednom z pripadu kdy mi nebyla dorucena listina od soudu (usneseni) soudkyne konstatovala, ze ve spise ma sice podaci cislo, ale uz ji chybi cokoliv od posty. Tech pripadu kdy mi posta nedorucila bylo vic, u tohoto to melo nejake nasledky. Takze ne vzdy funguje posta jak si myslite. Nastesti soudkyne byla rozumna a videla, ze to neni obstrukce, tak rovnou bez meho formalniho navrhu zaprotokolovala ze neni doruceno a dorucuje se pri jednani + ze se odvolavam a doplnim to ve lhute.
Datovka pro mne jako fyz. os. neni reseni.
A nedavno jsem promeskal nejaky doporuceny dopis, posta mi dodala az 2. oznameni a to se minulo s tim kdy jsem mohl vybrat schranku.
Uvital bych, kdybych si mohl do evidence obyvatel hodit e-mail, aby mi kazdou listinu poslali jeste mailem (klidne az 10. den, kdy obvykle dochazi k fikci). Urcite by to zvysilo sanci na doruceni a moji reakci. Nebylo by e-mailem sice dle o.s.r. doruceno (pokud bych nepotvrdil), ale zvysila by se pravdepodobnost, ze bych listinu dostal.
Pro vydani rozsudku pro zmeskani jsou jeste dalsi podminky, nejen nepritomnost.
Tady slo o dorucenku k usneseni, ktere bylo vydano drive a ani jsem o nem nevedel (vyplynulo to z kontextu pri jednani). Soudkyne to nejak neresila, vlastne cely spis byl takovy podivne vedeny, na 3. nebo 4. jednani (resp. ono bylo formalne stale 1., to jsem u soudu nikdy nepochopil jak s tim soudci zongluji) zjistila, ze ji chybi "ruzovka" i pro zalobu ... nekam se ztratila (dorucovani do ciziny). Malem me kleplo. Lakonicky prohlasila, ze se to stava ... a jeli jsme od nuly.
Ad datovka: konverze dlouhodobych dokumentu (zejm. rozsudky, ale i rozhodnuti spr. organu). A mozna nejsem tak uplne sporadany obcan, obcas potrebuju protahnout lhutu, abych nahnal cas (zejmena proto, ze chybi). Tech 10 dnu je znat.
nekam se ztratila (dorucovani do ciziny). Malem me kleplo. Lakonicky prohlasila, (...)
Jojo, u soudů bývá legrace, to bez pochyb! Mohl bych také vyprávět, jak mě soudce poučoval půlku jednání o tom, jak Čeština upadá, jak ho nebaví číst e-maily jako důkazy. Celou dobu přitom oslovoval PZ slovy "pane obhájče", což mi přišlo velmi komické, že neumí ani skloňovat podle vzoru soudce.
Ne na darmo se říká, že sebehorší dohoda je pořád lepší, i než vyhraný soud.
Ad datovka: konverze dlouhodobych dokumentu (zejm. rozsudky, ale i rozhodnuti spr. organu).
Ano, perverze a přerazítkovávání je opruz, souhlasím. Díky firmám to stejně musím dělat, takže u fyzické mi to už ani nepřijde.
Trebas takova smenka se da zvladnout za 3 dny, takze az za tejden prijdes z chalupy, bude tvuj byt napsanej uz na nekoho jinyho.
Směnečný platební rozkaz jde opravdu za tři dny, protože podle zákona směnečného a šekového se sobota počítá (v době vzniku zákona byl ještě šestidenní pracovní týden). Po platebním rozkazu však následují stejné kroky, jako po pravomocném rozsudku.
Odstávka DS prodlužuje lhůty.
Tak určitě...
Výjimky z doručování do DS jsme rozhodně neprobrali.
Aha. Nojo, tak si zkuste nechat naskenovat něco ve formátu větším než A3 a poslat DS.
Tomu se říká "právo". Můžete být také ve zcela opačné situaci. Být věřitel a čekat roky, než soudy rozhodnou o Vašem nároku, protože dlužník se vyhýbá, jak může
Jistě, takže místo řešení neschopnosti státu doručovat budeme předstírat, že jsme doručili. Tomu se skutečně říká právo akorát v uvozovkách.
Hele Sihlavej, nezvan tady picoviny ... kamos mel exekuci na nemovitosti a vubec o tom nevedel, vzivote nikde nic nedluzil ... zjistil to kdyz chtel hypo. A zdaleka neni jedinej komu se to stalo.
Protoze proc by prece mel stat nekoho informovat ze bezej nejaky soudy (s nekym uplne jinym), soud si proste z ragistru vylosuje nekoho s dostatecne stejnym jmenem a rekne ze to je prece urcite on, ze?
Jinak doufam, ze svy ucetni radne zduvodnis, ze dovolenou delsi nez 3 dny(vcetne vikendu a svatku) ji rozhodne nedas. Protoze na odpoved na vyzvu kolem hlaseni o DPH ma 5 kalendarnich dnu.
amos mel exekuci na nemovitosti a vubec o tom nevedel, vzivote nikde nic nedluzil ... zjistil to kdyz chtel hypo. A zdaleka neni jedinej komu se to stalo.
Protoze proc by prece mel stat nekoho informovat ze bezej nejaky soudy (s nekym uplne jinym), soud si proste z ragistru vylosuje nekoho s dostatecne stejnym jmenem a rekne ze to je prece urcite on, ze?
Zrovna tomuto druhu chyb nepředejdete. Když se na soudě nebo u exekutora ukliknou o jedno jméno, vždy to napáchá škody, které ovšem musí napravit. Nevím, jak takovýto druh chyb souvisí s naší diskusí o doručování?
Ano jak rikam Silhavej dementni blb ....
http://www.mvcr.cz/clanek/ukonceni-trvaleho-pobytu.aspx
To mas soudruhu primo z miniterstva vnitra. "Ukončením trvalého pobytu na území České republiky končí platnost občanského průkazu."
Ano, platnost občanského průkazu končí, protože v něm jsou nepravdivé údaje. Občanský průkaz je veřejná listina, tedy musí obsahovat platné údaje. To se ale nevylučuje s povinností mít průkaz nový.
Dál zaměňujete ukončení pobytu se zrušením trvalého pobytu.
Zrušení pobytu je, zjednodušeně řečeno, když se z Vás stane bezdomovec (zanikne objekt, skončí Vám nájemní smlouva, ...), nebo bydlíte jen v hotelu, ..., ale v ČR zůstáváte.
Občanský průkaz přestane platit (neobsahuje platné údaje). Do 15 dnů musíte zažádat o nový.
Ukončení pobytu je ukončení pobývání na území ČR. Pak občanský průkaz nepotřebujete. Jakmile se vrátíte a začnete bydlet v ČR, tak vám znovu vznikne povinnost nahlásti trvalý pobyt a získat OP.
@j
Nesmí? Tak to hádám, že MVČR má blbé informace, co?
Občanský průkaz lze na žádost vydat i občanovi mladšímu 15 let nebo občanovi, který nemá trvalý pobyt na území České republiky.
bez trvalyho pobytu ti NIKDO OP nevystavi, protoze NESMI.
Trvalej pobyt nema naprosto NIC spolecnyho s tim, kde bydlis.
1. zákon o občanských průkazech, § 2 odst. 4: Občanský průkaz lze na žádost vydat i občanovi mladšímu 15 let nebo občanovi, který nemá trvalý pobyt na území České republiky.
2. zákon o evidenci obyvatel, § 10, odst. 1: Místem trvalého pobytu se rozumí adresa pobytu občana v České republice, která je vedena v základním registru obyvatel ve formě referenční vazby (kódu adresního místa) na referenční údaj o adrese v základním registru územní identifikace, adres a nemovitostí, kterou si občan zvolí zpravidla v místě, kde má rodinu, rodiče, byt nebo zaměstnání. Občan může mít jen jedno místo trvalého pobytu, a to v objektu, který je podle zvláštního právního předpisu11) označen číslem popisným nebo evidenčním, popřípadě orientačním číslem a který je určen pro bydlení, ubytování nebo individuální rekreaci (dále jen „objekt“). V případech stanovených tímto zákonem může být místem trvalého pobytu sídlo ohlašovny nebo sídlo zvláštní matriky, které je v informačním systému označeno jako adresa úřadu.
poplatek za odpady.
Což je další neskutečnej ojeb ze strany státu. Co na tom, že člověk zaplatí mnohonásobně víc na daních městu. Pokud opomene zaplatit yet another poplatek (ve srovnání s odvedenými daněmi s naprosto směšnou částkou), tak na vás pošlou exekuci. Takže zavedeme další poplatek, na jeho vymáhání postavíme další zcela zbytečný úřad (odbor) a budeme lidem vyhrožovat v případě jeho nezaplacení.
Apropos, toto je úplně geniální:
https://www.irozhlas.cz/ekonomika/prukaz-energeticke-narocnosti-budovy_1801041920_ako
Stát zavedl povinnost mít energetický štítek budovy, kolem toho vzniklo hafo (nebojím se říct parazitních) firem, samozřejmě, že se některé průkazy dělají od stolu (protože pro vlastníky domů je to další z řady nesmyslných povinností, které musejí mít), takže je na to potřeba nahnat další úředníky, kteří to budou kontrolovat a rozdávat pokuty. Ukázka zbytečnosti par excellence.
Protoze k cemu mame stavebni urad (napriklad) kdyz si stejne kdokoli postavi cokoli kdekoli, a oni mu to dodatecne posvetej.
