Celá Evropa ne. Ve Velké Británii vydrželi bez ID karet velmi dlouho - zaváděli je až v roce 2006. U nás je to spíš tradice Německo - Rakousko-Uherská, než nutnost. Země na západ od Německa, či na jihu také osobní doklady zdaleka tolik neprožívají.
Málokdo ví, že občanský průkaz nemá ani v ČR zákonem zakotvenou žádnou speciální důležitost. Z pohledu zákona je to jen jeden z osobních dokladů vydávaných Českou republikou, na které je podobenka držitele. Jediný rozdíl je, že ostatní doklady jsou dobrovolné podle situace, OP musíte mít povinně. Pro účely identifikace je tedy řidičský průkaz stejně hodnotným dokladem, o cestovním pasu nemluvě (ještě mě napadá zbrojní průkaz). Bohužel, úředníci to moc nevědí, mají zakořeněno, že OP je modlou - toto myšlení je pozůstatek zákonů ČSSR, kdy bylo povinné s sebou nosit OP, mít v něm vyznačeno očkování a zaměstnavatele.
Ze své vlastní zkušenosti vím, že například soudy, ale i notáři Vás bez problémů identifikují právě podle ŘP; v době, kdy jsem zapomněl OP někde dál od bydliště, fungoval jsem s ŘP - právě i u notářů, i u soudu. Nejčastějším dohadováním jsou silniční kontroly, kdy policisté buzerují o občanku, ačkoliv jim ŘP musí stačit (ti vzdělanější z nich to vědí).
Doklad s podobenkou má taky jen omezenou průkaznost. Občanský průkaz Vám vyhotoví po předložení rodného listu, na kterém žádná podobenka není. Sice se, dříve druhý originál, dnes digitální kopie fotografie uchovávají, ale v době vydávání průkazu nikdo nekontroluje, jak moc se člověk změnil od posledního vydání. Stačí tedy mít rodný list kohokoliv, nechat si narůst vousy a jít si pro občanku na cizí jméno.