+1 Jsem rád, že to napsal někdo jinej. Toto je návod, jak poznat, co je zbytečné. Pokud nezáleží na rozhodnutí a "ano / ne / nevím" vede na stejný výsledek, tak to rozhodnutí vůbec nemusí být.
o docela chápu, že vám to nesežrali. Netvrdím, že to bez něj nejde (viz třeba USA), ale v evropských poměrech je to docela praktická věc. Buď místo něj musíte mít řidičák (v USA má skoro každý, tady ale ne), nebo plno dalších průkazek pro každou organizaci zvlášť.
Pro jakou každou organizaci? Kromě toho, že po mě občanku v podstatě téměř nikdo nechce (akorát policajti, když se občas potkáme na chodníku - oni na segwayi a já na kole a podiskutujeme o tom, kdo víc ohrožuje chodce), tak v každé organizaci, kde to za něco stojí, máme něco jako sdílené tajemství. Občanka je fakt na nic, oni nepotřebují identifikovat občanku, ale mě. Takže máme sdílené tajemství, biometriku apod.
Nevím, do jakých organizací chodíte, ale občanku k identifikaci používám třeba na poště (lze nahradit jejich průkazem) a skoro v každé korporaci, kam vstupuji. V Evropském prostoru ji používám místo pasu. A opravdu by mne nebavilo mít stovky vstupních kartiček od různých korporátů, stačí mi, že jich mám jednotky (tam, kam chodím opravdu velmi často). Nakonec by to asi nebavilo ani ty korporáty, dost by jim to zvedlo náklady.
Povinost mít při řízení občanku i řidičák považuji taky za buzeraci, rovněž tak nevidím problém v záměně občanka/pas/ŘP. Ale pas má dnes už jen velmi málo lidí a ŘP taky není zase tolik, takže OP se hodí. A není to zavedení Británií spíš ukázkou jeho vhodnosti?
Před zrušením povinosti mít OP bych dal přednost zrušení hromadného použíívání RČ. Tady vidím větší smysl.
>> Před zrušením povinosti mít OP bych dal přednost zrušení hromadného použíívání RČ. Tady vidím větší smysl.
To je takové kolečko. RČ by nebylo nijak výjimečné, kdyby z něj úřady neudělaly modlu. Postupně se přechází na to, že k identifikaci stačí jméno a datum narození. Takže vlastně rodné číslo přestává být velmi citlivým údajem, nově velmi citlivým údajem bude datum narození - a to už nepůjde vymýtit vůbec.
Úlety jsou zejména rodná čísla jako DIČ fyzických osob, případně rodná čísla, která se dají vyčíst z katastru a z návazných smluv zveřejňovaných ve státem vedených registrech.
Já sám si svoje rodné číslo nijak nechráním, nikdy jsem nepřišel na důvod. Nevím, jak by mě mělo ohrozit, že někdo zná mé rodné číslo.
občanku k identifikaci používám třeba na poště
Jo, k vůli této instituci, jako jediné, musíme mít také razítko. Co na tom, že není chráněno vůbec ničím a každý si jej může nechat za pár stovek vyrobit. Pošta prostě chce.
A opravdu by mne nebavilo mít stovky vstupních kartiček od různých korporátů
A ty korporáty ověřují OP nějak víc, než jen to, že to vypadá jako OP? Jak těžké by bylo tam dojít s nějakou podobnou kartičkou vypadající jako OP?
Asi největší prověření bych čekal v bance, kde jim ovšem naposledy z nějakého systému pro ověřování osob vypadlo, že jsem zahraničně politicky činný (což nejsem) a tak 10 minut řešili, jak to přepnout zpět. Geniální.
Před zrušením povinosti mít OP bych dal přednost zrušení hromadného použíívání RČ. Tady vidím větší smysl.
Tak na tom se shodneme.
>> Jo, k vůli této instituci, jako jediné, musíme mít také razítko.
Není potřeba, ale musíte si běžně popovídat s poštmistrem. Mají na to pak formulář prohlášení o pověření přebírat poštu, pak ověřují jen doklad totožnosti. Já ve svých firmách razítko ze zásady nepoužívám vůči úřadům, jen jako estetický prvek na některých materiálech. Ale máte pravdu, s poštou je to největší boj. Dokonce jednou jsem si nechal na Czech Pointu vystavit výpis z VR, kde jsem uvedený jako jednatel, a pošta se mi snažila tvrdit, že výpis z VR + občanka jim nestačí. Vzděláním jsou zaměstnanci pošty na stejné úrovni, jako příslušníci obecní policie (a jen o maličko nad nimi jsou příslušníci PČR - s čestnou výjimkou kriminálky, kde jsem zatím poznal naopak jen poměrně vzdělané lidi).
>> kde jim ovšem naposledy z nějakého systému pro ověřování osob vypadlo, že jsem zahraničně politicky činný
Ano, to jsou AML systémy (anti money laudering), a vycházejí z pevně daných metodik ČNB... AML se intenzivně aplikuje na všechny clearované platby, od určité částky nebo četnosti pak i v rámci ČNB podléhá vyclearování ručnímu zpracování. Od 1. ledna se navíc zavedla centrální evidence účtů.
>> zrušení hromadného použíívání RČ
Význam RČ je přeceňovaný. Kdyby se RČ tolik neprožívalo, nebylo by ani zneužitelné. I tak je zneužitelné jen minimálně. Já zase nemám rád, že všichni přešli na evidenci čísla OP - což znamená neustálé problémy (zdržování) po výměně osobních dokladů. A ta může být poměrně častá, svatba, rozvod, ovdovění, změna trvalého pobytu, získání titulu, ... Daleko raději jsem, když si instituce (např. banka) zapíše mé rodné číslo, které se mi nezmění.
Není potřeba, ale musíte si běžně popovídat s poštmistrem.
Njn. Tak potom je na vyhodnocení každého, co je pro něj větší potenciálová bariéra. Jestli ono není nakonec to razítko jednodušší.
Ano, to jsou AML systémy (anti money laudering), a vycházejí z pevně daných metodik ČNB
No to jo, ale mě jen pobavilo, že z nějakého interního systému jim vypadlo: "tomu ne!" a oni sami potom řešili, jak zařídit, že ano. Jako buď má pravdu ten bankovní systém, nebo mají pravdu úředníci v bance ale určitě nemůžou mít pravdu obě strany. Takže oni tam mají systém, který řekne ne a oni se ho snaží obejít. Jako já chápu, že to byla (asi) chyba, ale jen mě to pobavilo, k čemu tam vlastně takový systém je. Možná pro zvýšení fyzické aktivity zaměstnanců.
Ta pravidla AML mají několik úrovní, podle kterých se řeší. Počítá se s tím, že dochází k false positives a jediné, co musí banka udělat je, vše mít podchycené v papírech. Tedy: vylezl jste jim jako "podezřelý" (ne ve smyslu páchání něčeho nekalého, ale ve smyslu "kandidát na určitou škatulku"). Oni se poté museli vyptat na určité otázky a zaznamenat, že to interview proběhlo. Tím se koza nažrala a vlk zůstal celý.
Podobně funguje např. vysvětlování původu peněz. Banky jednou ročně musejí získat od klienta informaci o původu jeho příjmů na účet. Absolutním měřítkem je obrat a pravidelnost příjmů, ale pak ještě k tomu existuje náhodný výběr, kdy se na to samé ptají i těch, kteří se podle první metriky nekvalifikují.
Z hlediska účinnosti, nejsou ta pravidla vymyšlena špatně. Ale otravují život.
Oni se poté museli vyptat na určité otázky a zaznamenat, že to interview proběhlo.
Ano, to bych očekával. Nestalo se tak. ;-)
Asi jste pochopil, že si z toho do určité míry dělám srandu, některé absurdity mě vyloženě baví a jsem ochoten se s těmi úředníky v tom chvíli pobabrat už jen pro tu situaci samou. Tohle prostě s humorem přecházím.
Štvou mě úplně jiné věci.
Třeba jaké?
No třeba laxnost, neschopnost úředníků. Když už teda tady máme nějaké zákony a nějaká pravidla (budiž), stát k tomu má nějaký aparát, tak by se měl postarat o to, aby fungoval. Státní úředník je placen z daní těch lidí, kteří za ním ze zákonných důvodů chodí (protože to zpravidla nedělají o vlastní vůli).
Takže konkrétní případ, o kterém jsem se tu už v minulosti zmiňoval. Jsem předsedou SVJ, máme nějaká pravidla (schválená členy), jak má vypadat vnější plášť budovy. Součástí vnějšího pláště jsou i okna. (Okno je z vnitřní strany součástí bytu a tedy věcí majitele bytu a z vnější strany je to součást pláště budovy a tedy věcí SVJ.) Jeden z vlastníků si okna vyměnil za neschválený typ, výměnu ani neoznámil a prostě porušil vzhled vnějšího pláště. Řešení domluvou (podle NOZ prakticky nemůžeme nic dělat - ne že bych o to stál) nepomohlo. Takže jsme podali dotaz na stavební odbor, co s tím. Vyhláška města jasně stanovuje požadavek celistvost vzhledu budovy, odtud ostatně vycházelo i to naše pravidlo (vyhláška nám ukládala zachovat vzhled, tak jsme se dohodli jak to má vypadat). No, úředník na to má 30 dnů. Po dvou měsících jsme začali dávat urgence a po 3/4 roku výmluv, že konkrétní úředník (který má věc přidělenou) je nemocný, umřel, je na ISS, chystá se na cestu na Mars apod, přišla odpověď ve stylu: může to být tak, může to být naopak, ale nás jako odbor to nezajímá (parafrázuji). Přitom stačilo opsat odstavec z vyhlášky. Práce na 5 minut.
A jako já to nechci za každou cenu vyhrát. Nechť to klidně dopadne tak, že úřad řekne, že je to věcí majitele bytu a SVJ do toho nemá co kecat. Já to klidně přijmu (i když se mi teda nelíbí, jak některé nové domy, kde jsou i okna umístěná tak, jak kdo chce, vypadají - to by podle mě měl řešit architekt a nikoliv náhodnost jednotlivých požadavků). Ale chci mít jasné rozhodnutí v zákonné lhůtě. Ne tohle po 3/4 roce urgencí.
Toto není jediný případ, ale je do jisté míry ukázkový. Nejvíc mě fascinuje ta výmluva na konkrétního úředníka. Tj v podstatě kdyby konkrétní úředník skutečně umřel, tak podle výmluv by se ty jemu přidělené věci patrně zahodily, nebo já nevím. Přitom osobě vůči státu je úplně jedno, kdo konkrétní to vyřeší.
Takže asi tak. Ještě jsem si vzpomněl, ale teď to v rychlosti nemůžu najít (takže to berte s rezervou), jak před lety nějaký projekt hlídače státu (asi) udělal kontrolu veřejných zakázek u různých státních institucí, objevil dost velké chyby a ty úřady na to upozornil. Některé reagovaly ok (ale ty to už většinou měly skoro všechno v pořádku už před tím), ale byly tam úřady, které nereagovaly ani po 60 dnech, tak s tím tuším po 90 dnech ti hlídači přišli před novináře. No a nejhorší úřad se vymlouval tak, že to považuje v podstatě za útok vůči němu, že proč zveřejňují něco a ani jim nedali čas se k tomu vyjádřit. Po 90 dnech a za situace, kdy to měli mít v pořádku už od počátku... (Snad někdo najde odkaz, nemůžu to najít, pamatuji si na velmi "pěkný" rozhovor v nějaké internetové TV - to snad ani ještě DVTV neexistovalo.)
Ano, tomu, co píšete, plně rozumím. Já sám si myslím, že SVJ je pitomost a nefunkční subjekt. Samotná bytová jednotka není ve skutečnosti oddělitelná od celku, avšak celek nejde rozumně spravovat a rozhodnutí vymáhat. Mnohem lépe fungují bytová družstva, ale k nim mají Češi odpor jako skoro ke všemu, co se razilo za socialismu. Pak je tu také neochota bank poskytovat úvěry, resp. přijímat členské podíly jako zástavu k úvěrům.
Bohužel, úředník stejně nemá pravomoc rozhodnout v rovině sporu s tím nájemníkem. Úředník může maximálně potvrdit, že stavebnímu odboru to nevadí - ale to úřady ze zásady nedělají. Nejen stavební, ale i finanční úřad Vám napíše, co je špatně, ale nikdy nepotvrdí, že je něco dobře (u správce daně existuje aspoň tzv. "závazné posouzení", ale to se týká vždy jediné konkrétní situace a jejích analogických výskytů, ale hlavně to stojí 10.000 Kč).
Úředník je za nečinnost prakticky nepostihnutelný. Ani jeho nadřízený nemá velký zájem na zrychlování úřadu. Mohl by být totiž i on sám hodnocen přísnějšími měřítky. Pokud by Vám ale potvrdil - vystavil - něco špatně, pak by měl po osobním ohodnocení. Úředníkovi se vždy vyplatí pasivita.
S neposlušným sousedem máte jedině možnost se soudit, ale tam bude prvotní otázka vaší procesní delegace, jestli vůbec můžete žalobu podat.
O tom, jak funguje správní právo mi nemusíte nic víc říkat, jedna moje firma se zabývá účetnictvím a daňovým poradenstvím, takže si asi dokážete domyslet, co všechno zažíváme.
Já sám si myslím, že SVJ je pitomost a nefunkční subjekt. Samotná bytová jednotka není ve skutečnosti oddělitelná od celku, avšak celek nejde rozumně spravovat a rozhodnutí vymáhat.
Jo, souhlas. Já se na to dívám více z technického pohledu než z právního (což je vaše parketa), ale souhlas, tohle prostě rozumně spravovat nejde a těch míst, kde na sebe naráží soukromé vs. společné vlastnictví je strašně moc. Jak to bude pokračovat nevím, patrně bude muset pár paneláků doslova spadnout, aby se něco začalo řešit (i když po zkušenostech s těmi mosty si nejsem příliš jist).
S neposlušným sousedem máte jedině možnost se soudit, ale tam bude prvotní otázka vaší procesní delegace, jestli vůbec můžete žalobu podat.
Tak ono v konkrétním případě je to pochopitelně mnohem složitější a vstupují tam i další vazby, které mají vliv na atmosféru v celém domě (zkuste se soudit se sousedem, že ...). Soudit se určitě nebudu, v podstatě to nechám vyšumět, ale to úřední nerozhodnutí mě fakt štve (už jen proto, že platím ty úředníky z daní).
O tom, jak funguje správní právo mi nemusíte nic víc říkat, jedna moje firma se zabývá účetnictvím a daňovým poradenstvím, takže si asi dokážete domyslet, co všechno zažíváme.
Uff, upřímnou soustrast. :-)
Hlavní otázka je, jestli stát vůbec potřebuje někoho systematicky evidovat. Pokud občan chce něco od státu, bude v jeho zájmu být dosažitelný. Pokud občan od státu nic nechce, pak nepotřebuje ani to. Příkladem budiž právě Velká Británie, která se bez ID obešla až do roku 2006 - a jistě tam nevládlo bezpráví.
Prakticky žádný úřad nejde bez problémů zrušit. Ale prakticky každý lze zeštíhlit. Dělali jsem SW pro státní správu a má pozorování jsou:
1. Data mají v Excelu, ale nepoužívají pivot tabulky - místo toho to počítají ručně a opisují do jiných formulářů
2. Plno věcí kopírují z jednoho místa na druhé, přestože automat by to zvládl rychleji a bez chyb
3. Provádí ruční kontrolu dat, kterou opět zvládne automat rychleji a správně. Například porovnat, zda některý subjekt není v seznamu vícekrát, zda některý subjekt v dokumentu A nechybí v dokumentu B atd.
4. Mají práci velice špatně organizovanou a extrémně sezonní. Celý měsíc mají pro každého práci tak na hodinu, ale vždy na konci nebo začátku měsíce tam všichni makají a ještě bouchají přesčasy. Počet lidí pak mají vyhádaný podle těch extrémů, ale každý z těch pracovníků odpracuje tak 50 hodin měsíčně.
5. Nepoužívají EDI. Veškerá výměna dat mezi odbory a kancelářemi je v lepším případě v Excelu, v horším případě v plain textu, který opět lidé opisují
6. Mají dost dementně nastavená přístupová práva a procesy. Kupříkladu úředník X nesmí mít v systému přístup k údajům ABC. Ale on je potřebuje, nejčastěji v nějaké agregované formě. Proces je nastaven tak, že úředník X požádá úředníka Y, ten data ABC vytáhne a odešle úředníkovi X. Oficiálně jde o to, aby úředník Y ověřoval, jaké údaje poskytuje úředníkovi X. Fakticky je to ale extra zbytečná práce dvou lidí a výměna informací skrz email. Kontrola tam není žádná, protože po několika desítkách žádostí to už úředník Y dělá bez přemýšlení. Přitom to jde automatizovat - zjistit na co to X potřebuje a ta data k tomu přilepit rovnou. Typický příklad je, že X potřebuje vědět, zda občan KLF nedluží za svoz odpadu. X nemá práva koukat se do evidence plateb, to má jen Y. Proto Y na požádání koukne do systému a X řekne, zda ano nebo ne. Proč prostě neudělat formulář nebo kolonku do osob, kde by to ANO/NE bylo vyplněno systémem? Audit toho, co X četl, se dá řešit automatizovaně také.
Takže i bez toho, abych rozuměl jejich cílům a úkolům, tak si troufám tvrdit, že na úřadech jako je sociálka, by těch lidí stačila třetina. A to jsem se nikdy nesetkal s těmi, co je kontrolují, to je prý taky celá armáda, která ručně ověřuje ručně sestavené reporty.
Jakožto současný SWtestér/amatér mám obavu, že ani vymyslet takovéto testy, tj. překročit vlastní stín, je téměř nemožné až do doby vzniku události.
Existují metody, které umí automatizovaně hledat neznámé chyby a při vývoji SW se běžně používají, jmenuje se to fuzzing. Teoreticky nic nebrání tomu použít fuzzing i na hardware, zkoušet různé pseudorandom kombinace instrukcí a dívat se, co to udělá. Nevím o tom, že by vývojáři CPU nějak významně fuzzing používali (možná ano, nevidím do toho). Každopádně fuzzing má potenciál odhalit právě takové chyby jako je TLB bug u Intelu. Nedávno se dokonce objevila praktická realizace x86 CPU fuzzeru se zajímavými výsledky: https://github.com/xoreaxeaxeax/sandsifter
Otázkou je, zdali dokáži kontrolovat jaká data chci postranním kanálem získat, a nebo jestli jen získávám náhodná data dle aktuální zpracování v CPU. Pokud dokáži získávat cílená data vidím v tom velký problém. Pokud však jen náhodná, vzhledem k rychlosti přístupu k těmto datům, je ten problém daleko menší. S spíše v rovině, že lze vytvořit situaci kdy něco není 1000 procentně jakby mělo být. U CPU si totiž musíme uvědomit, že jeho složitost je tak veliká, že ani výrobce netuší co vše umí/neumí. A není v možnostech vyzkoušet všechny kombinace a jejich možné vzájemné ovlivnění. U mnohem jednodušších jednočipových CPU se v errata často setkáte, že kombinace po sobě jdoucích instrukcí, způsobuje určitý problém a je potřeba vložit např. několik NOP operací mezi tyto instrukce. Což časem udělá překladač za Vás.
Samozřejmě že takovou chybu fuzzy testováním odhlalit lze a je to v principu velice jednoduché. Stačí nastavit do TLB dva mapované regiony, jeden s úrovní oprávnění 0 (kernel) a druhý s úrovni uprávnění 3 (userspace). Pak se zkouší vygenerovat userspace pseudonáhodný kód, který přistoupí do kernel paměti. Tohle nesmí nikdy nastat a pokud se to podaří, je to chyba CPU. Odchytit přístup do kernel paměti je jednoduché, lze to buď na úrovni TLB (vývojář CPU má k dispozici celý jeho vnitřní stav), nebo to lze i v userspace např. tak, že se to kernel paměti zapíše nějaký pattern a v userspace se kontroluje, zda se takový pattern někdy z paměti přečetl.
Suhlasim, len je otazka ci toto uz spada do kategorie fuzzy testov. To potom tam mozem zaradit lubovolny test kde velmi presne nasimulujem podmienky testu a poslem tam mnozinu generovanych dat. V tomto pripade odhalis tuto chyby ale ked nebudes mat presne podmienky (ktore musi niekto pripravit) tak si tam kde si bol predtym. A nejako to postrada potom tu vyhodu fuzzy testov.
Až na to, že tenhle útok funguje jinak. V podstatě se CPU donutí provést spekulativně (tzn., že se ve skutečnosti neprovedou, dokonce by selhaly, pokud by se měly provést normálně) nějaké instrukce, a pak se provede přístup do různých stránek paměti a kontroluje se čas přístupu. Na základě výsledku se zjistí, na kterou adresu byl proveden ten spekulativní přístup a z toho se usoudí (po jednotlivých bitech, dá se to optimalizovat), jaká data jsou někde v kernelu.
Tohle se opravdu normálním fuzzyingem zjistit nedá.
CPU se spekulativně donutí provést čtení z kernel paměti, na což userspace proces nemá právo. Já už tohle vidím jako problém, protože ta kernel paměť se userspace procesem fyzicky přečte a uloží do cache. Spekulativně provedené instrukce neprovádí (na Intelu, AMD nevím) kontrolu oprávnění. Tohle fuzzy testování chytí, protože čtení kernel paměti userspace procesem fyzicky proběhne. Pak už jde jenom o to vymyslet postranní kanál, kterým ty data dostanu z cache.
Kdyby fuzzy testování dělali a zjistili, že userspace proces dokáže přečíst kernel paměť, tak je vysoká pravděpodobnost, že by se možná někdo zamyslel a řekl by si: aha, proč sakra userspace proces čte kernel pamět, nemůže to něčemu vadit? Měli bychom to povolit?
Jo takhle, fuzzy testování na úrovni procesoru... tak to samozřejmě ano, až na to, že oni si IMO byli vědomi, že to ty data spekulativně čte, jenže je v době designu nenapadlo, že by to mohlo mít nějaké security dopady. Po bitvě je každý generál....
Mě docela překvapilo, že to nakonec není nic extrémně složitého...
Tak zpět... nevím, jestli tohle platí pro všechny útoky, ale ten Intelový funguje jinak. CPU se spekulativně donutí provést čtení z kernel paměti v kernelu, na což CPU má právo. Provede se to tak, že se naprogramuje BPF. BPF před čtením z té oblasti, ze které nemá uživatel co číst, provede kontrolu bounds, to selže, uživateli se vrátí chyba. Ale spekulativně (na úrovní kernelu) ke čtení dojde a vzhledem k tomu, že cache/TLB jsou sdíleny, tak si pak userspace může najít, co tam bylo za data.
Takže imo fuzzy testing by na tohle fakt nepřišel.
Ne, takhle ten útok nefunguje, útok využívá toho, že spekulativně spuštěný userspace kód nekontroluje přístupová práva k paměti a klidně přečtě i paměť kernelu. Je to explicitně uvedeno v Meltdown paperu:
From a security perspective, one observation is particularly significant: Out-of-order; vulnerable CPUs allow an unprivileged process to load data from a privileged (kernel or physical) address into a temporary CPU register. Moreover, the CPU even performs further computations based on this register value, e.g., access to an array based on the register value.
Tohle by fuzzy testing dokázal deketovat.
Na abclinuxu jsem nasel ukazku. At si kazdy udela nazor sam. Myslim ze fuzzy testing by nato prisel staci jenom do kernel nacpat patern a pak testovat jestli se neobjevi v user space. A jako jine mne prekvapilo jak je to jednoduche. Ze jsem to pochopil i ja ;o)
Citace z http://www.abclinuxu.cz/zpravicky/spectre-a-meltdown-bezpecnostni-chyby-v-procesorech
TL;DRbot: Nechť máme na adrese 0xABCD data, která nesmíme číst.
Spectre: Provedeme
int arr[2] tak, aby mezi prvky ležela hranice cacheline;
int * x = 0xABCD;
int a;
vyhodit arr z cache;
if(nějaká podmínka, která je true, ale branch predictor ji vyhodnotí jako false) {
return;
}
a = arr[x[0]&1];
Tj. k x[0] program nedošel (kdyby k němu došel, tak by se vyhodila výjimka a dostali bychom přes tlamu), ale procesor již spekulativně nahrál potřebné hodnoty z paměti.
Nyní máme v cache arr[0] pokud je na uvedené adrese sudé číslo a arr[1] pokud je tam liché. Stačí nám k jednomu z nich přistoupit a změřit, jak dlouho to trvalo. Opakujeme i pro ostatní bity.
Meltdown: místo podmínky, kterou neuhádne branch predictor, uděláme nějakou neočekávanou věc, která přehodí běh programu jinam. Například dělení nulou.
AMD processors are not subject to the types of attacks that the kernel
page table isolation feature protects against. The AMD microarchitecture does not allow memory references, including speculative references, that access higher privileged data when running in a lesser privileged mode when that access would result in a page fault.
Fuzzy testovani je v tomto pripade blbost. O tom, ze ve spekulativnim rezimu neresi opravneni - resp. prefetchuji data do cache, bez toho aniz by overili opravneni, coz se stane pozdeji a fuzzy testovani na urovni procesoru je taky kravina, protoze o tomto podle me Intel moc dobre vi, proste v ramci rychlosti to opravneni neoveri a pocita s tim, ze to se udela pozdeji az pri samotnem pristupu na ty data a to bude stacit. Jak chces fuzzy overovat neco takoveho, kdyz mas takovy pripad povolen.
V tomto pripade ty data nikdo necte a pri pokusu o cteni te cache z userspace by to nedovoleno nebylo. Jde ale o to, ze ty jsi pak schopny zjistit (tak, ze podle hodnoty z te zakazane casti udelas adresaci), ktera stranka je v cachi a ktera ne pomoci casu pristupu k pameti.
Fuzzy testovani by ti mozna zistitlo, ze spekulativni overovani neresi prava (coz nejspis u Intelu vi), ale ze je to v pohode, protoze ta data stejne nemuze nikdo precist.
zkrátka kdokoli, kdo vyrábí věcičky složitý jak raketoplán
Tak ona je spíš otázka, zda tyto systémy musejí být složité jak raketoplán. Jako (amatér / zájmový pozorovatel) vidím problém s CPU spíš v tom, že se jak koule na noze s sebou 40 let tahá "kompatibilita", což reálně znamená přidávání dalších módů tvářících se, že se jedná o procesor z roku 1980 (pro aplikace z roku 1980).
Takže za těch 40 let tam máme hromadu vrstev, které jen emulují cosi, co v určité době bylo zrovna moderní. Uvnitř ten procesor funguje už úplně jinak a tím nemyslím jen překlad do mikrokódu, ale třeba u procesoru ryzen jsem (na základě kusých ne/dostupných informací - doby datasheetů už jsou zřejmě nenávratně pryč) už nenašel ani nic, co by připomínalo "klasické" jádro (tj alu s příslušnou sadou registrů), ten procesor prostě navenek jen simuluje 16 cpu a vnitřně si to dělá po svém (nebo alespoň marketing amd chce, abychom si to mysleli).
Ano, takový koncept je potom složitý jak raketoplán, ale nemusí být. Kdyby se zahodila veškerá kompatibilita a procesor by skutečně dělal to, co je mu předkládáno v instrukcích (což dneska nedělá, ale snaží se tak tvářit), tak by to mohlo být opět jednoduché.
Takže osobně nevidím důvod pro složitostní zeď (je to tak složité, že už nedohlédneme), ale současný stav spíš hodnotím tak, že jsme si to tak vybrali.
To je dost naivní názor. Ta komplexita nám dává vyšší výkon. Dnešní procesory fungují na frekvencích stejných, na jakých běžely před deseti lety. Přesto mají výkon mnohem vyšší. Je to právě o tom, že vnitřně se to s každou generací mění, ačkoliv na venek se to tváří pořád stejně. A váš návrh (vzít to jak se to dělá v aktuální generaci CPU a zahodit abstrakci) bude mít problém s tím, že už se pracuje na nové generaci, která to zase bude dělat trochu jinak. Takže budete muset okamžitě zase nějakou abstrakci zavést.
A to nás už čekají "Shröedingerovy procesory" a to bude teprve tóčo - procesor, kde při podmíněném skoku začně procesor vykonávat obě možnosti najednou tak, aby neztratil ani jeden takt čekáním na výsledek nebo chybou při predikci skoků. Ale i tohle CPU se bude díky abstrakci (vy tomu říkáte emulace) tvářit jako každý jiný.
Ta komplexita nám dává vyšší výkon. Dnešní procesory fungují na frekvencích stejných, na jakých běžely před deseti lety. Přesto mají výkon mnohem vyšší.
Vyšších rychlostí se dosahuje také / zejména tím, že do CPU míří akcelerátory na kde co všechno. V podstatě to co bylo dejme tomu v devadesátých letech k disposici jen jako přídavné karty, tak dneska už máme v CPU (šifrování, instrukční sady pro media, vektorové zpracování apod.) (Stačí se podívat na cpuinfo na dnešní procesor a na procesor 15 let starý a pustit si programy, které to umějí detekovat a použít.)
Je to právě o tom, že vnitřně se to s každou generací mění, ačkoliv na venek se to tváří pořád stejně.
A já tvrdím, že kdyby měl program přístup k nahým komponentám bez dalších mezivrstev, tak by je mohl umět využít lépe a vytřískat z toho mnohem vyšší výkon. Tohle se stalo v oblasti FS. Dřív (a pro některé je tomu tak dodnes) bylo rozdělení na disk device, raid, volume management, fs v podstatě svaté. Potom přišly FS, které vidí rovnou nahé disky a vše si řeší po svém. S mnohem menšími náklady dosahují mnohem vyšších výkonů a dalších zajímavých funkcí.
Takže budete muset okamžitě zase nějakou abstrakci zavést.
Nikoliv, bude to jen stačit znovu přeložit / přidat podporu pro další dostupný akcelerátor.
A to nás už čekají "Shröedingerovy procesory"
V této oblasti rozhodně nejsem tak optimistický. Současné kvantové počítače nemají se skutečnými kvantovými počítači mnoho společného a než se dočkáme v podstatě spintroniky , tak si ještě hodně počkáme. A degradovat všechny možnosti kvantových procesorů jen na emulátor klasických x86 CPU, to už je úplně mimo. Ten má zcela jiné prostředky na dosažení téhož cíle, než jen paralelní emulaci všech větví klasického programu.
A já tvrdím, že kdyby měl program přístup k nahým komponentám bez dalších mezivrstev, tak by je mohl umět využít lépe a vytřískat z toho mnohem vyšší výkon.
To tady už před dvaceti lety bylo. Říkalo se tomu VLIW architektura a mělo to právě eliminovat všechny složité optimalizace z CPU a nechat to na kompilátoru. Hodně se v tom angažoval třeba HP. Nějak se to nechytlo - snad jen signální procesory nějaké principy z toho využívají. Takže jak je experimentálně prokázáno, tudy cesta nevede.
"A já tvrdím, že kdyby měl program přístup k nahým komponentám bez dalších mezivrstev, "
To nejsou nahé komponenty. To je změť obvodů, která něco dělá. A vy chcete, aby tenhle HW pracoval za vás. Vy máte prediktor skoků, od kterého čekáte, že sám bude predikovat zda se skočí nebo ne. Vy máte několik pipe line a chcete, aby ten HW sám si efektivně rozkládal co kam pošle. Opravdu si myslíte, že tohle může být rychlejší pokud to bude program nějak sám řídit? Že s přístupem "na železo" to zvládnete lépe, než HW řadič? Navíc není náhodou, že největší tahoun výkonu u high end procesorů je vykonávání instrukcí Out Of Order a spekulativní vykonávání instrukcí. Co asi dělají tvůrci překladačů špatně?
"Nikoliv, bude to jen stačit znovu přeložit / přidat podporu pro další dostupný akcelerátor."
Jéje, takže budeme každý rok přidávat podporu pro pár desítek nových akcelerátorů. To nám to bude krásně bobtnat! A toho času co budeme moci věnovat optimalizací pro jednotlivé architektury. A ta úžasná kompatibilita a predikovatelnost chování. Už to vidím: náš SW podporuje těhle 84 CPU. Máte i7 4790K? Tak poběží. Máte i7 7700? To je nám líto, pro ten ještě nemáme podporu, zeptejte se příští rok.
Já vím, lidi jsou prostě zmlsaní tím, že si koupí nový procesor a stávající programy jim na tom dál poběží. A že i na svém pět let starém PC spustí programy nové. Takhle ale ten socialismus nikdy nevybudujeme, měli bychom jim to zatrhnout!
https://googleprojectzero.blogspot.cz/2018/01/reading-privileged-memory-with-side.html
https://spectreattack.com/spectre.pdf
https://meltdownattack.com/meltdown.pdf
http://www.amd.com/en/corporate/speculative-execution
Hlavne se to tyka Intelu a to hlavne ta nejzavaznejsi chyba.
Dle článku to velký bezpečnostní problém pro datová centra. Naštěstí pro nás uživatele může být to, že pokud datové centrum kde máme naše VM používá mikro segmentaci, např. http://www.hillstonenet.com/our-products/hillstone-cloudhive/
pak je to riziko nižší (nikdy nebude nulové), stejně jako když používáme iNGFW na perimetru.
Budu se muset zeptat svého poskytovatele a vám to také doporučuji.
Dobrý den,
nešlo by pro nás - běžné uživatele PC/smartphonů/tabletů - prosím připsat jeden odstavec, ve kterém by se aspoň ve stručnosti shrnulo, jak nás může tato chyba procesorů postihnout? Nemyslím důsledky, ale způsoby, jak se chyba může zneužít např. na jednom konkrétním kancelářském PC připojeném ve firemní nebo domácí síti.
Četl jsem různé články, ale zatím mi to připadá tak, že chybu lze zneužít pouze spuštěným programem na konkrétním stroji. Jenže spuštěný program (infikovaný nebo ne) může "nějak" škodit i bez zneužití této chyby CPU. Jediný podstatný rozdíl je tedy v tom, že zavirovaný program by mohl odhalit antivirus, zatímco program zneužívající chybu procesoru antivir neodhalí.
Chápu to správně nebo je těch možností pro možné útočníky více - tj. že chybu lze zneužít i "na dálku" nebo bez ohledu na to, co si uživatel spustí na svém PC?
Omlouvám se za hloupý požadavek na specializovaném webu, ale snad to bude zajímat více čtenářů.
Díky moc.
Podľa toho, o ktorej chybe hovoríme.
Ak tomu dobre rozumiem, v prípade Spectre (to je tá, ktorá postihla aj AMD a už je záplatovaná bez významného dopadu na výkon) môže dôjsť k neoprávnenému čítaniu dát v rámci procesu.
Čiže spomínaná webstránka prečíta napr. dôverné dáta v inej karte prehliadača. Takže ak nedávam prehliadaču zapamätať heslá, a nebudem otvárať iné karty prehliadača počas práce s pre mňa podstatnými službami (napr. internet banking), tak by nemalo nič hroziť.
Okrem toho, Firefox aj Chrome dostanú čoskoro záplaty ktoré dôslednejšie odizolujú jednotlivé stránky a tento typ útoku by mal byť vyriešený.
Horšia je zraniteľnosť Meltdown, ktorou trpí len Intel. Tá totiž umožňuje používateľskej aplikácii čítať dôverné dáta naprieč celým systémom, vrátane dát kernelu.
Těžko, musel by se prokázat úmysl. A krev upuštěnou žilou by si stejně Intel vynahradil v dalších letech. Tyhle korporace, s takto velkým významem, už jistým způsobem žijí nad státy a jejich zákony, protože de facto samy určují měřítko pro posuzování situací. Víc tipuji, že zákazník dostane možnost mít vysoký výkon za cenu menšího zabezpečení (což např. na vlastním serveru nevadí), nebo počítat s tím, že bezpečnost ubere kus výkonu.
"A krev upuštěnou žilou by si stejně Intel vynahradil v dalších letech. "
To asi těžko. Pokud by tomu tak bylo, tak by intel v opačném případě záměrně nemaximalizoval zisk, což lze asi těžko předpokládat.
"Tyhle korporace, s takto velkým významem, už jistým způsobem žijí nad státy a jejich zákony, protože de facto samy určují měřítko pro posuzování situací"
Že se to zrovna Applu teď daří, a to bych řekl, že to zpomalení byla naprosto korektní reakce na problém.
Ale aby bylo nějaké odškodnění, tak by to IMO muselo buď fungovat odlišně od oficiální dokumentace, nebo by se muselo prokázat, že o tomto typu útoku věděli a nedbali, nebo že se to chová nějak jinak, než by se dalo za normálních okolností očekávat. A tak nějak bych řekl, že ani jedno z toho splněno není.
To zanedbání, může být jedině v rovině pokud se zjistí, že o chybě věděli, že ji tam mají a dlouhodobě ji ignorovali až do času, kdy na tu chybu přišel někdo jiný. CPU s jistou úrovní bezpečnosti provozu viz např. ISO 26262. To už tady dávno máme. Chyby v CPU jsou běžné jak jsem se zmiňoval i u úplně jednoduchých cpu.
U složitějších CPU jako jsou Intel, AMD, se mnoho věcí dolaďuje microkódem. Bohužel ne vše dokáže vyřešit.
Mnoho oprav chyb v Intelu dostáváte průběžně jako v rámci záplat OS.
viz např. https://downloadcenter.intel.com/download/27337/Linux-Processor-Microcode-Data-File
This microcode data file contains the latest microcode definitions for all Intel processors. Intel releases these updates periodically. These microcode data files correct processor behavior as documented in the respective processor specification guidelines.
U jednoduchých CPU existují problémy např. jako:
Function: CPU may be halted if a conditional jump is followed by a rotate PC instruction
Description: If a conditional jump instruction (JZ, JNZ, JC, JNC, JN, JGE, JL) is followed by an
Address Rotate instruction on the PC (RRCM, RRAM, RLAM, RRUM) and the jump is
not performed, the CPU is halted.
Workaround: Insert a NOP between the conditional jump and the rotate PC instructions.
Hlavní problém je v tom, že SW vývoj je už tak daleko od HW resp. CPU, že si neuvědomují co se tam děje.
No, ono také záleží jaký SW na tom vlastním serveru provozuješ. pokud jsi měl nebezpečný SW oddělený nějakou virtualizací, firejali-em a podobně, tak ti ve světle nových skutečností ani vlastní server nepomůže, leda že by byl odpojen od světa. Uvažuju útoky jako krádež privátního klíče.
Mimochodem, privátní klíč na cizím serveru ( VPS ) vidím jako problém i bez těchto dnešních novinek. Stačilo by kdyby si provozovatel udělal snímek paměti a prohledal jí že ?
ARM vydalo security update,
https://developer.arm.com/support/security-update
kde najzaumavejsou vecou je, ze zranitelne su aj 32bit procesory ARM Cortex-R7, ktore su velmi rozsirene.
OUCH!
https://en.wikipedia.org/wiki/ARM_Cortex-R
staci citovat wiki:
"....designed for high performance hard real-time and safety critical applications"
Pokial viem Cortex-R sa pouzivaju v SSD diskoch, LTE & 5G Modemoch, Routeroch a Access Pointoch...
Mozno pre tie SSD disky nieje problem ze tento custom firmware ma bug, ale pre sietove zariadenia to problem byt moze a to dost podstatny.
Pokud vim tak pro tyto zarizeni je to jadro urcene, coz neni totez jako ze se tam pouziva.
Pokud vim, nemuzete jit za zadnym vyrobcem cipu a koupit hotovou soucastku (nebo statisice soucastek aby se s vama vubec bavil).
U Cortex-R4 je tech vyrobcu nekolik. U Cortex-R5 vim o jednom jedinem (TI). Ale nevim o tom, ze by nekdo nabizel Cortex-R7 nebo Cortex-R8.
Myslim, ze ich v EU ponuka STMicroelectronics.
Dalej som nasiel pouzitie napr. v automotive systemoch od Renesas
https://www.renesas.com/en-eu/solutions/automotive/products/rcar-h3.html
R-Car H3 (automotive computing platform for the autonomous-driving era)
...urcite sa najdu aj dalsie
STM32F7 ma MMU, otazka je, jestli je zranitelne. Moc bych za to nedal, ze je. Na druhou stranu, Linux na tom bezi malo kdo, ma to zbytecne malou propustnost do RAM a tak, neni to zadny rychlik. Zaroven aby to k necemu bylo, je potreba se vejit do 2MB flash (protoze jinak, kdyz mam lepit 3 pouzdrovy linuxovy setup, na co bych bral drahou pomalou F7).
Tak o tom R-Car jsem nevedel, ale to stejne neni platforma vhodna pro real-time safety regulace, ale jen na ty opicarny kolem.
ST nabizi jen Cortex-R4 pro autoradio.
TI nabizi 2 rady s R4 i R5 (zajimavost: TMS570xxxx je s velky endianem)
Scaleo koukam ze uz ma i R5 (meli jen R4)
Neco malo ma NXP (kdyz jsem se s nima naposled bavil tak to byl Cortex-R4, ale to uz platit nemusi)
A to je asi tak vse.
Xen security advisory: https://xenbits.xen.org/xsa/advisory-254.html
Bohužel, ta chyba je v procesorech tak dlouho, že soudu patrně uznají, že nebyla zaviněná, nikdo o ní nevěděl. Takže je to spíš vlastnost, než chyba.
Podobně, nemůžete po výrobci automobilu žádat náhradu za to, že před 2 lety dosahoval v NCAP pěti hvězdiček, ale dnes už by nedosáhl ani na tři.
Musíte rozlišovat mezi přirozeným vývojem (a ten se děje i na poli bezpečnosti) a mezi chybami.
Chyba je rozpor výrobku s jeho specifikací, nebo očekavatelnými vlastnostmi. Pokud je chyba v procesoru 20 let, patrně to není rozpor ani se specifikací, ani s očekáváním.
Spravedlnost a právo není totéž.
Pokud se citelně změní parametry výrobku - resp. se stane nepoužitelný? Je to úplně stejný problém jakou má Apple. Použil špatné baterie, a místo, aby to řešil jejich výměnou, snažil se na úkor uživatele.
Takový propad výkonu je nepřijatelný. Nejde o odškodné, jde o uvedení do funkčního stavu. Jak to Intel udělá a kolik ho to bude stát, je jeho problém.
Použil špatné baterie? Možná jsem něco minul, ale měl jsem pocit, že použil úplně normální baterie, které úplně normálně degradují jako všechny ostatní baterie. A stejně jako všude jinde se jim občas ty mobily pak vypínají s 50% nabitou baterkou, tak udělali patch, který to zpomalí, aby se to chovat uživatelsky příjemněji.
Chápu to špatně?
Špatně to nechápete. Ale jde o to, jestli:
a) Apple o problému věděl už od začátku, ale z marketingových důvodů jej ignoroval,
b) o problému nevěděl, protože zanedbal testování (CPU vs. proud vs. schopnosti odstárlé baterie),
c) o problému nevěděl, i přes to, že provedl veškeré testování tak, jak velel tehdejší stupeň poznání.
Podle toho se liší míra odpovědnosti (míra zavinění) toho stavu.
Vypadá to, že ano, s pády telefonů už má v souvislosti s bateriemi nějakou dobu problémy (i když byli nové), vypadá to, že jsou nuceni jít se spotřebou stále níž, aby to udrželi bezpečně živé - skutečný problém je totiž zřejmě není ve vysokém vnitřním odporu opotřebené baterie, ale v jejím nebezpečném přehřívám v případě některých kusů už někde kolem specifikovaného odběru. Tento problém se zřejmě se stářím baterie stupňuje.
2andy: Pouzili normalni baterie, ktere ale nejsou kompatabilni s dalsim HW - jednoduse nejsou schopne po dobu sve zivotnosti (tzn pri 50% kapacity) ten HW uzivit, coz je jednoznacne chyba navrhu. Sekundarni vec je ta, ze pokud ta kapacita poklesne pod tech 50%, melo by dotycny zarizeni uzivatele upozornit, ze je treba ji vymenit a teprve pak pripadne podniknoutnejaka dalsi opatreni, ktera mohou fungovat jako bonus, ze i pri horsi baterce to porad jeste sice blbe, ale funguje.
Ono by samozrejme marketingove blbe vypadalo, kdyby ajfoun upozornoval na opotrebenou baterku po roce pouzivani ... proto se pokusili ten pruser zamaskovat a ututlat.
No když se mi ojedou zimní pneumatiky, tak mám možnost nejezdit v zimě, nebo mě to s určitou pravděpodobností zabije. Taky by to bylo řešenou svolávací akcí a opravou na náklady výrobce?
Souhlasím, že by bylo mnohem lepší upozornit uživatele, "vaše baterka je stará, zpomalujeme, aby se vám to vypínalo, kdyžtak si to vyměňte"... ale to je fakt takový průšvih?
"Jasne, takze pokud si nekdo minulej tejden koupil auto s tim ze ma 150kW, a dneska (nebo za tejden) bude mit jen 80kW, tak za to vyrobce vlastne vubec nemuze."
Jaký za týden? Když za několik let bude mít to auto 80kW, protože bude potřeba vyměnit rozvody, což je naprosto standardní servisní záležitost, tak za to taky může výrobce?
2andy: Ty ses taky trotl ze? Negramotnej a blbej k tomu. Minulej tejden sem si koupil CPU, o zadny chybe nikdo nikde nepsal, mel nejakej vykon. Pristi tejden vyjde patch, kterej mi vykon snizi o 30%. Aby resil nejakou chybu vyrobce. Sorry, ale v tom pripade jdu do kramu ten procak i to auto vratit, at teda navalej prachy protoze tohle sem si nekoupil.
Coz samozrejme uberdebilove tvy kategorie nemuzou pochopit.
Mimochodem ty trotle, vis proc vyplacel VW miliardy zakaznikum?
Tento týden jsem si koupil CPU, Windows mi na tom běží nějak rychle.
Zítra Windows zaktualizují a poběží pomaleji. Budou sice bezpečnější, nebo umět nějakou funkci navíc, ale budou pomalejší.
To nemůžu reklamovat u výrobce CPU.
To CPU běží stejně rychle, pokud se spokojíte s úrovní funkcí a zabezpečení, jako Vám stačilo posledních 20 let. Chcete něco nového? Pak to možná bude stát kus výkonu.
A aby se dalsi blb Silhavej nepridal. Ne to CPU nebezi stejne rychle, protoze dojde k tomu ze efektivne prestane existovat jeho cache. Navic vyrobce se uz i priznal k tomu, ze je to chyba na jejich strane, a jakykoli SW reseni NENI oprava ale pouze obchazeni problemu.
Je to presne stejny, jako kdyby vyrobce auta nechal aktualizovat ridici SW tak, ze motor nebude pouzivat turbo, protoze neumi zaridit, aby se to turbo neroztrhlo a tim potencielne nekoho nezabilo.
"Je to presne stejny, jako kdyby vyrobce auta nechal aktualizovat ridici SW tak, ze motor nebude pouzivat turbo, protoze neumi zaridit, aby se to turbo neroztrhlo a tim potencielne nekoho nezabilo."
Není. Je to na té úrovni, že ti výrobce zámků prodá nějaký normální zámek a v nějakém momentě někdo objeví metodu "bumping" a zjistí, že ten zámek se tím dá otevřít. Kolik výrobců zámků bylo za tohle žalováno? A v tomhle má OS výhodu, že se dá aspoň patchovat, takže pak to otevření sice trvá 30s, ale bumpingem to pak otevřit nejde (aspoň ne tak jednoduše).
Zatím to vypadá, že se to týká se to jen Intelu, na AMD žádný propad výkonu nebude, patch vypínající KAISER na AMD už byl začleněn do kernelu: https://github.com/torvalds/linux/blob/master/arch/x86/kernel/cpu/common.c#L926
zatím je brzy říci, koho všeho se to týká, AMD se k tomu vyjádřila a tenhle způsob zneužití defacto vyloučila. Potenciálně je možné zneužít všechny procesory s out of order instrukcemi, vtipné je, že daná zranitelnost je poměrně nápaditá a teoreticky bude existovat třeba ještě několik nových scénářů.
Pokud vim kde to je a pokud je ten blok staticky tak je to rychle, pokud se mi data meni po rukou je to pomale. Principialni problem vidim pouze v tom, ze existuje realne moznost ziskat citlive udaje. Jina otazka je jaka je pravdepodobnost. Pokud budou data dlouho staticky na stejne adrese mam problem, nebot i pomalym vycitanim si to postupne stahnu. Pokud se mi data prubezne meni po rukou, to co ziskam muze byt pouze vystup ze skartovacky. Tj zmet utrzku informaci. A vzhledem k tomu, ze toto nejde predem vedet, kde jsk kdo co naprogramoval, se toho bojime.
Prohledavanej prostor muzes vyznamne redukovat ... treba tak, ze se podivas jaky aplikace bezej, a z toho uz si vyberes ty, ktery te zajimaj, a udaje kery te zajimaj zcela jiste nejsou v ramce (alokovany tim procesem) umisteny nahodne (teda minimalne v 90+%), takze ti staci ziskat vetsi ci mensi cast prave tehle dat. Spis bych rek, ze u drtivy vetsiny aplikaci najdes zadany udaje vzdy na stejnym offsetu.
A neprijde mi jako idealni reseni si pro ulozeni hesla alokovat GB ram a ulozit ho na random offset jen proto, abych zdrzel pripadnyho hledace ...
Nevím, co plánuje MS, ale soudruzi z Redmondu píšou, že oprava vyžaduje nový microcode desktop OS, server OS, takže jsou asi ty jejich patche většině lidí úplně k hovnu.
Jistě. Pro většinu MB vydá výrobce asi tak 1-2 opravy BIOSu během prvního půlroku, co je výrobek v prodeji, pokud je dobře naladěn a nejedná se o totální low-end, pak vám akorát poradí, ať si koupíte novější hardware. OS ho nalít může, akorát ten OS, co má většina lidí, žádnou takovou funkci nikdy neměl a ani nadále nemá. Máňa s Pepou z Dolní Lhoty budou určitě brousit po webech VMwaru, aby si k tomu stáhla third-party utilitu, protože si soudruzi z Redmondu zapomněli vytáhnout hlavu z (_!_).
Ne, já primárně kritizuju MS, že jejich oprava je zjevně většině uživatelů jejich OS zcela k ničemu, protože aby k něčemu byla, tak by nesměla jaksi záviset na aktualizaci BIOSu, kterou naprostá většina uživatelů nikdy v životě neprovede (a ani se o ní nedozví i v případě, že snad existuje).
Ale má. Např.: https://support.microsoft.com/en-us/help/3064209/june-2015-intel-cpu-microcode-update-for-windows
Ale pokud chcete, update biosu s novým modulem microcode (až bude k dispozici) klidně udělám. Není to problém. Fakturu za mé služby pak můžete poslat Intelu.
Patrně jste špatně četl, microcode update existuje právě proto, aby jej bylo možno aplikovat bez update BIOSU. Při studeném startu se natáhne během bootu do procesoru.
Hezky to má popsané Debian: https://wiki.debian.org/Microcode
"Processor microcode is akin to processor firmware. The kernel is able to update the processor's firmware without the need to update it via a BIOS update. A microcode update is kept in volatile memory, thus the BIOS/UEFI or kernel updates the microcode during every boot."
Aby bylo jasno. Mikrokód v BIOSu slouží jen k informaci desky, jaké parametry mu má nastavit, případně opraví chybu, kvůli které by se s deskou vůbec nerozběhnul. Případně může pro něho upravit časování RAM. Tečka.
A mikrokód dodávaný výrobcem procesoru všem výrobcům operačních systémů se průběžně mění a opravuje/vylepšuje vlastnosti nebo chyby CPU. A opravdu se nahrává do CPU při startu operačního systému. Tečka.
Pokud vim, tak microcode v bios modulu je ten samy, ktery se nahrava i z OSu. Intel nema zadne odlisne mikrokody zvlast pro vyrobce desek a zvlasto pro OS. Samo nahrati mikrokodu do CPU je otazka zapisu bloku dat do pameti a zapisu par MSR a je technicky uplne jedno, jetli to provede BIOS nebo OS. Rozdil je v tom, ze update BIOSu jsou dost ojedinele, zatimco pres OS to je aktualizovat jakmile intel vyda nove mikrokody bez cekani na novy BIOS...
Prví věta je nesmysl z odborného hlediska i logického. Proč nahrávat to samé z OS, když už je to z BIOS.
Druhá věta je zase nesmysl, protože nikde nepíšu, že mikrokód je odlišný pro výrobce desek a OS. Když později dodá aktualizovaný mikrokód do OS tak obsahově určitě není odlišný od toho starého v BIOSu?
No a pak dál to máš dobře.
Já se ti nebudu plést do platebních řešení pro silniční mobilitu a ty v pracovní době do fungování počítačového hardware, ano?
Asi jsem to napsal trochu zmatene. Mikrokody pro dane CPUID vydavane vyrobcem CPU se lisi patch ID a dokonce nekdy i velikosti. Pokud vyrobce zakladni desky aktualizuje BIOS nejnovejsim dostupnym mikrokodem od vyrobce CPU (a aktualizuje si ten BIOS i uzivatel na sve desce), tak nema smysl ten samy mikrokod nahravat znovu z OSu. Na tom se asi shodnem. Z hlediska uzivatele je samozrejme jednodussi, kdyz se mu o to postara OS a on nemusi nic flashovat. Ano, jsou i pripady, kdy by se bez microcode update nedokoncil POST nebo nenabehl OS, tak pak je nutne nahrat microcode update uz z BIOSu. Pokud provozuju nejaky OS, ktery mechanismus nahravani microcode update neimplementuje nebo uz nema updaty, tak se take hodi ho mit v BIOSu...
A jestli muzu poprosit nejake vysvetleni k "Mikrokód v BIOSu slouží jen k informaci desky, jaké parametry mu má nastavit"
O jake parametry se jedna? Parsuje snad nejak BIOS zasifrovany mikrokod (vyjma nesifrovane hlavicky)? Ja bych rekl, ze BIOSu staci infomace vyctena z CPUIDu, jak ma co nastavit a podle toho CPUIDu taky zavede odpovidajici microcode. A upravu casovani myslim resi dalsi inteli binarni blob (MINIT).
Tesi me, ze si navstivil stranku nasi spolecnosti a ze mas takovou peci o mou pracovni dobu, kdyztak linkni vasi firmu at si rozsirim obzor :)
Celá TLB cache se neinvaliduje, dělá se PCID TLB optimalizace, ale stejně je to houby platné, snížení výkonu je i tak znatelné. Dovolím si citovat wikipedii:
The overhead was measured to be 0.28% according to KAISER's original authors; a Linux developer measured it to be roughly 5% for most workloads and up to 30% in some cases, even with the PCID optimization; for database engine PostgreSQL the impact on read-only tests on an Intel Skylake processor was 7-17% (or 16-23% without PCID), while a full benchmark lost 13-19% (Coffee Lake vs. Broadwell-E). Redis slowed by 6-7%.
"More recent Intel processors from the Haswell (4th-gen) era onward have a technology called PCID (Process-Context Identifiers)"
https://www.pcworld.com/article/3245606/security/intel-x86-cpu-kernel-bug-faq-how-it-affects-pc-mac.html
Zkus zapnout mozek.
Toto je chyba hardwarová. Co a jak půjde fyzicky do cache TLB určuje na té nejnižší úrovni hardwar procesoru.
Chyba byla nahlášena Gůglem v červenci?
takže za půl roku:
a) Intel na to nehrábl a čekal na zázrak.
b) zkusil tuto chybu opravit mikrokódem, který by v tichosti propašoval pomocí OS do procesoru.
c) všechny pokusy s mikrokódem selhaly a zůstala jediná možnost, jak zmírnit klubající se skandál, mazat celou cache z té nejvyšší úrovně a to instrukcí OS požadujícího obecně vyprázdnit tuto cache.
d) nejde to opravit softwarově žádným způsobem a výmaz celé cache je jediný možný.
V tomto okamžiku bych také radši volil prasárnu pokaždé vyprázdnit cache než neudělat nic.
Třeba je to řešení dočasné a třeba to lze vyřešit opravou mikrokódem. Ale chce to čas, protože možná je potřeba vrtat nejen do TLB a řídících obvodů, ale ještě do něčeho na druhém konci procesoru. A to chce čas a pořádně otestovat. Hodně času, který nemají. V tomto případě zas mají volbu buď mizerně fungující procesor nebo možnost, že chyba v mikrokódu zrakví celý CPU.
Možná každá generace potřebuje jiné úpravy mikrokódu.
A kdyby přestala fungovat celá produkce Intelu za posledních pár let, tak Krzanič skončí na pracáku.
ještě bych přidal
e) když už víme, že to je úplně v hajzlu tak rychle prodáme akcie https://www.cnbc.com/2018/01/04/intel-ceo-reportedly-sold-shares-after-the-company-already-knew-about-massive-security-flaws.html
už tady ve zprávičce se objevila informace o patchi pro variantu 2 (branch target injection) https://www.root.cz/zpravicky/patche-kernelu-a-gcc-opravuji-spectre-a-meltdown/, která zrovna u hasswelu je ta kritická a vážně zneužitelná, patch má minimální dopad na výkon.
A vo čem si myslíš, že soudy rozhodnou? V USA si stovky právníků budou deset let rejžovat prachy, výsledkem bude mimosoudní vyrovnání s tím, že každý, kdo se přihlásí a vyplní půl metru lejster, tak dostane poukázku na slevu 1-10 USD na procesor podle modelu a stáří, kdy si zmetek koupil. Právníci zkasírujou odhadem pár set milionů USD na honorářích.
V Evropě si na tom bude deset let honit trika tisíce úředníků. ve finále dají Intelu pokutu pár miliard euro, která v zápětí zmizí v bruselské černé díře na peníze, půlku z nich si rozkradou a druhou vyházejí na import jadernejch inženýrů z Afriky. Celkové náklady hradí R223 a spol. v ceně budoucích procesorů. Pápá a šáteček.
Hitler nebyl masový vrah svýma rukama, ale právě svojí politikou.
Jakékoliv srovná s takovým člověkem (nemusí to být jen Hitler), by se mělo dělat nanejvýš opatrně.
Hitler byl sjednotitelem Německé říše, ne Evropy. Ta pro něj představovala pouze území.
EU není nejdokonalejší útvar ve vesmíru. Ale vsadím se, že Evropané let druhoválečných by dali cokoliv, jen aby směli v EU žít, i s jejími chybami. Východoevropané v letech před revolucemi koncem osmdesátých let, by také dali všechno, aby mohli žít v EU a ne v totalitním komunismu. Jen my už ztrácíme z paměti zkušenost s totalitami.
EU kritizujme jak jen to jde. Je velmi nedokonalá a velmi drahá. Ale važme si toho, že za tu kritiku nemůžeme být postaveni ani před zeď, ale že dokonce máme reálné prostředky jak EU změnit. Zvyšování podílu extrémních, populistických stran v parlamentu by nás mělo varovat, takovou historií prošel nejeden stát na zemi.
Hitlera k EU prosím nesrovnávejte.
V letech před revolucemi žádná EU neexistovala, tak východoevropané jaksi nemohli toužit v ní být. EU vznikla až v roce 1993 na základě Smlouvy o Evropské unii.
A když podle vás je ta EU tak strašně nezbytná pro mír v Evropě, jak to, že tady byl klid i před rokem 1993?
Co já tak pozoruju dění v Evropě, tak právě od roku 1993 napětí mezi státy roste, protože od tohoto roku se výhodná ekonomická spolupráce, která vyžaduje mír, změnila na politický boj o vliv v Evropě, který je předzvěstí válek. Pokud dojde v Evropě zase k válce, dovoluji si předpovídat, že její příčinou bude právě existence EU.
Vypadá to tak, že tam chybí mechanizmus na zahození/zneplatnění buňky v cache, která se již provedla a následně se měla zahodit a místo toho tam zůstala, či než se stačí zneplatnit, tak se z ní podaří ta data dostat.
respektive ta buňka cache si nenese informaci, ke kterému ring0 resp ring3 patří a pak jde trikem v ring3 (user) úrovni získat data z ring0 (kernel) úrovně.
jedno nebo druhé to řeší a tímhle to zjevně řeší AMD, které tím není postiženo.
Spis sem z toho pochopil ze AMD spekuluje vyrazne mene (a proto taky podava obecne horsi vykon) nez Intel, a tudiz je pravdepodobnost ze se nekomu povede obdobny utok vyrazne mensi, ale ne nulova.
Ostatne i v ramce data zustavaji az dokud je neco neprepise => i obycejnou alokaci pameti lze zikat data pro procesu, kterej ji uvolnil. Nekdy se to resi nulovanim prave pri alokaci nebo uvolnovani pameti. Ale na urovni "HW" to nikdo neresi.
??
https://marc.info/?l=openbsd-misc&m=118296441702631&w=2
??
Deža (Theo) - ví
??
Mám rád erudované odpovědi. Fakt díky kamaráde!
Já tak usuzuji podle věty "... Řečeno jinak: „útočník“ se může z jedné virtuální mašiny dostat k datům v paměti jiné virtuální mašiny ...". Zajímá mě to tedy pro to, že pokud do stroje nepouštím cizí lidi, tak to asi problém nebude. tedy pokud je služba provozována přímo na železe. V tu chvíli, pokud se do ni útočník dostane, tak mi je tohle už asi jedno.
Je tu někdo, kdo není jen hloupý, kdo to umí potvrdit/vyvrátit a vysvětlit?
Díky!
Zatím jsem narazil jen na oficiální vyjádření Citrix/Xen, který JE postižený. Většinu mám na Proxmox a naštěstí jde většinou o věci, které lze efektivně limitovat firewallem (intranety). Tedy hypervizory i většinu VM zatím nebudu záplatovat a přes weekend zkusím patch na nějakém naklonovaném webhosting serveru, který je z principu otevřený do světa a zároveň je nejpravděpodobnější cestou zneužití v rámci našeho systému.
Izolaci jednotlivých VM zatím řešit nebudu - i když jde o různé subjekty, je v našem případě riziko zneužití ze strany klientů minimální. Asi by se vyplatilo sestěhovat nejvíc ohrožené VM (webhostingy) na jeden hypervizor a ten uvrhnout do jakési poloviční karantény.
Mmch zdědil jsem jeden kousek, kde je DB na stejném stroji jako webserver, což se opět a opět ukazuje jako osina v pozadí ...
Z toho co jsem o tom zatím pochytil, tak je řečeno správně. Pokud virtualizace není plná, lze se dostat do paměti "jiného stroje" na stejném železe. Problém je u kontejnerů (openVZ, docker, PV XEN atp.).
U usera s ntb to je asi v zásadě jedno, kolikrát tam mají natažené horší věci, ale záplatovat by měl.
Takže reálně je to problém jen pro někoho, např u XEN s HVM problém zas tak nevidím. A pokud se někomu podaří dostat na hypervisora a nahrát tam něco co využívá tuto chybu, mám zatraceně velkej problém a meltdown to není. Ten hlášený úbytek 30% mi aktuálně převyšuje riziko, ale uvidíme jaké informace se k tomu ještě dozvíme.
jsem laik vubec tem zranitelnostem nerozumim slo by to jako na reddit explain as I am five ELI5 ? mne jen napada ze je skoda ze nejde flashovat primo cpu (ty zranitelnosti by na opravu potrebovaly hw opravu ?) treba pres IME nebo kdyz v tom bezi minix, flashovani biosu by nepomohlo? co generovat rozsahlou pavucinu honeypotu, randomizaci.. ze potencialni utocnik by akorat tak povzechl WTF ... ?
Mam takový naivní dotaz, nebo poznamku:
v clanku je napsano ze detailni informace o chybach nejsou znamy
presto v dalsi casti clanku je napsano, ze patche uz jsou.
Kdo ty patche vytvari a to nemaji zdrojove kody, aby se ostatni podivali? Z nich preci musi byt naprosto zrejme technicke inf. o danych chybach...
Všechno je přísně tajné, tak si to musíš vyzkoušet sám: http://www.abclinuxu.cz/blog/programy/2018/1/spectre-na-amd :-D
Již v průběhu roku 2017 byla na internetu zveřejněna informace, že někdo někde přišel na to, že lze číst paměť počítače pomocí javascriptu díky vlastnosti procesoru. Tehdy mi to přišlo jako hodně závažné, divné bylo, že to tomu nikdo nevěnoval zvláštní pozornost (můj subjektivní dojem). Nevíte někdo, kdo na to přišel, kde? Mám pocit že na nějaké škole, nějaký profesor, ale můžu se mýlit. Docela rád bych to našel (já vím, google, musím si v hlavě srovnat jak to hledat, teď po zveřejnění meltdownu a spectre to nebude jednoduché). Jinak moc se z toho radujeme.